Ile pieniędzy w prezencie na komunię
Fotolia
Święta i uroczystości

Nie chcę dawać pieniędzy na Komunię! Zbuntujcie się ze mną!

Dawanie pieniędzy na komunię mnie wkurza, bo nie chodzi o to, żeby jednym było dobrze, a innym źle, nie o festiwal chciwości i próżności, a o szczęście z bycia razem z rodziną, Bogiem – cokolwiek dla was jest ważne. Zamiast cieszyć się z zaproszenia, goście wzdychają, że znowu wydatki. Bez sensu takie komunie!

Z uczuciem zawodu wyjęłam ze skrzynki pocztowej kopertę z zaproszeniem na Pierwszą Komunię bratanka mojego partnera, a mój zdegustowany i pełen rezygnacji jęk jeszcze pewnie długo rezonował w uszach sąsiadów. Widzicie, lubię chłopaka, kocham towarzysza życia i darzę sympatią jego rodzinę. Sęk w tym, że bratanek jest też chrześniakiem, nam ledwo wystarcza na mnożące się potrzeby własnej familii, a komunia to droga rozrywka. Nie wspominając już o tym, że gdybym miała coś do powiedzenia na ten temat, jako drogą rozrywkę wybrałabym raczej wyjazd z rodziną w jakieś fajne miejsce lub bezdzietne szaleństwo na Openerze. Radiohead gra w tym roku i nie pojadę, bo Poczta Polska SA dała radę i dostarczyła kopertę. Zresztą nie mam złudzeń, gdyby nawet choć raz zagubiła tę przesyłkę, co trzeba, są jeszcze telefony, spotkania... Nie ma rady: od komunii w rodzinie nie ma ucieczki. Żegnajcie pieniądze, witaj debecie! 

Ile pieniędzy na komunię? Byle dużo!

Kiedy sama szłam do Pierwszej Komunii, dzieci otrzymywały najczęściej rowery (to był luksus, zwłaszcza że nie wystarczyło wejść do sklepu, żeby wyjechać na bicyklu, trzeba było mieć dojścia i wiedzę tajemną o tym, gdzie i kiedy rzucą Pelikana czy innego Jubilata - w obojętnie jakim kolorze, byle na dwóch kółkach). Otrzymywaliśmy też zegarki (te z kalkulatorem to był największy wypas!) i łańcuszki z medalikami. Teraz w cenie (dosłownie) są raczej sprzęty elektroniczne, z naciskiem na laptopy, tablety i smartfony. Jeśli chcesz kupić dziecku modny prezent na komunię (a przecież chcesz, bo inaczej cię obgadają), nie wydasz mniej niż 400 zł. 

Jest jednak duża szansa, że i tak dziecko oraz rodzice obdarowanego będą mniej lub bardziej potajemnie kręcić nosami, bo najlepszy prezent na Pierwszą Komunię to pieniądze. Z obliczeń mojej redakcyjnej koleżanki wynika, że średnio na komunię dajemy 500 zł. Mój Boże (inwokacja na miejscu, wszak mówimy o wydarzeniu religijnym), skąd wziąć tyle kasy, żeby potem nie jeść ziemniaków (starych, młode za drogie) do końca roku szkolnego albo i wakacji?! 500 zł to brzmi bardziej jak prezent na weselicho brata, a nie komunię 9-latka. Czy świat oszalał do reszty?

Zastaw się, a postaw się – zwróci ci się w prezentach!

Sami sobie zgotowaliśmy ten los, zepsuliśmy rynek i ukręciliśmy bicz. Nie mogę jednak pogodzić się z tym, że pieniądze stały się głównym tematem, kiedy chodzi o Pierwszą Komunię. Już prawie nikt nie stwarza pozorów, rodzice oczekują, że ich dziecko dostanie pieniądze, młody aniołek i piękna anielica w myślach liczą kasę i wydają na dobra w sklepach nie dla idiotów, a goście karnie wkładają do kopert ciężko zarobione stówki. I nikt się nie wyłamuje, bo nikt nie chce być na językach.

Coraz częściej też rodzice przygotowujący przyjęcie komunijne dla swojego dziecka wychodzą z założenia, że prezent powinien wynosić przynajmniej równowartość "talerzyka", czyli tego, co oni wydadzą na każdego gościa. Jeśli więc idziesz na komunię do dziecka kuzyna z 4-osobową rodziną, powinnaś te 5 stówek oddać bez mrugnięcia okiem. Podobne podejście mają zresztą ludzie biorący ślub, ma się zwrócić za wesele w prezentach i już. Nie wiem, może ja jakaś dziwna i retro jestem, ale jak zapraszam kogoś do domu na kolację, to nie przedstawiam paragonu z dyskontu do podziału między gości. Powinniśmy świętować bycie razem, ważne wydarzenie w życiu dziecka bożego, a zamiast tego urządzamy festiwal próżności i chciwości. I wszystko, wszystko się we mnie burzy!

Zbuntujmy się, nie dajmy się!

Jak czarna owca w rodzinie, nieraz podpadałam postawą: nie to, co wypada, a to, co czuję. W myśl tego uważam, że dobrym prezentem na Komunię jest medalik lub piękna Biblia, a jeśli mam dać pieniądze, nie sądzę, by prezent z tej okazji powinien przekraczać kwotę 100-200 zł. Z rozmów ze znajomymi wnoszę, że nie jestem osamotniona w tym przekonaniu. Ludzie są zdegustowani tym, co stało się z Pierwszymi Komuniami, nie znam chyba nikogo, kto uważa, że zwyczaj wręczania kopert jest fajny, wszyscy psioczą, wszyscy wzdychają i... wszyscy płacą. Kochane, obudźmy w sobie uśpione punkówy i wejdźmy na drogę anarchii! Przywróćmy temu wydarzeniu odpowiednią rangę: niech stanie się przeżyciem duchowym, rodzinnym, a nie sposobem na zasilenie domowego konta jednych i pogrążenia finansów drugich. 

Co zamiast pieniędzy na Komunię?

Jeśli postanowicie się zbuntować i nie chcecie dać pieniędzy w prezencie na komunię, nie planujecie też kupować dronów i nośników multimedialnych, pomyślcie o czymś naprawdę fajnym, czymś płynącym prosto z serca i czymś, co dziecko zapamięta na zawsze. Oto pomysły zebrane wśród mam: 

  • jeśli was stać, zabierzcie dziecko do Legolandu, a jeśli nie, pojedźcie razem na pierniki do Torunia, Farmę Iluzji, do zoo, Parku Dinozaurów – możecie kupić bilety wstępu, ale najfajniej zabrać tam dziecko osobiście;
  • bilety na samolot – czy wiecie, że z tanimi liniami możecie polecieć do Gdańska za kilkanaście złotych? Lot samolotem to mega przeżycie dla dziecka, a na miejscu (o ile faktycznie wasz wybór padnie na Trójmiasto) rejs statkiem, Centrum Hewelianum lub centrum Nauki Experyment – prawda, że fajnie?
  • biżuteria – klasyka, do której warto wrócić. Jeśli nie medalik, bo nie chcecie, żeby dziecko dostało ich wiele, kupcie chłopcu zegarek, a dziewczynce bransoletkę. 
  • mecz ukochanej drużyny - to zawsze działa!
  • bilety do teatru 
  • wyjście do escape room – to obecnie największy hit wśród dzieci!

Zobacz też:

TOP 10 prezentów komunijnych dla dziewczynki!

dziewczynki w komunijnych sukienkach
Fotolia
Święta i uroczystości
Hity prezentowe z okazji Pierwszej Komunii
Jakie prezenty komunijne są teraz najmodniejsze? Czy wiesz, co podarować dziecku, które przystępuje do jednego z najważniejszych sakramentów? Komunia to ważna uroczystość dla całej rodziny, ale ile tak naprawdę wypada wydać na prezent z tej okazji?

Czym się kierować przy wyborze prezentu dla dziecka z okazji komunii świętej? Przede wszystkim zainteresowaniami dziecka oraz tym, ile możemy wydać . To nie jest odkrycie Ameryki! Przecież z okazji komunii nie damy sprzętu grającego dziecku, które nie lubi słuchać muzyki, prawda? Poza tym, może od razu warto przypomnieć starszej generacji: muzyki słucha się teraz głównie ze smartfonów! Kilka sensownych zasad wyboru prezentu na komunię Raczej też nie podarujemy serii książek o anatomii dziecku, które nie cierpi czytać, a w dodatku wnętrze człowieka w ogóle go nie ciekawi. Encykliki Papieskie dla 9-latka? Także niezbyt udany pomysł... To dość logiczne czy tylko ja tak myślę? Jeśli nas nie stać na drogi prezent, nie kupujemy - przecież te zasady są proste i oczywiste? Niestety okazuje się, że nie dla wszystkich... Zobacz też: Fryzury na komunię - krok po kroku [TUTORIALE] Komunijne pewniaki na prezent - tak czy nie? Drobiazgi pamiątkowe w stylu albumów ze zdjęciami, czy łańcuszków, pierścionków, zegarków to tzw. komunijne pewniaki i to od ponad 50 albo i więcej lat! O nich z kolei, wydaje mi się, nawet nie trzeba wspominać. Każdy to wie i jeśli nie zależy nam specjalnie na tym, by przystępujący do komunii na widok prezentu zrobił "WOW', to spokojnie można coś takiego wybrać. Ale jakich nowoczesnych prezentów na komunię oczekują dzieci (mają przecież swój gust i zdanie!) oraz co jest ostatnio najmodniejsze w czasie komunijnych przyjęć? Warto wiedzieć. Najmodniejsze prezenty na komunię Najpopularniejsze prezenty komunijne i to niezależnie od płci dziecka (!), a więc odpowiednie i dla dziewczynek, i dla chłopców, to przede wszystkim gadżety elektroniczne , takie jak: smartfony, laptopy, drony (przebój już od zeszłego roku), tablety, gry i konsole (coraz rzadziej, ale nadal dobrze się sprzedają). Coraz mniej kupowane...

Prezent na chrzciny
AdobeStock
Święta i uroczystości
10 oryginalnych pomysłów na piękną pamiątkę z okazji chrztu
Prezent z okazji Chrztu Świętego powinien stanowić wyjątkową pamiątkę na lata.

Dostałaś zaproszenie na chrzciny i zastanawiasz się co kupić? Czy wybrać coś praktycznego i potrzebnego rodzicom w opiece nad dzieckiem, a może wypada postawić na coś pamiątkowego? Zdecydowanie zakup zabawek na tak wyjątkową uroczystość nie jest najlepszym pomysłem, choć może stanowić dodatek do głównego prezentu. Jeśli nie chcesz dziecku dawać pieniędzy, warto pomyśleć o tym, by prezent stanowił wyjątkową pamiątkę na długie lata. Dewocjonalia Chrzest Święty jest to bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdej rodziny. Dewocjonalia to świetny pomysł na prezent z tej okazji. Wybraliśmy kilka pięknych pomysłów, które idealnie sprawdza się jako upominek od rodziców chrzestnych czy dziadków: Ryngraf - jest to rodzaj medalionu, zwykle w kształcie tarczy z rysunkiem o tematyce religijnej. Na odwrocie tej srebrnej pamiątki można wygrawerować dedykację dla dziecka. Srebrny obrazek - pamiątka taka wykonana jest ze srebra i drewna. Przystosowana zarówno do postawienia na półce, jak i powieszenia na ścianie np. nad dziecięcym łóżeczkiem. Na odwrocie można umieścić pamiątkową tabliczkę z grawerem. Do wyboru jest wiele rozmiarów i kształtów. Medalik - złota lub srebrna zawieszka na łańcuszek jest ponadczasowym prezentem. W przyszłości dziecko będzie mogło nosić medalik, a pamiątką pozostanie na całe życie. Krzyżyk - dzięki Tobie maluszek będzie miał coś, co zostanie z nim na wiele lat. To, czy do medalika lub krzyżyka dokupisz również łańcuszek, zależy jedynie od tego, ile planujesz przeznaczyć na prezent. Pamiątkowy medal/moneta -  to doskonała pamiątka z okazji pierwszego i najważniejszego sakramentu, którym jest Chrzest Święty.  Na awersach i rewersach złotej lub srebrnej monety znajdują się symbole tego sakramentu w postaci świecy, wody święconej, gołębicy lub...

ile dać na komunię
Fotolia
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego
Ile dać na komunię? To pytanie, które zadaje sobie niemal każdy zaproszony na tę uroczystość gość. Ile włożyć do koperty na komunię, a ile pieniędzy przeznaczyć na prezent? Czy ma znaczenie stopień pokrewieństwa oraz zasobność portfela gości? Sprawdź, ile dać na komunię (zwłaszcza jeśli jesteś chrzestną lub chrzestnym!).

Ile się daje na komunię – to temat, który odżywa każdego roku przy okazji otrzymania zaproszenia na uroczystość związaną z pierwszą komunią świętą. W maju Polacy wydają olbrzymie kwoty z tej okazji. Warto wiedzieć, że cały ten biznes komunijny – bo tak można go nazwać – jest wart około 3 miliardów złotych! Ta suma robi wrażenie. Na co wydajemy aż 3 miliardy złotych? Na dewocjonalia, stroje komunijne, dodatki, ozdoby, wynajem sal na przyjęcie komunijne, ale także na prezenty i pieniądze, które dostają dzieci. Jakie sumy wkłada się do koperty? Sprawdź, ile wypada dać na komunię. Ile pieniędzy dać na komunię? Ile powinniśmy wydać na prezent komunijny  lub włożyć do koperty? Tak naprawdę tyle, ile uważamy za stosowne oraz tyle, by nie nadwyrężyć naszego budżetu domowego . Kwotę, którą chcemy ofiarować, należy również dostosować do możliwości rodziców dziecka, tak by nie czuli się zakłopotani zbyt wielką hojnością lub urażeni zbyt skromnym podarunkiem. Zawsze można również podpytać rodziców o to, co chciałoby dostać dziecko idące do komunii. Wartość „talerzyka” wyznacznikiem wartości prezentu Dobra zasada, która się sprawdza (choć przez niektórych jest krytykowana), to prezent lub gotówka równa mniej więcej cenie, którą płaci się za tzw. jeden talerzyk na przyjęciu komunijnym (w lokalu lub domu). Zatem ile wart jest w tym roku „talerzyk”? W najtańszych restauracjach jest to koszt nie mniejszy niż 100 zł, w bardziej ekskluzywnych lokalach koszt komunijnego posiłku dla jednej osoby wynosi nawet 350 zł. Jeśli na komunię wybiera się para, wartość prezentu od niej powinna wynosić mniej więcej wartość dwóch „talerzyków”. Oczywiście wiele zależy od zasobności portfela gości i relacji panujących w rodzinie . Ubożsi krewni, których sytuacja...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz