narzeczony płaci za duże alimenty
Adobe Stock
Prawdziwe historie

„Mój narzeczony ma dziecko, na które płaci kolosalne alimenty. Mam dość, że tak marnuje nasze pieniądze!”

Adam jest inteligentny, wykształcony, zaradny. Nie rozumiem, dlaczego daje się tak manipulować swojej byłej dziewczynie. Mają razem dziecko, więc wiadomo, że powinien się dokładać do utrzymania, ale płacić co miesiąc aż tyle? Jego była żyje sobie w luksusie, a nas nie stać na wakacje!

Związałam się z Adamem z prawdziwej miłości, ale szybko zauważyłam, że to naprawdę porządny, ogarnięty facet. Wiedziałam, że będzie mi z nim dobrze, że niczego nam nie zabraknie. Miał świetną pracę, dobrze zarabiał – ideał! Od początku wiedziałam, że ma córkę, ale nie przeszkadzało mi to. Z matką dziecka rozstali się w zgodzie. Teraz jednak już nie wiem, kto jest dla niego ważniejszy – ja czy ona?

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Na alimenty idzie połowa jego pensji!

Adam regularnie odwiedza Zosię i zabiera ją w weekendy do nas, czasem gdzieś wyjeżdżają razem na kilka dni. Nie mam nic przeciwko, nawet polubiłam tę dziewczynkę – jak na 7-latkę jest wyjątkowo rozgarnięta. Pewnie po tatusiu, bo raczej nie po mamie naciągaczce. Karolinę, byłą dziewczynę Adama, widziałam tylko raz, kiedy przywiozła do nas córkę. Wypacykowana, zrobione rzęsy, piersi – koszmar! Zmierzyła mnie tylko wzrokiem od góry do dołu i głupio się uśmiechnęła. Od tamtej pory wychodzę z domu za każdym razem, kiedy ona ma się pojawić. 

Od początku czułam, że Karolina będzie chciała uprzykrzyć nam życie. Ale żeby wciągać do tego dziecko? Kiedy poznałam Adama, oni dopiero układali swoje sprawy. Mieli ustalić terminy spotkań ojca z córką, no i alimenty. Wtedy jeszcze nie przypuszczałam, że Adam da się tak wrobić!  Niby jest taki inteligentny, a bez szemrania zgodził się płacić na dziecko 2 tysiące miesięcznie! To oczywiście był pomysł Karoliny, nie wiem, skąd ona wytrzasnęła tę kwotę! Na co tyle pieniędzy dziecku?
– Przecież ona ma jeszcze 500 plus, razem 2 i pół tysiąca! A sama to co, nie zarabia na swoje dziecko? – mówiłam do Adama mocno wkurzona. Myślałam, że się opamięta. – Ona chce cię naciągnąć na kasę, żeby mogła po kosmetyczkach latać – nie dawałam za wygraną, ale Adam tylko kręcił głową.
– Olu, to moja córka, nie chcę, żeby jej czegokolwiek zabrakło – tłumaczył mi spokojnie, jak to Adam. – A Karoliną się nie przejmuj, tak naprawdę to rozsądna dziewczyna, nie zmarnuje tej kasy.

Postanowiłam zacisnąć zęby i czekać, co wydarzy się dalej. Może Adam miał rację? Chociaż trudno mi było sobie wyobrazić, że kilkuletnie dziecko potrzebuje 2 tysięcy na miesiąc. Moim zdaniem matce było z tym po prostu wygodnie, miała pieniędzy w bród!

Zażądałam obniżenia alimentów!

Na efekty tej kuriozalnej sytuacji nie trzeba było długo czekać. Z miesiąca na miesiąc zauważałam, że Adam coraz bardziej szczypie się z wydatkami. Mieliśmy wymienić telewizor na nowy – powiedział, że może za pół roku. Mieliśmy wyjechać na wakacje – zamiast Madery wybrał Władysławowo! Miałam dość.
– To chore! My mamy biedować, bo twoja była wyciąga od ciebie pieniądze? Niby na dziecko? – krzyczałam, kiedy znów się o to pokłóciliśmy. – Wystąp do sądu o obniżenie tych „alimentów”! Jak nie, to się wyprowadzam!

Sama byłam zaskoczona swoimi słowami, ale musiałam coś zrobić. Przecież każdy sąd przyznałby rację ojcu i obniżył alimenty do jakiejś normalnej wysokości. 800 albo 1000 – to bym jeszcze mogła zaakceptować. Adam jednak pozostał niewzruszony.
– Nie wtrącaj się w sprawy mojego dziecka – powiedział w złości.

Minął kolejny miesiąc, Adam mnie nie posłuchał. Nadal płaci Karolinie te 2 tysiące, a sam liczy się z każdym groszem. Za to ja wyprowadziłam się do rodziców, na razie na trochę. Może mój dobrotliwy narzeczony w końcu zmądrzeje, jak przestanie mu starczać na czynsz? Czasem mam wątpliwości, czy powinnam stawiać go tak pod ścianą, w końcu chodzi o jego dziecko. Ale co by było, gdybyśmy sami założyli rodzinę? Wciąż wyrzucałby tyle pieniędzy na pierwsze dziecko, a dla nas by już nie starczało?

Ola

Zobacz też:

Czy alimenty wlicza się do dochodu
AdobeStock
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Alimenty wlicza się do dochodu i powinny być one zawarte w rocznym zeznaniu PIT – tak mówią przepisy prawa podatkowego. Od tej reguły jest jednak kilka wyjątków: dotyczą one m.in. alimentów na dzieci. Alimenty trzeba wliczyć do dochodu, ubiegając się o zasiłek rodzinny, nie są jednak brane pod uwagę jako dochód do kredytu.

Alimenty są formą dochodu, ale nie zawsze podlegają opodatkowaniu. Ustawa o PIT przewiduje kilka sytuacji, w których alimenty są zwolnione z podatku dochodowego. Podpowiadamy, kiedy musisz je uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, a kiedy nie jest to konieczne. Wyjaśniamy, czy alimenty mogą być przeszkodą w uzyskaniu zasiłku rodzinnego, i czy pomogą w zaciągnięciu kredytu. Spis treści: Czy alimenty wlicza się do dochodu? Kiedy alimenty wlicza się do dochodu? Czy alimenty wliczają się do dochodu w przypadku zasiłku rodzinnego? Czy alimenty wlicza się jako dochód do kredytu? Fundusz alimentacyjny: dochód uprawniający do pobierania świadczenia Czy alimenty wlicza się do dochodu? Co do zasady alimenty wlicza się do dochodu i z racji tego muszą być one uwzględnione w zeznaniu PIT. W ustawie o podatku dochodowym znajdują się natomiast zapisy o tym, kto i kiedy jest zwolniony z podatku dochodowego za pobierane alimenty. Alimenty zwolnione z podatku wymieniono w art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT. Są to: alimenty płacone na rzecz dzieci , które nie ukończyły 25. roku życia; alimenty płacone na rzecz dzieci, które otrzymują dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną – bez względu na ich wiek; alimenty płacone na rzecz innych osób, które ukończyły 25. rok życia, które wypłacane są na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej i nie przekraczają miesięcznie kwoty 700 zł. Ten zapis w ustawie oznacza, że rodzice pobierający alimenty na dzieci nie muszą odprowadzać za nie podatku i wykazywać ich w rocznym rozliczeniu z fiskusem. Takie alimenty nie wliczają się też do dochodu rodziny. Ważne!  Ani wysokość alimentów na rzecz dzieci ani to, na jakiej podstawie zostały przyznane, nie ma znaczenia. Zwolnienie z opodatkowania obowiązuje w tym przypadku niezależnie od wysokości wypłacanego...

wysokość alimentów
Adobe Stock
Prawo i finanse
Wysokość alimentów: ile wynoszą alimenty na dziecko i jak to obliczyć? Przepisy 2021
Wysokość alimentów zależy od możliwości finansowych rodzica zobowiązanego do ich płacenia. Ale nie tylko! Wyjaśniamy trzy zasady ustalania wysokości alimentów – sprawdź, ile pieniędzy dostaniesz na dziecko.

Wysokość alimentów to jeden z najbardziej drażliwych tematów związanych z rozwodem rodziców. Sytuacja, w której rodzic zobowiązany do ich płacenia różnymi sposobami stara się obniżyć ich wysokość, jest niestety dość częstą i przykrą praktyką. Prawo po części jednak reguluje wysokość alimentów, rodzice mogą też między sobą ustalić, ile pieniędzy będą przeznaczać na dziecko. Zobacz, ile wynoszą alimenty i co ci przysługuje. Spis treści: Wysokość alimentów: zasady przyznawania alimentów Od czego zależy wysokość alimentów? Ile wynoszą alimenty na dziecko? Wysokość alimentów: co to są uzasadnione potrzeby dziecka? Wysokość alimentów: jak napisać pozew? Wysokość alimentów a alimenty natychmiastowe Wysokość alimentów z Funduszu Alimentacyjnego Wysokość alimentów: zasady przyznawania alimentów Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje zasady ubiegania się o alimenty. Prawo przewiduje, że to sąd orzeka o wysokości alimentów . Nie oznacza to jednak, że nie można ustalić tej kwoty pozasądownie. Rodzice dziecka mogą zawrzeć umowę określającą kwotę, termin i sposób płacenia alimentów. Warto ją podpisać w formie aktu notarialnego , z zastrzeżeniem dobrowolnego poddania się egzekucji komorniczej na wypadek, gdyby rodzic zobowiązany do płacenia przestał wywiązywać się z obowiązków. To pomoże w ściąganiu pieniędzy. Od czego zależy wysokość alimentów? Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie reguluje wysokości alimentów. Ich kwota zależy od kilku czynników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka, które gwarantują mu normalne warunki życia i rozwoju; możliwości zarobkowych i majątkowymi rodzica płacącego alimenty; zaangażowania rodzica w jego utrzymanie i wychowanie – brak zainteresowania i kontaktu z dzieckiem może oznaczać wyższą kwotę...

Ojciec wysypał alimenty na ulicę
Facebook
Aktualności
Ojciec wysypał alimenty na ulicę. Takiej reakcji córki się nie spodziewał!
Pewien ojciec postanowił upokorzyć córkę, dostarczając jej alimenty w dość nietypowy sposób: monety o najmniejszym nominale wysypał na ulicę pod jej domem. Zraniona dziewczynka wpadła jednak na pomysł, by tę przykrą sytuację zmienić w coś dobrego. O jej zachowaniu zrobiło się głośno!

Ojciec nastolatki z USA zapłacił ostatnią ratę alimentów, przywożąc górę monet ciężarówką pod dom byłej żony i córki. Zapewne chciał w ten sposób pokazać, jak bardzo cieszy go fakt, że nie będzie już musiał utrzymywać swojego dziecka – dziewczynka obchodziła właśnie 18. urodziny. Nie mógł jednak przewidzieć, jak zareaguje na to córka. Zapłacił alimenty, wysypując monety na ulicę Avery Sanford mieszka wraz z mamą i siostrą. Ojciec zostawił rodzinę i został zobowiązany do płacenia alimentów . Robił to jednak niechętnie, czemu dał wyraz, dostarczając ostatnią ratę świadczenia. W dniu swoich 18. urodzin dziewczynka usłyszała dziwne dźwięki pod domem, a kiedy wyjrzała przez okno, zobaczyła przyczepę, z której jej ojciec wysypywał drobne monety. 800 dolarów w centach zostawił na chodniku. Zapytany przez matkę Avery, co robi, miał tylko krzyknąć: „To twoje ostatnie alimenty!”.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez WTVR CBS 6 (@cbs6) Avery wraz z mamą, choć mocno zranione, wymyśliły sposób, by z tego wydarzenia wyniknęło coś dobrego. Zdecydowały się przekazać całą sumę alimentów fundacji pomagającej dzieciom i kobietom – ofiarom przemocy domowej i wykorzystywania seksualnego. Dzięki temu datkowi i nagłośnieniu sprawy przez media fundacja otrzymała już tysiące dolarów od innych darczyńców! „Przekazując te pieniądze potrzebującym mamom i dzieciom, czuję, że uda się przekuć tę sytuację w pozytywną” – tłumaczyła nastolatka telewizji wtvr.com. I dodała: „Ojciec chciał zawstydzić moją mamę, mnie i moją siostrę. To przykre, gdy rodzice robią...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj