Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ciąża
Fotolia
Prawo i finanse

Standardów opieki okołoporodowej nie będzie? Co na to minister?

Standardy Opieki Okołoporodowej, z trudem wypracowane i mozolnie wdrażane przez ostatnie lata, zostały nam odebrane w związku z nowelizacją ustawy o działalności leczniczej - alarmowała Fundacja "Rodzić po Ludzku". Zapytaliśmy ministra Radziwiłła, czy rzeczywiście standardy są zagrożone.

"Chcemy, aby kobiety rodziły po ludzku, dlatego musimy bronić Standardów Opieki Okołoporodowej. Aby być skutecznym, musimy pokazać że jest nas dużo - kobiet i ich rodzin, dla których narodziny dziecka to ważna sprawa." - Fundacja "Rodzić po Ludzku" zebrała ponad 70 tys. podpisów pod petycją do premier Beaty Szydło o nielikwidowanie standardów opieki okołoporodowej. Zapytaliśmy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o likwidację standardów. 

Panie Ministrze, Fundacja "Rodzić po Ludzku" zebrała ponad 70 tys. podpisów pod protestem przeciw likwidowaniu standardów opieki okołoporodowej. Po co ministerstwo chce je likwidować? 

Doszło do nieporozumienia w tej sprawie. To, co się dokonało w ciągu ostatnich 25 lat w zakresie poprawy jakości na oddziałach położniczych, to wielki sukces Polski – także sukces zapisów w postaci istniejących standardów. Nie ma żadnej intencji, by z tego się wycofywać.

Czytaj też: Jakie masz prawa podczas porodu
Odbyłem spotkanie z organizacjami zajmującymi się jakością rodzenia w Polsce. Wiele było głosów, że pomimo istnienia do tej pory standardów opieki okołoporodowej, wcale nie było dobrze z ich przestrzeganiem.
Powołujemy zespół, do którego zaprosimy m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, który będzie pracował nad jeszcze skuteczniejszym wzmocnieniem standardów. Musimy myśleć, żeby kobietom rodziło się jeszcze lepiej. I będzie lepiej. 

Czytaj też: Wielkie zmiany na korzyść ciężarnych w opiece okołoporodowej
 

Czy kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? [SONDA ULICZNA]

Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję ws. standardów okołoporodowych
Fotolia
Aktualności
Bronimy standardów okołoporodowych! Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję
Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję ws. Standardów Opieki Okołoporodowej. Nie pozwolimy odebrać rodzącym prawa do godnego porodu!

Dziś, 10 stycznia 2017 roku, Fundacja Rodzić po Ludzku składa w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję "Obywatele w obronie Standardów Opieki Okołoporodowej" – poinformowała na Facebooku prezeska Fundacji Joanna Pietrusiewicz. Petycja o utrzymanie obecnych standardów okołoporodowych Pisaliśmy o akcji zbierania podpisów pod petycją . Dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób na całym świecie, w zaledwie trzy tygodnie Fundacji udało się zebrać 74153 podpisów. Wśród nich znalazły się podpisy czytelniczek i redaktorek Babyonline popierających działania Fundacji Rodzić po Ludzku. "Apelujemy do Premier Rządu Polskiego, o przywrócenie poprzedniego brzmienia Art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej jako standardu medycznego. Zwracamy się do Pani Premier o obronę prawa, które pomaga rodzinom witać dzieci w godnych warunkach, otoczone szacunkiem oraz troskliwą i uważną opieką ze strony personelu, przy wsparciu bliskich im osób" – czytamy na Facebooku Fundacji.    Nowelizacja ustawy, która w obecnej formie ma obowiązywać do 31 grudnia 2018 roku, oddala nas od Standardów Opieki Okołoporodowej, o które od lat walczy Fundacja Rodzić po Ludzku . Jeśli zmiana art. 22 ust. 5 zostanie podtrzymana, jakość opieki, jaką otrzyma ciężarna podczas porodu, będzie zależała od nastawienia lekarza i zwyczajów panujących w szpitalu. Kobiety nie będą mogły wnieść skargi i domagać się swoich praw, bo obecne standardy przestaną obowiązywać. Mamy nadzieję, że Premier Beata Szydło weźmie pod uwagę głosy prawie 75 tysięcy osób i nie pozwoli zabrać kobietom standardów okołoporodowych! Czytaj także:   Rząd próbuje odebrać matkom prawo głosu?

Standardy opieki okołoporodowej
Fotolia/ Anna Kołacz
Aktualności
Nowe standardy opieki okołoporodowej: jest wiele uwag! Czy przejdą?
Jedzenie i picie w czasie porodu, diagnozowanie depresji: to tylko niektóre z uwag zgłoszonych podczas konsultacji społecznych nowych standardów opieki okołoporodowej. Co warto zmienić?

Nowe standardy opieki okołoporodowej , które miałyby obowiązywać od stycznia 2019 roku to poprawka poprzedniej wersji standardów. W trakcie konsultacji społecznych zgłoszono jednak wobec nowych standardów ponad 60 uwag różnyc organizacji, instytucji, placówek. Uwagi mogły też zgłaszać poszczególne osoby. Zachęcaliśmy do tego na portalu mamotoja.pl . Co budziło największe wątpliwości? Zobacz także: 11 nowych praw kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu Czy standardy będą obowiązywać? Tego, że standardy nie będą obowiązywać, obawia się m.in. Fundacja Rodzić po Ludzku . Zwraca uwagę, że część szpitali przestrzega standardów, inne niestety nie, i nikt nie wyciąga konsekwencji za łamanie prawa. Fundacja od kilku lat domaga się, by Ministerstwo Zdrowia wdrożyło realny program monitorowania przestrzegania standardów i wyciągało konsekwencje wobec tych szpitali, które łamią prawo . Diagnozowanie depresji Nowe standardy określają, że każda kobieta podczas ciąży, a potem w czasie połogu powinna zostać zdiagnozowana, czy nie ma u niej ryzyka pojawienia się depresji . Tę zmianę bardzo chwalili psychologowie i psychiatrzy, gdyż depresja u matki wpływa niekorzystnie na dziecko.  W standardach nie ostało jednak zapisane, w jaki sposób kobiety mają być badane, jaką skalą powinny kierować się osoby to sprawdzające. Fundacja Rodzić po Ludzku proponuje, by przy badaniu posługiwać się tzw. skalą Becka . W praktyce tego typu oceny dokonywałaby położna lub ginekolog – osoby, które często nie mają wykształcenia psychologicznego. Dlatego może to powodować ryzyko, że korzystałyby z testów,  które nie są najlepsze do diagnozowania depresji w ciąży . Posiłki w czasie porodu – do decyzji lekarza? Jeszcze do niedawna jedzenie i picie na sali porodowej było zakazane – kobieta mogła jedynie otrzymać kroplówkę, by uzupełnić...

Podpisz petycję do premier Beaty Szydło o przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej
Fotolia
Aktualności
Nie odbierzecie nam Standardów Okołoporodowych! Okaż wsparcie i podpisz petycję!
Będziemy walczyć o prawa kobiet do godnego porodu! Mamy już ponad 50 tys. podpisów, potrzebujemy więcej!

Pisaliśmy o zmianach w opiece okołoporodowej proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zmiany, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku, zabierają głos ciężarnym i cofają nas o 20 lat. Nie możemy na to pozwolić! Nie poddamy się bez walki Fundacja Rodzić po Ludzku przygotowała petycję skierowaną do premier Beaty Szydło. Celem petycji jest przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej , by kobiety mogły rodzić w godnych warunkach, otoczone szacunkiem, zrozumieniem i troską, na jaką zasługują. "Liczymy na to, że spowoduje Pani przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej stanowiących gwarancję nowoczesnej, skierowanej na potrzeby kobiet opieki, i da tym samym każdej Polce możliwość rodzenia po ludzku" – czytamy w petycji. Jeśli jeszcze nie podpisałaś petycji , zrób to teraz. Walczmy o prawa kobiet do godnego porodu i opieki! Czytaj także:   Awantura o szczepionki. Co z nowym kalendarzem szczepień?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj