Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Prawa kobiet w ciąży i podczas porodu
AdobeStock
Prawo i finanse

Twoje prawa podczas ciąży, w trakcie porodu i połogu

Reguluje je Karta Praw Pacjenta. Powinnaś je znać zanim trafisz na porodówkę.

Prawa kobiety w ciąży to nie tylko chorobowe, urlop rodzicielski i macierzyński. Masz wiele innych przywilejów, które pozwalają ci łatwiej i przyjemniej przejść przez ciążę i poród w szpitalu. Dowiedz się, jakie masz prawa w okresie ciąży, porodu i połogu. 

Bezpłatna opieka medyczna 

Masz do tego prawo przez cały okres trwania ciąży, a także podczas porodu i w połogu. Nawet jeśli jesteś nieubezpieczona, możesz się bezpłatnie leczyć do sześciu tygodni po porodzie, czyli do momentu, kiedy kończy się połóg. Masz także prawo do dodatkowych świadczeń stomatologicznych, w tym do leczenia kanałowego. 

Poszanowanie godności i intymności

Masz prawo nie zgodzić się, by w badaniach i zabiegach brały udział osoby, których obecność i pomoc w czasie porodu nie jest konieczna. Nie dotyczy to jednak osób uczących się zawodów medycznych, m.in. w klinikach i szpitalach akademii medycznych. Tam uzyskanie Twojej zgody na obecność studentów i stażystów nie jest wymagane, ale ich udział powinien wynikać ze względów dydaktycznych. Osoba opiekująca się studentami powinna dopilnować, aby Twoja godność była uszanowana. 

Zobacz też: 8 ważnych praw na porodówce: musisz je znać!

Prawo do informacji medycznej 

Powinna być pełna i podana przystępnym językiem. Od tego zależy twoja zgoda na zabiegi uprawniająca lekarzy do działania. Dotyczy to też twojego nowo narodzonego dziecka, bo to ty i jego tata od momentu przyjścia na świat dziecka jesteście jego przedstawicielami prawnymi. Personel musi więc informować was o wszystkim, co dotyczy noworodka.

Prawo do odmowy wykonania danego zabiegu

Twoja decyzja musi być jednak świadoma, czyli podjęta po wyczerpującej i zrozumiałej informacji o konieczności wykonania zabiegu, i swobodna, czyli bez wywierania nacisku. W każdej chwili możesz też wycofać swoją zgodę. Dotyczy to np. przebicia pęcherza płodowego, podania oksytocyny lub nacięcia krocza. Te czynności mogą być wykonane bez twojej zgody, jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie życia. Powinnaś także wyrazić zgodę na zabiegi wykonywane u twojego dziecka, w tym niektóre badania noworodka.

Obecność osoby bliskiej

Masz prawo do dodatkowej opieki przed, w trakcie i po porodzie sprawowanej przez bliską osobę. Może ona towarzyszyć ci podczas udzielania świadczeń medycznych, również w trakcie porodu. Prawo do opieki mamy lub taty ma też dziecko, jeśli jest pacjentem. Nie zwalnia to jednak personelu z jego obowiązków. 
Zobacz też: Poród z mężem, doulą, a może teściową?

Dwugodzinny kontakt "skóra do skóry"

Kangurowanie tuż po porodzie jest niezwykle ważne. Dzięki temu, że dziecko zostaje ci od razu położone na brzuchu, na jego ciele kolonizują się twoje bakterie, a nie szpitalne. Dwugodzinny, nieprzerwany kontakt "skóra do skóry" może być skrócony wyłącznie w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia matki lub noworodka, odnotowanego w dokumentacji medycznej.

Prawo do informacji na temat karmienia

Możesz wymagać, by personel szpitala przedstawił ci w sposób wyczerpujący wszystkie korzyści płynące z karmienia piersią. Masz też prawo do poznania możliwych metod karmienia karmienia naturalnego. 

Wizyty położnej środowiskowej

Masz prawo do co najmniej czterech wizyt położnej w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie, czyli w czasie trwania połogu. Możesz sama będąc jeszcze w ciąży wybrać położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która będzie odwiedzać cię po porodzie, żeby sprawdzać, czy dziecko rozwija się prawidłowo, doradzać w kwestiach laktacji i pielęgnacji noworodka

Karta praw pacjenta

Wszystkie prawa pacjenta wynikające z konstytucji i z ustaw o zakładach opieki zdrowotnej, zawodzie lekarza oraz zawodach pielęgniarki i położnej zebrano w Karcie Praw Pacjenta. Powinna być ona umieszczona w widocznym miejscu w każdej placówce zdrowotnej. Warto wcześniej się z nią zapoznać, żeby później mieć świadomość, co ewentualnie zostało naruszone i jak można domagać się zadośćuczynienia. 

Konsultacja: Anna Misiak, prawnik, specjalizuje się w doradztwie prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych.

Zobacz także

5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży

sala porodowa, porodówka

Jak wygląda sala porodowa? Łóżko i wyposażenie na porodówce [WIDEO]

poród

Czy jesteś gotowa na poród? [TEST]

od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe standardy opieki okołoporodowej

Zobacz, do czego masz prawo będąc w ciąży i podczas porodu! [STANDARDY 2020]

 

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Zdrowie
Prawa małego pacjenta
Już noworodek ma prawa w szpitalu i personel medyczny ma obowiązek ich przestrzegać. Poznaj prawa małego pacjenta np. do bezpłatnego leczenia albo prawo do intymności i godności.

Standardy okołoporodowe O prawach małego dziecka mowa już w standardach okołoporodowych, czyli ustaleniach dotyczących postępowania w trakcie porodu i tuż po narodzinach dziecka. Jednym z pierwszych praw noworodka jest prawo do dwugodzinnego kontaktu z mamą „skóra do skóry” tuż po narodzinach. Jeżeli dziecko jest w dobrym stanie, jego pierwsze pomiary i oględziny neonatologa powinny odbyć się na brzuchu mamy – dziecko nie powinno być przenoszone do oddzielnej sali. Więcej o standardach okołoporodowych.   Prawo do bezpłatnego leczenia Wszystkie dzieci w Polsce mają prawo do bezpłatnego leczenia , nawet jeżeli nie są ubezpieczone (poznaj wyjątki od tej reguły - link). Nie musisz martwić się, że będziesz musiała zapłacić za nieuzasadnione wezwanie karetki albo nocną wizytę na ostrym dyżurze, masz prawo też do tego, by dziecko zostało przyjęte do szpitala, nawet jeżeli nie możesz przedstawić informacji o tym, że jest ubezpieczone. Sprawdź także: Prawo do leczenia w praktyce.     Prawa dziecka w szpitalu Także podczas pobytu w szpitalu, lekarze muszą przestrzegać praw małego pacjenta i jego rodziców, w tym prawa do całodobowej opieki rodzica nad dzieckiem. Nikt nie ma prawa wyprosić cię od łóżka dziecka! Zobacz, jakie inne ważne prawa przysługują dziecku w szpitalu. W razie złamania praw pacjenta możesz złożyć skargę do:     dyrekcji szpitala właściciela szpitala (urzędu gminy, starosty lub wojewody albo Ministra Zdrowia – zależnie od placówki) Centrali NFZ Rzecznika Praw Pacjenta ( www.bpp.gov.pl ) adres: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta ul. Młynarska 46 01-171 Warszawa fax.: (22) 833 - 08 - 86 Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej ( www.nil.org.pl w sytuacji zastrzeżeń do sposobu leczenia albo zachowania lekarzy)...

Jak się rodzi w Polsce
AdobeStock
Aktualności
„Macnę sobie…”, „Nie drzyj się…” – na porodówkach wciąż brak szacunku dla kobiet! [RAPORT]
Najnowszy raport Fundacji Rodzić po Ludzku o rodzeniu w Polsce jednak szokuje. I nawet jeśli opisane w nim sytuacje nie zdarzają się wszędzie i codziennie, to bezdyskusyjnie nie powinny się zdarzyć nigdy! Niektóre wyniki badania napawają jednak nadzieją.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 14.0px Helvetica} Raport z monitoringu oddziałów położniczych przygotowany przez Fundację Rodzić po Ludzku nie pozostawia złudzeń – na porodówkach wciąż nie dzieje się dobrze, łamane jest prawo rodzącej m.in. do zachowania godności i intymności . Niektóre z nas są poniżane, nie jesteśmy informowane o procedurach medycznych, nie daje się nam możliwości wyrażenia zgody na zabiegi, np. nacięcie krocza, a także bez pytania podaje się nowo narodzonym dzieciom mleko modyfikowane . – W polskich szpitalach położniczych wciąż łamane jest prawo – podkreśla Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku i członkini zespołu merytorycznego badania. – Niestety, obowiązujące od 2012 roku we wszystkich placówkach położniczych w Polsce Standardy Opieki Okołoporodowej są wdrażane bardzo powoli – dodaje. Co zbadała fundacja? Fundacja Rodzić po Ludzku, która od ponad 22 lat monitoruje przestrzeganie praw w opiece okołoporodowej , po raz kolejny pokazuje, jak wygląda opieka w szpitalach położniczych w Polsce . Tym razem zapytała kobiety. Informacje zebrano od blisko 10 tysięcy młodych mam , które urodziły w 2017 roku oraz w styczniu i lutym 2018 roku. W badaniu szczególnie starano się pogłębić temat relacji personel medyczny – kobieta . W ten sposób powstał starannie opracowany przez socjolożkę dr Antoninę Doroszewską raport z monitoringu oddziałów położniczych pod nazwą „Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet”.  Jak kobiety oceniają swoje porody? W raporcie liczb jest naprawdę wiele… I niemal każda przybija, bo jest za duża. Choć ostatecznie...

kobieta w ciąży, szpital, skurcze macicy w ciąży, poród przedwczesny, badania w ciąży
Prawo i finanse
Czy w Polsce wszędzie rodzi się „po ludzku"?
Choć z przestrzeganiem praw kobiety w ciąży nadal bywa różnie, warto o nie walczyć. Przestańmy być grzecznymi dziewczynkami godzącymi się na wszystko, co nas spotyka.

Każda kobieta w ciąży powinna znaleźć w sobie siłę, by powalczyć o rzeczy naprawdę ważne – o swoje prawa ! O prawa pacjenta, bo przecież jest nim także kobieta, która trafia na salę porodową . Przypominajmy lekarzom i położnym, że powinni widzieć w nas, przyszłych mamach, także ludzi, a nie tylko zadanie do wykonania, medyczny przypadek. Powtarzajmy sobie: „Moje prawa zapisane są w Karcie praw pacjenta. Będąc w ciąży, mam zapewnioną szczególną opiekę. Gwarantuje mi to polski kodeks prawny. Brzmi poważnie, prawda? Bo tak jest.   Jak realizowane są prawa kobiety podczas porodu? Prawo do poszanowania swojej godności oraz intymności - jak się nie wstydzić, gdy wokół szpitalnego łóżka kręcą się obcy ludzie (na przykład studenci medycyny), a lekarz każe się rozebrać? I jak mówić o intymnych sprawach, gdy wszyscy nastawiają uszu? W takiej sytuacji myśli się o jednym: „Zapaść się pod ziemię, i to jak najszybciej”. Jak powinno być:  w izbie przyjęć masz zapewnioną intymność. Pojedyncze sale porodowe (uwaga: bezprawne jest pobieranie za nie opłat), a jeśli takich nie ma, to we wspólnych powinny być izolujące ścianki (po to, by narodzinom dziecka towarzyszył tylko twój partner, a nie również partnerzy innych kobiet). W czasie obchodu możesz liczyć na osłonięcie łóżka parawanem, zamknięcie drzwi do pokoju oraz przekazanie informacji w dyskretny sposób. Możesz nie zgodzić się na to, by przy badaniu czy porodzie były osoby, których obecność nie jest konieczna (lekarz powinien spytać cię o to). Lekarz ani położna nie mają prawa zwracać się do ciebie krzykiem ani wulgarnie czy komentować w przykry dla ciebie sposób przebiegu porodu. Zobacz film: Jak wygląda sala porodowa [CMS_PAGE_BREAK] Prawo do porodu z bliską osobą. Pamiętaj: szpital, który pobiera opłat za obecność bliskiej osoby podczas...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj