Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, tata, dziecko, zdjęcia, aparat
Tata

Jak filmować dzieci? Sprawdź, jak nakręcić dobry film rodzinny

Jak nakręcić fajny film z dzieckiem w roli głównej? Niestety, dobre chęci to za mało. Dlatego krok po kroku radzimy, co robić, by powstała cudowna pamiątka.

Nagrywanie filmików z dzieckiem - zdawałoby się, że nie ma  nic prostszego: wystarczy skierować obiektyw w stronę dziecka, nacisnąć przycisk „nagrywanie” i film sam się robi. Jednak później, podczas rodzinnej premiery okazuje się, że nawet najbardziej rozkochane we wnuku babcie nie mogą powstrzymać się od ziewania, gdy na ekranie już drugą godzinę szkrab śpi lub prezentuje tylko czubek głowy. Jak temu zapobiec? Oto kilka zasad, dzięki którym stworzysz film rodzinny, jakiego nie powstydziłby się nawet Steven Spielberg.

Miej kamerę pod ręką

Dla rodziców ważna jest każda chwila z życia dziecka. Zwłaszcza gdy to jeszcze niemowlę – zachwycają się wszystkim: poruszeniem rączką, otwarciem oczu, uśmiechem. Dlatego też, filmując maleństwo, chcą uwiecznić wszystko. I tak powstaje film, na którym główny bohater przez pół godziny śpi, a przez kolejne pół patrzy w jeden punkt. To błąd. Nie czekaj z włączoną kamerą, aż dziecko zrobi coś, co warto nakręcić. Raczej miej ją w pogotowiu i włączaj, kiedy naprawdę warto. Nie bój się, że stracisz niepowtarzalne chwile, większość z nich będziesz miał okazję jeszcze nieraz sfilmować.

Nagrywaj dziecko z jego poziomu: kucnij!

Dorosły nie myśli o tym, że jest dużo wyższy od dziecka. Najczęściej kręci je ze swojego poziomu, czyli z góry. W efekcie cały film wygląda jak z lotu ptaka. Pół biedy jeszcze, gdy dziecko śpi. Gorzej, gdy stawia pierwsze kroki, a widzowie oglądają przez cały czas czubek jego głowy. Większość kadrów najlepiej wychodzi, gdy kręcisz z poziomu dziecka. Musisz więc filmować, klęcząc, a gdy maluch raczkuje, nawet leżąc na ziemi.

Schowaj się przed dzieckiem, kiedy je nagrywasz

Nie możesz cały czas trzymać kamery pół metra od twarzy dziecka. Wtedy skupia się ono wyłącznie na nieznanym mu urządzeniu i zapomina o tym, co robiło wcześniej. A nie chodzi przecież o to, by cały czas filmować buzię maluszka wpatrzoną w obiektyw kamery. Dlatego staraj się być jak najmniej widoczny dla maluszka. Zniknij z jego najbliższego pola widzenia. Nie wpłynie to ujemnie na jakość filmu – od tego jest zoom, żeby robić zbliżenia. Jeśli chcesz nagrać to, co dziecko mówi, musisz być w miarę blisko.

Odpowiednie oświetlenie: wyłącz lampę w kamerze

Gdy w pomieszczeniu brakuje światła, nagrany obraz ma gorszą jakość, więc naturalnym odruchem każdego kamerzysty jest wówczas włączenie lampy. Używaj jej jednak tylko w ostateczności. Intensywne światło od razu przyciąga uwagę malca. Rzuca on wówczas zabawki i zaczyna przyglądać się kamerze. Dlatego jeśli możesz, zostaw lampę wyłączoną. Lepiej włączyć dodatkowe oświetlenie w pokoju (żyrandol, kinkiety, stojące lampy).

Spontaniczne ujęcia są lepsze

Wielu filmowców amatorów stara się na siłę sprowokować dziecko do działania. „Jasiu, a powiedz, czy kochasz tatusia?”, „Jasiu, pokaż, jak bawisz się swoim nowym samochodzikiem” – namawiają zza kamery. Tymczasem najlepsze są ujęcia zupełnie inne – spontaniczne, które oddają naturalne zachowanie dzieci. Musisz też pamiętać, że filmując, jesteś najbliżej mikrofonu. Dlatego twoje komentarze będą najgłośniejsze. Mów cicho!

Tnij dłużyzny przy montażu

Jeśli wolisz nie ryzykować, że stracisz ważne chwile, i filmujesz wszystko jak leci, to musisz poświęcić trochę czasu na montaż. Zgrywając film na komputer lub płytę DVD, wycinaj dłużyzny, zostawiając tylko interesujące sceny, na których rzeczywiście coś się dzieje. Dzięki temu film będzie dynamiczny i nie znudzi publiczności. Oczywiście w cięciu również trzeba zachować umiar. Dwa lata życia dziecka skrócone do pięciominutowego teledysku to nie najlepszy pomysł. Dobrze ogląda się dwu-, trzyminutowe sceny, po których następują przejścia do kolejnego ujęcia.

Ostrożnie z efektami specjalnymi

Coraz więcej „domowych reżyserów” do montażu filmów używa programów komputerowych. Pojawia się wtedy pokusa korzystania z przejść i efektów oferowanych przez oprogramowanie. Nie przesadzaj z nimi. Oczywiście płynne przejścia ogląda się lepiej niż pocięte sceny, ale pojawiające się co kilka sekund efekty mogą być męczące dla widzów. Pamiętaj, że głównym bohaterem filmu jest twoje dziecko i to ono ma się znajdować w centrum uwagi.

Pozwól też filmować innym

Chwile uwiecznione na rodzinnym filmie są wspaniałą pamiątką na całe życie (możesz chować je do pudła skarbów). Pamiętaj jednak koniecznie o tym, że filmując, w pewnym sensie przestajesz być ich uczestnikiem. Jesteś jedynie kamerzystą. Nie możesz wtedy bawić się z dzieckiem, nie możesz go przytulić. A tych momentów nie zastąpi najbardziej efektowny film. Dlatego przede wszystkim bądź ojcem, a dopiero w drugiej kolejności filmowcem. Nie wahaj się od czasu do czasu oddać kamerę w ręce innej osoby.

Zobacz też:

„Wszystko jest na mojej głowie, mąż mnie nie wspiera” – pisze mama [WIDEO]

chłopiec przed tv, telewizor, tv, dziecko przed telewizorem
fotolia
Wychowanie
Czy telewizja jest dobra dla dziecka?
Szklany ekran ograniczać rozwój dziecka. Ale może też go wspierać. Wszystko zależy od tego, co i jak długo maluch ogląda. Sprawdź, jak mądrze korzystać z telewizora.

Telewizja jest jak magnes - potrafi na długo przyciągnąć uwagę dziecka. Jeśli dla twojego dziecka wpatrywanie się w szklany ekran jest ulubioną rozrywką, pora to zmienić. Czy to oznacza, że najlepiej pozbyć się telewizora ? Nie. Wystarczy włączać go tylko od czasu do czasu i ... mieć do tego dobry powód. Telewizja a niemowlę Autorzy poradnika "Żegnaj telewizorku" przestrzegają, że telewizja  ma niekorzystny wpływ już na rozwój mowy niemowlęcia .    Niemowlę przebywające w pobliżu włączonego  telewizora tylko pozornie nie zwraca na niego uwagi. Jego umysł stara się jednak naśladować dźwięki, które docierały do niego z odbiornika. Gdy  próbuje łączyć swoje myśli w logiczne ciągi, napotyka trudności, m.in. dlatego, że uczyło się dotąd niemal wyłącznie obrazów i słów ze szklanego ekranu. Jak pomóc dziekcu w nauce mowy?   Telewizja a dziecko kilkuletnie Jeszcze większe szkody telewizja może wyrządzić kilkulatkowi. Jeśli dziecko spędza przed odbiornikiem zbyt wiele czasu, ucierpią na tym jego kontakty z rówieśnikami , bo nie ma czasu, by się z kimś zaprzyjaźnić.    Telewizja może mieć wpyw na zachowanie dziecka , bo jego energia nie znajduje ujścia.  Nauczyciele mówią, że najwięcej problemów z uspokojeniem szalejących dzieci mają w poniedziałki, bo maluchy odreagowują weekend spędzony przed telewizorem.    Nie bez znaczenia dla psychiki dziecka jest także to, co ogląda. W świadomości malucha oglądającego filmy, w których leje się krew, tworzy się fałszywy obraz świata. Czasem nawet dziecko mimowolnie naśladuje to, co widziało w telewizji. Brutalne sceny mogą budzić w nim lęk, być przyczyną koszmarów nocnych.   W pewnym stopniu t elewizja ogranicza też dziecięcą wyobraźnię i zabija kreatywność dziecka . Posługuje się bowiem...

odchudzanie, jak szybko schudnąć, kobieta
Fotolia
Mama
Jak schudnąć po ciąży i porodzie? Poznaj 11 sposobów, które skutkują
Chcesz schudnąć po ciąży, albo w sezonie zimowym za bardzo przybrałaś w pasie? Wykorzystaj jeden z polecanych pomysłów na odchudzanie. Możesz też dowolnie je łączyć. Dzięki temu o wiele szybciej zobaczysz efekty odchudzania.

Chcesz schudnąć po ciąży? Nie ty jedna... Statystyki wskazują, że ponad połowa dorosłych w przedziale wiekowym 19-59 lat cierpi na nadwagę bądź otyłość. W tej grupie jest wiele kobiet, które po urodzeniu dziecka nie wróciły do wagi sprzed ciąży. Jeśli i ty do nich należysz – i nie karmisz już piersią – spróbuj kompleksowo i strategicznie podejść do walki z tłuszczykiem. By szybko schudnąć, wykorzystaj jeden z następujących pomysłów: 1. Jedz mało, ale często Najlepiej, jeśli przygotujesz sobie 5 niewielkich posiłków. Musisz jeść regularnie, by mieć siłę i... by nie chodzić głodna. Jeśli przez pół dnia nic nie zjesz, jest spore prawdopodobieństwo, że w końcu "rzucisz się" na lodówkę, pochłaniając zdecydowanie za dużo. Pamiętaj też, że żołądek potrzebuje ok. 15 minut, by zawiadomić mózg o tym, że jest już pełny. Jedząc szybko, zjadamy zatem o wiele za dużo. Najlepiej, by każdy posiłek trwał mniej więcej pół godziny. Nasza rada! Nie masz czasu planować posiłków?  Idealną opcją dla Ciebie będzie plan żywieniowy ułożony przez eksperta – skorzystaj np. z Programu DietMap, dostępnego już za 19 zł!   2. Więcej się ruszaj Spacery z dzieckiem to doskonała okazja do tego, by przyspieszyć kroku i solidnie pomaszerować. Możesz też zatrzymać się na chwilkę i zrobić kilkanaście przysiadów. Taki minitrening powtórzony 2 razy dziennie przygotuje organizm do intensywniejszego wysiłku.  Możesz też sprawić sobie domowy sprzęt sportowy . Hantle albo rowerek treningowy np.  rower magnetyczny RX300 Elitum, cena 498 zł, nie zajmą zbyt wiele miejsca, a wydatek to koszt tylko kilku miesięcy karnetu na siłownię! Wybierz najlepsze dla siebie przyrządy do ćwiczeń na Sport-shop.pl.   3. Idź na siłownię Trening pod okiem fachowca to doskonałe rozwiązanie, bo doradzi on,...

kobieta, ciąża, praca, komputer, mama
Zdrowie w ciąży
Życie z brzuchem na codzień
Jeśli ciąża nie jest zagrożona, przyszła mama może funkcjonować niemal tak samo, jak wcześniej.

Często słyszysz: ciąża to nie choroba. To prawda, ale niektórym kobietom odmienny stan może naprawdę dać w kość. Coraz większy brzuch utrudnia pracę przy biurku. Obciążony kręgosłup boli, gdy zbyt długo siedzisz lub stoisz. Nogi puchną. No i te okropne poranne mdłości. Całe szczęście na wszystko jest sposób. Jeśli tylko dobrze zorganizujesz sobie czas, masz szansę funkcjonować normalnie. Zwolnij nieco tempo życia , a wszystko stanie się prostsze. Postaraj się codziennie wygospodarować pół godziny na popołudniową drzemkę. Rano nie zrywaj się gwałtownie. Aby zapobiec mdłościom, zjedz jeszcze w łóżku kromkę chleba lub banana. Wstań dopiero kilka minut po posiłku. Na zakupy nie wybieraj się sama – poproś o pomoc mamę, męża lub przyjaciółkę. Dostosuj swoje stanowisko pracy i miejsce w samochodzie tak, aby było ci wygodnie. No i nie rezygnuj ze sportu. Przyszła mama ciągle w ruchu Jeśli do tej pory regularnie uprawiałaś sport, z pewnością nie chcesz z niego rezygnować. I nie musisz! Zrezygnuj jednak z zajęć ekstremalnych, np. skoków spadochronowych, wspinaczki, nurkowania, sportów walki. Za to cały czas możesz jeździć na rowerze. Unikaj tylko ruchliwych ulic – ze względu na spaliny. Lepsze będą przejażdżki plenerowe po lasach i łąkach. A oto inne zajęcia odpowiednie dla przyszłych mam: joga – wzmacnia całe ciało, uelastycznia stawy, pomaga się zrelaksować i przygotowuje ciało do porodu. Dla ciężarnych nadają się tylko łagodne ćwiczenia – unikaj dużych naprężeń mięśni. Zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z lekarzem i oczywiście poinformuj trenera o swoim stanie; taniec brzucha – łagodne kołysanie, które jest jego podstawą, wycisza i usypia płód. Ten rodzaj ruchu poprawia koordynację, wzmacnia mięśnie i łagodzi bóle pleców; aquarobic – jedna z najbezpieczniejszych form ruchu. Nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta