Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czas taty z synem i budowanie więzi
Fotolia
Tata

Czas taty i syna: wspólne chwile budują więź

Chwile spędzone z tatą to dla syna niezwykle ważne momenty. Gdy zazwyczaj zapracowany i nieobecny w domu ojciec zostaje na cały dzień z synem, warto dobrze wykorzystać ten czas.

Zabiegany i zestresowany ojciec na co dzień wchodzi do dziecięcego pokoju z ostrożnością odkrywcy nieznanych lądów. Nie zna zbyt dobrze pluszowych przyjaciół malca i nie wie, który miś stał się ostatnio tym „najukochańszym”. Ale w końcu przychodzi chwila, gdy obydwaj z synem mają to, o czym od dawna marzyli – czas dla siebie. Z tym, że tylko jeden z nich naprawdę oczekuje cudów. To ten mały człowiek, który liczy, że dostanie od taty wielką dawkę radości i zabawy.

Syn marzy o zabawie z tatą

Mały chłopiec czeka na to, aż będzie mógł wreszcie długo i bez ograniczeń bawić się ze swoim tatą. W końcu jest on na co dzień Wielkim Nieobecnym w rodzinnym domu. Dlatego syn nie może poczuć się zawiedziony tym wymarzonym popołudniem, sposobem spędzania czasu z ojcem. Psycholodzy są zgodni, że jeśli obaj zaczną się ze sobą nudzić już we wczesnym dzieciństwie, najdalej za kilka lat nie znajdą już wspólnego języka.

Czym się kończy ufność ojca w to, że jego syn zacznie organizować sobie zabawy, bo jest przecież „mądry, samodzielny i nad wyraz dojrzały”? Tym – odpowiada francuska terapeutka i psycholog, Florence Briere-Loth – że rodzice zaczynają niepostrzeżenie „gubić” swoje dzieci. A one z kolei zaczynają dorastać coraz wcześniej, ale dojrzewają coraz później. Dzieci stają się „stare”, szybko zaczynają papugować wygląd i zachowanie rodziców. Już nie potrzebują ani mamy, ani taty – wyjątek robią tylko w stosunku do zawartości ich portfela...

Nim mój syn, już jako dwunastolatek, odetnie się towarzysko od swoich „obciachowych” starych, czyli ode mnie i od mojej żony, chcę mu jeszcze wiele pokazać i zaszczepić. Najdalej za rok ruszymy na szlak przygody: do historycznych zamków na turnieje, na lotnicze pikniki oraz do skansenu parowozów, by obejrzeć, czy rzeczywiście „stoi i sapie, dyszy i dmucha” i czy aby na pewno: „para – buch”?

Tata czyta dziecku na dobranoc

Mój tata przeczytał mi chyba wszystkie książki świata. Robili to pewnie i inni domownicy, ale to właśnie jego spokojny głos pozostał mi w pamięci. Z zapartym tchem słuchałem o perypetiach Jasia i Małgosi, pingwina Pik-Poka, nadmuchiwanego tygrysa i Kubusia Puchatka, ale tego prawdziwego – Misia o Bardzo Małym Rozumku, a nie tej komiksowej pokraki.

Czytamy więc i my. Skoro mój syn zna połowę swego księgozbioru na pamięć, aranżujemy scenki z książek. Gadamy między sobą dialogami z „Opowieści z mchu i paproci”, „Krecika” lub „Franklina”. Kto wie, może mój chłopak zechce kiedyś zostać aktorem? Czasami scenki z książek odgrywają pluszaki i wtedy obaj urządzamy domowy spektakl. Pierwszy teatrzyk mojego syna.
Zobacz też: Dlaczego warto być tatą? 5 korzyści: to może was zaskoczyć!

Cytaty o tacie – 14 wzruszających, mądrych, wesołych i dowcipnych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

tata, niemowlę, zabawa
Tata
Tata wodzirej: plan dnia z dzieckiem
Oto prawdziwie męskie wyzwanie: sam na sam z dzieckiem. Czy intuicja podpowie tacie, co zrobić, kiedy coś pójdzie nie tak? Pewnie. Jest świetny w roli niani!

Nikt nie zbadał, co sobie myśli człowiek formatu mini-mini, gdy mama znika na całą wieczność, czyli do wieczora. I zastępuje ją tata. Jedno wiemy na pewno: ten dzień musi być fajny. Ale ojciec ma ten feler – nie posiada piersi, dlatego musi bardziej kombinować. Nie ma zmiłuj! Ja i mój syn Rysiek wiemy coś o tym. Przytulanki i zabawy w łóżku Na początek musimy ucieszyć się na swój widok. Poprzytulać się, akcentując słowa: „Mój, mój, mój!”. To dobry wstęp do fantastycznego dnia. Po zmianie pieluchy lądujemy z powrotem w łóżku, choć żona już szykowałaby śniadanie. Ale przecież nie ograliśmy jeszcze numeru z kocem! Dziecko przy wtórze zaklęcia „Nie ma Rysia” znika pod pledem. Jeśli dodamy do tego najlepszy greps świata, czyli „A kuku!” , sukces murowany. Będziemy bisować kilkanaście razy. Kończy się oczywiście czkawką. Potem kontemplujemy widok z okna. Opowiadamy sobie, że chmury płyną po niebie, świeci słonko, widać kwiaty, samochody. Dyplomaci nazywają takie wstępne rozmowy „tour d’horizon”, czyli uprzejme omówienie mniej ważnych bzdetów, nim przejdą do sedna sprawy. Sedno czeka w kuchni. Śniadanie Mój syn od zarania dziejów miał zadatki na niejadka . Pluł, grymasił i odpychał jedzenie. A ja co? Śpiewałem, gadałem, mówiłem wierszem i zakładałem na głowę pióropusz. W rezultacie jakoś wchłaniał porcję kaszki, a potem żona wściekała się, że przeze mnie bez tańca na linie nie chce już niczego brać do gęby. Zabawy na podłodze Lądujemy na dywanie wyłożonym kocami. Dzięki Bogu, że nie odwiedza nas pielęgniarka środowiskowa, bo dopiero byłby raporcik! Najważniejszą zabawką mego syna jest wysokie kolorowe pudełko. Wewnątrz była niegdyś butelka brandy , co widać na ilustracji. Czemu dziecko bawi się opakowaniem po alkoholu? Rodzina patologiczna? Bynajmniej. Po prostu...

tata, dziecko, syn, chłopiec
Tata
Jak wychowywać syna? Rady dla taty
Masz syna i coraz częściej zadajesz sobie pytanie, jak wychować go na dobrego mężczyznę. Co robić i jak postępować, by tak się stało?

Bycie ojcem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Jak nie popełniać błędów w wychowaniu? Przede wszystkim, nie wolno podejmować żadnych działań pod wpływem impulsu. Przypomnij sobie siebie w dzieciństwie , jak źle się czułeś, kiedy ojciec nie poświęcał ci dostatecznie dużo uwagi. Przecież nie chcesz powtórzyć jego błędów. Postaraj się spędzać z synem maksimum czasu i dzielić z nim jego troski i zainteresowania. I przestań wykręcać się pracą oraz zarabianiem pieniędzy . Twoje dziecko ma tylko jedno dzieciństwo! Psychologia płci: chłopcy są bardziej wrażliwi Według opinii psychologów, chłopcy są bardziej wrażliwi i gorzej radzą sobie w życiu z problemami niż dziewczynki. Na dodatek od chłopaka wymaga się większej wytrwałości, opanowania, odwagi i wiary w swoje siły. Tą sprzeczność można pogodzić poprzez odpowiednie wychowanie chłopca. A w tej kwestii bardzo wiele zależy od taty . Tata jest dla dziecka największym autorytetem, przyjacielem, obrońcą i kompanem do zabawy, a oprócz tego, po prostu, człowiekiem ze swoimi zaletami, kompleksami i poglądami. Uważaj, żeby nie przekładać syna swoich niezrealizowanych marzeń i planów. Oceniaj własne działania, zastanów się co nimi kieruje. Tata - wzór do naśladowania Własny przykład jest najefektywniejszą metodą wychowania. Dziecko nieświadomie przejmuje twój (i mamy) model zachowania, niezależnie od tego, czy wam się to podoba czy nie. Oczywiście, bycie ideałem ojca we wszystkim jest bardzo trudne. Jednak nikt tego od ciebie nie wymaga. Obowiązkowo natomiast musisz być konsekwentny i starać się, by cechy charakteru, które chcesz wykształcić u syna, znajdowały odzwierciedlenie w twoich czynach. Chcesz, żeby syn nigdy nie rozrzucał rzeczy po pokoju? W takim razie ty również musisz dostosować się do ustalonych reguł. A jeśli je złamiesz, bądź przygotowany na uwagę ze strony malca. W tym przypadku nie masz...

Miłość taty do dziecka
Tata
O więzi taty i dziecka mówią mamy z Facebooka
Niektórzy ojcowie potrzebują więcej czasu, aby pokochać swoje dziecko, ale są i tacy, którzy czują tę miłość jeszcze nawet przed pojawieniem się malucha na świecie. Właśnie o tych drugich opowiadają mamy z fanpage'a „Mamo, To Ja”.

Zapytałyśmy mamy na naszym fanpage'u jak rodziła się więź między dzieckiem a jego tatą. Dostałyśmy piękne, wzruszające odpowiedzi: Asia Zalesińska-Caryk: Ciąża była dla nas zaskoczeniem. Bałam się, że jesteśmy za młodzi, że wcześniej czy później rola taty przerośnie mojego męża. Pomyliłam się, oczywiście bardzo pozytywnie. Mój mąż wspierał mnie od samego początku. Dotykał brzuszka i mówił do Kacperka. Od początku czuł, że to będzie syn, jego krew! – jak mówił. Mówił też do jeszcze nienarodzonego synka, że jest jego tatusiem, że zrobi dla niego wszystko, byle było mu na tym świecie dobrze. Z czasem, gdy Kacperek nauczył się kopać w brzuszek, to nie mogłam oderwać męża od mojego wielkiego jak balon brzucha. A on głaskał, tulił, całował. Byłam w wielkim szoku. Przez całą ciążę pracował od rana do wieczora – powtarzał, że robi to dla naszego syna. Oczywiście, był ze mną przy porodzie . W jednej chwili nawet powiedział, cytuję: „Masz wyłazić do taty, czekam tu na ciebie, a ty siedzisz i siedzisz”. Pamiętam te słowa do dziś! Gdy Kacperek w końcu raczył wyjść na świat, jego tata nie mógł się na niego napatrzeć. Popłakał się, gdy go zobaczył. Pierwszy raz widziałam jak płakał. Gdy wróciliśmy do domu, to on wstawał w nocy, zabierał na spacerki. Dzisiaj Kacperek ma prawie trzy miesiące i nadal, gdy zapłacze na jedzenie o  trzeciej w nocy, jego tata zrywa się, karmi go i usypia. Nie boję się powiedzieć, że nasz syn ma większą więź z tatą, niż ze mną. Czytaj także: Tata sam w domu – Stefan Jakóbczyk, trener Zumba Fitness opowiada o opiece nad córeczką   Anna Kowal-Gąska: Mój mąż dowiedział się o ciąży w osobliwy sposób. Kiedy wrócił z delegacji, dostał mały pakunek do rąk. Zdziwiony otworzył. W środku był test z dwiema kreskami, a pod nim ubranko, malutki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta