Karolina Karczewska
Archiwum prywatne
Tata

Skrzywdziły ją geny, uratowali lekarze z CZD. A ty możesz pomóc!

Jaka to radość patrzeć, jak Karolinę cieszą mydlane bańki! Zespół Downa, wada serca, uszkodzony rdzeń kręgowy - czy to nie za dużo, jak na jedno życie? Zwłaszcza takie, które ma tylko 7 lat?

Z maila od Krzysztofa, taty Karolinki ze stycznia tego roku:
„U nas wszystko w porządku. Karolinka zdrowa i ma się dobrze. Cieszy ją bardzo zabawa, co widać na zdjęciu z bańkami.

„Karolinka zdrowa”.

Te słowa wstrzymują oddech i wiele mówią o Krzysztofie, ojcu Karolinki, który rzadko kiedy traci optymizm, a już na pewno nigdy nie traci woli walki o córkę. Słowo „zdrowa” oznacza więc, że Karolinka nie ma teraz żadnej infekcji, a to szczęście, bo u dziecka, które ma tak słabe mięśnie i jest pod respiratorem, każda infekcja grozi pobytem na OIOM-ie (Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej) w szpitalu.
Dla mamy Karolinki słowo „zdrowa” oznacza też sen.

Z maila od Katarzyny, mamy Karoliny:
„Od paru miesięcy jak Karolka jest zdrowa, przesypiam spokojnie noce (śpimy razem we dwie). Każda infekcja to wsłuchiwanie się w nocy w respirator, jak często Karolina oddycha, i spoglądanie z niepokojem na pulsoksymetr, czy nie spada saturacja (wysycenie krwi tlenem). 
Parę razy w trakcie choroby Karoli musieliśmy ją budzić i robić w nocy inhalację, bo saturacja nagle spadała, co groziło wezwaniem pogotowia i pobytem w szpitalu”.

„Cieszy ją zabawa” 

Te słowa ojca Karolinki pokazują, że dziecko zawsze jest dzieckiem i chce się bawić. Wystarczy popatrzeć, jak cieszy się z kolorowych baniek mydlanych. Bo cóż z tego, że Karolinka nie uczy się pisać i czytać, jak jej rówieśniczki 7-latki, że jak one nie jeździ na rowerze, że trudno jej samodzielnie ruszać rękami i nóżkami, że mówi tylko „tak” i „nie”, skoro na jej twarzy widać tak wielkie szczęście z baniek we wszystkich kolorach tęczy? 
Katarzyna i Krzysztof każdego dnia marzą o uśmiechu na buzi córeczki.

Uszkodzony rdzeń i trafna diagnoza na OIOM-ie

Karolinka Karczewska 3 lata temu była bohaterką reportażu w „Mamo, to Ja”.

Czytaj też: Może dzięki tobie Karolinka będzie chodzić?
Chcieliśmy pomóc zebrać pieniądze na rehabilitację dziecka z zespołem Downa. Okazało się, że Karolinka ma nie tylko zespół Downa, ale też wadę serca (częsty problem u dzieci z zespołem Downa). Najbardziej jednak zwracało uwagę to, że dziewczynka bardzo słabo ruszała rączkami i nóżkami. Wszyscy zastanawiali się, co się stało, bo kilka miesięcy wcześniej raczkowała. Diagnoz było wiele: może to regres związany z pójściem do przedszkola? Może choroba nerwowo-mięśniowa? Rodzice jeździli po całej Polsce od lekarza do lekarza, szukając diagnozy.

Stan Karolinki szybko się pogarszał. Wkrótce potem miała silne zapalenie płuc. Trafiła na oddział intensywnej terapii. Traciła siły, oddech był coraz słabszy, a we krwi było coraz mniej tlenu. Dopiero na OIOM-ie anestezjolog, szukając przyczyny pogarszającego stanu dziecka, stwierdził przyczynę problemów Karolinki. Okazało się, że na rdzeń kręgowy długo uciskał ząb obrotnika. Doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego. To był powód tego, że dziewczynka przestała raczkować, ruszać rączkami i nogami.
Neurochirurdzy z Centrum Zdrowia Dziecka uratowali Karolince życie. Ale rdzeń kręgowy został uszkodzony. Dziewczynka ma nadal ogromne problemy z poruszaniem rękami i nóżkami, nie jest w stanie samodzielnie siedzieć. Jej oddychanie wciąż musi wspomagać respirator.
 

 
Fotolia
 
Karolinka siedzi w specjalnym foteliku pozapinana tak, by nie uszkodzić kręgosłupa. Mięśnie są za słabe, by mogła siedzieć samodzielnie.

Dzieci potrafią zadziwić 

W ciągu dnia Karolinką opiekuje się tata (mama pracuje zawodowo). Obydwoje robią wszystko, by córka miała jak najlepszą rehabilitację, leczenie i pomoc.I nie tracą optymizmu. Wierzą dobrym diagnozom: że dzieci potrafią zadziwić. Mają nadzieję, że Karolinka odzyska sprawność. 


Z maila od Krzysztofa:
„Karolinka lubi oglądać bajki lub jej je czytamy.
Jeśli chodzi o uszkodzenie rdzenia, to walczymy na wielu płaszczyznach (oddech wspierany respiratorem, osteoporoza, skolioza, niedowłady). W jednym wygrywamy, w innym nie. W tym, co wygrywamy, duży wkład doświadczenia prof. Małgorzaty Łukowicz. Pomaga nam Fundacja Polki Mogą Wszystko i Fundacja Bożydar.

 
Karolina Karczewska
Archiwum prywatne
To urządzenie pomaga w ewakuacji wydzieliny z dróg oddechowych. Mięśnie Karolinki są zbyt słabe, by dziewczynka wykasłała nagromadzoną wydzielinę.
 

Można pomóc Karolince

Rodzice Karolinki proszą o każdą pomoc: np. przekazanie 1 proc. podatku na rehabilitację Karoliny Karczewskiej. W formularzu podatkowym PIT należy wpisać:

  • Informacje uzupełniające: 806/K Karczewska Karolina
  • Nr KRS 0000186434
  • Wnioskowana kwota: 1 proc. podatku należnego


Można też przekazać darowiznę:
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SŁONECZKO
Stawnica 33A, 77-400 Złotów
Spółdzielczy Bank Ludowy Zakrzewo Odział w Złotowie
89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
z dopiskiem: 806/K Karczewska Karolina
 

Karolina Karczewska
Archiwum prywatne
Karolinka w specjalnym materacu (podobny jest używany u wcześniaków), który zapobiega skrzywieniu kręgosłupa).
 

Oto Polska: dziecko od 2 lat mieszka w szpitalu! I nikt z tym nic nie robi.

Karolinka Karczewska
Archiwum prywatne
Aktualności
Może dzięki tobie Karolinka kiedyś będzie chodzić?
Karolinka ma zespół Downa, uszkodzony rdzeń kręgowy, a przez to niedowład nóżek i rączek. Lekarze mówią, żeby nie tracić nadziei. Jednak dziewczynka bardzo potrzebuje pomocy.

Dwa lata temu Karolinka była bohaterką reportażu w "Mamo, to Ja". Miała zespół Downa, wadę serca, jednak najbardziej zwracało uwagę to, że dziewczynka bardzo słabo porusza nóżkami. Zbieraliśmy wtedy pieniądze na jej rehabilitację. Pomogła jej też Fundacja Polki Mogą Wszystko. Ucisk na rdzeń Krzysztof i Katarzyna - rodzice Karolinki - poruszają niebo i ziemię, by córeczka jak najlepiej się rozwijała. Często dzwonią, opowiadają, co się dzieje. Jak na jedno życie, jej "bagaż" jest ogromny. Dzieci z zespołem Downa rozwijają się nieco inaczej niż ich rówieśnicy, ale 6-letnie dziecko zwykle już chodzi i mówi. Z Karolinką jest inaczej.  Tuż po naszym reportażu rozpoznano u niej wadę rozwojową kręgosłupa . Ząb obrotnika zbyt długo naciskał na rdzeń kręgowy, dlatego doszło do niedowładu kończyn: dziewczynka nie mogła poruszać rękami i nóżkami. Nie mogła też samodzielnie oddychać: konieczna była pomoc respiratora . Dziś potrzebuje bardzo intensywnej rehabilitacji , by cofnąć zmiany, które zostały spowodowane uciskiem na rdzeń kręgowy . Rehabilitacja wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego rodzice proszą o pomoc.   Karolinka w domu jest otoczona miłością. Tu: z babcią w czasie świąt Bożego Narodzenia Karolinki walka o życie Katarzyna miała 36 lat, gdy zaszła w ciążę. Ze względu na wiek miała robione badania prenatalne z krwi. Wyszły dobrze: ginekolog stwierdził, że prawdopodobieństwo zespołu Downa nie jest duże, dlatego nawet nie zalecał amniopunkcji. Jednak w 6. miesiącu ciąży lekarz wykonujący USG stwierdził, że z przewodem pokarmowym dziecka coś jest nie tak. Jeszcze przed urodzeniem okazało się, że dziewczynka ma też zaburzenia rytmu serca . - Ostatnie, co pamiętam, po cesarskim cięciu, to słowa pielęgniarki: ona chyba ma zespół Downa - opowiada Katarzyna. Diagnoza była szokiem, ale nie było...

Karolinka
Archiwum domowe
Aktualności
Cyber Oko pomoże Karolince powiedzieć, że chce pić, jeść, bawić się! Potrzebna pomoc!
Karolinka nie jest w stanie przekręcić się, siedzieć, ruszyć palcem, poprosić o wodę, lalkę, powiedzieć, że jest głodna, wziąć do ręki zabawki. Może jej pomóc Cyber Oko - urządzenie, które już pomogło wielu osobom w śpiączce. Potrzeba 20 tys. zł.

Karolinkę w oddychaniu musi wspomagać respirator . Dziewczynka nie porusza ani ręką, ani nogą. Nie jest w stanie przekręcić się, siedzieć, ruszyć palcem, poprosić o wodę, lalkę, powiedzieć, że jest głodna, wziąć do ręki zabawki. Urodziła się z zespołem Downa i wadą serca – ale nie to jest największym problemem. 4 lata temu Karolinka, która już raczkowała i próbowała wstawać, zaczęła tracić siłę poszczególnych mięśni. Rodzice jeździli z nią od lekarza do lekarza, jednak dopiero gdy dziewczynka była w bardzo ciężkim stanie, została postawiona diagnoza: uszkodzenie rdzenia kręgowego . Niestety, od tej pory mimo rehabilitacji, Karolinka nie jest w stanie poruszyć ręką ani nogą, nie oddycha samodzielnie.  Rodzice mają nadzieję, że Cyber Oko – urządzenie, które pomogło już wielu osobom w śpiączce , pomoże nawiązać kontakt z dziewczynką.  Przeczytaj historię Karolinki: Skrzywdziły ją geny, uratowali lekarze z CZD Dzięki Cyber Oku można porozumieć się oczami Cyber Oko to urządzenie wymyślone przez polskich inżynierów i informatyków. Służy do komunikacji z osobami, które nie są w stanie mówić czy pokazać ręką tego, co chcą. Komputer śledzi ruch gałek ocznych , zauważa, na czym osoba się koncentruje. To dzięki Cyber Oku okazało się, że wiele osób w śpiączce, o których wszyscy myśleli, że są "nieobecne", tak naprawdę wszystko rozumie, tylko nie jest w stanie dać o tym znać. Cyber Oko dla Karolinki – Jedynym kanałem, którym Karolinka może wyrazić siebie, są jej oczy i mimika twarzy. Pracujemy metodą wyboru kanału wzrokowego. Cyber Oko, które mogłaby mieć dla siebie, pomogłoby jej w komunikacji z innymi osobami – pisze pracująca z Karolinką Justyna Słupkowska, logopeda. Urządzenie kosztuje ok. 20 tys zł. Nie jest refundowane w ramach NFZ. Na kilka godzin udało się je...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj