Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
chłopiec, prezent, święta
Święta i uroczystości

Mój pomysł na prezent

Jaki prezent wybrać dla dziecka, by sprawić mu radość i by zabawka nie powędrowała szybko w kąt? Wiedzą o tym młode mamy.

Gdy mój synek miał dwa lata i dostał swój pierwszy czterokołowy rower, pokochał go od pierwszego wejrzenia. Najpierw stał przy nim jak zaczarowany, nie mogąc wydobyć z siebie ani słowa. Potem zaczął biegać wokół niego jak szalony. A na noc, po domowych jazdach próbnych, zatargał pojazd  do łóżka i czule otulił go kołdrą. Święty Mikołaj pękał z dumy, bo miło patrzeć na taką radość.

Niestety, nie wszystkie prezenty, jakie dostał mój synek,  były strzałami w dziesiątkę: mnóstwo zabawek (także tych – wydawałoby się – wyczekiwanych i wymarzonych) znudziło się synkowi już po tygodniu albo i wcześniej.
Dopiero po jakimś czasie udało mi się zrozumieć, o co chodzi: Bartek  nie znosił wszystkiego, co wydaje odgłosy albo samo się porusza. Dlaczego? „Bo ja, mamo, nie lubię, jak auto jedzie za mnie. Wolę sam nim jechać i sam robić »brum«” – wyjaśnił.
Wiem też, że bardzo, ale to bardzo nie lubi głośnych dźwięków, więc na starcie mogę wykluczyć wszystko, co hałasuje (chyba że te instrumenty i hałas można wyprodukować samodzielnie – to inna para kaloszy). Każde dziecko jest oczywiście inne, więc nie jest to żadna reguła, ale w przypadku mojego syna sprawdza się do dziś. A jak to wygląda u innych maluchów?


Przeczytaj także: O jakich prezentach marzą dzieci?


Prezent dla Wiktora: To, co mówi, śpiewa i szczeka

Wiktor niedawno zaczął siadać. Poza butami, które z jakiegoś tajemniczego powodu intrygują go najbardziej (ale niestety nie nadają się na prezent), jego entuzjazm budzi interaktywna zabawka z buzią, oczami i dużym przyciskiem, który wygląda jak nosek. Gdy się ten nos naciśnie, w okienku pojawia się obrazek z krówką, owieczką, pieskiem albo myszką. Na tym nie koniec, bo zabawka też mówi: wypowiada nazwę zwierzaka, śpiewa krótką piosenkę na jego temat i wydaje stosowny odgłos. Są też przyciski ze światełkami. Zabawka nazywa się Grający Uczący, ale my mówimy na nią Owieczka. Wiktor dostał ją kilka miesięcy temu, gdy był za mały, żeby samodzielnie się nią bawić, ale już wtedy ją uwielbiał – naciskałam przyciski za niego, a on zastygał w oczekiwaniu na to, co się zdarzy. To był (i zresztą jest do dziś) świetny sposób na uspokojenie go, gdy zaczynał marudzić albo płakać. Teraz wciska przyciski samodzielnie. Czasem mu się udaje, a czasem nie, ale jest na dobrej drodze. Robi też mnóstwo innych rzeczy – odpowiada Owieczce po swojemu, śmieje się, przesuwa umocowane z boku kółeczka. Bawi się nią tak często, że znam na pamięć wszystkie piosenki i czasem mu je śpiewam, a on się wtedy cieszy, bo je rozpoznaje. Ja też się cieszę, bo wreszcie ktoś docenia mój śpiew.
Małgorzata Krompaszczyk, mama Wiktora (osiem miesięcy)

Prezent dla Igora: Kolejka z bajki

Igor uwielbia bajkę „Tomek i przyjaciele”, dlatego kupiliśmy mu kolejkę, która jest jej tytułową postacią. Sam sobie ją wybrał. Igor zna bajkę o Tomku-lokomotywie już od jakiegoś czasu. Ogląda ją w internecie i lubi o niej rozmawiać: opowiada, co tym razem się zdarzyło, dokąd Tomek pojechał, kogo spotkał itd. Gdy dostał kolejkę w prezencie, oszalał na jej punkcie i teraz nie bawi się niczym innym. Zresztą nie tylko on: uwielbiają ją wszyscy mężczyźni z rodziny, i duzi, i mali, w tym mój całkiem dorosły mąż! Kiedy tylko przychodzi z pracy,rozkłada ją razem z Igorem i bawią się godzinami. Mają  co robić: poza torami są mosty, stacje, domki, autostrada dla autobusu, różne maszyny, np. autobusik Bercia – wszystko to zajmuje jedną trzecią pokoju! Moi panowie zaangażowali się w tę zabawę do tego stopnia, że dokupują nowe elementy i stale rozbudowują swoje królestwo – wyspę Sodor. Zabawka rzeczywiście jest świetna i na pewno nie znudzi się szybko mojemu synkowi, bo można się nią bawić na mnóstwo sposobów. Nic w niej nie jest na stałe, np. tory, mosty i stacje można różnie zestawiać. A najważniejsze jest to, że Tomek nie jest  zwykłą maszyną. To postać, która ma twarz, osobowość i wielu przyjaciół, więc zabawa nie ogranicza się jedynie do jeżdżenia w kółko. Igor wymyśla Tomkowi różne przygody i uczestniczy w nich. No i robi to wspólnie z tatą!
Agnieszka Ziemlańska-Rzepka, mama Igora (cztery lata)


Prezent dla Mii: Kredki, farby i elementarz

Mia ma mnóstwo zabawek, wśród nich także te drogie, ale najbardziej lubi domino ze zwierzątkami kupione za sześć złotych, prostą drewnianą układankę z misiami w różnych ubrankach i inne rzeczy tego typu. Chociaż ma dopiero dwa lata, uwielbia też wszelkie zabawy plastyczne. Wygląda więc na to, że w tym roku najbardziej ucieszyłaby się, gdyby św. Mikołaj przyniósł jej zestaw do zabawy ciastoliną (z praskami, wałkami itd.), a do tego kredki, bezpieczne nożyczki, brystol, farby, klej, plastelinę, modelinę itd. Mia godzinami rysuje (na razie to raczej bazgranie),  lubi też zabawę w robienie kolaży. Wycinam jej na przykład części domku – osobno dach, osobno front itd., a ona nakleja to wszystko na brystol za pomocą kleju w sztyfcie. Lepimy też różne rzeczy z plasteliny i modeliny, a ona potem układa je sobie w coś w rodzaju obrazka: staw, na stawie nenufar, obok żabka itd. I choć jest taka mała, pokochała też stary elementarz Falskiego. Dłuższe bajki na razie ją nudzą, a prościutkie historyjki z elementarza nie, więc chętnie ich słucha. Ogląda też obrazki i z zapałem „czyta”.
Milena Sielicka, mama Mii (dwa lata)

Łańcuch na choinkę z elementów pasmanteryjnych – film (DIY)

pluszaki
Fotolia
Gry i zabawy
Najkoszmarniejsze prezenty dla dzieci - z punktu widzenia rodziców
Nasze dzieci dostają góry prezentów – od babć, cioć, wujków, znajomych i od nas samych. Jedne podarunki są trafione, inne ... no cóż, nieco mniej. Zdarzają się wśród nich i takie, które można serdecznie znienawidzić.

O to, jakich prezentów nie lubicie najbardziej, zapytaliśmy na   facebookowej stronie „Mamo to ja” . Mini-sondę przeprowadziliśmy także wśród zaprzyjaźnionych mam. Wypytaliśmy nawet jednego dziadka. Z naszych ustaleń wynika, że najbardziej nielubiane przez was prezenty to:    1. Tandetne zabawki  To właśnie o nich wspominacie najczęściej: „Straszliwe azjatyckie zabawki, np. lalki: plastikowe i szpetne” (Ania). „Źle zrobione, złożone z małych elementów, które odpadają i natychmiast się gubią” (Ewa), „Barachło, które rozpada się w rękach” (Ala).  Kasia najbardziej nie lubi kiepskiej biżuterii. - Paskudny, pękający, nieelastyczny plastik, odpadające „klejnoty”, drapiące i szczypiące końcówki np. kolczyków... I Tola płacząca, że tu odpadło... i  tu...  i tu... A potem  „Mamoooo napraw!” - pisze. Z kolei Janek, jedyny w tym gronie dziadek,  „ciepło” wspomina gumową kulę z oczami i wypustkami na całej powierzchni  - Była bardzo fajna i mięciutka, ale okropnie śmierdziała. Utylizowaliśmy ją  w obawie, że wnuczka się nam zatruje... - opowiada.  Nasze dzieci dostają sporo takich zabawek, bo można je kupić za grosze. Może jednak warto dać im w prezencie coś innego?  - Ja naprawdę nie oczekuję, by obdarowywano moje dziecko  rzeczami, które kosztują mnóstwo pieniędzy - mówi Ala. -  Chodzi mi tylko o to, żeby nie kupować mu czegoś, co ewidentnie jest żle zrobione.  Zamiast skomplikowanego (i byle jak wykonanego) pojazdu czy wieloelementowej kolejki za kilka złotych można przecież przynieść  wiatraczek, kolorową piłeczkę, kredki. Będzie i lepiej, i taniej.  Uwaga! Tandetne zabawki bywają nie tylko denerwujące, ale i niebezpieczne: wykonane z toksycznych materiałów ,...

Rozwój
Zabawki, które rosną z dzieckiem. Twoje dziekco musi je mieć!
Piłka, klocki, miś czy kredki to ważne ... pomoce naukowe. Sprawdź, jak bawi się nimi niemowlę, a jak dwu- i trzylatek.

W sklepach jest mnóstwo zabawek tak nowoczesnych, że… w zasadzie bawią się za dziecko. Szczekają, grają, jeżdżą i robią milion innych rzeczy. Są wspaniałe, ale lepsze są te proste, które da się wykorzystywać na rózne sposoby inigdy się nie nudzą. To właśnie one najlepiej stymulują dziecięcą wyobraźnię. Pokazuj malcowi, jak można używać zabawek, ale nie ingeruj, gdy robi to po swojemu. W końcu odwrócony „do góry nogami” bębenek naprawdę świetnie nadaje się do gotowania klockowej zupy, prawda? Czy dziecko potrzebuje różnych zabawek? Na początku dziecko używa wszystkich zabawek w podobny sposób : bada je na wszelkie możliwe sposoby, ogląda, ściska, przekłada z ręki do ręki, wkłada do buzi.  Tak samo traktuje piłkę, klocki i każdą inną rzecz. Mimo to potrzebuje najróżniejszych przedmiotów, bo dzięki temu gromadzi różne doświadczenia.  – Każda zabawka jest  inna w dotyku: piłka – chłodna i gładka, pluszak – ciepły i mięciutki. Każda inaczej się  zachowuje: klocek stuka o podłogę, piłka się toczy itd.). Dzięki eksperymentom dziecko gromadzi wiedzę nie tylko o przedmiotach, ale też o świecie i prawach fizyki! – mówi dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka.  Przeczytaj także:  Twoje dziecko ciągle upuszcza  zabawki? Burzy zamki, które mu budujesz? Rozrabia? To dobrze. Sprawdź, dlaczego! Z czasem dziecko uczy się używać zabawek bardziej celowo . Wie już, że i piłką, i klockiem można rzucić, ale z piłek nie da się zbudować wieży, a klocka nie można potoczyć. Kolejny etap rozpoczyna się, gdy malec włącza do zabaw wyobraźnię (a wtedy np. klocek może być autem). Sprawdź także:  Wyobraźnia też jest ważna. 7 sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka. Jak zabawki zabawki rosną wraz z dziećmi? Zajrzyj na...

boże narodzenie, święta z dzieckiem
Fotolia
Święta i uroczystości
10 rad, jakie prezenty gwiazdkowe kupić dla dzieci
Dla dziecka nie jest ważne, czy prezent, który czeka na nie pod choinką, jest edukacyjny, ekologiczny, modny czy bezpieczny. Najważniejsze, by był wymarzony. Psycholog wyjaśnia, co to znaczy.

Ile dzieci, tyle marzeń. Nie powiemy ci, co na pewno ucieszy twoje dziecko, ale sprawimy, że łatwiej będzie na coś się zdecydować. Gwarancja, że na twarzy dziecka pojawi się uśmiech, będzie większa, gdy weźmiesz pod uwagę, z czego cieszą się najmłodsi. Jaki prezent pod choinkę wybrać dla dziecka – ustalamy wspólnie z dr Joanną Urbańską, psycholożką. 1. Prezenty materialne Dla dzieci liczą się przede wszystkim rzeczy namacalne. Nawet bilet do Disneylandu włożony pod choinkę nie ucieszy maluszka, dla którego liczy się tylko to, co tu i teraz. Bilet jest obietnicą prezentu – czegoś, co dopiero się wydarzy, a dziecko chce od razu móc bawić się tym, co dostało od św. Mikołaja. Z prezentami w postaci biletów (do cyrku, teatru, kina) czy karnetów (na jazdę konną albo na ligowe rozgrywki) lepiej poczekać, aż dziecko zacznie chodzić do szkoły.   ZOBACZ TEŻ: 20 prezentów dla dzieci do 30 zł 2. Zabawki pod choinkę Dekoracje pokoju, ścienne zegary dla malucha, który nie zna się jeszcze na czasie, mogą być ryzykownymi prezentami, podobnie jak nowy fotelik do samochodu (kupujesz go bardziej sobie), organizer do przechowywania zabawek w podróży czy kubek niekapek. Rzadko kiedy dzieci cieszą też z ubranka, chyba że maluch wyraźnie o nie poprosi. Choć często kupuje się je pod choinkę, lepiej zrobić z nich jedynie dodatek do głównego prezentu . Czym innym są przebrania – kostium baletnicy z paczką (baletowa spódniczka) i pointami (baletki) sprawi radość miłośniczce tańca, podobnie jak kostium strażaka, najlepiej z zestawem toporków i sikawek, ucieszy chłopca, który marzy o „profesjonalnym” gaszeniu pożarów.   3. Prezenty takie, jakie dostali rówieśnicy Czasem nie warto silić się na oryginalność. Jeśli niedawno byliście na urodzinach kolegi, który dostał drewnianą kolejkę, i wzbudziła ona wielki zachwyt...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak