Bez względu czy popierasz strajk nauczycieli, czy nie, początek kwietnia może być dla ciebie nie lada wyzwaniem. Jeśli nauczyciele z placówki, do której uczęszcza twoja pociecha, nie będą pracować, warto sprawdzić, jakie masz możliwości z zgodnie z prawem pracy.

Reklama

Ogólnopolski strajk nauczycieli

8 kwietnia ma rozpocząć się strajk w szkołach i innych placówkach oświatowych, w tym w przedszkolach. Ma on potrwać do skutku, czyli do czasu kiedy nauczyciele dostaną podwyżki, których się domagają. Jak podaje ZNP, w strajku zamierza wziąć udział 78,975 proc. ogółu szkół i przedszkoli w całym kraju (dane zebrane z okręgów związku do czwartku rano). Nie są to jeszcze pełne dane, brakuje m.in. części danych z woj. podkarpackiego.

– Mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Przygotowujemy się do strajku i apelujemy do rządzących, by rozmawiali z nauczycielami – mówił we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu sztabu kryzysowego, który ma pomóc w opanowaniu sytuacji w czasie strajku nauczycieli w Warszawie. Sytuacja wygląda podobnie w innych rejonach Polski. Samorządy szykują placówki kultury i sportu, żeby zajęły się alternatywnie dziećmi, jednak już uprzedzają, że zapewnienie opieki wszystkim dzieciom może być niemożliwe.

Jeśli placówka, do której uczęszcza twoje dziecko od 8 kwietnia nie będzie zapewniała opieki, masz kilka możliwości:

  • Urlop na żądanie

W pierwszych dniach strajku rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę może wykorzystać przysługujący mu urlop na żądanie. Pracownik może wybrać, czy chce skorzystać z 1,2,3, czy 4 dni urlopu. Co istotne, nie musi wcześniej uzgadniać tego terminu z pracodawcą, a pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu.

Zobacz także
  • Urlop wypoczynkowy

Rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę może w tym czasie skorzystać także z urlopu wypoczynkowego. Ilość dni urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy:
• 20 dni - gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
• 26 dni - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Pracodawca jednak nie ma obowiązku udzielenia takiego urlopu.

  • Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek ten przysługuje nie tylko wtedy, gdy dziecko jest chore, ale również, gdy szkoła lub przedszkole są zamknięte. Możesz się o niego ubiegać jeśli dziecko nie skończyło jeszcze 8 lat. Wymiar tego zasiłku to maksymalnie 60 dni. Warto jednak wiedzieć, że wynosi zaledwie 80 procent wynagrodzenia. Rozwiązanie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub prowadzących działalność gospodarczą, dobrowolnie odprowadzających skałki chorobowe.

Gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę, należy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oświatowej (ZAS-36) oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego (Z-15A).

Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, dodatkowo należy złożyć wypełnione przez płatnika składek zaświadczenie:
- na druku Z-3 - dla pracownika,
- na druku Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b.

Reklama

Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS-u albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu – w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

Reklama
Reklama
Reklama