Tata

Dlaczego dziecko potrzebuje taty?

Pomimo zacierania się różnic w sposobie traktowania dziecka przez oboje rodziców, już niemowlę czuje, że mama to ktoś zupełnie inny niż tata. Jakie są zalety kontaktu dziecka z tatą?

Kiedy maluch i jego tata spędzają ze sobą czas, rodzi się między nimi nie tylko przywiązanie i czułość. Mężczyzna wnosi w świat dziecka nowe przeżycia i oswaja malca z regułami, jakie rządzą światem.
Pomimo zacierania się różnic w sposobie traktowania dziecka przez oboje rodziców, już niemowlę czuje, że mama to ktoś zupełnie inny niż tata.

Z mamą ma kontakt bardzo bliski i intensywny, ale też – jak to bywa w wielkiej miłości – pełen sprzecznych uczuć oraz napięć. Relacja z tatą bywa najczęściej bardziej stabilna emocjonalnie, przewidywalna, pewniejsza. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach, których w pierwszym roku życia malucha nie brakuje, mężczyzna potrafi zachować zimną krew, trzeźwo ocenić sytuację. Taka jego postawa bardzo pomaga i mamie, i dziecku, by mogli złapać trochę dystansu we wzajemnych stosunkach.

Ojcowska więź rodzi się jednak powoli. Niektórym mężczyznom trudniej jest nawiązać kontakt z maluszkami, bo nie wszyscy mają równą łatwość w robieniu min czy zręczność przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą być nieporadni w okazywaniu czułości, ale warto, by próbowali i by kobiety stwarzały im taką możliwość.

Z tatą jest ciekawie

Psycholodzy zauważyli, że siedmio-, ośmiomiesięczne niemowlęta bardziej cieszą się na widok twarzy ojców niż matek. Powodów takiej reakcji może być kilka. Tata jest bardziej atrakcyjną osobą, bo spędza z dzieckiem mniej czasu. Kiedy już się pojawia, robi fajne miny, coś nowego pokazuje, miło tarmosi. To zupełnie inny rodzaj kontaktu niż z mamą, która „jest i będzie zawsze”, rozumie i zaspokaja wszystkie potrzeby.

Z mamą maleństwo czuje się tak, jakby byli jedną osobą, ale dzięki tacie zaczyna zauważać, że nie ma mamy na wyłączność. Kontakt z tatą poszerza przeżycia malucha o takie doznania, które nie są związane z karmieniem, bliskością fizyczną czy przewijaniemrozbudza jego ciekawość, chęć poznawania świata. Dotyk męskiego ciała jest też miłą odmianą od miękkości ciała mamy.

Będąc w ramionach taty, maluch czuje się pewnie i bezpiecznie, ale bywa także rozczarowany, bo nie może liczyć na natychmiastowe zaspokojenie swoich pragnień. Gdy jest głodny, senny, znudzony, musi wyraźniej komunikować, czego chce, bo tata domyśla się powodów niepokoju znacznie trudniej niż mama. Paradoksalnie daje to dziecku dużą korzyść – zaczyna odczuwać własną odrębność, uczy się myślenia i nazywania swoich przeżyć.

Kilka ważnych zalet kontaktu z tatą

1. Dopinguje dziecko do rozwoju, pokonywania trudności i spełniania wymagań.
2. Uczy samodzielności i wytrwałości, bo tata w mniejszym stopniu wyręcza malucha.
3. Pobudza jego rozwój poznawczy, zachęcając do badania otoczenia.
4. Mobilizuje do szybszego mówienia i wyraźniejszego sygnalizowania potrzeb.
5. Tata docenia osiągnięcia malucha, potrafi być z nich szczerze dumny, więc wzmacnia wiarę malca we własne siły.

Zobacz też:

Cytaty o tacie – 14 wzruszających, mądrych, wesołych i dowcipnych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

John Legend i Adam Levine w reklamie Pampersa
screen/youtube.com
Aktualności
Zareklamowali ojcostwo po mistrzowsku! Ten spot jest uroczy i bardzo potrzebny
John Legend i Adam Levine w najnowszej kampanii producenta pieluszek pokazują, że tatusiowie też sobie świetnie radzą!

Bez wątpienia tata może być znakomitym opiekunem dziecka, Pampers postanowił to wykorzystać! W najnowszej reklamie „Love the Change” John Legend przewija swojego synka , nucąc piosenkę „Stinky Booty Duty”. O pomoc zwraca się do starszej córeczki oraz kilkunastu ojców, którzy stoją za nim. Prawie każdy z nich ma na ręku swoje dziecko. Panowie wspólnie śpiewają „Stinky Booty Duty” w konwencji musicalu. Dołącza do nich Adam Levine z Maroon 5, który także przewija swoją córeczkę . Spot kończy wejście, modelki Chrissy Teigen, żony Legenda. To już druga odsłona kampanii Pampers z Johnem Legendem. Pierwszą wyemitowano w czerwcu ubiegłego roku, tam Legend przewijał swoją córeczkę. Reklama jest przeurocza, przekonajcie się same: Nie zmieniasz pieluszki? Nie gwiazdorz Spot Pampersa ujmuje nie tylko dlatego, że jest świetnie zrobiony, ale i dlatego, że jest bardzo potrzebny. Ojcowie w reklamach to rzadkość. Zazwyczaj to kobieta jest tą, która opiekuje się dziećmi i to ona podejmuje wszelkie decyzje, dlatego w spotach widzimy zazwyczaj panie. Niestety dzieje się tak także w życiu. Podczas jednego naszych live chatów na Facebookowym profilu Mamotoja.pl padało wiele pytań do eksperta, jak zachęcić tatę do opieki nad niemowlakiem. Niestety nadal gros panów uważa, że zajmowanie się malutkim dzieckiem jest niemęskim zajęciem. Sama znam kilku osobiście. Takie spoty przełamują wciąż panujący stereotyp, że niemowlakiem powinna zajmować się głównie matka. Pampers pokazuje, że jest to zupełnie normalne i podkreśla, że absolutnie każdy tata może być znakomitym opiekunem dziecka od narodzin. Potrzebuję cię tato! Mój mąż jako pierwszy przewinął nasze dziecko i również jako pierwszy je przebrał. Co więcej, początkowo robił to znacznie częściej i zdecydowanie lepiej ode mnie. Także kangurował, uspokajał i tulił niemowlę - było...

język niemowląt
Fotolia
Noworodek
Co chce ci powiedzieć niemowlę?
Język niemowląt jest specyficzny. Dziecko nie używa bowiem słów, ale od początku informuje, kiedy jest szczęśliwe lub smutne. Poznaj mowę ciała niemowlaka.

Chociaż dziecko nie rozumie jeszcze, co do niego mówimy, to my możemy zrozumieć język niemowląt. Wystarczy uważna obserwacja i otwarty umysł! Poza tym niemowlę doskonale potrafi zrozumieć nasze emocje. Kiedy jest akceptowane i kochane, znacznie lepiej się rozwija. Jak zrozumieć język niemowląt? Dziecko rodzi się z pewnym potencjałem. Jest od początku osobą, która we właściwy sobie sposób reaguje na świat . Zdrowy noworodek lubi przytulać się całym ciałem do mamy, uwielbia być głaskany. Dotykaj noworodka jak najwięcej, sprawiają mu przyjemność delikatne, płynne ruchy. Przestrach wzbudzają zbyt głośne dźwięki czy gwałtowne poruszenia. Dziecko ma wówczas wrażenie, że rodzice za chwilę go upuszczą. Grażyna Kmita, psycholog z Zakładu Zdrowia Rodziny Instytutu Matki i Dziecka, twierdzi, że niezwykle ważne jest dostrojenie się emocjonalne do dziecka, umiejętność subtelnego wsłuchania się w emocje niemowlaka .Wiele mam rozmawia ze swoim dzieckiem jeszcze przed jego narodzeniem , opowiadając mu o świecie i traktując już wtedy jako osobę. Na oddziale położniczym można zaobserwować, jak mamy, przewijając dziecko, opowiadają mu o tym, co robią, zachwycają się, jaki ma śliczny brzuszek, rączki, nóżki. Próbują przejąć punkt widzenia dziecka i z jego perspektywy nazywają świat. Ten dialog na gesty, miny, dźwięki, toczy się między mamą a ciekawym świata dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia. W ten sposób mama uczy się języka niemowląt, by móc nawiązać głęboką więź z dzieckiem. Poznaj mowę ciała noworodka Zmysły noworodka są w pełni rozwinięte. Język niemowląt jest pełny odruchów. Już od pierwszych dni rozpoznaje po zapachu mamę. Krzywi się, ściąga brwi, zaciska usta, gdy podać mu do ust coś słonego czy gorzkiego.Kiedy mama jest zdenerwowana, dziecko potrafi odmówić ssania, płacząc przy tym wniebogłosy. Gdy lękliwy tata niepewnie...

skąd się bierze instynkt ojcowski
Tata
Instynkt ojcowski: jak się rodzi?
Być ojcem jest łatwo – wystarczy mieć dziecko. O wiele trudniej być… tatą. Czy ojcostwo jest trudniejsze od macierzyństwa?

Nie jest łatwo być tatą. Najczęściej musi ciężko pracować, zostawać w pracy po godzinach, a w domu czeka mama i maluszek, bardzo za nim stęsknieni… Dużo pisze się o tym, jak połączyć bycie mamą z pracą zawodową , niewiele – jak to ma zrobić tata. Mamie pod wieloma względami łatwiej. Mnóstwo rzeczy robi instynktownie, bo mądra natura wyposażyła ją w instynkt macierzyński. Tata – jak twierdzili do tej pory naukowcy – w taki instynkt nie został wyposażony. Wszystkiego musi się dopiero nauczyć. Ale czy tak jest naprawdę? Mężczyzna też „jest w ciąży” – wiadomość o ciąży napawa dumą, poczuciem siły . Potem pojawia się niepokój, często o sprawy materialne, i poczucie opuszczenia (wszyscy interesują się przyszłą mamą, a nie tatą). – niepokój się powiększa. By go zagłuszyć, tata rzuca się w wir pracy zawodowej albo np. remontu mieszkania . Zobaczenie dziecka podczas USG to chwile wielkiej radości. Uwaga! Przyszły tata często w tym okresie tyje! – mężczyzna staje się bardziej opiekuńczy w stosunku do żony, ale silniej odczuwa niepokoje (przed porodem, przed tym, „jak to będzie”). Może mu doskwierać poczucie utraty wolności (niektórzy „uciekają” z domu). Ojciec działa zadaniowo Niejedna mama zauważa przecież, że jej mąż też ma coś w rodzaju instynktu, tyle że „działa” on inaczej. Bywa, że ujawnia się już podczas ciąży i wtedy objawia się przede wszystkim jako dążenie do otoczenia partnerki i dziecka jak najlepszą opieką. Mężczyźni, jak utrzymują naukowcy, postrzegają życie zadaniowo . Będę ojcem – więc jakie zadania teraz przede mną stoją? Zawieźć żonę na badania. Kupić ogórki kiszone, bo może znów będzie miała na nie ochotę. Wybrać bezpieczny fotelik samochodowy. Pomalować sypialnię. Nawet uczucia, które wywołuje myśl o dziecku:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz