Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, komputer, telefon
Prawo i finanse

ROR – trafny wybór

Dziś po prostu trzeba mieć konto w banku. Warto jednak wiedzieć, gdzie je założyć, by nie okazało się, że bank zamiast ułatwiać życie, pobiera wysokie prowizje i rzuca kłody pod nogi. Czym kierować się przy wyborze banku i otwieraniu konta osobistego?

Konto (ROR, czyli  rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) wiele ułatwia, zwłaszcza młodej mamie, która nie ma nadmiaru czasu. Pensje, zasiłki, zwroty podatku pracodawcy i urzędy chętnie przelewają na konto. Łatwiej też płacić rachunki i za zakupy w sklepie.


Konto bankowe dla mamy niepracującej

Jeśli większość czasu spędzasz z dzieckiem w domu, wybierz bank oferujący usługi internetowe lub wyłącznie internetowy. Zza komputera wygodnie uregulujesz rachunki, sprawdzisz stan konta czy zapłacisz za zabawkę kupioną w Internecie. Informacje o stanie konta otrzymasz po zalogowaniu na stronie lub np. SMS-em.
Banki internetowe są przyjazne w obsłudze. Ale nawet drobna operacja w oddziale takiego banku jest droga – przelew zlecony w oddziale może być nawet nawet kilkanaście razy droższy niż internetowy. Decydując się na bank internetowy, trzeba ograniczyć do minimum wizyty w oddziale.

Rachunek oszczędnościowy: konto dla oszczędnych

Wybierz rachunek oszczędnościowy o najwyższym oprocentowaniu. Choć ROR nigdy nie będzie tak opłacalny jak lokata, to będziesz swobodnie dysponować pieniędzmi, bez groźby utraty odsetek.
Sprawdź oprocentowanie, jakie ofiarują poszczególne banki i wybierz ten, w którym zarobisz najwięcej.


Debet - dla rozrzutnej?

Niektóre banki oferują debety. Dzięki nim można wypłacić z konta sumę do limitu ustalonego przez bank. Debet jest dobrym rozwiązaniem w sytuacjach kryzysowych, ale by go otrzymać, często konieczne są zaświadczenie o zarobkach lub deklaracja comiesięcznych wpływów określonej wysokości. O co w przypadku niepracującej lub pracującej nieregularnie mamy trudno. Debet jest tańszy od pożyczek gotówkowych i karty kredytowej.

Jeśli zdecydujesz się jednak na konto z debetem, zapoznaj się z jego oprocentowaniem, terminami spłaty. Oprocentowana jest zwykle wykorzystana suma, a przy debetach odnawialnych zadłużenie spłaca się w określonym terminie, np. do 10. każdego miesiąca.

Niskie opłaty za konto i darmowe bankomaty

Jeżeli zamierzasz dokonywać wielu przelewów, np. za zakupy w sklepach internetowych, rachunki, zapoznaj się z opłatami za przelewy zewnętrzne, tj. do innych banków. Wybierz konto, gdzie te opłaty są najniższe (lub istnieje miesięczny limit darmowych przelewów).

Wypłaty zwykle są bezpłatne w bankomatach należących do twojego banku, zaś w innych pobierane są prowizje (procenty od wypłaty lub kilka złotych). Zwykle zależy to od rodzaju konta (np. konta VIP są z tych opłat zwolnione).

Jeśli masz wygodny dostęp do swojego bankomatu, może to nie mieć znaczenia, ale już przy wyjazdach za granicę czy częstym korzystaniu z obcych bankomatów z prowizji za wypłaty może uzbierać się spora sumka. Dlatego i na to zwróć uwagę, wybierając bank.    

Internetowy bank jest bezpieczny

Nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo swoich transakcji – polskie banki internetowe mają zabezpieczenia podobne do europejskich. Pamiętaj jednak, że żaden bank nie rozsyła e-maili z prośbą o podanie hasła czy numeru karty. Takie wiadomości to rodzaj oszustwa (tzw. phishing) mającego na celu przekierowanie klienta na fałszywą stronę banku i wyłudzenie hasła, PIN-u.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku:

Wybór banku to zwykle decyzja na wiele lat, dlatego nie podejmuj jej spontanicznie, po obejrzeniu reklamy w TV czy poleceniu przez znajomego. Zanim założysz konto, przeczytaj oferty. Zwróć uwagę na:
-  oprocentowanie,
- proponowane debety,
- prowizje za przelewy i wypłaty.
W oddziale banku zapoznaj się z umową, najlepiej w towarzystwie zaprzyjaźnionej osoby z doświadczeniem.


Konsultacja: Sławomir Groszek, planer finansowy z firmy doradczej Open Finance.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

kobieta, zakupy, torby, uśmiech
Prawo i finanse
Duże zakupy? Gotówką, na raty czy kartą kredytową?
Nowa pralka, wózek, meble – co jakiś czas każdemu zdarza się większy wydatek. Możesz zapłacić w różny sposób. Zależnie od tego, czy masz gotówkę, czy też nie. Przeczytaj, co się bardziej opłaca, jeśli nie masz pieniędzy: zakupy na raty, karta kredytowa czy debetowa?

Konieczność dokonania większego zakupu pojawia się zwykle nagle. Ale sytuację da się opanować. Sprawdź ceny w różnych sklepach Najpierw sprawdź ceny w różnych sklepach. W przypadku pralki czy aparatu fotograficznego różnice mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Dobre oferty są w sklepach internetowych . Ale ostrożnie. Poczytaj opinie innych klientów, sprawdź warunki dostawy, opłatę za przesyłkę (po doliczeniu jej może się okazać, że cena jest taka sama jak w sklepie) i warunki gwarancji. Korzystaj z porównywarek cen, np. ceneo.pl, skapiec.pl. Pomogą znaleźć interesującą cię rzecz w najniższej cenie. Jak zapłacić: kredyt, raty czy gotówka? → Gotówką: szybko i łatwo. Warunek – musisz mieć odpowiednią jej ilość. Jeżeli musisz wypłacić pieniądze z banku, sprawdź dzienny limit wypłat z konta, by nie okazało się, że cena znacznie go przekracza. Na zakupy z dużą kwotą w portfelu nie idź sama, by nie kusić złodziei. Podziel sumę na kilka części i rozłóż ją: w  portfelu , kieszonkach torby czy ubrania. W przypadku kradzieży jest szansa, że choć część pieniędzy ocaleje. → Kartą debetową: to najprostszy i najwygodniejszy sposób płacenia – unikasz wożenia gotówki i nie zaciągasz pożyczki. Wystarczy PIN lub podpis na wydruku. Karta debetowa nie pozwala jednak na wydanie kwoty większej niż ta, którą masz na koncie, czyli sumy oszczędności (plus ewentualny debet). Jeśli masz 1500 zł, a lodówka kosztuje 1800 zł, będziesz musiała zrezygnować z zakupu. → Kartą kredytową: płacąc nią, zaciągasz pożyczkę w banku. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na zakup, nie czekając, aż uzbierasz potrzebną sumę. Kredyt trzeba jednak spłacić, najlepiej w tzw. okresie bezodsetkowym – bank nie pobierze odsetek, a ty oddasz tylko tyle, ile pożyczyłaś. Uwaga! Karta kredytowa kusi, by...

Prawo i finanse
Zadbaj o finansowe bezpieczeństwo swojego dziecka
Marzysz, by zapewnić dziecku jak najlepszy start w dorosłe życie, ale boisz się, że nie dasz rady finansowo. Uda ci się, jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz oszczędzać.

Kursy języków obcych, dobra szkoła, dodatkowe zajęcia, studia... Jak obliczyli specjaliści, wychowanie dziecka do ukończenia studiów to koszt rzędu 100–500 tys. zł. Nawet jeśli ta kwota jest przesadzona, to i tak wydatki są niemałe, dopóki pociecha się nie usamodzielni. To oczywiste, że każda mama chce, by dziecku na niczym nie zbywało. Ale jak to zrobić? Rachunek czy lokata dla dziecka? Odkładanie pieniędzy na ROR w praktyce nie ma sensu. Konto jest bardzo nisko oprocentowane, a poza tym, realnie patrząc, bardzo trudno będzie ci nie ulec pokusie i nie uszczknąć z niego na bieżące potrzeby. Co masz więc do wyboru? Lokatę bankową (terminową lub dynamiczną) – do tego musisz jednak dysponować wolną gotówką. Możesz ją założyć w dowolnym banku, niekoniecznie w tym, w którym masz rachunek (ROR) . Jeżeli zdecydujesz się na swój bank, a masz dostęp do konta internetowego, założysz lokatę, nie wychodząc z domu. Oprocentowanie lokat jest różne w różnych bankach. Zależy od kwoty i czasu lokaty, np. roczna lokata terminowa w Eurobanku jest oprocentowana na 5,55 poc., a w BPH – 1,5 proc. Lokatę można odnawiać – z chwilą upływu terminu ulegnie przedłużeniu na taki sam okres, chyba że dasz dyspozycję, by bank przekazał ci pieniądze z niej na konto. Rachunek oszczędnościowy (zwany także książeczką oszczędnościową). To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie dysponują sporą gotówką, a chcieliby regularnie odkładać pieniądze dla dziecka. To forma lokaty – tym jednak różni się od klasycznej, że możesz, w razie konieczności używać środków na niej zgromadzonych. Oprocentowanie jest wyższe niż na ROR, porównywalne z lokatą bankową. Odsetki liczone są za każdy dzień przechowywania pieniędzy na rachunku, co oznacza, że nawet gdybyś musiała z jakichś względów naruszyć „posag” twojego dziecka, nie tracisz ich,...

kobieta, komputer, karta, finanse
Prawo i finanse
Karta kredytowa: co warto wiedzieć, żeby nie wpaść w pułapkę?
Karty kredytowe są wygodne i proste w użyciu. Jeśli jednak posługujesz się nimi nieroztropnie, czyhają na ciebie liczne pułapki. przeczytaj, jak mądrze korzystać z karty kredytowej.

Mając kartę kredytową, możesz robić zakupy, nawet jeśli nie masz pieniędzy na koncie. Zapłacisz nią za granicą i przez Internet. Ale używaj jej rozsądnie i uważaj na haczyki w umowach. Dla kogo karta kredytowa? Karta kredytowa to forma pożyczki, więc rozpatrując wniosek o jej wydanie, bank bada wysokość twoich dochodów. W zależności od zarobków banki oferują karty zwykłe, złote lub platynowe i czarne (dla osób o najwyższych dochodach). Jeżeli zarabiasz dużo i masz konto VIP, dostaniesz kartę o wyższym limicie. Z kartami złotymi czy platynowymi bywają oferowane dodatkowe usługi, np. ubezpieczenie czy zniżki w wybranych sklepach. Takie bonusy są też związane z kartami wystawianymi przez banki współpracujące np. z firmami kosmetycznymi, sieciami supermarketów. Oferują one rabaty oraz promocje dla ich użytkowników. Możesz mieć kilka kart kredytowych w różnych bankach. Ale zadłużenie na nich obniża zdolność kredytową i może przekreślić szanse na większy kredyt, np. na auto. Jak spłacać kartę kredytową? Na spłatę zadłużenia bez odsetek masz określony czas (tzw. okres bezodsetkowy), zwykle ok. 50 dni. Po tym terminie do długu doliczane są odsetki – wysokie w porównaniu z innymi formami pożyczek – nawet 20 proc. rocznie. Jeśli jesteś zdyscyplinowana i dotrzymujesz terminów, jedynym kosztem posiadania karty będzie opłata roczna – 30–50 zł. Ale za opóźnienia czy przeoczenia zapłacisz już sporo – jeśli z 3 tys. zł długu w terminie oddasz o 100 zł mniej, bank naliczy odsetki od całości zadłużenia. Gdy nie możesz spłacić całego zadłużenia od razu, bank wyznacza minimalną kwotę do zapłaty co miesiąc. Za resztę sumy naliczane są już odsetki. W efekcie rzecz, za którą zapłaciłaś kartą , może okazać się o wiele droższa, niż gdybyś kupiła ją np. na raty. Zanim podpiszesz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta