kobieta w średnim wieku w ciąży
Adobe Stock
Prawdziwe historie

„Mam 44 lata i myślałam, że to początek menopauzy. Wiadomość o ciąży była jak grom z jasnego nieba”

Dopiero po czterdziestce poczułam, że świat stoi przede mną otworem – dzieci są już odchowane, praca daje mi mnóstwo radości, a seks z mężem nigdy nie był lepszy. Wizyta u ginekologa wszystko zmieniła – jakbym dostała obuchem w łeb.

Gdy miałam trzydzieści kilka lat, myśl o starzeniu mnie paraliżowała. Siedziałam w domu z dwójką małych dzieci i miałam dużo czasu na doszukiwanie się kolejnych zmarszczek i siwych włosów. Myśl o kolejnym krzyżyku przyprawiała mnie o mdłości. 10 lat minęło jak z bicza, a ja nigdy nie byłam tak szczęśliwa. Po prostu któregoś dnia przestałam się przejmować – tym, co ludzie powiedzą, pomyślą. Co wypada, a co nie. Zaczęłam żyć! I to najpiękniej jak tylko mogłam.

Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Wymaga odpowiedniego przygotowania i prowadzenia

Moje życie zaczęło się po czterdziestce

Dzieci już są samodzielne, z pieluch wyrosły lata temu – córka skończy w przyszłym roku 17 lat, syn – 13. Zawodowo nigdy nie powodziło mi się lepiej. Mąż kocha mnie równie mocno co w dniu ślubu (czy to możliwe, że z każdym dniem jest coraz przystojniejszy?!). Gdy któregoś dnia aplikacja w telefonie przypomniała mi, że powinnam była dostać okres, coś we mnie drgnęło. Miesiączka spóźniała się o 4 dni. Niby niewiele, ale do tej pory miałam bardzo regularny cykl.

Lubię dmuchać na zimne, więc umówiłam się do ginekologa – chodzę do mojej pani doktor od lat. Przeczuwałam, co mi powie. W mojej rodzinie kobiety zaczynały menopauzę zwykle niedługo po czterdziestce… „Jakoś to będzie” – pomyślałam. Chyba dadzą mi jakieś hormony, żebym nie musiała przechodzić tego wszystkiego, o czym opowiadała mi starsza siostra? Planujemy z Jackiem kilkumiesięczną wyprawę do Azji, w tamtych upałach to chyba przyda mi się jakaś końska dawka...

Myślałam, że to menopauza

– Pani Moniko, mam dla pani wiadomość – powiedziała pani doktor po zrobieniu badań.
– Wiem, co pani chce powiedzieć. Myślałam, że mnie to ominie, że jeszcze mam trochę czasu, ale w mojej rodzinie wszystkie kobiety tak miały…
– Nie rozumiem – odpowiedziała lekarka. Teraz ja zaczęłam się gubić.
– No, menopauza? Klimakterium? Dlatego okres mi się spóźnia – powiedziałam na pewniaka. Widziałam, jak zmienia jej się wyraz twarzy. Chociaż nie jestem przesadnie religijna, przysięgam na Boga, że w tamtej chwili zaczęłam się modlić, żeby nie powiedziała tego, co przyszło mi do głowy…
– Pani Moniko, jest pani w ciąży – nie zamierzała się cackać.
– Ale… Ale ja mam 44 lata! Rocznikowo to nawet 45! Przecież dwa lata temu, tu, na tym fotelu, zakładała mi pani spiralę! No co też pani mówi, ja nie mogę być w ciąży! Nie, nie zgadzam się! – wyrzuciłam z siebie. Poczułam się jak nastolatka, która nigdy nie słyszała o antykoncepcji.
– Wkładki domaciczne są skuteczne w 99 procentach…
Jęknęłam.
– Musimy porozmawiać o możliwych zagrożeniach. Ciąża w pani wieku jest ciążą wysokiego ryzyka. Trzeba będzie zrobić szereg badań. Cukrzyca, wady genetyczne, zespół Downa… Ale proszę się nie martwić – zreflektowała się, widząc moją minę.

Rodzina bardzo mnie wspiera

Wyszłam stamtąd cała roztrzęsiona. Od razu zadzwoniłam do męża. Parsknął śmiechem, myślał, że robię sobie żarty. W domu pokazałam mu zdjęcie USG. Przestał się śmiać.
– Ale przecież masz spiralę! – powiedział.
– To samo powiedziałam lekarce! Spirala zabezpiecza w 99 procentach…
– Musieliśmy być tym jednym procentem? Nie martw się, damy jakoś radę… Ciekawe, co na to dzieci – przytulił mnie. Chyba mu uwierzyłam.

Właśnie kończę pierwszy trymestr. Muszę regularnie chodzić na konsultacje, ale jak do tej pory ciąża przebiega książkowo. Zaczęłam częściej pracować z domu, ale nasze życie aż tak się zmieniło. No, może naszą wymarzoną podróż do Azji będziemy musieli odłożyć na kilka lat… A dzieci? Są zachwycone. Wymyśliły już nawet imiona dla siostry albo brata! Wciąż jestem przerażona wizją późnego macierzyństwa, ale wiem, że sobie poradzimy. Musimy, prawda?

Monika

Zobacz też:

62-latka została mamą Włochy
Fotolia
Aktualności
Późne macierzyństwo: spełnienie marzeń, czy egoizm?
Cztery poronienia i wiele lat starań o dziecko, a nadzieja nie umarła w niej do końca...

Dziś dojrzała mama i jej dzidziuś czują się dobrze. Choć ciąża akurat tej kobiety przebiegała bez większych komplikacji, to jednak podjęcie decyzji o porodzie w tym wieku, obciążone jest naprawdę dużym ryzykiem! Pre-test- płytkowy test ciążowy Maria Rosaria pochodzi z Włoch i jest jedną z tych kobiet, które zdecydowały się na naprawdę późne macierzyństwo. W wieku 62 lat urodziła swoje pierwsze dziecko , na które z mężem czekali latami. Kobieta zdementowała wszelki plotki, że ciąża jest wynikiem zapłodnienia in vitro, a jedynie wynika z pomocnej kuracji hormonalnej.  Elias w chwili narodzin ważył 3,5 kg i mierzył 50 cm. Jest zdrowym chłopcem, a jego mama także bardzo dobrze zniosła ciążę i poród. Na rozwiązanie ciąży lekarze zdecydowali się w 34. tyg ciąży pacjentki poprzez cesarskie cięcie . Powodem przedwczesnego porodu nie był zły stan zdrowia matki, tylko waga dziecka. Maluch w 34.tyg ciąży ważył już ponad 3 kg, a tempo jego wzrostu było niezwykle szybkie.  Coraz częściej słyszy się o porodach wśród dojrzałych kobiet. Jedne zdecydowały się późno na dziecko, ze względu  na brak partnera, inne z przyczyn medycznych, lub finansowych. Spełniają swoje marzenia i naprawdę trudno je za to oceniać. Niemniej jednak ich dzieciom będzie na pewno trudniej. Mama po 60. roku życia obarczona jest dużo większym ryzykiem chorób, niż 30-letnia. Gdy dziecko osiągnie dojrzałość, Maria Rosaria będzie miała 80 lat! Cudownie byłoby, gdyby mogła w pełni sił świętować ten etap życia wraz ze swoim synem, ale niestety trzeba brać pod uwagę, że w tym wieku będzie być może wymagała sama pomocy.  Marzenie o byciu mamą jest głęboko zakorzenione w sercu i umyśle kobiety. Decyzja o ciąży w tak późnym wieku może być interpretowana na wiele sposobów. Realizacja marzenia, egoizm, instynkt macierzyński...  A co Wy sądzicie na...

starania o dziecko, dni płodne i niepłodne, cykl miesiączkowy, miłość
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Prawdziwe historie: 1 rok starań o ciążę
Na początku starań o dziecko czujesz ekscytację. Potem wszystko kręci się wokół twojego cyklu miesiączkowego i dni płodnych. Rok później życie erotyczne zaczyna przypominać wojskową musztrę z komendami: baczność i do boju!

1 rok starania o ciążę tak naprawdę miał trwać tyle, co 1 cykl miesiączkowy . Byłam pewna, że gdy tylko odstawię tabletki antykoncepcyjne, zacznę łykać kwas foliowy i obliczę dni płodne (i niepłodne), zajdę w ciążę. Jakby wszystko inne (włącznie z moim zdrowiem) sprzyjało ciąży, a blokowała ją tylko moja decyzja. Równo rok temu – w styczniu – zaczęliśmy nasz „projekt dziecko”. Oto krótka relacja z minionych 12 miesięcy starania o ciążę. Styczeń – analizuję cykl miesiączkowy Miesiączkuję od dziesięcioleci, ale dopiero teraz zgłębiam tajniki każdej fazy cyklu miesiączkowego i określam dni płodne i niepłodne. Zaznaczam je sobie w kalendarzu. Cieszy mnie perspektywa dzikiego seksu dzień po dniu. Jak na początku związku, a przecież jesteśmy parą z długim stażem i teoretycznie zaatakowała nas już rutyna. Nic to. Z Nowym Rokiem, nowym... libido. Dni płodne witamy romantyczną kolacją ze śniadaniem.  Luty – nie od razu Rzym zbudowano Nadejście okresu uświadamia mi, że nie jestem panią sytuacji. Czyli ciąży brak. Lubię mieć wszystko poukładane, działam metodycznie, chcę, by wszystko szło zgodnie z planem... a tu zmyłka. Okazało się, że dni płodne nie zaowocowały zapłodnieniem. Krwawiąc, zaczynam kolejny cykl miesiączkowy i już myślę, co ugotuję na kolację w najbliższe dni płodne. Marzec – badanie nasienia Czytam artykuł o tym, że przyczyną braku ciąży są czynniki leżące po stronie kobiety (50% przypadków) i po stronie mężczyzny (50% przypadków). Czyli mamy równouprawnienie. Akurat w wypadku panów można to łatwo sprawdzić, wykonując badanie nasienia. Szukam w internecie, ile kosztuje takie badanie plemników. Ponad 150 zł. Przy okazji znajduję informację o darmowych badaniach w moim mieście. Podchwytliwie zagaduję ukochanego: „Wiesz, że niektórzy mężczyźni wstydzą się iść na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj