oszcządzanie
Fotolia
Tata

Ja? Oszczędzam! I namawiam do tego rodzinę

Michała Szafrańskiego pisze o oszczędzaniu. Jego blog czytam z dużym zainteresowaniem, wpisałam się też na newsletter, by niczego ważnego nie przeoczyć. Bo bloger przekonuje, że oszczędzać może i powinien każdy i że można się tego nauczyć. Skąd to wie? Z praktyki.

Michał Szafrański jest autorem bloga "Jak oszczędzać pieniądze", na którym przekonuje, że najlepszymi doradcami finansowymi... jesteśmy my sami. W przystępny sposób opisuje, jak zapanować nad domowym budżetem, mądrze oszczędzać, wychodzić z długów i powiększać swój majątek. Jego blog odwiedza co miesiąc kilkadziesiąt tysięcy osób, co stawia go w czołówce polskich blogerów. W 2013 roku otrzymał wyróżnienie główne w konkursie "Blog roku". Jest ojcem nastolatków: Idalii i Szymona.

Po co oszczędzać?

Odpowiedź zależy od stopnia zamożności. Według badań, większość Polaków nie ma żadnych oszczędności lub są one symboliczne. Dla nich głównym celem oszczędzania będzie... zdjęcie "noża z gardła". Tzn. osiągnięcie spokoju finansowego, który pozwoli przeżyć trzy–sześć miesięcy, nawet gdy utraci się pracę. Mądre oszczędzanie to także takie gospodarowanie pieniędzmi, aby było nas stać na okresowe, większe wydatki: wakacje, wyprawkę dla dzieci do szkoły, właściwą oprawę świąt, prezenty urodzinowe, przegląd auta, wymianę ubrań, czyli wszystko to, co nie mieści się w grupie podstawowych, comiesięcznych wydatków. Na to wszystko trzeba zaoszczędzić.

Czy rodzina z dzieckiem, które kosztuje, średnio zarabiająca, ma szansę na oszczędności?

Oszczędzać może i powinien każdy, nawet osoba zamożna. Fakt, dzieci kosztują, ale od tego mamy głowy, aby ich używać i być kreatywnym w wydawaniu pieniędzy. Nikt nie obiecywał, że zarabiając średnio, będzie nas stać na wszystko. Jeśli w rodzinie pojawiają się dzieci, to często trzeba ograniczyć inne koszty albo postarać się o... większe zarobki. Zasada przekazywana przez nasze babcie brzmi:  "Wydawaj mniej, niż zarabiasz". To stąd biorą się oszczędności.

Od czego zacząć oszczędzanie? Gdzie szukać oszczędności?

Żeby leczyć, trzeba najpierw zbadać pacjenta. Tak samo jest z oszczędzaniem. Trzeba uświadomić sobie, ile się wydaje w skali miesiąca na jedzenie, opłaty stałe (czynsz, usługodawcy), transport, odzież, rozrywkę i zdrowie. Warto pogłębić tę analizę, np. rozróżnić koszty jedzenia w domu, w pracy i na mieście. Jedzenie to największa pozycja w budżetach polskich rodzin, czyli 25–30 proc. comiesięcznych kosztów.

Taka inwentaryzacja kosztów pozwoli zobaczyć, gdzie wydajemy najwięcej. I już uświadomienie sobie tego, że np. kawka na mieście kosztuje nas kilkaset złotych miesięcznie, może sprawić, że będziemy się kontrolować.

Oszczędzać można na wszystkim, ale nie na wszystkim warto. Na pewno warto przestać płacić za rachunki bankowe, z których nie korzystamy, zrezygnować z niepotrzebnych usług, zoptymalizować koszty rachunków telefonicznych i internetu (trzeba przeglądać oferty, nie bać się zmiany operatora), w bardziej przemyślany sposób planować wyjazdy wakacyjne. Tylko te zabiegi potrafią dać kilka tysięcy oszczędności rocznie. Sprawdzone!

Jeśli spłacamy kredyt hipoteczny w walucie, to warto skorzystać z usług kantorów internetowych, zamiast wymieniać waluty w banku. Dzięki temu na każdej racie można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. Zauważ, że żaden z wymienionych sposobów w żaden sposób nie wpływa na pogorszenie jakości naszego życia. Po prostu uczymy się wydawać pieniądze w świadomy sposób. To jest esencją mądrego oszczędzania. Na blogu dzielę się szczegółowymi analizami pokazującymi, jak bardzo pieniądze przeciekają nam między palcami. Piszę też, jak to zmienić.

Jak przekonać rodzinę do oszczędzania?

Moja żona jest wspaniałą i oszczędną osobą. Z wiekiem uświadamiamy sobie, że szczęście nie polega na kupowaniu. Ale wiem, że nie wszyscy są takimi szczęściarzami, jak ja. Dlatego warto przestrzegać dwie zasady:

  • nie próbujmy zmieniać nikogo na siłę
  • świećmy przykładem. Udowodnijmy, że to, co chcemy wdrożyć, jest ważne przede wszystkim dla nas. Te i inne wskazówki omówiłem szerzej na blogu.

Oszczędzanie wymaga czasu. Na analizowanie, liczenie, przeglądanie ofert...

Oszczędzanie to nawyk, który można nabyć. Liczenie i analizowanie, o którym mówisz, nie jest celem samym w sobie. Jest to środek do celu. Uwierz, że proces planowania finansów nie wymaga wielu godzin pracy. Wystarczy poświęcić pół godziny miesięcznie, by stworzyć plan prostego budżetu. A potem po prostu się go trzymać. Często zachęcam do spisywania wydatków, ale to także można uprościć. To jest jak z jazdą samochodem. Na początku koordynacja rąk, nóg, zmiany biegów i równoczesne obserwowanie drogi wymaga dużego zaangażowania. Po jakimś czasie robimy to automatycznie. Tak samo jest z oszczędzaniem. Po początkowym trudnym okresie, gdy uczymy się podstaw finansów osobistych, oszczędzanie wchodzi w krew.

Dzięki takim blogom jak twój...

...każdy może szukać inspiracji, by nie tylko obniżać koszty, ale także powiększać zarobki. Zresztą najlepszym sposobem oszczędzania jest... zwiększanie przychodów. A im więcej zarabiamy, tym bardziej powinniśmy szanować nasz czas. To jest jedyny "towar", którego nie da się dokupić. Dlatego promuję takie oszczędzanie, w którym osiągamy kompromis pomiędzy osiąganymi korzyściami finansowymi, a czasem poświęcanym na ich osiągnięcie.


ZOBACZ TEŻ: Polki o oszczędzaniu

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

oszczędzanie, świnka skarbonka, pieniądze
Fotolia
Prawo i finanse
Od czego zacząć oszczędzanie?
Każdy z nas o czymś marzy... o dalekich podróżach, remoncie mieszkania, nowej torebce, deskorolce czy komputerze. Niestety nie zawsze wiemy, skąd wziąć pieniądze, by te marzenia zrealizować. Tymczasem najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest oszczędzanie.

Od czego zacząć oszczędzanie? To zabrzmi zabawnie, ale przede wszystkim od... przekonania siebie, że możemy oszczędzać . Bardzo często szukamy wymówek. Myślimy, że nasz budżet jest tak napięty, że nie da się wygospodarować żadnych dodatkowych pieniędzy, bo wiązałoby się to z dużymi wyrzeczeniami. Czy rezygnacja z samochodu, gdy wybieramy się do pobliskiego sklepu po drobne zakupy, to takie duże wyrzeczenie? Nie. Być może rzeczywiście nie będzie nas stać od razu na remont mieszkania czy wymarzone prezenty dla rodziny, ale na oszczędzanie stać nas zawsze. Czy oszczędzanie to rezygnacja z wydawania pieniędzy? Nie! To często popełniany błąd przez osoby, które zaczynają oszczędzać. Wydaje im się, że muszą rezygnować z zakupów, bo tylko w ten sposób mogą odłożyć trochę pieniędzy . W oszczędzaniu chodzi przede wszystkim o... robienie przemyślanych zakupów (tzn. o nieuleganie chwilowym zachciankom czy handlowym trickom). Nie zawsze promocja "2 w cenie 1" to atrakcyjna dla nas oferta. Zakupy naprawdę mogą sprawiać nam przyjemność, pod warunkiem, że będą odpowiadać bieżącym potrzebom rodziny. Oszczędzanie to nie wyrzeczenie Oszczędzanie to środek, który pomaga w realizacji konkretnego celu, a nie wyrzeczenie . Jak wynika z badań, 40% osób, które zdecydowały się na oszczędzanie, już po dwóch miesiącach przestaje traktować to zadanie jako wyzwanie, a zaczyna rozpatrywać w kategorii pożytecznego nawyku. Im więcej członków rodziny włączy się do akcji oszczędzania , tym szybciej uda się odłożyć większe pieniądze na wymarzony cel. Przykład? Córki jednej z naszej czytelniczek w ciągu kilku miesięcy wspólnie odłożyły na trampolinę do ogrodu. Gdyby odkładała na ten cel tylko jedna dziewczynka, ten czas wydłużyłby się do kilkudziesięciu miesięcy.   Wyznaczanie sobie celu to konieczność By oszczędzanie było...

ile kosztuje dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Ile kosztuje dziecko w 2022 roku – ile trzeba wydać na utrzymanie dziecka miesięcznie i do 18. roku życia?
Mało kto myśli, ile kosztuje dziecko, jeszcze przed jego narodzinami. Dopiero po porodzie do rodziców dociera, że to ogromne wydatki! Jakie dokładnie? Niejeden złapie się za głowę, bo miesięczne utrzymanie dziecka w 2022 roku to spora część przeciętnej pensji. A utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje nas tyle, co zakup mieszkania.

Ile kosztuje dziecko – to pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Dobrze się przygotujcie, bo szykowanie się do narodzin pochłonie niezłą sumkę. Później, z każdym rokiem będziecie potrzebować miesięcznie coraz więcej pieniędzy, by w końcu na całe utrzymanie dziecka do 18. roku życia wydać tyle, co na kawalerkę. Brzmi mało optymistyczne? Na szczęście rodzicielstwo ma też inne, o wiele piękniejsze odsłony i nie wszystko można przeliczać na pieniądze. Ile kosztuje dziecko w 2022 roku? Wydatki na dziecko zaczynają się, jeszcze zanim urodzisz. Jak wynika z deklaracji polskich rodziców, koszty związane z przebiegiem ciąży oraz przygotowaniami do przyjścia dziecka na świat to średnio wydatek ok. 8,5 tys. złotych . Od tego momentu będziesz potrzebować dużo pieniędzy. Niestety, z każdym rokiem utrzymanie dziecka będzie pochłaniać coraz więcej. Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt utrzymania i wychowania jednego dziecka w Polsce w 2022 roku wynosi 265 tys. zł , a dwójki dzieci – 439 tys. zł . Jeśli zaś dziecko pozostaje na utrzymaniu rodziców również w okresie studiów, muszą oni liczyć się z kolejnym wydatkiem. Koszt utrzymania dziecka to wydatek porównywalny z ceną mieszkania w dużym mieście w Polsce. W ciągu ostatniego roku koszty utrzymania dziecka wzrosły o 4,3 proc. Wiąże się to ze spadkiem konsumpcji ilościowej (kupujemy mniej niż rok temu). Gdybyśmy kupowali tyle samo, co w 2021 roku, to koszt wychowania jednego dziecka  w kwietniu 2022 roku wzrosłyby aż do 300 tys. zł. Ile kosztuje utrzymanie dziecka? Utrzymanie dziecka do 18. roku życia generuje olbrzymie koszty przede wszystkim ze względu na koszty żywności, mieszkania i edukacji. Za co konkretnie płacimy? Urodzenie dziecka niemal automatycznie oznacza: zwiększenie rachunków za prąd,...

Prawo i finanse
Fundusze, fundusze: oszczędzamy dla dziecka
Przed tobą najszczęśliwsze chwile, kiedy będziesz mogła patrzeć, jak twoje dziecko rośnie. Ale warto też pomyśleć o tym, by razem z maluszkiem rosły... oszczędności na jego przyszłość. Przeczytaj o funduszach inwestycyjnych.

Im dłużej pieniądze pracują, tym zyski z funduszu większe. A zatem im wcześniej zaczniesz oszczędzać z myślą o przyszłości dziecka, tym większą zgromadzisz dla niego sumę. Na razie takie maleńkie i skryte w twoim brzuszku, a za 18 lat twoje dziecko będzie dorosłe! Pewnie trudno ci to sobie teraz wyobrazić. A jednak warto. Bo taki 18-letni młody człowiek nadal będzie potrzebował twojej pomocy. Może zechce wyjechać na studia za granicę? Albo kupić mieszkanie? Taką sumę pieniędzy trudno wyjąć z kieszeni. Skąd ją wziąć? Najlepiej zadbać o to już teraz.  Lokaty na procenty: czy to się opłaca? Jeśli masz oszczędności, możesz je zainwestować: kupić działkę, mieszkanie – ceny nieruchomości wciąż rosną, więc to się zapewne opłaci. O ile nie boisz się ryzyka, wyjściem jest gra na giełdzie. Ale co zrobić, jeśli nie masz i nie spodziewasz się w najbliższym czasie przypływu większej gotówki? Warto pomyśleć o oszczędzaniu. Możesz oczywiście co miesiąc odkładać pieniądze na koncie. Jednak oprocentowanie lokat jest niewysokie... – Na ROR, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym , oprocentowanie było tak niskie, że wpłacanie pieniędzy co miesiąc uznałem za  nieopłacalne. Próbowałem więc odkładać miesięcznie po 50 zł „do koperty” na każde z dzieci i wpłacać na trzymiesięczne lokaty. Ale gubiłem się w tym, co kwartał musiałem biegać do banku. Zresztą potem konto zlikwidowałem, gdy musieliśmy dopłacić do wymiany samochodu – opowiada tata  trzyletniej Dominiki i dwuletniego Krzysia. – I na koncie znów mamy zero! Oszczędzanie w funduszu inwestycyjnym Z myślą o osobach, które chciałyby regularnie odkładać pieniądze na przyszłość dziecka, powstały plany oszczędzania w funduszach inwestycyjnych . Nie ma tu co prawda zysku gwarantowanego, jak na zwykłych lokatach bankowych, ale zyskać można...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj