Dzieci, które straciły rodziców
Adobe Stock, fizkes
Prawdziwe historie

„Rodzice zginęli, a siostra zastąpiła nam mamę. Poświęciła wykształcenie i miłość, żeby uchronić nas przed sierocińcem”

„Nie musiała tego robić. Nie mam pojęcia, skąd wzięła na to wszystko siłę. Moja druga mama, kiedy została moją mamą, sama była jeszcze dzieckiem, bo miała siedemnaście lat! Było nas troje: ja – dziewięciolatka, siedmioletni Jasio i ona – nasza najstarsza siostra, tuż przed maturą”.
Moja druga mama, kiedy została moją mamą, sama była jeszcze dzieckiem, bo miała siedemnaście lat! Było nas troje: ja – dziewięciolatka, siedmioletni Jasio i ona – nasza najstarsza siostra, tuż przed maturą.
 
Rodzice pojechali na zakupy. To był piątek, pod wieczór… Jasio oglądał jakiś film, ja siedziałam przy komputerze, a Zosia wybierała się na randkę ze swoim chłopakiem. Właśnie suszyła włosy, kiedy ktoś zadzwonił do drzwi. To była policja. 
 
Rodzice zginęli na miejscu, w czołowym zderzeniu z dostawczym tirem. Zostaliśmy sami… Najbardziej rozpaczał Jasiek. Nikt go nie mógł uspokoić. Dopiero kiedy Zosia mu przysięgła, że nas nie zostawi i nie odda do domu dziecka, przestał płakać. 

 

– Na pewno? – zapytał. – Bo jak kłamiesz, to ja i tak stamtąd ucieknę!
 
– Słowo! – odpowiedziała. – Będziemy razem póki nie dorośniesz i nie pójdziesz na swoje. Czy ja cię kiedyś oszukałam?

 

Faktycznie. Zosia miała taką właściwość, że zawsze mówiła prawdę. Miała z tego powodu same kłopoty, nawet w szkole jej dokuczali, bo mówienie prawdy w każdej sytuacji, zwłaszcza szkolnej, nie zawsze się dobrze kończy. Ale ona była uparta jak muł! Nasz tata tak o niej mówił: wszystkich przekonasz, ale nie Zosię… Jak się uprze, nie ma na nią siły. Prawdziwy muł!
Oprócz uporu Zosia miała jeszcze dar przekonywania o swoich racjach. 
 
– Ona wszystkich przegada i wszystko załatwi – tak z kolei Zosię charakteryzowała nasza mama. – Nie ma sposobu, żeby ją przegadać!
 
Te cechy mojej najstarszej siostry bardzo się przydały, kiedy zaczęła walkę o to, żeby zostać naszą prawną opiekunką. Napisałam „walkę”, bo to była prawdziwa wojna z urzędami, ministerstwami, autorytetami psychologii i pedagogiki oraz  z takimi, co się na niczym nie znają, ale zawsze mają coś do powiedzenia.

Redaktorki Mamotoja.pl o byciu mamą [CHWILA WZRUSZEŃ NA DZIEŃ MATKI]

Nie było jej łatwo, ale się nie poddawała!

Wydawało się, że Zosia nie ma szans! Była niepełnoletnia, nie miała stałych dochodów, mogła być w szoku po tragedii rodzinnej i stąd ta decyzja, mogła być z natury mało stabilna emocjonalnie, mogła nie dać rady, żałować, dokuczać nam, wreszcie uciec i zostawić bez opieki. Wszystko rozważano w trybie przypuszczającym i w trosce o nasz los, ale Zosia dotarła najwyżej, jak tylko było można i przekonała do swoich racji tych ludzi, od których zależała ostateczna opinia. Dostaliśmy dwoje kuratorów, warunkowy czas na sprawdzenie, jak sobie będziemy radzili, i dali nam spokój. Wtedy pierwszy raz po śmierci rodziców widziałam, jak Zosia płacze.
 
Drugi raz był wówczas, kiedy się dowiedziała, że dorastający Jasiek pali marihuanę… Ryczeli oboje, a on jej przysięgał, że nigdy więcej tego nie zrobi, i o ile wiem, słowa dotrzymał… Trzeci raz był… Ale o tym trzecim razie opowiem trochę później!
 
Na początku Zosia bardzo przesadzała z tą opieką! Trzęsła się nad nami, jakbyśmy mieli po pięć lat, pilnowała, nie pozwoliła nigdzie wychodzić, chwila spóźnienia, a zaraz dzwoniła z pretensjami. W końcu się zbuntowaliśmy i Jasiek powiedział, że jak ma być więzienie zamiast rodzinnego domu, to on jednak woli sierociniec!
 
Jednak powoli wszystko się jakoś wyprostowało i ułożyło; bardzo nam pomogła wychowawczyni Jaśka i nasza kuratorka. Często nas odwiedzały, tłumaczyły, łagodziły spory, bo między nami też nie wszystko było jak z lukru… Szok i rozpacz po odejściu rodziców zamieniały się w złość na cały świat. Nie było nam łatwo! Zdarzało się, że każde siedziało w swoim kącie i tylko czekało na awanturę. To znaczy, kłótnie prowokowaliśmy my, młodsi, bo Zosia się tylko broniła. 
 
Dopiero dzisiaj rozumiem, że musiało jej być dwa razy gorzej niż nam! Niestety, wszystko się odbiło na nauce. Maturę zdała, ale słabo i to dzięki pomocy swoich nauczycieli. Ze studiów zrezygnowała, poszła do pracy w jakimś call center, niby odkładając naukę na rok. To był błąd, bo po tym roku przyszedł następny i jeszcze jeden, aż wreszcie o szkole Zosi przestało się mówić, bo zbliżał się termin mojej matury, a na dodatek Jasiek dosyć burzliwie przechodził przez gimnazjum.
 
Zosia w międzyczasie skończyła kursy kosmetyczno-fryzjerskie, a ponieważ była bez wątpienia dobra w swoim zawodzie, nie miała kłopotów ze znalezieniem pracy. Została zatrudniona w dobrym salonie i zarabiała tam naprawdę przyzwoicie. Cały czas była z tym swoim chłopakiem, jeszcze z liceum… Jednak coś między nimi się psuło, nie grało tak, jak dawniej. On robił licencjat i myślał o magisterce, miał swoich znajomych – studentów i studentki – wyjeżdżał z nimi na obozy, praktyki i weekendy, natomiast Zosia zostawała w domu albo w pracy. Wyglądało na to, że źle się czuje w jego towarzystwie. Może miała kompleks braku wykształcenia, może chodziło o coś innego? 
 
Potem on skończył te swoje studia, znalazł pracę, awansował, robił karierę… Widywali się coraz rzadziej, aż wreszcie kiedyś obudził mnie płacz dobiegający z pokoju Zosi. To był właśnie ten trzeci raz… Bałam się wejść i zapytać, czemu tak rozpacza? Zrobił to Jasiek. Także się obudził i taki zaspany, wpółprzytomny podszedł do kanapy, na której leżała Zosia i zapytał wprost:
 
– Dać mu w mordę? Bo ryczysz przez tego dupka, prawda? Co ci zrobił? Mów siostra, załatwimy sprawę… Ma się w końcu kumpli!
 
Zosia natychmiast się uspokoiła. Oczy jej obeschły, usiadła jak zwykle wyprostowana i powiedziała:
 
– Ani się waż! Nie wtrącaj się, bo narozrabiasz i będzie jeszcze gorzej. 
 
Jednak po chwili wstała, przytuliła Jaśka i pocałowała go w policzek
 
– Mimo wszystko dobrze mieć brata! – uśmiechnęła się. – Tylko błagam cię, żadnych akcji bez mojej wiedzy. I naucz się na całe życie: nic na siłę, szczególnie w uczuciach. Do miłości nie da się nikogo zmusić!

Powoli wyciągnęliśmy z niej prawdę

Ten jej narzeczony znalazł sobie inną dziewczynę. Wyjechali razem za granicę i tam się urządzali. Zosia oczywiście nie powiedziała ani słowa, że wcześniej ją też namawiał na emigrację, ale to było niemożliwe! Z kim by nas zostawiła, co by się z nami stało?  Więc zostawił jej wybór: albo, albo… Wybrała nas. 
 
Twierdzi, że nie żałuje podjętych decyzji… Nigdy nie wypomniała, co dla nas zrobiła. Pozbierała się jakoś, choć na pewno był to dla niej cios w samo serce. Ja dzisiaj jestem w tym wieku, w jakim ona była wtedy i zastanawiam się, czy mnie byłoby stać na takie poświęcenie dla rodzeństwa? Nie umiem sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Minęło wiele lat. Ja mam już swoją rodzinę, Jasiek mieszka i pracuje za granicą, Zosia nadal jest sama. Na rynku wtórnym kupiła sobie zrujnowaną kawalerkę, wyremontowała ją i twierdzi, że jest tam szczęśliwa, z białą kotką Marianną. Mieszkanie po rodzicach oddała mnie, z zastrzeżeniem, że spłacę Jaśka, jeśli kiedyś będzie tego potrzebował. Na razie jednak brat się nie upomina. Ma fajną dziewczynę; w przyszłym roku planują ślub i dziecko. Wszystko się układa tak, jak powinno!
 
Rzadko wracam do tamtych strasznych trudnych chwil, kiedy zostaliśmy sami, a nasza najstarsza siostra postanowiła, że zastąpi nam mamę. Dookoła nas było ciemno i smutno, lał deszcz, jak w czasie najgorszej burzy z huraganem. Potem się trochę rozjaśniło, ale nadal krajobraz był ponury, jak po wielkiej katastrofie.
 
Do dzisiaj nie rozumiem, jak ona to wszystko poukładała? Była przecież taka jak wszystkie dziewczyny w jej wieku; czasami spierała się z mamą, nie chciało się jej sprzątać, miała złe humory i pretensje o byle co. Żyła sobie jak w ciepłym gnieździe, w które nagle uderzył piorun i zostawił ją z dwoma pisklętami na karku! Wszyscy by zrozumieli, gdyby powiedziała „trudno, nie dam rady, są instytucje, które pomagają takim jak my, nie wezmę na siebie takiego ciężaru”. Ale mimo wszystkich trudności najważniejsze było, że zostaniemy razem. Powolutku odbudowała nasze życie, jakimś cudem – dała radę!

 

Kiedy o tym opowiadam, niektórzy ludzie mówią: no, tak, wszystko prawda, ale jakim kosztem to zrobiła? Nie ma osobistego życia, jest sama, nikt nie wie, czy w skrytości serca nie żałuje swojej decyzji? I czy w ogóle warto się tak poświęcać?
 
Sama nie umiem odpowiedzieć na te pytania, czasem pytam o to Zosię: 
 
– Czy ty jesteś pewna, że postąpiłaś wtedy słusznie? Dziś zrobiłabyś to samo?
 
– I dziś, i jutro, i pojutrze – śmieje się. – Poczekaj, kiedy wreszcie sama będziesz mamą, to zrozumiesz!
 
– Ale ty byłaś siostrą, nie mamą! – odpowiadam. – To co innego!
 
– A ty chcesz dzielić włos na czworo? – słyszę. – Co za różnica? Jak człowiek musi, to staje się wszystkim, kim musi! Mamą też, chociaż przyznaję, to bardzo trudna rola, Może nawet najtrudniejsza, kto wie?

Katarzyna, 29 lat

Czytaj także:
Dziewczynka z zespołem downa
Adobe Stock, eleonora_os
Prawdziwe historie
„Było mi wstyd, że urodziłam chore dziecko i nie chciałam go nawet oglądać. Teraz oddałabym życie za moją córeczkę”
„Karinka przyszła na świat, a ja zamiast radości czułam tylko wielkie przygnębienie. Przecież nie o takim dziecku marzyłam… Świat zawirował mi przed oczami. Zespół Downa? Ale dlaczego? Skąd? Spojrzałam na męża i rodziców. Byli bladzi, milczeli”.

Jak każda przyszła matka, wyobrażałam sobie, że moje dziecko urodzi się piękne, zdrowe i silne. Ale los spłatał mi okrutnego figla. W pierwszej chwili nie chciałam się z tym pogodzić. Myślałam nawet, by je oddać i wymazać z pamięci. Ale tego nie zrobiłam… Dziś jest moim największym szczęściem.    Zaszłam w ciążę w wieku 29 lat. Byłam wtedy wesołą, zadowoloną z życia kobietą. Miałam dobrą pracę, kochającego, czułego męża, własne mieszkanie. Do pełni szczęścia brakowało mi tylko jednego – dziecka. Przez kilka lat staraliśmy się o nie z Piotrem, ale jakoś nam nie wychodziło. Chcieliśmy nawet iść już na badania, by sprawdzić, czy wszystko z nami w porządku. Ale nie zdążyliśmy. Trzy lata temu zobaczyłam na teście ciążowym dwie kreski. Aż popłakałam się ze szczęścia. Moje marzenie miało się spełnić!   Ciążę znosiłam znakomicie. Pracowałam do siódmego miesiąca! Przez cały ten czas zastanawiałam się, jakie będzie to moje pierwsze, wymarzone dziecko. Wyobrażałam sobie, że będzie wręcz idealne. Mądre i odpowiedzialne po tatusiu, wrażliwe i otwarte po mamusi, no i piękne, po babci. Do głowy mi nawet nie przyszło, że może urodzić się chore. Byliśmy z mężem młodzi i zdrowi, w naszych rodzinach nie było żadnych wad genetycznych, na USG lekarz nie dopatrzył się niczego niepokojącego, stosowałam się do wszystkich jego zaleceń. Cóż więc złego mogło się stać?  Na porodówkę trafiłam tydzień przed terminem, w niedzielę. Oglądaliśmy właśnie z mężem jakiś film w telewizji, gdy poczułam, że zaczynam rodzić. Nie wpadliśmy w panikę. Wszystko mieliśmy przygotowane i przećwiczone – torba z rzeczami i dokumentami od kilku dni spakowana, trasa do szpitala wyznaczona i sprawdzona, samochód zatankowany do pełna, po szczegółowym przeglądzie. Żeby broń Boże jakiejś niespodzianki po drodze nie było....

Dziewczyna, która wpadła
Adobe Stock, Wordley Calvo Stock
Prawdziwe historie
„Przyjaciółka mojej córki zaliczyła >>wpadkę<< z przypadkowym facetem... moim mężem. Ten drań zmuszał ją do usunięcia ciąży”
„W jednej chwili zawalił się nam świat. Nie mogłam uwierzyć, że mieszkałam i dzieliłam łóżko z takim potworem. Jak on mógł zrobić jej dziecko, przecież była dla nas jak druga córka. Czułam zgorszenie i obrzydzenie, ale wiedziałam, że nie mam serca zostawić Igi na lodzie”.

Mamo, robimy sobie z Igą babski wieczór, wiesz: serial, plotki, popcorn i te sprawy. Chcesz się przyłączyć? – zapytała Ula, gdy wróciłam do domu po wyczerpującym dniu w pracy.   – Hmm, ale tylko jeśli w pakiecie jest kubek gorącej herbaty – odpowiedziałam z rozmarzeniem i zabrałam się za odgrzewanie obiadu.   – Da się załatwić – uśmiechnęła się moja jedynaczka.   – To jesteśmy umówione – puściłam do niej oczko, a Ula zniknęła za drzwiami swojego pokoju.    Pomyślałam, że to niebywałe szczęście, że córka i jej najlepsza przyjaciółka widzą we mnie towarzyszkę takich wieczorów.  Dziewczyny przyjaźniły się od zawsze, Iga jest niemal jak moja druga córka, obecna u nas niezmiennie od pierwszej klasy szkoły podstawowej, kiedy z Ulą usiadła w jednej ławce. Od tego czasu połączyła ich szczera i, jak się okazało, trwała przyjaźń.    No a teraz Ula była na pierwszym roku wymarzonej italianistyki, Iga zaś na ekonomii i nadal były sobie bardzo bliskie. Świadomość, że nie tylko wpuszczają mnie do swojego świata, ale nawet do niego zapraszają wprawiała mnie w miły nastrój. Być może to zasługa tego, że zawsze staraliśmy się z mężem być dla Uli nie tylko rodzicami, ale także przyjaciółmi. Z czasem podobne podejście mieliśmy także do Igi, szczególnie gdy odkryliśmy, jaką rolę w jej domu odgrywa alkohol. Niepostrzeżenie staliśmy się dla tej dziewczyny drugą rodziną, do której uciekała od pijackich burd.   Wieczór upływał nam w całkiem miłej atmosferze, nadrobiłyśmy serialowe zaległości, przegadałyśmy kilka zaległych wątków i pośmiałyśmy się na zapas. Tylko Iga była jakaś dziwna, niby rozmawiała z nami jak zawsze, ale wydawała się nieobecna.   – Iguś, a tobie co dolega? Kiepsko się czujesz? – zapytałam z troską, bo wyraźnie...

Dziewczynka, której ojciec nie kocha
Adobe Stock, De Visu
Prawdziwe historie
„Byłam niechcianym dzieckiem z przypadku. Całe życie czułam, że tata mnie nie kocha, choć inni zaprzeczali”
„Z zapisków dowiedziałam się, że moja mama dwa miesiące przed ślubem została napadnięta. Miała już wtedy ustaloną datę. Tata tak bardzo ją kochał, że ożenił się z nią, mimo że zaszła wtedy w ciążę. Nie potrafił mnie darzyć ojcowską miłością, bo widział we mnie oprawcę mamy”.

Nasz ojciec zawsze faworyzował moją siostrę. Już jako mała dziewczynka wyraźnie to zauważałam. Tata brał Ewę na kolana i mówił, że jest jego małą księżniczką. Mnie nigdy nic takiego nie powiedział, ja byłam dla niego tak jakby przy okazji, obok Ewy. Byłam, więc należało mnie ubrać i dać jeść. Chodziłam do szkoły, więc musiał kupić mi książki i tornister. Wszyscy dostawali prezenty na Gwiazdkę, więc ja też. Nigdy jednak nie okazywał mi takiego zainteresowania jak Ewie. Kiedy miałam może z siedem lat, zapytałam mamę, dlaczego tata mnie nie kocha. Mama popatrzyła z dziwnym wyrazem twarzy i gwałtownie zaprzeczyła.   – Ależ co ty mówisz, Małgosiu? Tata kocha was obie jednakowo.   – To dlaczego tego nie widać?   Mama przytuliła mnie wtedy mocno i zaczęła mi tłumaczyć, że to tylko tak mi się wydaje, że ja jestem najstarsza, więc tata ode mnie więcej wymaga.   – Ewa jest jeszcze mała i głupiutka. Poza tym zawsze była taka delikatna, drobniutka, dlatego tata ciągle się o nią martwi.   Słuchałam tego i już wtedy wiedziałam, że to nieprawda. Ewa była młodsza, fakt, ale tylko o dwa lata. I nigdy nie była drobniutka ani chorowita. Od urodzenia umiała walczyć o swoje i w pełni zdawała sobie sprawę, że jest ulubienicą tatusia. Tylko Ewa zawsze była po mojej stronie! Ze wszystkich sił starałam się zaskarbić sobie względy ojca, zasłużyć na choćby najmniejszą pochwałę. Pisałam najładniej ze wszystkich dzieci w pierwszej klasie, moje literki były równiutkie i nigdy nie wychodziły za linijkę. Każdą czytankę powtarzałam tyle razy, że w szkole umiałam je prawie na pamięć. Chwaliła mnie jednak tylko wychowawczyni, babcia, no i czasem mama. Ja jednak uparcie krążyłam wokół ojca.   – Tatusiu, zobacz, czy ładnie napisałam? – podtykałam mu zeszyt.   – Ładnie,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj