dzieci
Panthermedia
Prawo i finanse

8 prostych sposobów, by pomagać potrzebującym dzieciom

Do końca kwietnia masz czas, by zdecydować, do kogo trafi 1% twojego podatku. Ale pomagać możesz przez cały rok, także bez pieniędzy. Wystarczy, że zaangażujesz w to serce. Zobacz jak to robić.

Hasło, że liczy się każdy grosz, jest prawdziwe, ale równie prawdziwe jest inne hasło – że liczy się każda minuta, którą możesz poświęcić, by pomóc innym. Czasem to pierwsze rozwiązanie – paradoksalnie – bywa najłatwiejsze. Ponieważ aby nadać przelew, wystarczy, że połączysz się z bankiem za pośrednictwem internetu. Jednak pomagać można również w innej formie i nie zawsze musi się to wiązać jedynie z wydawaniem pieniędzy. Podpowiadamy kilka, nie zawsze oczywistych sposobów – dla mniej i bardziej zdeterminowanych.
 

1. Klikaj strony w internecie

Chodzi o specjalne strony typu „klikaj i pomagaj”. Wystarczy, że masz komputer z podłączeniem do sieci i jedną z takich stron ustawisz sobie jako startową, np. www.pajacyk.pl, www.marzenia.bphtfi.pl – to dwie polskie strony, które bezpośrednio dotyczą dzieci. W taką stronę można kliknąć raz dziennie. Kliknięcia są zliczane i każde generuje pewną kwotę, którą za odsłonięcie reklamy płaci sponsor. Uzbierane pieniądze są przekazywane na konkretny cel, np. Pajacyk finansuje dożywianie dzieci w szkołach.
 

2. Honorowo oddaj krew

Czyli coś zdecydowanie cenniejszego niż pieniądze. Oddając krew, możesz nie tylko poprawić czyjeś zdrowie, ale także uratować komuś życie. Można to zrobić okazjonalnie, jednorazowo zgłaszając się np. w ramach zbiórki dla potrzebującej osoby, albo oddawać krew systematycznie. W każdym przypadku trzeba spełnić warunki – mieć skończone 18 lat, dobry stan zdrowia, przez ostatnie 12 miesięcy nie powinno się też przechodzić żadnych zabiegów, takich jak np. akupunktura, tatuaż, przekłucie uszu. W przypadku młodych mam od porodu musi minąć tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres karmienia piersią. Więcej informacji znajdziesz na www.krewniacy.pl lub www.honorowekrwiodawstwo.pl.
 

3. Zostań rodziną zaprzyjaźnioną

Dzieci, które są pod opieką domu dziecka, najbardziej liczą na to, że je w końcu ktoś zaadoptuje. Dla wielu jednak wielką radością jest poczucie, że jakaś rodzina lub osoba otacza je przyjacielską opieką i w ramach tej przyjaźni zaprasza na święta, weekendy, pamięta o urodzinach, imieninach, telefonuje, odwiedza. Rodzina zaprzyjaźniona (tak nazywa się ta forma kontaktu) wnosi w życie dziecka poczucie, że jest ktoś, na kogo może ono liczyć. Nie ma wobec niego żadnych zobowiązań prawnych, ale jest moralnie odpowiedzialna za nawiązanie więzi.

Polecamy: Pomaganie - jak nauczyć tego dziecko, by było wrażliwe?

„Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka

Lodowata Niedziela dla Alicji - plakat 2
materiały prasowe
Aktualności
Lodowata niedziela dla Alicji – przyjdź na zimową imprezę i zrób coś dobrego!
Nie straszna Wam zima, śnieg i niska temperatura? Doskonale! Przyjdźcie 29 stycznia na zimową imprezę charytatywną i pomóżcie wrócić do zdrowia małej Alicji.

To mała Alicja, gdy śpi. Urocza, prawda?  Niestety sen dziewczynki nie jest dla jej rodziców powodem do radości, ale do poważnego niepokoju. Alicja potrafi bowiem przespać tak kilka dni bez przerwy, a lekarze nie potrafią znaleźć przyczyny tych poważnych zaburzeń w rozwoju dziecka. – Alicja urodziła się w bardzo ciężkim stanie. Kilkakrotnie dzielnie walczyła o życie . Od urodzenia ma zaburzenia świadomości i rozwoju, wymaga stałej rehabilitacji. Jej stan niestety się pogarsza – mówią rodzice dziewczynki, Żaneta i Tomasz Rowińscy. Aby prawidłowo zdiagnozować małą „Śpiącą Królewnę” i wprowadzić odpowiednie leczenie potrzebne są pieniądze, którymi rodzice Alicji nie dysponują. Dlatego właśnie Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i  Morsy z Piassecziussets – grupa, której członkiem jest tata Ali postanowili zorganizować imprezę charytatywną , z której dochód zostanie przekazany na leczenie dziewczynki. Przyłącz się do morsów i pomóż Alicji Jeśli jesteś morsem i uwielbiasz kąpiele w lodowatej wodzie nie może Cię zabraknąć 29 stycznia w godzinach 10-15 na Górkach Szymona (Zalesie Dolne, k. Piaseczna). Jednak, aby pomóc małej Ali, wcale nie musisz wskakiwać do przerębla – organizatorzy akcji przygotowali wiele innych atrakcji, m.in.: przejażdżki saniami lub bryczką sauna, bania, trening sztuk walki, nauka wchodzenia po linie, zumba animacje dla najmłodszych pyszne jedzenie na zimno i gorąco oraz słodycze (wata cukrowa, ciasta, gofry) loteria z fantami Wpadajcie już w najbliższą niedzielę z całą rodziną! Możecie także wziąć sanki lub narty biegówki, bo Górki Szymona to także wspaniałe miejsce do zimowych szaleństw i aktywnego spędzania czasu. Czekamy na Was i pamiętajcie – dobro powraca! Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na Facebooku .    ...

1 procent
Fotolia
Prawo i finanse
Czy wiesz, komu przekażesz 1 proc. podatku?
Czym kierować się, przekazując 1 proc. podatku? Czy tracimy coś, gdy w ramach rozliczeń z fiskusem przekazujemy część naszego podatku? Kiedy te pieniądze trafią do wskazanej przez nas organizacji? I czy możemy pytać, co się stało z naszymi pieniędzmi – na nasze pytania odpowiada Joanna Luberadzka-Gruca, szefowa Fundacji Polki Mogą Wszystko.

Coraz więcej Polaków przekazuje 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W zeszłym roku 45 proc. uprawnionych podatników przekazało ponad 500 mln zł. Komu możemy przekazać 1 proc. podatku? Jeden procent podatku możemy przekazać organizacji, która jest do tego uprawniona, czyli organizacji pożytku publicznego. Spis tych organizacji można znaleźć m.in. na www.pozytek.gov.pl . To strona departamentu pożytku publicznego Ministerstwa Pracy. Ważne jest to, że jeśli fundacja czy stowarzyszenie nie złoży sprawozdania za poprzedni rok w terminie, może stracić status organizacji pożytku publicznego. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się przekazać swoje pieniądze jakiejś organizacji, to powinien sprawdzić, czy ona znajduje się w tym wykazie i czy można jej przekazać 1 proc. podatku. Nie każda fundacja czy stowarzyszenie to organizacja pożytku publicznego. Są określone warunki ustawowe, które trzeba spełnić, by być organizacją pożytku publicznego. Stowarzyszenie lub fundacja muszą określić w swoim statucie, w jakiej sferze pożytku publicznego prowadzą działalność, mieć też historie, czyli działać od kilku lat. Dopiero wtedy może złożyć odpowiednie dokumenty. Kolejny krok to złożenie wniosku do sądu o przyznanie statusu organizacji pożytku publicznego. Czy coś tracimy, gdy przekazujemy 1 proc. podatku? Nie, nic nie tracimy. Jeśli podatnik nie wskaże, komu chce przekazać ten 1 proc., to te pieniądze i tak trafią do budżetu państwa. W niewielu krajach na świecie podatnicy mają prawo zdecydować, co się stanie z częścią rocznego podatku, czyli w Polsce to jest właśnie 1 proc. W ubiegłym roku okazało się, że chętnie wspieraliśmy organizacje pomagające chorym dzieciom, ale też te, które były np. wysoko na liście organizacji pożytku publicznego, co wyglądało na przypadkowy wybór. Czym kierować się, wybierając organizacje pożytku publicznego?...

Filip Chajzer
ONS
Aktualności
Jak przekuć żal po śmierci dziecka w pomoc innym? Jemu się to udało!
Spontaniczna akcja Filipa Chajzera zjednoczyła Polaków. W Dniu Dziecka ludzie nie pozostali obojętni na wezwanie do pomocy!

Filip Chajzer niedawno stracił syna Maksa. 1. czerwca na pewno jest dla niego dniem smutku i wspomnień, dlatego też postanowił zaangażować się w akcję, która skieruje jego myśli w stronę innych dzieci. Ludzie potrafią zaskoczyć! Pomysł zbierania pieniędzy na domowe hospicjum "Promyczek" był także ukłonem w stronę księdza Pawła, który wcześniej bardzo pomógł zrozpaczonemu tacie . Filip Chajzer w typowy dla siebie sposób, zawiadomił na portalu społecznościowym swoich fanów o konkursie. Ten, kto wpłaci najwyższą kwotę na rzecz hospicjum, wygra rejs jachtem w towarzystwie dziennikarza. Sam pomysłodawca, nie przewidział chyba, z jak dużym odzewem się spotka. - Kochani... Szok... 312.162 PLN .. . Jeszcze bez wpłat dotpay. POLACY, JESTEŚCIE NAJLEPSI I NIGDY NIE DAJMY SOBIE WMÓWIĆ ŻADNEMU MIERNEMU POLITYKOWI, ŻE JESTEŚMY LEPSI I GORSI. JESTEŚMY NAJLEPSI!!! Zrobiliście robotę za nich, szacunek, gigantyczny szacunek!!! Dzieciaki, które nigdy nie napiszą matury, nie będą miały wesela, nie odbiorą pierwszy raz w życiu nowego samochodu z salonu, nie urządzą pokoju swoich dzieci i nie zrobią miliona innych rzeczy, które są kolejnymi krokami milowymi, dostały od was jedno. Najważniejsze. GODNOŚĆ . Nie ma słów, które mogą opisać moją radość - napisał na Facebooku podekscytowany Filip Chajzer. "Ktoś tam gdzieś na górze, jest z Ciebie dumny" Reakcje ludzi na tę spontaniczną akcję, były niezwykłe. Oto niektóre z nich:  "Pewien mały chłopiec w niebie podskoczył z radości i powiedział: widzisz Boże, to jest właśnie mój Tata" 👏👏👏 Brawo Filip!!! :*" "Jak Ty mnie człowieku często irytowałeś... Dzisiaj jednak chylę nisko przed Panem, Panie Filipie czoło . Gratuluję świetnego pomysłu, dużo dobrego dzięki Panu się stanie." "To się chyba nie dzieje naprawdę...nie wiem jak to robisz Drogi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz