dziecko, solarium, pierwsza komunia
Święta i uroczystości

Koniec z solarium przed pierwszą komunią

Rzecznik Praw Dziecka rozpoczął walkę o zakaz korzystania z solariów przez dzieci.

W Polsce nie istnieją przepisy ograniczające dzieciom możliwość korzystania z solariów. Rzecznik Praw Dziecka postanowił to zmienić. Zwrócił się z apelem do Ministra Zdrowia o całkowity zakaz korzystania przez dzieci z solariów.

Dziecko na solarium za zgodą rodziców

Posłowie wspierani przez onkologów stworzyli projekt ustawy umożliwiający nieletnim korzystanie z solariów jedynie za pisemną zgodą rodziców. Zgodnie z nim w solariach musiałyby znaleźć się:

  • informacje o skutkach i ryzyku związanym z korzystaniem z solarium przez dzieci,
  • oznaczenia informujące o zakazie korzystania z solarium przez nieletnich

W przypadku nieprzestrzegania przez przedsiębiorcę przepisów groziłaby mu kara pieniężna do 100 tys. zł nałożona przez inspektora sanitarnego.

Zakaz korzystania z solariów dla dzieci

Czy to powstrzyma bezmyślnych rodziców, którzy zamiast posłać dziecko na plac zabaw, zaprowadzają je do solariów, by zyskało opaleniznę przed pierwszą komunią? Rzecznik Praw Dziecka twierdzi, że to za mało i oczekuje od Ministerstwa Zdrowia bezwzględnego zakazu korzystania z solariów przez nieletnich.
- Odpowiedź na pismo Rzecznika Praw Dziecka zostanie przygotowana bez zbędnej zwłoki i przekazana nie później jednak niż w terminie 30 dni – deklaruje Krzysztof Bąk, Rzecznik Prasowy Ministra Zdrowia.

Ustawowe ograniczenie dostępu do korzystania z solariów dla nieletnich obowiązuje m.in. w Niemczech, Francji, na Litwie, Belgii, Wielkiej Brytanii, Finlandii,, Holandii, na Islandii, w Norwegii, Szkocji, Walii, Kanadzie, oraz wielu stanach USA.

Dlaczego mimo alarmowania przez Światową Organizację Zdrowia o niebezpieczeństwie korzystania z solariów przez osoby poniżej 18-tego roku życia (u nieletnich korzystających z solarium ryzyko czerniaka w wieku 20 i 30 lat wzrasta o 75 proc.) wciąż nie wprowadzono odpowiednich ograniczeń?

Zobacz też: Wszystko na temat pierwszej komunii.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Pijany ojciec bije dziecko
Fotolia
Aktualności
Pijący rodzice biją dzieci. I nasze państwo na to pozwala! – apeluje Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, apeluje we wczorajszym liście o ochronę dzieci przed rodzicami alkoholikami. To poważny problem, który jest lekceważony przez rząd!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 24.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 24.0px 'Geneva CE'; min-height: 32.0px} Chociaż teoretycznie prawo chroni w Polsce dzieci przed przemocą, to jednak w praktyce nasze państwo toleruje przemoc wobec najmłodszych. Szczególnie wyraźnie widać to na przykładzie dzieci urodzonych i wychowywanych w rodzinach alkoholowych.  Nawet jeśli pijący rodzice mają zasądzony przymusowy odwyk, to jednak do leczenia często w ogóle nie dochodzi.  Czemu? Na przykład dlatego, że rodzice nie chcą iść na odwyk – i państwo nie jest w stanie ich do tego zmusić. Ale też dlatego, że mimo tego, iż chcą się leczyć – to nie ma dla nich miejsc w zakładach odwykowych! Często uzależnieni rodzice na leczenie z alkoholizmu  muszą czekać nawet kilka miesięcy. Zdarza się nawet, że okres czekania na miejsce jest tak długi, że orzeczenie sądowe się przedawnia… Rzecznik Praw Dziecka apeluje do Ministra Ten problem opisuje Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka we wczorajszym liście do Ministera Zdrowia, Konstantego Radziwiłła: „Pragnę zwrócić Pana uwagę na problematykę orzeczeń sądowych o zastosowaniu wobec osób uzależnionych od alkoholu obowiązku podania się leczeniu w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. (…) osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od racy albo systematycznie zakłócają spokój czy porządek publiczny, jeżeli są uzależnione od alkoholu, zobowiązać można do poddania się leczeniu   (…) ” – pisze w swoim liście. – „Sygnały napływające do Rzecznika Praw Dziecka wskazują na niską efektywność obecnego systemu w zakresie zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc w zakładach leczniczych dla...

opłaty za pobyt rodziców w szpitalu przy chorym dziecku
AdobeStock
Aktualności
W końcu! Koniec z upokarzaniem rodziców
Koniec z płaceniem za pobyt rodzica w szpitalu przy chorym dziecku. Często były to kuriozalne opłaty naliczane za krzesło albo skrawek podłogi, na której nie mieścił się nawet materac.

Tamę opłatom ma postawić nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, opracowywana w Ministerstwie Zdrowia. Sukces Rzecznika Praw Dziecka W mamotoja.pl wielokrotnie pokazywaliśmy smutną i przygnębiającą prawdę o realiach pobytu rodziców w szpitalach przy ich chorych dzieciach. Nie dosyć, że warunki pobyty urągały standardom, to na dodatek opiekunowie musieli za to płacić. Zmiany legislacyjne mają uniemożliwić placówkom pobieranie opłat od rodziców lub opiekunów za czuwanie przy łóżku chorych dzieci. Dotąd trzeba było za to zapłacić nawet do kilkunastu złotych za dobę. To sukces wielu lat walki organizacji pacjentów i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Ponad rok temu, w lutym 2017 roku rzecznik prosił o zaniechanie tego procederu  ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. W połowie marca rzecznik zwrócił się nawet do prezydenta Andrzeja Dudy o rozważenie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. "Szpital ma obowiązek respektować prawa pacjenta i umożliwiać jego kontakt z bliskimi. Korzystanie z tego prawa jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów małoletnich, kiedy sprawowanie opieki uzasadnione jest chorobą oraz wiekiem dziecka" – napisał rzecznik. Rzecznik Praw Dziecka wielokrotnie alarmował, że niektóre szpitale nie tylko zawyżały kwoty pobierane od rodziców, żądając opłat w wysokości niewspółmiernej do poniesionych kosztów (od kilku do kilkunastu zł za noc), ale także utrudniały powrót do zdrowia małych pacjentów, wpływając na ich komfort leczenia. A przecież świadomość, że czuwa nad dzieckiem ktoś bliski, jest dla małych pacjentów okolicznością łagodzącą stres i korzystnie wpływa na ich powrót do zdrowia. Dziecko przy rodzicu szybciej zdrowieje "Zgodnie z wiedzą medyczną, obecność rodzica przy chorym dziecku poprawia stan jego zdrowia i prowadzi do szybszego...

Archirum prywatne
Aktualności
Nie żyje 8-letnia Pola: ministerstwo odmówiło leczenia
Czy dla rodziców może być większy koszmar, gdy wiedzą, że jest lek na śmiertelną chorobę ich dziecka, ale ono go nie dostanie? Powód jest jeden: Ministerstwo Zdrowia zadecydowało, że dla dzieci w Polsce jest za drogi.

Gdy pierwszy raz napisałam do "Mamo to Ja" artykuł o Poli i o tym, że w Polsce jest garstka ok. 30 dzieci z chorobą Niemanna-Picka typu C , które nie dostają leczenia, bo w Polsce uznaje się, że jest za drogie, nikt nie mógł uwierzyć, że to prawda, i że Poli (i innym dzieciom) nie można pomóc. Choroba Niemanna-Picka jest nazywana dziecięcym Alzheimerem, nieleczona kończy się śmiercią. Koszmarem jest to, że jest to umieranie, które trwa latami. Dziecko, które początkowo rozwijało się dobrze, przestaje chodzić, siedzieć, jeść, pić, oddychać. Walka o lek na Niemanna-Picka Lek na chorobę Niemanna-Picka dostają dzieci w 44 krajach, w Polsce - nie. Zwracaliśmy się w tej sprawie do rzecznika praw dziecka , rzecznika praw pacjenta. Odpowiedzi zawsze były takie same: ani rzecznik praw dziecka, ani rzecznik praw pacjenta nic nie może zrobić. W Polsce jest takie prawo - tylko minister zdrowia może wyrazić zgodę na refundację leków na choroby rzadkie, po zasięgnięciu opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM). W 2011 r. AOTM wydała pozytywną rekomendację, a ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz ustami rzecznika prasowego informowała, że wkrótce wejdzie program leczenia dzieci chorych na Niemanna-Picka typ C. Rodzicie Poli i innych dzieci z NPC przeżywali chwile szczęścia. Mieli pecha: po wyborach parlamentarnych zmienił się minister zdrowia. Bartosz Arłukowicz nie podtrzymał decyzji Ewy Kopacz . Leku dzieci nie dostały. Wiele razy zwracaliśmy się z pytaniami do Ministerstwa Zdrowia,  kiedy lek wejdzie do refundacji. Za każdym razem odpowiedź była taka sama: lek nie wyleczy choroby, a jest drogi, jego efekty są zbyt słabe. Przeczą temu opinie lekarzy i rodziców: dzięki lekom choroba może spowolnić, zatrzymać się. Jednak w grudniu 2013 roku minister Arłukowicz kolejny raz odmówił refundacji leku, tłumacząc, że jego stosowanie przynosi zbyt małe efekty....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj