mama, tata, święta, Boże Narodzenie, dziecko, choinka
Święta i uroczystości

Święta z maluchem

Co jest lepsze: rodzinne ubieranie choinki czy wyjazd w góry? Nie ma na nie jednej właściwej odpowiedzi, tak samo jak nie ma jednego idealnego sposobu na obchodzenie Świąt.

Marta co roku wyjeżdża z całą rodziną do dziadków. Taissa woli zostać w domu i samodzielnie przygotować Wigilię. Kasia, mama Zuzi, jest przekonana, że bożonarodzeniowa wyprawa raz na kilka lat nie zaburzy relacji z dziadkami, za to może być wspaniałą przygodą. A ty co planujesz na święta? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, co o swoich świątecznych zwyczajach opowiadają inne mamy.

Im więcej nas przy stole, tym weselej!
Wiadomo jedno: większość z nas czeka na święta, ponieważ są one okazją do rodzinnych zjazdów. To się nie zmienia – zarówno w badaniach opinii publicznej sprzed 13 lat (TNS OBOP, 1997 r.), jak i w tych dużo nowszych (CBOS, 2008 r.) mniej więcej trzy czwarte badanych twierdzi, że największą wartością Bożego Narodzenia jest spotkanie z bliskimi.
Dla Marty, mamy Mai, Blanki i Tomka, Gwiazdka bez rodziny nie byłaby już tak magiczna: – Co roku wyjeżdżamy, raz do jednej, raz do drugiej babci. Przy wigilijnym stole mojej teściowej gromadzi się około 30 osób, z czego połowa to dzieci! Wszyscy się głośno śmieją, przekrzykują, przerzucają anegdotkami – opowiada.
Wyjaśnia, że choć czasem ma ochotę urządzić święta w domu, to szybko z tego rezygnuje. Dziadkowie nie mogą doczekać się rodzinnego zjazdu, zresztą i dla maluchów zostać w Warszawie na Gwiazdkę byłoby największą karą: – Moje starsze córeczki nie chcą nawet o tym słyszeć! Dla nich jak święta, to koniecznie z dziadkami. Kiedy zaczynamy mówić o Bożym Narodzeniu, one od razu są gotowe do wyjazdu – śmieje się Marta.
Katarzyna, mama półtorarocznego Jasia, dopowiada, że pragnie bożonarodzeniową magię dzielić z najbliższymi. To dlatego Wigilię spędza najpierw u jednych, a potem u drugich dziadków. – Na szczęście nie musimy losować, u której mamy spędzamy święta, bo nasi rodzice mieszkają dość blisko. Najpierw łamiemy się opłatkiem u moich teściów, potem jedziemy na kolację do moich rodziców, aż wreszcie późnym wieczorem wracamy do siebie, usypiamy synka i jeszcze na chwilę przysiadamy przy choince, już tylko we dwoje – opowiada.

Czas dla siebie
Inaczej wygląda Gwiazdka w domu Taissy, mamy czwórki dzieci. Dla niej kilkugodzinna podróż do dziadków na południe Polski jest czasem zbyt skomplikowaną logistycznie operacją. Woli wtedy zostać na Boże Narodzenie we własnym domu pod Warszawą. Nie znaczy to, że takie domowe święta są ciche i skromne. Wprost przeciwnie!
– U nas przygotowania zaczynają się już kilka tygodni przed Wigilią. Co roku całą rodziną kleimy łańcuchy, malujemy na złoto orzechy, przygotowujemy jabłuszka do powieszenia na choince. Atmosfera sama się tworzy. Potem zaczynamy gotować i w całym domu roznoszą się wspaniałe zapachy! W kuchni jesteśmy wszyscy: ja gotuję kapustę, mąż robi zakwas na barszcz czerwony, najstarszy syn piecze drożdżowe ciasto, dziewczynki wycinają ciasteczka, a mały Jasiek, pełza pod nogami i wszystkim przeszkadza! Każdy z nas jest niezbędny, jak kawałki układanki – mówi ze wzruszeniem.
Aby zdecydować się na święta tylko w gronie: rodzice i dzieci, czasem potrzeba nieco hartu ducha. Przeprawa z dziadkami nie zawsze jest łatwa. Jednak Taissa jest przekonana, że jeśli wyjaśnimy przyczyny swojej decyzji, starsze pokolenie na pewno ją uszanuje.
Tego samego zdania jest psycholog Aleksandra Jasielska: – Jeśli planujemy święta bez dziadków, zróbmy to, ale wcześniej uprzedźmy i wytłumaczmy swoją decyzję. Boże Narodzenie to dobra okazja, aby zastanowić się, na ile jesteśmy już dorośli, a na ile nadal dziećmi swoich rodziców. Warto jednak przemyśleć, czy babcia, która np. na co dzień opiekuje się dzieckiem, nie poczuje się odsunięta w te najważniejsze dni w roku – wyjaśnia.

Gwiazdka pod palmami
A co, jeśli już na samą myśl o bożonarodzeniowym biesiadowaniu dostajemy wysypki i w gruncie rzeczy marzymy tylko o wakacjach? Psychologowie radzą, aby nie robić nic na siłę. O wiele lepiej raz na kilka lat wybrać się w góry albo nad ciepłe morze, niż przez kolejne lata zaciskać usta z frustracji albo strachu przed szczerą rodzinną rozmową. Kasia, mama czteroletniej Zuzi, wspomina, że kiedy córeczka miała niespełna roczek, postanowili całą rodziną na święta wyjechać gdzieś, gdzie będzie słonecznie i ciepło:
– Co roku spędzamy Wigilię z dziadkami, dlatego kilka lat temu uznaliśmy, że jeśli raz nas nie będzie, to nic wielkiego się nie stanie. Więc wyjechaliśmy... na Hawaje! Nikt na szczęście nie był urażony naszą nieobecnością. Myślę, że kiedy dziadkowie widują wnuki bardzo często, to jakoś przeboleją jedne święta bez nich – mówi. Tłumaczy, dlaczego taki wyjazd był potrzebny całej jej rodzinie:  – Chcieliśmy odpocząć po jesiennych chorobach, odetchnąć po pierwszych miesiącach rodzicielstwa. No i wrócić do naszej pasji! Ja i mój mąż jesteśmy grotołazami, uwielbiamy robić zdjęcia jaskiń (można je obejrzeć na naszym blogu Speleo.pl). Wybraliśmy Hawaje nie tylko ze względu na klimat, ale też dlatego, że marzyliśmy, aby zwiedzić tamtejsze jaskinie: szerokie i poziome, czyli dostępne dla rodziców z małym dzieckiem – opowiada.

Łańcuch na choinkę z elementów pasmanteryjnych – film (DIY)

poród w święta, poród w Boże Narodzenie, jak się rodzi w święta, święta na porodówce,
Przygotowania do porodu
Poród w święta – zupełnie inny niż myślisz
Święta – wiadomo – najlepiej spędzić w domu z rodziną, a nie na porodówce. Bo kto wie, jak tam właściwie w tym czasie jest? O tym, jak wygląda poród w święta, przekonała się Alina, której córeczka przyszła na świat w bajkowej scenerii Bożego Narodzenia.

Na zdjęciu: Alina Sałachewicz z mężem Dariuszem, czteroletnią Amelką, która przyszła na świat 25 grudnia i dwuletnim Adasiem. Gdy Alina dowiedziała się, że termin porodu przypada na 31 grudnia, zaczęła się niepokoić. – Sylwester, Nowy Rok , każdy się bawi... Kto będzie chciał przyjąć mój poród? Tu fajerwerki, a jej zachciało się rodzić – wyobrażała sobie, co że tak właśnie i o niej pomyślą, gdy przyjedzie do szpitala . Łudziła się, że dziecko urodzi się po Nowym Roku i nie będzie w przyszłości najmłodsze w klasie. Jednak wszystko potoczyło się inaczej.   Skurcze przed kolacją Pierwsze skurcze pojawiły się, gdy Alina siadała z rodziną do stołu. – Sądziłam, że to skurcze przepowiadające, które miną. Pomyślałam, że nie będę dzwonić do lekarza ani do położnej. Przecież Boże Narodzenie to taki czas, który każdy powinien móc spędzić z rodziną – wspomina. Alinie nie dane jednak było spokojnie posiedzieć z bliskimi przy świątecznym stole. Co pewien czas musiała wstać, by położyć się i odpocząć. – Ale udało mi się nawet pośpiewać kolędy, oczywiście z przerwami. Wszyscy bardzo mną się przejmowali, posadzili na honorowym miejscu, w najwygodniejszym fotelu, chcieli wieźć do szpitala. Dzięki szkole rodzenia, do której chodziliśmy z mężem, nie panikowaliśmy, liczyliśmy skurcze i wiedzieliśmy, że poród postępuje wolno – wyjaśnia Alina. Noc jednak była dla obojga nieprzespana. Skurcze stawały się mocniejsze, Alina zaczęła się bać, bo to przecież pierwszy poród , pierwsze dziecko.    Dwa auta na drodze Do położnej Alina zadzwoniła dopiero rano. – Gdy kazała mi jechać do szpitala, już wiedziałam, że nie uniknę porodu w święta . Przy okazji okazało się, że moja położna się przeziębiła i będę rodzić z tą, która akurat ma dyżur – wspomina. Aby...

tradycje bożonarodzeniowe na świecie
AdobeStock
Święta i uroczystości
Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie
Tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogą znacząco różnić się od tych, jakie są nam bliskie i znane. Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach wyglądają nieco inaczej. W niektórych państwach nie ma np. zwyczaju łamania się opłatkiem, jest za to pocałunek pod jemiołą, dzielenie się chlebem i świnka z marcepanu.

Jak wyglądają święta w innych krajach? Czasami są podobne do naszych „polskich świąt”, jednak niekiedy zupełnie odmienne. Święta Bożego Narodzenia bez opłatka na stole? To możliwe! Nie wszędzie na świecie Boże Narodzenie obchodzone jest w taki sam sposób, a niektóre tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogłyby nas zadziwić. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są kultywowane w różnych częściach globu? Oto ciekawostki o zagranicznych świętach i nietypowych tradycjach.  Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie : Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło Święta Bożego Narodzenia w Niemczech Boże Narodzenie w Anglii Boże Narodzenie w Rosji Boże Narodzenie we Włoszech Święta Bożego Narodzenia w Szwecji Zwyczaje bożonarodzeniowe w Austrii Zwyczaje świąteczne w Czechach Australia: kolędowanie i… surfowanie Wytwornie, czyli po francusku A gdzie choinka? Święta w Grecji Dania: Boże Narodzenie zupełnie na słodko Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło Jedną z tradycji w Hiszpanii jest ceremonia tańca „Baile de los Seises”, która odbywa się zawsze 8 grudnia. Ludzie tańczą na ulicach w rytm tamburynów, grzechotek i kastanietów. Przyozdabiają też domy i ulice kolorowymi światełkami oraz budują szopki bożonarodzeniowe . Na hiszpańskim wigilijnym stole nie znajdziecie opłatka, zamiast niego przygotowywana jest chałwa. Święta Bożego Narodzenia w Niemczech To właśnie w Niemczech została zapoczątkowana tradycja ozdabiania choinki na święta Bożego Narodzenia. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech nieco różnią się od tych polskich – na wigilijnym stole potrawy są raczej skromne, bardziej uroczyście traktuje się bożonarodzeniowy obiad. Niemcy składają sobie...

Fotolia.pl
Święta i uroczystości
Święta bez stresu
Najpierw całymi dniami sprzątasz, robisz zakupy, pieczesz i gotujesz. Nic więc dziwnego, że kiedy po kilku dniach nadchodzi Boże Narodzenie, chcesz uciec jak najdalej...

Miało być idealnie i rzeczywiście na pierwszy rzut oka jest. Podłoga aż błyszczy, na patelni skwierczy karp, a pierogów jest tak dużo, że mogłabyś nimi obdzielić tabun gości. Tylko ty jesteś jakaś nie w sosie. W twoich marzeniach choinka była bardziej zielona, prezenty okazalsze, a kolędy wzruszały jeszcze mocniej. Aż z zawodu chce się płakać albo wcale nieświątecznie zakląć pod nosem. Hm, to całkiem normalne. Według psychologów Boże Narodzenie to jedno z najbardziej stresujących zdarzeń w roku. Kreślimy sobie w głowie (wzmacniany przez świąteczne filmy i reklamy) obraz idealnej Gwiazdki. Rodzina przy stole, puste miejsce dla gościa, kolędy, wspólne spędzanie czasu bez telewizji i przy świecach… Wyobrażamy sobie, że będzie wspaniale, tymczasem kiedy już miną świąteczne dni, czujemy, że to jednak nie było to. Co zrobić, aby święta p rzestały w końcu rozczarowywać? Zwolnij tempo Zastanów się, czy święta koniecznie muszą być poprzedzone gruntownym myciem okien (i jednoczesnym śpiewaniem kołysanek)? Nerwowym lepieniem pierogów z dzieckiem u nogi? Pieczeniem góry ciasteczek (i odpędzaniem malucha od gorącego piekarnika)? Nie daj się przedświątecznemu szałowi, a dzięki temu zachowasz resztkę sił i nerwów na zabawę z pociechą oraz własny relaks. Pamiętaj też, im mniej zaplanujesz, tym większa szansa, że wszystko się uda. Okiełznaj nerwy Już wszyscy czekają z opłatkiem, a maluch zamiast świętować, woli bawić się pod stołem? Czujesz, jak puszczają ci nerwy... Stop! Pozwól dziecku spędzać Boże Narodzenie po swojemu: bez barszczyku (jeśli nie ma na niego ochoty), za to z brzuszkiem pełnym ulubionego pomidorowego sosu. Na przestrzeganie świątecznej tradycji przyjdzie jeszcze czas. Zobacz też: 7 rad - jak mieć spokojne święta. Pamiętaj o rytuałach Nie tylko o tych bożonarodzeniowych, ale też tych ważnych dla dziecka. Postaraj...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz