Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Przysłowia wielkanocne
Adobe Stock
Cytaty i przysłowia

Wielkanocne przysłowia: ludowa mądrość na Wielkanoc

Poczytaj dziecku przysłowia związane z Wielkanocą. A może kilku się nauczycie i maluch zabłyśnie przy świątecznym stole? Możemy też sprawdzić, które z tych przekazywanych z pokolenia na pokolenie mądrości ludowych, wciąż są aktualne, a które trącą myszką...

Wśród ludowych przysłów wielkanocnych znajdziemy zarówno porzekadła odnoszące się Wielkiego Piątku jak i dnia Zmartwychwstania. Zgodnie z wiedzą naszych przodków – obserwując pogodę w święta, można dowiedzieć się wiele na temat tego, jakiego spodziewać się lata. Z kolei przysłowia o jajkach to kopalnia wiedzy o życiu rodzinnym polskich ptaków i nie tylko!

Spis treści:

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Ludowe przysłowia wielkanocne na Wielki Piątek

Okazuje się, że Wielki Piątek był dla naszych przodków nie tylko dniem zadumy nad męką ukrzyżowania Jezusa, ale też wyciągania wniosków z pogody, jaka panowała tego dnia. Zapewne istniały powody, dla których spore znaczenie miało czy w Wielki Piątek ściśnie mróz, spadnie ulewny deszcz czy też będzie świecić słońce…

W Wielki Piątek gdy deszcz hojnie doliny zleje, że dużo mleka będzie, są pewne nadzieje.

W Wielki Piątek dobry zasiewu początek.
 
Kto w Wielki Piątek sieje, ten się w żniwa śmieje.
 
W Wielki Piątek zrób początek, a w sobotę kończ robotę.
 
W Wielki Piątek mróz, to proso na górę włóż.
 
W Wielki Piątek Deszcz, nieurodzaju wieszcz.
 
Deszcz na Wielki Piątek napcha każdy kątek.
 
Gdy Wielki Piątek ponury, Wielkanoc będzie bez chmury.

W Wielki Piątek, gdy deszcz hojnie doliny zleje, że dużo mleka będzie są pewne nadzieje. 
 

Przysłowia polskie na Wielkanoc

Pogoda w Dzień Zmartwychwstania – najważniejsze święto w ciągu całego roku – również stanowiła cenną informację na przyszłość. Nie bez znaczenia był też wyczekiwany koniec postu – po dniach wyrzeczeń można było wreszcie świętować (kto nie pościł – nie mógł mieć pojęcia, jaką satysfakcję niosły ze sobą te wyrzeczenia i jak smakowała ulubiona mięsna potrawa wielkanocna).

Zielone Boże Narodzenie a Wielkanoc biała – w polu uciecha mała.
 
W Wielką Niedzielę pogoda, duża w polu uroda.
 
Gdy na dzwony wielkanocne pada, suchość nam przez całe lato włada.
 
Szołdra (bułka nadziewana mięsem – wielkanocna potrawa śląska) na Wielkanoc lepsza niż zwierzyna.
 
Kto dzień i noc gości, to w Wielką Niedzielę pości.
 
Jeśli na Wielkanoc pada – całe lato susza włada.
 
Deszcz w Wielkanoc – mało paszy, gdy sucho – przeszkodzi kaszy. 

Polskie przysłowia i porzekadła o jajkach

Czas gotowania lub krojenia jajek do potraw na stół wielkanocny, czas malowania pisanek i wielkanocnego śniadania to doskonałe okazje do tego, by porozmawiać na temat znaczenia przysłów o jajkach. Prócz powiedzenia „jajko mądrzejsze od kury” oraz rozważań o tym, co było pierwsze: „jajko czy kura”, warto wziąć pod uwagę takie porzekadła jak:
 
Jeszcze tego nie było, żeby jajo kurę uczyło.
 
Lepiej mieć jajo bez znoju, niż kurę po ciężkim znoju.
 
Gdyby kwoka nie gdakała, nikt by nie wiedział gdzie jajo zniosła.
 
Nie stłukłszy jajka nigdy nie dowiesz się czy jest dobre czy zepsute.
 
Przyjdzie św. Weronika (13 stycznia), zniesie jajko kaczka dzika.
 
Na pierwszego Franciszka (15 stycznia) już jajka ma pliszka.
 
Na święty Wojciech (23 kwietnia) zniesie jajko bociek.
 
Dawniej dużo częściej mówiło się też, że ktoś (coś) jest mocny (mocna, mocne), jak jajko wielkanocne. Powiedzenie to wzięło się z czasów, gdy dużą popularnością cieszyła się zabawa wielkanocna w taczanie jajek po stole. Wygrywała osoba, której jajko okazało się mieć najmocniejszą skorupkę.

Zobacz także:

wielkanoc dla dzieci
AdobeStock
Święta i uroczystości
Wielkanoc dla dzieci – jak wytłumaczyć dziecku symbole i tradycje wielkanocne?
Wielkanoc dla dzieci nie musi być mniej atrakcyjna niż Gwiazdka. Wiele zależy od ciebie. Rozmowy o symbolice świąt, o tradycjach oraz wielkanocne zabawy sprawią, że będzie to wyjątkowe i wesołe święto. By nie straciło jednak religijnego wymiaru, podpowiadamy, jak opowiedzieć dziecku o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Wielkanoc dla dzieci może być radosnym przeżyciem. Wystarczy, że umiejętnie wytłumaczysz dziecku, co świętujecie i dlaczego jest to tak znaczące wydarzenie w waszym życiu. Wspólne spędzanie czasu i pielęgnowanie tradycji to przepis na to, aby twoje dziecko miało wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa. Spis treści: Wielkanoc: co oznacza dla dzieci, chrześcijan, rodziny Jak opowiedzieć dziecku o ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Jezusa?  Symbole wielkanocne i ich znaczenie dla dzieci Tradycje Wielkanocne Wielkanoc dla dzieci: ozdoby wielkanocne Wielkanoc: co oznacza dla dzieci, chrześcijan, rodziny Wielkanoc w tradycji chrześcijańskiej to najważniejsze święto religijne. Obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Jest świętem ruchomym. Wielkanoc najwcześniej może przypadać 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Nie trzeba czekać, aż maluch podrośnie, aby wyjaśnić mu sens Wielkanocy. Już całkiem małemu brzdącowi można powiedzieć, że świętujecie nadejście radości. W prosty sposób powiedz dziecku, że Wielkanoc jest pamiątką zwycięstwa życia nad śmiercią. Przedszkolakowi można już opowiedzieć historię zmartwychwstania Chrystusa. Wielkanoc dla dzieci to także czas dużej radości i zabawy: prezentów od Zajączka, Śmigusa Dyngusa, czekoladowych jajek. Nie warto im tego żałować! Warto wiedzieć, że ruchomość daty Wielkanocy jest związana bezpośrednio z ruchomością żydowskiego święta Paschy. Według apostołów: Łukasza, Marka i Mateusza, ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce następnego dnia po święcie Paschy. Przypada ono z kolei na ostatnią dobę przed pełnią Księżyca, która następuje po wiosennej równonocy. Święty Jan twierdził z kolei, że ukrzyżowanie Chrystusa nastąpiło w dniu święta Paschy. Na soborze nicejskim, w 326 roku ustalono, że Wielkanoc świętowana powinna być w...

co to jest wielkanoc
drubig-photo/Adobe Stock
Święta i uroczystości
Co to jest Wielkanoc? A Wielki Post? Wytłumacz dziecku religijne znaczenie święta
Co to jest Wielkanoc? To przede wszystkim najważniejsze święto chrześcijańskie. Podpowiadamy, jak obchodzi się Wielkanoc i w jaki sposób ciekawie opowiedzieć dziecku o tym wyjątkowym czasie.

Co to jest Wielkanoc? Wiele dzieci na pewno zada nam to pytanie, a odpowiedź na nie może być skomplikowana. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia święto to niesie ze sobą spory ładunek trudnych emocji – jest w nim śmierć, cierpienie, smutek, ale i odrodzenie, radość. Wszystko owiane jest wielką tajemnicą zmartwychwstania Chrystusa. Warto jednak je odkrywać, włączając dziecko w uroczystości Wielkiego Tygodnia i czas je poprzedzający. Razem z nim poznawać znaczenie wielkanocnych symboli – każdy z nich niesie ze sobą potężną dawkę radości, optymizmu i nadziei. Spis treści: Co to jest Wielkanoc? Czym jest Wielki Post? Początek Wielkiego Tygodnia: Niedziela Palmowa Wielki Tydzień: wielkie zamieszanie Wielki Czwartek i Wielki Piątek: smutek i zaduma Wielka Sobota: święconka Niedziela Wielkanocna: Alleluja! Co to jest Wielkanoc? Wielkanoc to czas upamiętniający mękę i zmartwychwstanie Jezusa, obejmujący cały tydzień, zwany Wielkim Tygodniem. Zaczyna go Niedziela Palmowa. Tydzień później wypada Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, która jest pierwszym dniem świąt wielkanocnych. Drugim dniem świąt jest wypadający po niej poniedziałek, zwany lanym poniedziałkiem, który jest dniem wolnym od pracy. Dlaczego obchodzimy Wielkanoc? Obchody świąt wielkanocnych upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa. Wielkanoc, a dokładniej Niedziela Wielkanocna, to dla Chrześcijan święto o największym znaczeniu, najważniejsze, gdyż upamiętnia śmierć, mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a więc odkupienie ludzkich grzechów. Niedzielę Wielkanocną poprzedza Wielki Tydzień i Wielki Post. Jeśli nie wiesz, jak opowiedzieć dziecku o cierpieniu Chrystusa, pomocne będę wskazówki księdza Stanisława Dziekońskiego. Ten wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor publikacji o tematyce katechetycznej...

jak zrobić palmę wielkanocną
Adobe Stock/Robert Przybysz
Święta i uroczystości
Jak zrobić palmę wielkanocną: tradycyjną, egzotyczną, z bukszpanu lub papieru
Jeżeli zastanawiasz się, jak samodzielnie zrobić palmę wielkanocną, mamy 5 różnych propozycji: od tych „egzotycznych” po bardzo tradycyjne. Tłumaczymy, jak zrobić palmy wielkanocne krok po kroku.

Palma wielkanocna to symbol odradzającego się życia. Robi się ją na Niedzielę Palmową , która rozpoczyna tydzień przygotowań do Wielkanocy. To czas nadziei na zmiany i na odrodzenie się życia po zimie.  Podajemy sposób wykonania prostej palmy i podpowiadamy, jak zrobić ją z rzeczy, które macie w domu. Mało jest tak kolorowych i zwiastujących nadzieję świąt, jak Wielkanoc. Także dla dzieci są to niezapomniane chwile. Kolorowanie jajek, szykowanie koszyczka ze święconką , szukanie słodyczy od zajączka i śmigus-dyngus to wspaniała zabawa. Włączcie do niej szykowanie własnoręcznie zrobionej palmy. Spis treści:   Z czego zrobić szybko palmę wielkanocną? Jak zrobić tradycyjną palmę wielkanocną – instrukcja Jak zrobić palmę wielkanocną z bazi i bukszpanu? Palmy wielkanocne z papieru Skąd wywodzi się Niedziela Palmowa? Kiedy wypada Niedziela Palmowa i Wielkanocna? Z czego zrobić szybko palmę wielkanocną? W tradycji chrześcijańskiej palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu – męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Palmami dekoruje się mieszkania, a ich pojawienie się w domu oznacza, że do świąt wielkanocnych jest już bardzo blisko. Ze względu na klimat panujący w Polsce trudno o prawdziwe liście palmowe w naszym kraju. Dlatego tradycyjną polską palmę wielkanocną robi się z: gałązek trzciny, wierzby, ziół, bukszpanu, jałowca. Polska palma wielkanocna ma z reguły postać smukłego, dość wysokiego pionowego bukietu. Przyozdabiana jest suszonymi kwiatami lub wstążkami. Palmy wielkanocne w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Poświęcone są przechowywane przez cały rok aż do Środy Popielcowej. Wówczas spala się je, a tak powstały popiół służy do posypania głów wiernych. Jak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz