Chłopiec, który jest ofiarą szkolnych łobuzów
Adobe Stock, pololia
Prawdziwe historie

„Mój syn był ofiarą szkolnych bandziorów. Zabierali mu jedzenie, bili i grozili, że jeśli komuś powie, to zabiją jego matkę”

„Aż się we mnie gotowało ze złości. Moje dziecko jest ofiarą klasowych łobuzów, którzy okradają go z jedzenia?! Maciek jest nieśmiałym, wrażliwym dzieckiem. Wiedziałam, że nie potrafi poradzić sobie ze starszymi kolegami, ale liczyłam chociaz na wsparcie dyrekcji. Jak można być tak bezdusznym”.
Wszyscy mi mówili, że czwarta klasa to zupełnie inna bajka niż nauczanie początkowe. Maciek będzie miał kilkanaście przedmiotów i nauczycieli, a każdy z belfrów będzie przekonany, że jego przedmiot jest najważniejszy. Codziennie będzie wracał z toną pracy domowej, a ja będę musiała brać homeopatyczne tabletki na uspokojenie, bo podobno są najlepsze.

Skończą się piątki i szóstki za ładny rysunek, a zaczną sypać jedynki z niezapowiedzianych kartkówek. Ci, którzy to przerabiali ze swoimi dziećmi, radzili, żebym nastroiła się psychicznie, zarezerwowała mnóstwo czasu na tłumaczenie potęg i ułamków oraz przywykła, że dziecko o jedenastej wieczorem przypomina sobie o zadaniu z techniki do wykonania.
 
– Za moich czasów zajęcia techniczne polegały głównie na szydełkowaniu albo robieniu kanapek, którymi potem częstowało się panią dyrektor – westchnęłam, kiedy Maciuś oznajmił, że musi przeczytać z techniki piętnaście stron w podręczniku, zrobić sześć zadań i przygotować się do testu. – Dobrze, że przynajmniej na plastyce sobie tylko zwyczajnie rysujecie i odpoczywacie – dodałam.
 
– O, właśnie! – syn złapał się za głowę, a na jego twarzy wymalowało się przerażenie. – Zapomniałem, że mam narysować cebulę ze światłocieniami! Mamo, gdzie mój podręcznik?! Tam jest napisane, co to jest światłocień! Muszę to zrobić, bo dostanę jedynkę!

Redaktorki Mamotoja.pl o byciu mamą [CHWILA WZRUSZEŃ NA DZIEŃ MATKI]

Prace domowe to wcale nie największy problem

Uznałam, że przynajmniej jeśli chodzi o cebulę ze światłocieniem, to nie muszę dziecku niczego tłumaczyć i poszłam sprawdzić, czy wszystko zjadł w szkole.
 
– Smakowały ci kanapki z łososiem? – zawołałam, widząc puste pudełko.
 
– Tak! – odkrzyknął Maciek z pokoju. – Bardzo dobre! A możesz mi dawać więcej jedzenia?
 
Ucieszyłam się, że moje dziecko tak chętnie je i następnego dnia spakowałam mu cztery kanapki oraz sporo winogron. Dlatego zaskoczył mnie, gdy po przyjściu ze szkoły dosłownie rzucił się na lodówkę i zaczął wyjadać jogurt. Potem chwycił kromkę suchego chleba.
 
– Jesteś głodny? – spytałam zdumiona. 
 
– Przecież dałam ci i kanapki na drugie śniadanie, i na podwieczorek, żebyś w świetlicy nie siedział głodny. Zjadłeś je?

 

– Tak, łosoś był pyszny – syn odpowiedział szybko, uciekając wzrokiem.
 
– Zaraz, jak to łosoś? – zdziwiłam się. – Przecież ja ci dałam kanapki z kiełbasą i jedną z serem.
 
– Nooo tak…, rzeczywiście… były pyszne…
 
– A batonik zbożowy? – postanowiłam drążyć, ogarnięta złym przeczuciem.
 
– Też dobry…
 
– Nie był zbożowy… – westchnęłam. 
 
– Maciek, czy ty wyrzucasz śniadanie, które ci daję, do kosza? Bo przecież widzę, że wcale go nie jesz.
 
Pamiętałam, że sama tak czasem robiłam w podstawówce, bo mama bardzo krzyczała, kiedy nie zjadłam wszystkiego. 
 
– Nie, nie wyrzucam! – widać było, że moje podejrzenie go uraziło.
 
– No to co się dzieje?
 
Nagle twarz Maćka się wykrzywiła, i choć przez chwilę jeszcze bardzo starał się powstrzymywać napływające do oczu łzy, po chwili wybuchnął płaczem.
 
– Bo Krzysiek i Rafał mi wszystko zabierają… – wyszlochał, rozcierając łzy po buzi. – Jeszcze przed pierwszą lekcją, wyjmują mi pudełko z plecaka, potem wybierają to, co chcą, a resztę wysypują do kosza… Ten batonik… mamo, ja tak strasznie chciałem go zjeść!
 
Aż się we mnie gotowało ze złości. Moje dziecko jest ofiarą klasowych łobuzów, którzy okradają go z jedzenia?!

– … a jak raz miałem tylko kanapki z dżemem i im nie posmakowały, to Krzysiek powiedział: „twoja mama to debilka” – syn zupełnie się już rozkleił.
 
Wzięłam go na kolana i uspokajałam, próbując opowiedzieć o zasadach asertywności. Szybko wyszło na jaw, że Maciek próbował przeciwstawić się kolegom, ale ci zaczęli go przezywać, a potem zabrali mu plecak i wrzucili do łazienki dla dziewcząt.
 
Postanowiłam zgłosić tę sprawę wychowawczyni. Poszłam do niej nazajutrz, przed pierwszą lekcją. 
 
– Tak, wiem, że Maciej ma problemy w grupie – stwierdziła. – Ostatnio dziewczynki skarżyły się, że je podglądał w toalecie. Może z nim pani porozmawia?
 
– Nie podglądał! – krzyknęłam wstrząśnięta. – Krzysiek i Rafał schowali mu tam plecak!
 
Popatrzyła na mnie, jakby chciała powiedzieć: „To tylko Maciek tak twierdzi, ja słyszałam co innego”. 
 
Miałam poczucie klęski i upokorzenia. Próbowałam powiedzieć, że mój syn jest prześladowany przez kolegów, a wyszłam ścigana potępiającym spojrzeniem wychowawczyni, która uważała, że wychowałam podglądacza. Wiedziała, że źle się dzieje, a mój syn po prostu się boi!
 
Poczułam się bezradna. Moje dziecko, najmłodsze i najmniejsze w klasie padło ofiarą starszych kolegów, a wychowawczyni wyraźnie wolała udawać, że nie ma żadnego problemu. Z dzieciństwa pamiętałam, że komu raz przypadła rola kozła ofiarnego w grupie, ten praktycznie do końca szkoły nie miał szans na normalne w niej funkcjonowanie. Jeśli teraz Maćkowi zabierają śniadanie, to co będą mu robić za rok, dwa?
 
– Muszę reagować, póki nie jest za późno – powiedziałam do mojej mamy. 
 
– Może pójdę do pani pedagog?
 
– Daj spokój, wychowawczyni się dowie, że robisz swąd wokół sprawy i będzie się odgrywać na dziecku – przestrzegła mama, zbyt dobrze pamiętająca realia w podstawówkach z lat sześćdziesiątych, a potem osiemdziesiątych. – Już lepiej przenieś go do innej szkoły.
 
– Ucieczka to nie jest wyjście – odparowałam.

Uznałam, że muszę nauczyć syna asertywnych zachowań

– Po prostu powiedz, że nie mogą zabierać twoich rzeczy – pouczyłam go jeszcze w szatni. – Najlepiej głośno i stanowczo.
Tego dnia dostałam telefon ze szkoły. Nie, nie dzwonili z sekretariatu. To Maciek zadzwonił do mnie z telefonu, użyczonego mu przez koleżankę.
 
– Mamo, tylko się nie denerwuj… – zaczął i ciśnienie mi skoczyło powyżej wszelkich norm. – Bo ja spadłem ze schodów i mi krew leci z nosa i ząb mi się rusza… Odbierzesz mnie dzisiaj wcześniej?
 
„Spadł ze schodów??!! Co to miało być? Takie wymówki mogą stosować dorośli żyjący w związkach z brutalnymi partnerami, ale dziecko w czwartej klasie?! Nie dość, że go pobili, to jeszcze zastraszyli i kazali ich kryć?!” – krzyczał głos w mojej głowie.
Maciek czekał na mnie w świetlicy. Siedział sam przy stoliku i patrzył na plamę rozlanej wody, którą rozmazywał końcówką długopisu. Inne dzieci bawiły się i śmiały w grupkach. Widząc, jak go izolują, serce mi się ścisnęło.
 
– Maciuś? – podeszłam do synka i nim mnie zauważył i roztarł wodę po blacie, zdążyłam przeczytać końcówkę słowa: „enawidzę”.
 
– Mamo! – rozpromienił się na mój widok. – Nic mi nie jest! – zapewnił szybko, chociaż rozcięta warga i spuchnięty nos stały w sprzeczności z tym twierdzeniem.
 
Od razu zwróciłam się do wychowawczyni świetlicy z pytaniem, co zaszło między moim synem a innymi chłopcami.
 
– Jak to: ktoś go uderzył? – zdziwiła się. – Powiedział, że spadł ze schodów. Inne dzieci to potwierdziły.
 
Opadły mi ręce. Przez moment dopuszczałam myśl, że się mylę, ale w domu obejrzałam ręce, nogi i tułów syna. Gdyby naprawdę spadł ze schodów, miałby przecież choć jednego siniaka poza twarzą, prawda? Maciek jednak nie chciał powiedzieć prawdy. Unikał mojego spojrzenia, kiedy go o to pytałam, aż w końcu zdenerwowany zamknął się w swoim pokoju na całe popołudnie. Rano stwierdził, że bardzo boli go gardło, ale gdy w nie zajrzałam, wyglądało na zdrowe.
 
– Nie chcesz iść do szkoły, prawda? – usiadłam przy nim na łóżku. – Boisz się Krzyśka i Rafała?
 
– Nie! Oni mi nic nie robią! – pokręcił gwałtownie głową.
 
– Synku… – pogłaskałam go po plecach. – Wiem, że koledzy źle się wobec ciebie zachowują i chcę coś z tym zrobić. Musisz mi powiedzieć, co się dzieje.
 
– Nie mogę… – wyszeptał tak cicho, że ledwie go usłyszałam.
 
– Możesz, kochanie. Mnie możesz powiedzieć wszystko.
 
– Nie, bo ktoś ci coś zrobi! Napadnie cię albo zabije!
 
Maciek zakrył usta dłonią i wytrzeszczył na mnie przerażone oczy. Miałam wrażenie, że występuję w jakimś kryminalnym serialu albo programie telewizyjnym, że to się nie może dziać naprawdę! Mój syn sprzeciwił się klasowym łobuzom, został pobity, a następnie zastraszony, że jeśli piśnie komuś słówko, jego mamę ktoś napadnie i zrobi jej coś bardzo złego.
 
– Mamo, ale nie powiesz, że ci powiedziałem? – Maciek naprawdę się bał.

Miarka się przebrała! Nie zostawię tak tej sprawy

Musiałam ochłonąć. Nie mogłam działać pod wpływem emocji. Oczywiście nie wierzyłam, że czwartoklasiści mogą na mnie napuścić bandytów, ale sprawa wymagała interwencji. Musiałam także pokazać synowi, jaka jest właściwa postawa, kiedy ktoś nas zastrasza. 
 
– Załatwię to tak, że ci dwaj więcej cię nie tkną – oświadczyłam. – Gdyby byli dorośli, to za to, co zrobili, mogliby pójść do więzienia. Nie wolno poddawać się przemocy, zawsze trzeba się bronić lub prosić o ochronę właściwe osoby.
 
– Zadzwonisz na policję? – zdumiał się Maciek.
 
– Nie, choć miałabym ochotę – odpowiedziałam spokojnie. – A teraz, skarbie, ubieraj się. Musimy wyjść do szkoły. I tak się spóźnisz na pierwszą lekcję.
 
Kiedy Maciek pobiegł do sali, skierowałam się do gabinetu dyrektorki. Tym razem nie zamierzałam nikomu pozwolić odwracać wzroku od tego, co się dzieje w tej szkole. Bardzo opanowanym głosem zrelacjonowałam jej wydarzenia od początku roku, a potem stanowczo poprosiłam o spotkanie czterostronne w jej gabinecie.
 
– Proszę wezwać rodziców tych chłopców. Chcę z nimi omówić tę sytuację w obecności pani i wychowawczyni klasy – poprosiłam.
 
Widziałam, że to było jej nie na rękę. Ona także próbowała mnie przekonać, że sprawa nie jest aż tak poważna. Ja jednak nie ustąpiłam. Wciąż się uprzejmie uśmiechałam, kiedy oświadczałam, że jeśli nie spełni mojej prośby i nie doczekam się reakcji szkoły na przemoc, zgłoszę sprawę do kuratorium. To poskutkowało.
 
Rodzice Krzyśka i Rafała byli bardzo zaskoczeni. Albo tylko takich udawali. Na początku usiłowali mnie zbić z tropu, pytając, czy wiem na pewno, że mój syn nie zmyśla. Tak, wiedziałam to na pewno i nie pozwoliłam im udawać, że nie ma problemu. Zadziwiające, jak ludzie potrafią spuścić z tonu, kiedy nie okazuje się przed nimi strachu, wstydu czy choćby skrępowania. Ja uważałam, że to oni powinni się wstydzić.
 
– Jak w szkole? – zapytałam syna następnego dnia po spotkaniu. – Chłopcy ci nie dokuczali?
 
– Nie, nawet do mnie nie podeszli przez cały dzień – Maciek był zdziwiony, ale i zadowolony.
 
Monitorowałam sytuację codziennie. Syna nigdy więcej nie zaczepiano, najwidoczniej rodzice odebrali rozmowę u dyrektorki jako coś w rodzaju nagany. Może uznali, że więcej nie chcą takiego wstydu i porozmawiali ze swoimi łobuzami. Na zebraniach matki Krzyśka i Rafała unikały mojego wzroku. Po pierwszym semestrze Rafał przeniósł się do innej szkoły.
Cieszę się, że narobiłam szumu wokół tego problemu. To było jedyne rozsądne wyjście. Jestem zdania, że pomogłam także tym chłopcom. Bo przemocy zawsze trzeba się przeciwstawiać. Inaczej z klasowych łobuzów wyrosną osiedlowi chuligani, a z tych przestępcy napadający i terroryzujący słabszych. Warto o tym pamiętać, kiedy mamy szansę zareagować.

Marzena 36 lat

Czytaj także:
Kobieta, która odkryła zdradę męża
Adobe Stock, motortion
Prawdziwe historie
„Mąż podmienił badania, żebym uwierzyła, że ma nieślubną córkę. To była jego kochanka, przyłapałam ich w naszej sypialni”
„Trzeba być skończonym draniem, żeby wymyślić taką intrygę. A ja głupia byłam z niego dumna, że tak dba o swoją córkę. Gdybym miała czujnego anioła stróża, nie weszłabym do tego domu. W naszej sypialni, w moim małżeńskim łóżku leżał mój mąż. Obok jego >>córka<<”.

Była bardzo ładna. Miała niebieskie, wesołe oczy, kręcone blond włosy i mały, zadarty łobuzersko nos. Z żalem pomyślałam, że nasza córka pewnie nie wyrośnie na taką piękność. Nieco przaśną urodę Amelka odziedziczyła po tatusiu. Kobieta na zdjęciu musiała wdać się w swoją matkę.   Gdy Paweł powiedział mi o Idze, pomyślałam, że to jakiś żart. Po piętnastu latach małżeństwa wiedziałam o swoim mężu prawie wszystko. Jak mogłam przeoczyć fakt, że ma nieślubną córkę?   Widziałam dokument potwierdzający ojcostwo! – Sam o tym nie miałem pojęcia. Oczywiście wiedziałem, że Agata, dziewczyna, z którą chodziłem na studiach, była w ciąży, myśleliśmy nawet o ślubie, ale po kilku tygodniach poroniła. Tak mi przynajmniej powiedziała. Dlaczego miałem jej nie wierzyć? – Paweł zamilkł, jakby czekał, co odpowiem. Ale ja tylko wzruszyłam ramionami, więc opowiadał dalej: – Zaraz potem wyjechała z miasta i więcej się nie widzieliśmy. Dwa miesiące temu zadzwoniła do mnie do pracy. Numer podobno znalazła w internecie, nie było to trudne, sama wiesz… Paweł był szefem działu dużej firmy. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę jego imię i nazwisko, by wyświetliła się wizytówka ze zdjęciem.    – Wyznała mi, że wtedy nie poroniła, powiedziała tak, bo czuła, że jej nie kocham i nie chciała, żebym się z nią ożenił tylko dlatego, że jest w ciąży. Wolała zostać sama, niż zniszczyć życie nas obojga.    – Dość pokręcona logika – wtrąciłam nie bez ironii.   – Wróciła do rodziców – mieszkali w małym miasteczku gdzieś pod wschodnią granicą. Tam urodziła córkę, której dała na imię Iga, i jakoś sobie żyły w miarę spokojnie i stabilnie, bo Agata pracowała w szkole. Teraz sytuacja się skomplikowała, bo tę pracę straciła, a nasza córka…...

Moja córka porzucała kolejne dzieci
Adobe Stock, Galina Barskaya
Prawdziwe historie
„Moja córka rodziła i oddawała dzieci bez skrupułów. Zachowywała się, jakby porzucała bezpańskie szczeniaki”
Pewnego dnia zadzwoniła do nas i zapytała, czy chcemy dziecko. Takim tonem, jakby miała na zbyciu niechciany mebel. – Oj, mamo! Jestem znowu w ciąży! – usłyszałam. – Urodzę smarkacza, ale nie dam rady wychować.

Źle wychowałam swoją córkę. Sądziłam, że daję jej dobry wzór, jak być matką. Okazało się, że to za mało.... Moja córeczka była wyczekanym dzieckiem. Przez kilka lat po ślubie nie mogłam zajść w ciążę i naprawdę nie zliczę, ile z mężem przeszliśmy badań, aby dowiedzieć się, dlaczego nie możemy mieć upragnionego maleństwa. Lekarze nie mogli jednak doszukać się przyczyny i kiedy już prawie zrezygnowaliśmy z naszego marzenia, godząc się powoli z losem, nagle zaczął spóźniać mi się okres. Sądziłam, że to ze stresu, bo miałam akurat kłopoty w pracy, a tutaj niespodziewanie okazało się, że… jestem w ciąży! Myślałam, że oszaleję z radości W jednej chwili wszelkie problemy stały się tak małe, że aż zupełnie nieważne. Przestałam martwić się pracą, wiedząc, że teraz przez najbliższe lata i tak będę siedziała w domu z maleństwem. Nie wyobrażałam sobie bowiem, że może być inaczej. Nie po to chciałam dziecka, aby oddawać je do żłobka czy przedszkola. Mój mąż zresztą także był zdania, że nasza córeczka, bo okazało się, że to będzie dziewczynka, powinna mieć szczęśliwe dzieciństwo. I jestem pewna, że zrobiliśmy z Konradem wszystko, aby młode lata Weroniki właśnie tak wyglądały . Nasza córeczka była dla nas niczym księżniczka, jej potrzeby zawsze były na pierwszym miejscu. Woleliśmy opłacić jej lekcje tańca, niż kupić nową pralkę, kiedy stara odmówiła posłuszeństwa. Przez kilka miesięcy prałam w rękach, byle tylko Weronika nie czuła się gorsza od swoich koleżanek, które miały zamożniejszych rodziców. Byłam pewna, że tak postępując, daję mojej córce lekcję miłości Sądziłam, że wychowuję przyszłą mamę, która także będzie potrafiła się poświecić dla swojego maleństwa. Przecież widziała, że ja tak robię, że tak właśnie trzeba. Może już wtedy patrzyłam na...

Mój mąż faworyzował młodszą córkę
Adobe Stock, oksix
Prawdziwe historie
„Były mąż rozpieszczał swoją córkę z drugiego małżeństwa. Do naszej nie dzwonił nawet w urodziny”
Wygarnęłam mu, że jest ojcem dwóch córek i moja nie jest gorsza od młodszej. Że nie wolno tak traktować dzieci i że Martynka potrzebuje go tak samo jak Zuzia, a może nawet bardziej, bo tamta ma go na co dzień.

Przecież nie wymagałam od Sebastiana niczego nadzwyczajnego – tylko sprawiedliwego i równego traktowania obu swoich córek – naszej i tej, którą miał z inną kobietą. Czy to naprawdę wiele? – Kiedy tatuś przyjedzie? – zapytała Martynka znad kartki pokrytej serduszkami. – Bo rysuję dla niego laurkę. – W przyszłą sobotę – uśmiechnęłam się do niej. Zaraz jednak spoważniałam, bo córeczka pobiegła do kuchennego kalendarza i zaznaczyła ten dzień słoneczkiem. Problem tkwił w tym, że mój były rzadko kiedy dotrzymywał danego słowa Obiecywał coś, a potem beztrosko się z tego wycofywał, podając idiotyczne powody. Ja jeszcze jakoś byłam w stanie to znosić, ale siedmiolatka zupełnie nie rozumiała, dlaczego tatuś nie przyjechał, choć przecież obiecał. – Moje urodziny kończą się za dwie godziny, może jeszcze zdąży – pocieszała się, kiedy ojciec nie zjawił się tego najważniejszego dla niej dnia. W końcu poszła spać rozczarowana i smutna. – Zoo jest dzisiaj dłużej czynne, prawda? – pytała z nadzieją w Dzień Dziecka, nie odchodząc nawet na minutę od okna. – Tatuś mnie tam jeszcze dzisiaj zabierze, tak? Niestety i ta wycieczka nie doszła do skutku. Sebastian i ja byliśmy ze sobą sześć lat. Planowaliśmy dalsze wspólne życie, dzieci, psa i kredyt na duże mieszkanie. Wszystko było super, dopóki oboje byliśmy niezależni finansowo, mieliśmy swoje grupy przyjaciół i dobre posady. Kiedy jednak zaszłam w ciążę, Sebastian przestał się dobrze bawić Narzekał, że czuje się pod presją, że ma wrażenie, jakby jego życie się kończyło. Właśnie wtedy dotarło do mnie, że na tego człowieka nie mogę liczyć. Nie zjawiał się na badaniach USG, zapominał mnie odebrać od ginekologa, nie chciało mu się jechać ze mną po łóżeczko i wózek. Po narodzinach Martynki było jeszcze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj