mama i dziecko po porodzie, poród, narodziny
Adobe Stock
Prawdziwe historie

Miałam mieć cesarkę, a prawie urodziłam naturalnie. Personel mnie olewał!

Wieczorem dziwnie się poczułam, ale zwaliłam to na stres, bo następnego dnia miałam iść do szpitala. W końcu o 21:15, dokładnie pamiętam godzinę, poczułam, że coś we mnie pękło…

Razem z mężem planowaliśmy maluszka już od początku naszego małżeństwa, zresztą już wcześniej, jak byliśmy razem, wiedzieliśmy, że na pewno będziemy mieli dzidziusia. Marzenie się spełniło, lecz niestety poroniłam. Jak już się z tym pogodziłam, to zaczęliśmy starać się o kolejne dziecko... Tym razem wszystko poszło dobrze.

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

Ciąża na podtrzymaniu

Ciążę znosiłam idealnie, żadnych dolegliwości typu mdłości, wymioty mnie nie dotyczyły. Od 12. tygodnia musiałam jednak brać tabletki na podtrzymanie ciąży, bo było zagrożenie, że ją stracę. Dużo leżałam, a że tym samym miałam dużo czasu, czytałam poradniki o ciąży i o pielęgnacji maleństwa. I tak mijały tygodnie, miesiące... Pod koniec III trymestru ciąży mogłam odstawić tabletki, ale nadal musiałam uważać na siebie i maleństwo w moim brzuszku.

Planowana cesarka

Miałam zaplanowaną cesarkę ze względów zdrowotnych. Wyznaczono mi termin na 20 kwietnia, chociaż zależało mi na tym, by cesarka odbyła się dzień wcześniej, bo w tym dniu urodziła się również moja najukochańsza babcia. Ale nie było miejsc... No cóż, mówi się trudno, jeden dzień nie robi różnicy.

18 kwietnia przygotowałam sobie torbę do szpitala. Wieczorem dziwnie się poczułam, ale zwaliłam to na stres, bo przecież poród miał już wkrótce nastąpić. 19 kwietnia zgłosiłam się do szpitala, przeszłam badania, KTG i kazano mi leżeć. Ale ja nie mogłam, nosiło mnie, musiałam cały czas chodzić, bo leżąc, po prostu nie wytrzymywałam. Co jakiś czas robiono mi KTG.

Nagły zwrot akcji

Wszystko było dobrze, ale pod wieczór zaczęłam się troszkę źle czuć, nie mogłam zasnąć. Poszłam do położnej, powiedziałam, że chyba zaczynam rodzić, że czuję bóle i skurcze, a ta odpowiedziała, żebym nie histeryzowała, bo przecież jutro będę miała cesarkę, a jeśli nie to przecież sama też mogę urodzić! Na nic były moje tłumaczenia, że to cesarka ze względów zdrowotnych. Pewnie nie chciała zawracać sobie głowy cesarką w nocy. W końcu o 21:15, dokładnie pamiętam godzinę, poczułam, że coś we mnie pękło. Łóżko było mokre! 

Od tego czasu wszystko działo się błyskawicznie, badanie KTG i ból, ból i jeszcze raz ból... Skurcze były z początku rzadkie, ale później coraz częstsze, myślałam, że za chwilę urodzę SN, w końcu pojawił się lekarz i kazał mnie przewieść na salę operacyjną. Oczywiście sama musiałam tam dojść, lekarze zamiast się śpieszyć – bo wiadomo, że nie mogłam urodzić SN – to sobie pogaduszki urządzili. A może to tylko mnie się tak wydawało?

Szczęśliwe narodziny

W końcu odpłynęłam. Później nie mogli mnie wybudzić, ale jak usłyszałam, że urodziłam zdrową dziewczynkę, to w końcu się obudziłam. Córcia urodziła się o 23:30, ważyła 3100 g i mierzyła 50 cm. Córeczkę pierwszy zobaczył mąż z moimi rodzicami, których zdążyłam zawiadomić, że jednak wcześniej rodzę. Później opowiadali mi, że jak ją zobaczyli, takie zawiniątko, to tylko widać było duże niebieskie oczka i że sobie ziewała. Mnie przewieziono na salę, później położna tylko przyniosła mi ją na chwilę pokazać – nie zapomnę tego, jak na mnie patrzała, zerkały na mnie duże niebieskie oczka, takie piękne, mądre, był to najpiękniejszy widok.

Mimo, że córka ma już 5 lat, ja nadal wszystko pamiętam. I jeszcze jedno: Iza miała urodzić się 20 kwietnia, a przyszła na świat 19, to musiała być ingerencja mojej babci... Chociaż niektórzy myślą, że to ze stresu, ale ja i tak wiem swoje.

Zobacz także:

kobieta, ciąża, komputer, kobieta w ciąży
pressmaster - Fotolia.com
Przygotowania do porodu
Jak poradzisz sobie z porodem? - psychotest
ruchy dziecka w brzuchu, ruchy dziecka w ciąży, brzuch w ciąży
Przebieg ciąży
Ruchy dziecka w brzuchu - jak to naprawdę wygląda (FILM)
Gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, jego ruchy mogą być naprawdę spektakularne. Zobacz, jak to może wyglądać i jak dziecko reaguje na dotyk dłoni taty.
noworodek, poród, dziecko, szpital
mamacafe.pl
Prawdziwe historie
Wasze opowieści porodowe - Nagle usłyszałam kliknięcie...
Mój mąż obudził się i również był w szoku, ale nie takim jak ja, czyli że to JUŻ, ale że kobieta ma TYLE wód - przeczytaj prawdziwą historię porodu jednej z naszych forumowiczek.

Poród na długo pozostaje w głowie mamy. Odtwarzamy, analizujemy, wspominamy. Podzielcie się swoimi opowieściami porodowymi. Napiszcie swoje historie. Najciekawsze, najbardziej wzruszające opublikujemy w serwisie babyonline.pl. • Ile godzin rodziłyście? • Z kim? • Jak znosiłyście ból? • Czy poród był w terminie? • Co Was zaskoczyło? • Co najbardziej utkwiło Wam w pamięci? Opisz swój poród >> "Nagle usłyszałam kliknięcie..." Dużo czytałam czasopism poświęconych dzieciom, niemowlakom i opiece nad nimi. Już dużo wcześniej niż nawet planowałam maleństwo. Po prostu interesowało mnie to. Gdy w końcu zdecydowaliśmy się z mężem na potomstwo, czułam się bardzo dobrze przygotowana. Ten stan trwał aż do 28. tygodnia ciąży , gdy przy badaniu pani ginekolog powiedziała, że mała jest ułożona bardzo nisko - jak do porodu, szyjka zaczęła się skracać, na szczęście rozwarcia nie ma. Miałam dużo leżeć, dostałam leki, aby szyjka się tak szybko nie skracała. Całą drogę do domu płakałam. Na szczęście na kolejnych wizytach było lepiej, mała wyżej, szyjka tak szybko się już nie skracała. Luteinę miałam brać do 37. tygodnia ciąży . Potem mogłam już rodzić. Gdy wybił 37. tydzień ciąży, odłożyłam leki, wstałam z łóżka. I czekałam, czekałam na moją Kruszynkę. Termin porodu zbliżał się wielkimi krokami. A tu nic się nie działo. Małej było dobrze u mnie w brzuszku, nie spieszyło się jej już. Termin porodu nadszedł, a tu nic, badanie KTG wyszło prawidłowo. Po 2 dniach miałam kolejne badanie rano - wszystko było ok. Pojechałam z mężem na zakupy wieczorem, wypożyczyliśmy film. Rano, po wyjątkowo dobrze przespanej nocy, wstałam bardzo wypoczęta. Poszłam zrobić sobie śniadanko, mąż spał jeszcze - miał wolne. Był 17 marca, 4 dni po wyznaczonym terminie. Po zjedzonym śniadanku wróciłam do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj