Ten fikuśny kubeczek to… kubeczek menstruacyjny. Domyślasz się już do czego służy? Tak! Można go używać zamiast tamponów lub podpasek w czasie miesiączki. Jest ekologiczny, ekonomiczny i naprawdę wygodny. Co musisz wiedzieć o tym coraz bardziej popularnym wynalazku?

Reklama

Kubeczki menstruacyjne wcale nie są nowością

Pierwsze zbiorniczki zatrzymujące krew miesiączkową produkowano już w latach 30. XX wieku. Z czasem nieco je zmieniano, ulepszano. Na początku wykonywane były z gumy, którą jednak zamieniono silikonem. Ten drugi materiał jest o wiele bezpieczniejszy. Obecnie na rynku dostępne są kubeczki menstruacyjne wykonane z polietylenu (jednorazowe) lub właśnie z silikonu (do wielokrotnego użytku). Te drugie są zdecydowanie bardziej popularne.

Dlaczego kobiety wybierają kubeczki menstruacyjne?

Silikonowe kubeczki menstruacyjne są przede wszystkim ekonomiczne, ponieważ można używać ich wielokrotnie. Wystarczy po każdym napełnieniu dokładnie go umyć, a najlepiej wyparzyć. Gdyby wszystkie kobiety chciały i mogły ich używać, ilość odpadów higienicznych spadła by znacząco! Korzystając z nich, nie potrzebujemy już dziesiątek tamponów i podpasek, które w dodatku rozkładają się wiele lat. Dodatkowo tampony często powodują wysuszanie wnętrza pochwy, ponieważ oprócz krwi, wchłaniają też śluz. W przypadku kubeczków i ten problem przestaje istnieć.

Czy kubeczki menstruacyjne mają jakieś rozmiary?

Tak. To bardzo ważne, żeby wybrać właściwy rozmiar kubeczka. Producenci zwykle sprzedają je w co najmniej trzech wariantach. Najmniejsze dla młodych dziewcząt. Średnie dla kobiet poniżej 25. roku życia i takich, które jeszcze nie rodziły dzieci oraz największe dla matek, kobiet po 25. roku życia lub kobiet, które mają wyjątkowo obfite krwawienia.
Ogonek, za który wyciąga się kubeczek można w wielu modelach skrócić do własnych potrzeb. To sprawia, że podczas noszenia, jest on niewyczuwalny!

Czy trudno go założyć i wyjąć?

Wcale nie! Wystarczy kilka prób. To trochę jak ze szkłami kontaktowymi. Najpierw wydaje się to trudne, a później – rach-ciach! – i załatwione. Do kubeczka menstruacyjnego dodawana jest instrukcja zakładania i usuwania. W sieci można też znaleźć filmiki pokazujące kilka sposobów ich prawidłowego umieszczania wewnątrz ciała. Z pewnością znajdziesz ten najlepszy dla siebie.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama