Pyszne i zdrowe święta? 10 zasad, które warto znać
Podczas świąt staramy się, by wszystko było przygotowane jak najlepiej. Coraz częściej myślimy też o tym, by potrawy były nie tylko smakowite, ale również zdrowe. Na co zwracać uwagę, robiąc świąteczne zakupy spożywcze oraz jakich błędów unikać podczas kolacji wigilijnej?
Przygotowanie świąt zgodnie z polską tradycją to nie lada wyzwanie! I chociaż chętnie ją kultywujemy, to obecnie obok niej dla wielu ważne jest także to, z jakiej jakości produktów wykonywane są potrawy, skąd pochodzą oraz ile należy ich kupić, by jak najmniej się zmarnowało. Podpowiadamy, jakie produkty sprawdzą się najlepiej, a także, o czym pamiętać, by świąteczna kolacja nie odebrała energii.
Na co zwracać uwagę, kupując konkretne produkty spożywcze na święta?
1. Zupa na kolację wigilijną? Byle nie z proszku
Barszcz, grzybowa lub rybna – to najpopularniejsze zupy goszczące na wigilijnym stole. Ich przyrządzenie nie zawsze jest łatwe, jednak niech nie przyjdzie nam do głowy pomysł, by kupić je w proszku, kostce lub torebce. Takie produkty są pełne chemii, dlatego daleko im do zdrowej żywności. Jeśli chcesz kupić gotowy barszcz, grzybową lub rybną, zdecyduj się na zupę z kartonu, słoika bądź w wersji mrożonej.
Sprawdź przepis na pyszny barszcz z uszkami >>> TUTAJ
2. Pierogi i uszka? Jeśli z garmażerki, to patrz na skład
Idealne pierogi z kapustą i grzybami zawierają podgrzybki lub prawdziwki, a nie tańsze i przez to bardziej popularne pieczarki. Te pierwsze są bogatym źródłem m.in. białka, potasu, żelaza i witaminy C. Decydując się na wyrób garmażeryjny, sprawdź, ile konkretnie grzybów jest w wybranych pierogach lub uszkach – zdarzają się produkty, w których jest ich śladowa ilość. Zwróć uwagę także na to, by nie zawierały konserwantów oraz soi.
Sprawdź przepis na pierogi z kapustą i grzybami >>> TUTAJ
3. Kapusta kiszona? Oczywiście, byle z rozpędu nie kupić kwaszonej
Idealna do pierogów lub jako surówka do karpia, a do tego świetna dla zdrowia. Wszystko pod warunkiem, że będzie to kapusta kiszona, a nie kwaszona! Kiszenie to proces naturalny, dlatego w składzie oprócz kapusty powinna znaleźć się tylko sól. Nie ma potrzeby stosowania w niej konserwantów czy regulatorów kwasowości. Z kolei oprócz nich, w kapuście kwaszonej nie dość, że nie ma dobrotliwych bakterii wspierających mikrobiotę jelitową, to dodatkowo znajduje się m.in. ocet i cukier.
4. Ryba? Musi być od sprawdzonego producenta
Chociaż ogólnie można stwierdzić, że ryby są zdrowe, to nie można tego powiedzieć o wszystkich rybach. Do tych niepolecanych zaliczyć można m.in. tilapię i pangę, które mają znikomą ilość wartości odżywczych i są faszerowane hormonami wzrostu.
Świetnym wyborem na świąteczną kolację będzie pstrąg „Jakość z Natury Carrefour”, który pochodzi od sprawdzonego producenta. Kupując go w Carrefourze, ma się pewność, że hodowla ryb znajduje się we wpisanym na listę UNESCO Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie, gdzie stawy są naturalnie zimne, woda czysta, a pasza nie zawiera GMO.
5. Masa makowa? Nie kupuj „gotowca” z puszki
Do makowca lub moczki lepiej użyj masy makowej przygotowanej samodzielnie w domu. Te gotowe często mają w składzie dużo wody, przez co należy użyć ich znacznie więcej niż tych przygotowanych od podstaw w domu. Oprócz tego nierzadko mak jest gorszej jakości, dlatego różnicę czuć zarówno w smaku (jest zwykle gorzki), jak i dodatkowo może zgrzytać w zębach.
Gdzie warto zrobić świąteczne zakupy? Teraz szybko i bezpiecznie zrobisz je online na stronie Carrefour.pl.
Sprawdź ofertę zdrowych produktów: gazetka promocyjna
O czym pamiętać, by wigilijna kolacja nie odebrała nam energii?
Wigilia Bożego Narodzenia to dla niektórych dzień postny, w którym je się niewiele. Ze zdrowotnego punktu widzenia, warto przy tym pamiętać, by unikać głodzenia. Regularne i odżywcze posiłki są konieczne do zachowania zdrowia, dlatego warto wtedy zdecydować się np. lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw.
Po rozpoczęciu wigilijnej kolacji jako pierwsze na talerzu powinny znaleźć się dania bogate w białko, czyli np. ryby w postaci śledziowej przystawki. Później warto przejść do zupy i innych dań. Taka kolejność będzie odpowiednia do szybkiego uzyskania uczucia sytości. A co jeśli nadal chcesz jeść? Warto odczekać kilka minut, aby informacja o zaspokojeniu głodu dotarła do mózgu. Jeśli po około 15 minutach nadal masz ochotę coś zjeść, wybierz kolejną, pyszną potrawę.
Wskazówka: Aby proces trawienia był szybszy, dodaj do potraw wigilijnych przyprawy. Sprawdzą się np. gałka muszkatołowa, cynamon, anyż, goździki, imbir i ziele angielskie. A do kapusty z grochem – koniecznie kminek!
Na koniec wigilijnej kolacji warto wypić kompot z suszonych owoców, który z pewnością sprawi, że wszyscy poczują się mniej ociężali.
Chcesz mądrzej jeść i mądrzej kupować? Oglądaj kolejne odcinki programu MądrzeJemy z Katarzyną Bosacką.
Materiał powstał z udziałem marki Carrefour