"Chcemy, aby kobiety rodziły po ludzku, dlatego musimy bronić Standardów Opieki Okołoporodowej. Aby być skutecznym, musimy pokazać że jest nas dużo - kobiet i ich rodzin, dla których narodziny dziecka to ważna sprawa." - Fundacja "Rodzić po Ludzku" zebrała ponad 70 tys. podpisów pod petycją do premier Beaty Szydło o nielikwidowanie standardów opieki okołoporodowej. Zapytaliśmy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o likwidację standardów.

Reklama

Panie Ministrze, Fundacja "Rodzić po Ludzku" zebrała ponad 70 tys. podpisów pod protestem przeciw likwidowaniu standardów opieki okołoporodowej. Po co ministerstwo chce je likwidować?

Doszło do nieporozumienia w tej sprawie. To, co się dokonało w ciągu ostatnich 25 lat w zakresie poprawy jakości na oddziałach położniczych, to wielki sukces Polski – także sukces zapisów w postaci istniejących standardów. Nie ma żadnej intencji, by z tego się wycofywać.

Czytaj też: Jakie masz prawa podczas porodu
Odbyłem spotkanie z organizacjami zajmującymi się jakością rodzenia w Polsce. Wiele było głosów, że pomimo istnienia do tej pory standardów opieki okołoporodowej, wcale nie było dobrze z ich przestrzeganiem.
Powołujemy zespół, do którego zaprosimy m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, który będzie pracował nad jeszcze skuteczniejszym wzmocnieniem standardów. Musimy myśleć, żeby kobietom rodziło się jeszcze lepiej. I będzie lepiej.

Reklama

Czytaj też: Wielkie zmiany na korzyść ciężarnych w opiece okołoporodowej

Reklama
Reklama
Reklama