Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Chcesz, czy nie, dziecko bierze z ciebie przykład
Fotolia
Tata

Tato, świeć przykładem! Wywiad z psychologiem

Dzieci najuważniej słuchają, kiedy mówi się nie do nich – mawiała Eleonora Roosvelt. Tak samo jest z nauką: biorą z nas przykład nie tylko wtedy, gdy tego chcemy.

Możesz setki razy tłumaczyć dziecku, że nie wolno przebiegać na czerwonym świetle, że trzeba jeździć w foteliku samochodowym i miło się zwracać do babci. To na nic, jeśli będzie widziało, że sam nie czekasz na zielone światło, nie zapinasz pasów i opowiadasz dowcipy o teściowej.
Dlaczego tak się dzieje? Zapytaliśmy o to Urszulę Sajewicz-Radtke, psychologa rozwojowego.

Przeczytaj także:
Kochasz, lubisz, ale czy szanujesz?

Dlaczego dawanie dobrego przykładu jest takie ważne?

Urszula Sajewicz-Radtke: Dziecko uczy się od nas przede wszystkim tego, co widzi. Słowa, choć ważne, mają dla niego mniejsze znaczenie, choćby dlatego, że ono częściej nas obserwuje, niż słyszy, co należy robić. Powinniśmy więc zachowywać się tak, jak chcemy by zachowywała się nasza pociecha. Albert Bandura, twórca teorii społecznego uczenia się, nazywa to modelowaniem.

Ale malec spotyka wiele osób. Z nich też bierze przykład?

Nie. Żeby to robił, muszą zostać spełnione dwa warunki. Pierwszy: model (czyli osoba, z której bierze przykład) musi być dla niego autorytetem. Rodzic jest nim zawsze, niezależnie od tego, jak sprawdza się w swojej roli. Warunek drugi: model nie ponosi konsekwencji za swoje zachowanie. Jeśli więc robimy coś, czego nie powinniśmy i nie spotyka nas za to żadna kara, dziecko dochodzi do wniosku, że właśnie tak należy robić. Słowa niewiele tu pomogą.

Czego dziecko uczy się od taty?

Maluch uczy się od obojga rodziców, jednak są rzeczy, których dowiaduje się przede wszystkim od ojca. Np. tego, w jaki sposób mężczyzna powinien traktować kobietę. To, czy syn będzie w przyszłości szanował swoją ukochaną, zależy w ogromnej mierze od ojca i od tego, jak ten ojciec zachowuje się na co dzień. Od taty zależy także to, czy córka będzie uważała, że zasługuje na szacunek swojego mężczyzny. Tu nie chodzi tylko o wrzaski czy obrażanie, ale także o rzucanie mimochodem zdań: „Kobiety się na tym nie znają”, „Co ty tam wiesz”. To niby drobiazgi, ale także dzięki nim dziecko uczy się, jak rozumieć płcie. „Aha, kobiety nie są w tym dobre” – myśli chłopiec. „Aha, nie jestem i nie będę w tym dobra” – myśli dziewczynka.

Dzieci obserwują także nasz stosunek do rodziców, teściów...

Tak. Widzą, jak się do nich odnosimy, jak o nich dbamy. Słyszą, co o nich mówimy. Dlatego traktujmy ich tak, jak sami chcemy być traktowani w przyszłości.

Co jeszcze widzi i słyszy mały obserwator?

Wszystko. To, jak zwracamy się do mechanika w warsztacie, nauczycielki w przedszkolu. To, co mówimy o znajomych, rodzinie, świecie. Jeśli np. malec rośnie w domu, w którym ciągle mówi się o tym, że wszyscy wokół tylko czyhają na to, by nas oszukać, tak właśnie zaczyna postrzegać świat. Zostaje w nim zaszczepiona podejrzliwość.
Jedną z pięciu podstawowych cech osobowości jest otwartość na nowe doświadczenia. Dziecko, które widzi, że jego rodzice bardzo ostrożnie zawierają znajomości, zawsze zamawiają tę samą potrawę, wolą unikać wszelkich nowości, będzie postępowało podobnie, bo uzna, że nie warto ryzykować. Natomiast takie, którego rodzice lubią wyzwania, nowinki i zmiany, uzna, że właśnie taka postawa jest naturalna.

Ale nasz wpływ na dziecko nie jest przecież nieskończony...

Oczywiście. To, jakie będzie, jest wypadkową cech wrodzonych (np. temperamentu), tego, czego je uczymy oraz jego doświadczeń i tego, czego nauczy się od innych. Gdy podrośnie, będzie chciało być całkiem inne niż my. To naturalne. Jednak gdy bunt minie, zorientuje się, że wiele z tego, co u nas zaobserwowało, jest także w nim. Choćby to, co robi, gdy napotyka na jakieś trudności. Reaguje na nie ze spokojem czy z lękiem? Rozmawia o tym z bliskimi czy dusi emocje w sobie? Zastanawia się nad przyczynami kłopotów i szuka dobrego wyjścia czy obwinia innych i hoduje w sobie frustrację?

Można oszaleć, gdy się o tym wszystkim pomyśli. Nie wolno nam popełnić żadnego błędu?

Bycie rodzicem to ogromna odpowiedzialność, ale oczywiście wolno nam popełniać błędy i na pewno nie raz i nie dwa je popełnimy. Jednak gdy nam się zdarzy coś, czego malec nie powinien widzieć (np. nawrzeszczymy na kogoś, zrobimy coś źle), warto z nim o tym porozmawiać. Wbrew obawom wielu rodziców, powiedzenie malcowi: „Zrobiłem źle, nie powinienem krzyczeć na tego pana” nie rujnuje naszego autorytetu. Przeciwnie. Takie słowa, umiejętność przyznania się do błędu, budują go. 

Zobacz także: Tata to więcej niż ojciec. Wzruszające spoty reklamowe

Czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy? [SONDA ULICZNA]

przedszkolak, emocje, złość, dziecko
Wychowanie
9 powodów, dla których dzieci nie słuchają
Dziecko nie zawsze z chęcią słucha twoich próśb, poleceń i zakazów? Wbrew pozorom dziecko nie chce zrobić ci na złość swoim nieposłuszeństwem. Nie słucha, bo ma ku temu ważny powód. Sprawdź, jaki!

Dziecko głuchnie na dźwięk słowa „obiad”,  choć jeszcze przed chwilą doskonale słyszało, co szeptałaś na ucho jego tacie? Chowa się pod stołem, gdy każesz mu myć zęby? Nie rozumie słowa „Nie!”, choć samo używa go znacznie częściej, niż jesteś w stanie znieść? Ma wiele powodów, by to robić. Oto najważniejsze. 1. Chcę decydować o sobie Każdy chce mieć wpływ na własne życie, nawet przedszkolak. „Głuchnięcie” jest jedną z metod walki o niezależność („A właśnie, że nie umyję zębów/nie założę zielonych sztruksów/namaluję na ścianie słoneczko”) – dzięki temu choć przez chwilę może się czuć panem własnego losu. Pewnie dlatego najbardziej przekorne bywają dzieci, które najrzadziej mają prawo decydowania o swoich sprawach. Te, które ciągle coś muszą i ciągle czegoś nie mogą.  Czytaj też: 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności 2. Nie wiem, co mi wolno, a czego nie Dzieci, którym w ogóle nie wyznacza się granic , próbują zaprowadzić własne porządki. Dlatego warto wprowadzić jasne, konkretne zasady. Kilkulatkowi trzeba jasno powiedzieć, co mu wolno, a czego nie. 3. Sprawdzam! My, rodzice, bywamy niekonsekwentni: raz każemy dziecku sprzątać zabawki zanim pójdzie spać, innym razem sprzątamy za nie (bo będzie szybciej) albo jesteśmy zbyt zmęczeni, żeby w ogóle zawracać sobie tym głowę. Podobnie jest z wieloma innymi sprawami. Ignorując nasze polecenia, dziecko sprawdza, czy zakaz lub nakaz jest nadal aktualny. Sprawdź: Jak sprawić, by dziecko cię słuchało? 12 sprawdzonych rad 4. Halo, tu jestem! Dziecko woli, gdy się na nie złościmy, niż gdy w ogóle nie zwracamy na nie uwagi . Czasem robi nam na przekór, bo chce być zauważone. Bywa także, że robi coś, czego nie powinno (np. gasi światło w łazience, w której kąpie się tato), żeby...

optymista
fotolia.com
Pielęgnacja
Jak wychować optymistę?
Radosny stosunek do siebie i świata to nie tyle sprawa genów, ile wychowania. Jak wychowywać dziecko, by z humorem podchodziło do życia?

Geny mają wpływ na wiele cech dziecka . Jeśli chodzi o pogodne usposobienie, wiele zależy od usposobienia rodziców i osób, które mają na dziecko bezpośredni wpływ, czyli niań, babć, dziadków i starszego rodzeństwa – zwłaszcza w pierwszych dwóch latach życia. Pogodni rodzice radosnych dzieci Wzmacnianie w niemowlęciu naturalnej pogody ducha to jedno z najważniejszych i najwdzięczniejszych zadań rodziców. Radości życia należy uczyć od narodzin, a nawet wcześniej. Pogodna, zadowolona ze swojego odmiennego stanu mama i czuły, często śmiejący się tata to dla ukrytego w brzuchu malca najlepsza gwarancja, że świat, na którym wkrótce się pojawi, jest przyjemnym miejscem. Optymizm rodziców działa nie tylko na psychikę malucha – równy rytm serca, kołysanie drgającego z rozbawienia brzucha mamy to przyjemne, czysto fizyczne doznania, na które tak chętnie odpowiada własną aktywnością. To pierwsza próba nawiązania bliższego kontaktu. Przecież nawet po narodzinach przez pierwsze miesiące podstawową formą komunikacji niemowlęcia jest dotyk. Przytulane i pielęgnowane z czułością maleństwo rośnie zdrowo, bo wzmacniają je „witaminy”, których nie można podać w żadnej innej postaci: miłość, radość i szczęście. Jak rozbawić niemowlaka? Pogodne usposobienie można w malcu budować na różne sposoby: nucąc piosenki, tańcząc z nim w objęciach, kołysząc w ramionach, czy lekko podrzucając do góry, czule przemawiając do niego i bawiąc się jego rączkami czy nóżkami, drapiąc lekko po gołym brzuszku czy delikatnie łaskocząc (z tym trzeba jednak uważać, nie każde dziecko to lubi). Te codzienne czynności, wykonywane w atmosferze radości i akceptacji, sprawiają, że malec rośnie w przekonaniu, że życie jest piękne, a świat przyjazny. Wrażenie to wzmocnią wspólne zabawy: granie na prostych instrumentach (bębenku, cymbałkach, trójkącie), teatrzyk...

czego nie mówić dziecku
Fotolia
Aktualności
Nie chcesz krzywdzić dziecka - po co to mówisz?
Często robisz to nieświadomie, a ma to poważne konsekwencje. 10 zdań, których rodzice nie mogą się oduczyć!

Kochamy nasze dzieci najbardziej na świecie. Dlaczego więc mówimy zdania, które je ranią, niszczą ich poczucie wartości, zniechęcają do pracy i gaszą ich wiarę, że są przez nas kochane i akceptowane w 100%?   Czy wynika to z tego, że same słyszałyśmy je w dzieciństwie i mówimy je nieświadomie, czy po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki one wywołują efekt? Są pewne zdania, których nie powinno się mówić do dziecka . Naprawdę warto je zapamiętać! Oto 10 z nich. 1. Ponieważ powiedziałam, że nie... Jaka to jest tak naprawdę informacja dla dziecka? Nie, bo nie? Gdzie argumentacja , gdzie wytłumaczenie dziecku, dlaczego odmawiamy mu tej konkretnej rzeczy?Nie dziwmy się, że dziecko nie rozumie naszych pobudek i nadal postępuje albo mówi w ten sam sposób.  Jak odmawiać dziecku? 2. Nie ma powodu, by się bać Próbujemy bagatelizować strach dziecka, nie robić z niego poważnego tematu licząc po cichu, że dziecko zapomni, albo uzna, że to błaha sprawa. Tyle że maluch się czegoś boi i liczy na naszą pomoc, której najzwyczajniej w świecie nie otrzymuje. 3. Obiecuję Nie ma nic gorszego od składania dzieciom obietnic bez pokrycia . Tak, kupię ci to, tak pojedziemy tam niedługo, tak, pomogę ci za chwilę. Gdy po takiej deklaracji nie wywiążemy się z obietnicy, dla dziecka będzie to jasny komunikat, że w życiu można wiele obiecywać, ale nie trzeba tego wcale realizować. 4. Poczekaj, aż wrócimy do domu...! Groźba kary odkładanej do czasu powrotu do domu, wzbudza w dziecku ogromny lęk. Jak Wy byście się czuły, gdyby szef w pracy powiedział Wam o 8 rano, pani X.. proszę się u mnie stawić o 15.30? Na pewno cały dzień byłybyście w nerwach, zastanawiałybyście się, co Was czeka, a może szef chce Was zwolnić? Cały dzień w nerwach i wyobrażania sobie najgorszego. Tak właśnie czuje się dziecko, któremu powiecie takie zdanie....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj