Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tata przy porodzie
Fotolia.com
Tata

Tata przy porodzie to zło? Nie zgadzam się!

Obecność mężczyzny podczas porodu może niekorzystnie wpłynąć na relacje seksualne rodziców – przestrzegli specjaliści podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Odradzają rodzinny poród mężczyznom, którzy nie są do tego przygotowani. Też tak uważacie?

Udział mężczyzny w narodzinach dziecka (poród rodzinny) może niekorzystnie wpłynąć na relacje seksualne rodziców – usłyszeli uczestnicy  panelu, który odbył się w ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, prof. Violetta Skrzypulec-Plinta – kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i Zakładu Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach, dr hab. Marek Krzystanek – kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej SUM oraz dr hab. Agnieszka Drosdzol-Cop – kierownik Zakładu Patologii Ciąży.
 

Poród rodzinny nie dla wszystkich mężczyzn?

Prof. Skrzypulec-Plinta podkreśliła, że zawsze była przeciwniczką obecności mężczyzn przy porodzie. – Te fizjologiczne obrazy nie są podniecające – mówiła. – Mężczyźni mają z tym problem, poród śni się potem połowie z nich. Jest może 15% mężczyzn, którzy są na to przygotowani, pozostali: nie. 
Dr hab. Marek Krzystanek dodał, że kobieta w roli matki nie jest dla mężczyzny podniecająca.Mówimy oczywiście tylko i wyłącznie o aspekcie seksualnym i mężczyznach, którzy nie są przygotowani do końca na to, co zobaczą podczas porodu. To kwestia edukacji: jeżeli ta edukacja jest w porządny sposób przeprowadzona, taki mężczyzna wie, co zobaczy, nie mdleje, a potem nie śni mu się to po nocach. Oceniamy, że ta edukacja jest jednak kiepska. – sprecyzował.
 

Tata przy porodzie? Najpiękniejszy moment w życiu!

Zastanowiło mnie to. Praktycznie wszyscy moi dzieciaci znajomi ojcowie byli obecni przy narodzinach swoich maluchów. I nie znam żadnego, który by tego – głośno czy po cichu – żałował. Co więcej, każdy przyznaje, że było to jeśli nie najpiękniejsze, to jedno z najpiękniejszych wydarzeń ich życia. Czy lekarze tego nie widzą? 

Czy przydałaby się naszym facetom lepsza edukacja (szkoła rodzenia!) w tej kwestii jeszcze przed porodem? Pewnie tak, w sumie wiedzy nigdy za wiele. Ale czy rozbieranie na czynniki pierwsze narodzin dziecka nie odarłoby tego wydarzenia z części tajemnicy i emocji? No, właśnie...

Napiszcie, co myślicie. Znacie facetów,  którzy źle wspominają narodziny dziecka? 


Zobacz też:
Co się robi w szkole rodzenia? 
 

Jak przebiega poród [LIVECZAT z ekspertem]

Fotolia.pl
Związki i seks
Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów
Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne , takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny. - Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik. Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?   Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczn y w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat). Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich. - Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki....

poród z partnerem, poród rodzinny, facet na porodówce
Fotolia
Przygotowania do porodu
Mdleje, śpi, patrzy w smartfon? Co robi facet na porodówce, opowiada położna
"Złap oddech, zatańcz ze mną, jesteś świetna" - chciałabyś, by partner tak właśnie motywował cię podczas porodu? Przeczytaj, co o obecności mężczyzn na porodówce opowiada Magdalena Kukulska, położna ze szpitala Świętej Zofii w Warszawie.

Czego kobieta oczekuje od partnera na sali porodowej? Najczęściej - zgody na każde swoje, nawet najbardziej dziwne zachowanie. Niektóre panie proszą, by  mężczyzna  był tłem, stał cicho i nie odzywał się, inne – wręcz przeciwnie – chcą, by odwracał uwagę, trzymał za rękę, głaskał, przytulał i komplementował. Wspominam  poród , kiedy kobieta weszła na salę porodową, postawiła mężczyznę w rogu, z którego pod karą śmierci nie mógł się ruszać, a w drugim końcu sali rodziłyśmy. I gdy już było po wszystkim, powiedziała: "Kochanie, bez ciebie nie dałabym rady". To kwintesencja tego, czego oczekiwała od  partnera  – był, dawał poczucie bezpieczeństwa, ale nie krępował spojrzeniem.   Czy przyszli ojcowie spełniają te oczekiwania? Gros mężczyzn śpi, czyta, bawi się na komputerze, aby czas jakoś zleciał. Czasem  kobiety  mają pretensje do partnera czy wręcz wyrzucają go z sali – powoduje nimi np. poczucie wstydu, jakie może pojawić się w drugim okresie  porodu , gdy zaczynają się skurcze parte. Zdarza się, że kobieta wymusza na osobie towarzyszącej zakończenie porodu, mówiąc: "Zrób coś", bo nie akceptuje tego, co się dzieje. Mężczyzna może czuć bezsilność i niemoc, a to bardzo niebezpieczne uczucia, albo wejść w rolę bojownika, co z kolei jest ostatnią rzeczą, która pomoże kobiecie podczas narodzin dziecka. Dlatego tak ważna jest edukacja w  szkole rodzenia , w jaki sposób przebiega poród i jaka może być reakcja rodzącej kobiety.  Czy warto przekonywać partnera, by był świadkiem narodzin dziecka? Nie warto nic robić na siłę. Są mężczyźni, którzy uważają, że partnerka zawsze powinna być pociągająca i podczas porodu mogą się srogo zawieść. Są też kobiety, które przychodzą na  salę porodową  fantastycznie ubrane i...

1/3 mężczyzn woli nie towarzyszyć w porodzie swojego dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Co czuje mężczyzna podczas porodu? - to dosyć zaskakujące
Wydawałoby się, że to już codzienny widok - obecność mężczyzny przy porodzie swojego dziecka. A jednak nie do końca. Bardzo wielu z nich wolałoby tego uniknąć.

8 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Położnej i przy tej okazji marka Pampers opublikowała wyniki badań dotyczących m.in. obecności mężczyzn przy porodzie. Wzięło w nim udział 612 panów. Przytłoczeni, poddenerwowani, bezradni Okazuje sie że 1 na 3 mężczyzn wolałaby nie uczestniczyć w porodzie swojego dziecka, a aż 47 procent z nich, decydując się na to, czuje się bezużytecznie i nerwowo. Większość przyznała, że była przytłoczona podczas narodzin pierwszego dziecka . 10 procent ojców żałuje swojej obecności podczas porodu. Tylu samo czuło się jednak pomocnymi. Mężczyźni mają trudności w odnalezieniu się w takiej sytuacji. 48 procent z nich nie może znaleźć sobie miejsca i zdefiniować zadania, jakie ma wykonać w tej ważnej chwili. Część przyznała także, że ma wrażenie, że wszystko, co robi jest niewłaściwe i źle wpływa na partnerkę. Takie samopoczucie mężczyzn wpływa także na rodzące kobiety. Okazuje się, że 1 na 3 kobiety podczas porodu martwiła się o swojego partnera! " Położne bardzo wspierają kobiety podczas porodu, ale także pomagają partnerowi w całym procesie" - komentuje wyniki badań rzeczniczka marki Pampers. Poród rodzinny to wspólna i przemyślana decyzja Poród rodzinny, w którym mamie towarzyszy tata dziecka, może być wspaniałym przeżyciem dla obojga partnerów. Kobieta zyskuje w obecności męża poczucie bezpieczeństwa i większej kontroli nad sytuacją. Ojcowie uczestniczący w porodzie rodzinnym podkreślają, że takie doświadczenie pomogło im w nawiązaniu więzi emocjonalnej z dzieckiem oraz często było jeszcze większym spoiwem miłości do żony, szacunku i podziwu dla niej.      Tym niemniej taki poród powinien być wspólną decyzją kobiety i mężczyzny. Jeżeli są obawy, trzeba o nich szczerze porozmawiać, bez przymuszania i szantażowania. Mężczyzna może czuć, że nie ma na to...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj