Ćwiczenia na wzrok dla dzieci. Sprawdź, jak w prosty sposób stymulować zmysł wzroku
Żeby ćwiczyć wzrok dziecka poprzez zabawę, nie potrzebujesz ani drogich zabawek sensorycznych, ani skomplikowanych scenariuszy. Wystarczy pomysł i twoja chęć zabawy z dzieckiem. Podpowiadamy, jak stymulować wzrok dziecka (również z wadą wzroku) za pomocą prostych ćwiczeń i zabaw.
Ćwiczenia i zabawy na lepszy wzrok doskonalą u dziecka zdolność postrzegania. Taka stymulacja wzroku przez zabawę może w przyszłości uchronić malucha np. przed problemami z czytaniem, pisaniem czy rozumieniem geometrii. Czas spędzony z dzieckiem na kreatywnej zabawie jest bezcenny – czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, że robimy tak ważną rzecz jak ćwiczenie wzroku. I o to przede wszystkim chodzi – te ćwiczenia są bardzo łatwe do odtworzenia w warunkach domowych. Pamiętaj, jednak żeby dostosować zabawę do wieku i możliwości dziecka, a także nie robić na siłę.
10 zabaw na lepszy wzrok i spostrzegawczość: ćwiczenia stymulujące wzrok
1. Liczenie przedmiotów na spostrzegawczość
Jak się bawić? Wychodząc na spacer, prosimy dziecko, by znalazło w otoczeniu np. czerwone samochody. Można je liczyć. Już niektóre dwulatki świetnie sobie radzą z takim zadaniem! Mów dziecku: „Czy widzisz gdzieś w pobliżu czerwone samochody? Sprawdź, czy tutaj gdzieś nie widać czerwonych samochodów? Zobacz, są! Mamy pierwszy czerwony samochód! Czy znajdziemy jeszcze inne, jak myślisz?”,
Oczywiście możecie wybrać coś innego z otoczenia, np. autobusy, pieski, kwiatki czy parasole, jeśli pada deszcz. Wszystko w zależności od tego, czy jest szansa na zobaczenie tych rzeczy w pobliżu i policzenie ich. Jak rozpocząć? Wystarczy powiedzieć dziecku z radością w głosie: „Może policzymy na dworze/spacerku/w drodze do przedszkola wszystkie czerwone samochody?!”. Entuzjazm gwarantowany.
Z doświadczenia: Ta zabawa jest idealna w drodze do żłobka lub przedszkola. Skutecznie zmniejsza stres u dziecka (i rodzica!). Można też przy okazji takiego spaceru ze znajdowaniem konkretnych rzeczy bawić się w opowiadanie, co jest blisko, a co daleko. W ten sposób ćwiczymy nie tylko spostrzegawczość, ale i orientację przestrzenną.
2. Domowe puzzle na trenowanie zmysłu wzroku...