Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Chore dziecko z gorączką
Adobe Stock
Zdrowie

Gorączka u malucha lub starszaka – co robić, gdy pojawi się podczas ząbkowania lub zapalenia ucha? 5 kwestii, o których trzeba pamiętać

Gorączka u dziecka budzi niepokój rodziców, bo może być objawem zarówno zwykłej infekcji górnych dróg oddechowych, jak i innych, poważniejszych chorób. W jaki sposób pomóc gorączkującemu dziecku? Podpowiadamy, o czym pamiętać!

Jak rozpoznać gorączkę u dziecka? – metody pomiaru temperatury

Gorączka to jedna z głównych przyczyn wizyt dziecka u specjalisty, jak i przyjęć na szpitalnych oddziałach dziecięcych. Aby skutecznie pomóc dziecku, warto wiedzieć, jak poprawnie mierzyć temperaturę i kiedy faktycznie stwierdza się gorączkę.

Gorączka u noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia to temperatura ciała równa i powyżej 38⁰C (pomiar w odbycie). U dzieci do 3. roku życia gorączkę stwierdza się, gdy temperatura pomiaru w odbycie mieści się w zakresie 38-39⁰C oraz powyżej, a pomiaru w ustach u dzieci powyżej 3. roku życia przekracza temperaturę 38⁰C. Ponadto temperatura powyżej 37⁰C określana jest jako stan podgorączkowy.

Aby prawidłowo ocenić stan dziecka, warto wiedzieć, że pomiaru temperatury ciała można dokonać: w odbycie, pod pachą, w ustach i w uchu. Przy czym zgodnie z rekomendacjami u noworodków do 4. tygodnia życia mierzymy ją elektronicznym termometrem umieszczonym pod pachą. Później aż do 5. roku życia zaleca się pomiar pod pachą lub w uchu (różne rodzaje termometrów – elektroniczny, na podczerwień, ciekłokrystaliczny). Z kolei pomiar w odbycie, chociaż jest bardzo dokładny, powinien być wykonywany wtedy, gdy pomiary w innych miejscach są wątpliwe. Trzeba pamiętać, że pomiar temperatury w odbycie nie jest przyjazny dla noworodków, niemowląt i małych dzieci, gdyż m.in. może być bolesny, istnieje ryzyko urazu, nie jest higieniczny i stwarza ryzyko infekcji.

Powyżej 5. roku życia pomiar temperatury ciała powinien być wykonywany w uchu lub w ustach.

Kiedy pojawia się gorączka u malucha lub starszaka?

Najczęściej jest ona symptomem infekcji, w tym np. zapalenia ucha, migdałków, krtani czy przeziębienia. Występuje także w przebiegu poważnych chorób np. zapalenia płuc, ospy wietrznej i chorób reumatycznych. Może występować także podczas ząbkowania, w przebiegu alergii czy jako reakcja poszczepienna.

Gorączce często towarzyszą inne objawy, w tym m.in. uczucie zimna, bóle mięśni i głowy, brak apetytu, senność, drażliwość i dreszcze.

Dziecko gorączkuje? 5 kwestii, o których musisz pamiętać!

1. Zastosuj lek przeciwgorączkowy

Aby szybko pomóc dziecku, wybierz lek dostępny bez recepty. Możesz zastosować ibuprofen, który jest uznany za najbezpieczniejszy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Może to być np. Ibuprom® dla dzieci Forte, który obniża gorączkę, działa przeciwzapalnie i łagodzi ból, dlatego sprawdzi się m.in. podczas zapalenia ucha lub bolesnego ząbkowania.

Co ważne, preparat można stosować u dzieci powyżej 3. miesiąca życia (poniżej 6. miesiąca życia tylko po konsultacji z lekarzem), ma truskawkowy smak, który smakuje dzieciom*, nie zawiera glutenu, cukru i barwników. Ponadto ma na opakowaniu miejsce do zanotowania daty pierwszego otwarcia butelki (co jest ważne, ponieważ z zawiesiny można korzystać przez 6 miesięcy od pierwszego otwarcia).

* Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie matek, N=185, 92% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się że stwierdzenie „Ibuprom dla dzieci Forte smakuje dziecku” pasuje do marki Q2 2022, IQS

2. Skrupulatnie dawkuj lek i właściwie go podawaj

Stosując preparat przeciwgorączkowy, koniecznie zwróć uwagę na jego dawkowanie. Aby określić dawkę Ibuprom dla dzieci Forte, należy skorzystać z ulotki dla pacjenta dołączonej do opakowania, pomocniczo można też skorzystać z kalkulatora dawkowania leku. Warto podkreślić, że ilość leku do podania  określana jest na podstawie masy ciała dziecka, a nie wieku.

Odmierzoną dokładnie dawkę leku, należy podać dziecku, korzystając z dołączonej do opakowania strzykawki. Zawiesinę należy podać w stronę jednego z policzków, a nie na wprost, aby uniknąć zakrztuszenia.

Ibuprom dla dzieci Forte
USP Zdrowie

Stosując preparat Ibuprom dla dzieci Forte należy zachować przerwę między dawkami od 6 do 8 godzin.

3. Wybierz lek przeciwgorączkowy przyjazny dziecku

Najlepiej, by odpowiednia dawka leku była zawarta w małej ilości zawiesiny do podania. Ponadto, warto wybrać taki, który można stosować na czczo** np. Ibuprom dla dzieci Forte – to duża wygoda, gdy gorączka pojawia się w nocy lub nad ranem, nie trzeba się zastanawiać, kiedy dziecko ostatnio jadło lub czy powinno coś zjeść przed podaniem leku.

** U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.

4. Nawadniaj dziecko i dobrze je ubierz

Należy pamiętać, że odpowiednie nawodnienie sprzyja leczeniu. Właśnie dlatego ważne jest, by zadbać o to, by dziecko dużo piło, najlepiej wodę. Przy tym należy podkreślić, że u dziecka gorączkującego zapotrzebowanie na płyny wzrasta.

Istotne, aby podczas gorączki zadbać o komfort cieplny dziecka i dopasować jego ubranie do otoczenia.

5. Ostrożnie z okładami

Zgodnie z rekomendacjami ochładzanie dziecka poprzez obniżanie temperatury otoczenia, wietrzenie lub okłady z chłodną wodą nie są zalecane w stosowaniu samodzielnym, gdyż w efekcie może to wywołać płacz i dyskomfort u dziecka, a także wzrost temperatury i dreszcze. Tego typu oziębianie organizmu zaleca się stosować w połączeniu z lekiem przeciwgorączkowym, a konkretnie w momencie ustępowania gorączki po zastosowaniu leku, co ułatwia odbiór nadmiaru nagromadzonego ciepła.

Ibuprom dla Dzieci Forte: ibuprofen 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania: gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca (klasa IV wg NYHA); przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); w III trymestrze ciąży; ze skazą krwotoczną. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.

Bibliografia:

Doniec Z., Jackowska T., Sybilski A., Woroń J., Mastalerz-Migas A., Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA, Family Medicine & Primary Care Review 2021; 23(1), doi: https://doi.org/10.5114/fmpcr.2021.102648.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał sponsorowany USP Zdrowie

gorączka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Temperatura u niemowląt – jaka jest prawidłowa, kiedy powinna niepokoić?
Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt wynosi około 37 stopni. Nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza. Gdy jest wyższa, określa się ją jako gorączkę. Zbyt niska – w przypadku noworodków i niemowląt – może być objawem infekcji. Sprawdź, kiedy mówi się o stanie podgorączkowym, jakie są normy temperatury dla małych dzieci, a także co zrobić, by skutecznie zbić wysoką temperaturę.

Temperatura u niemowląt jest zazwyczaj nieco wyższa niż u starszych dzieci i dorosłych. Zwykle wynosi od 36,5 do 37,2°C. Temperatura ciała może wahać się w ciągu dnia (wieczorem być wyższa niż rano).  Zobacz, jak powinno wyglądać mierzenie temperatury u niemowląt, jaka temperatura jest za niska, a jaka podwyższona, kiedy mówimy o gorączce, a także kiedy przy wysokiej temperaturze jechać z dzieckiem do lekarza. Spis treści: Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt Temperatura u niemowląt a rodzaj termometru  Jak często mierzyć temperaturę u niemowląt? Kiedy i jak zbijać temperaturę u niemowląt? Temperatura u niemowląt: kiedy do lekarza? Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt Średnio za prawidłową temperaturę u niemowląt przyjmuje się wartość około 37 stopni. Niemowlę może mieć jednak o d 36,6°C do 38°C. Ważne, by temperatura nie przekroczyła 38°C, jeśli jest mierzona w odbycie lub w uchu. Pomiar temperatury jest tylko jednym z czynników decydujących o zdrowiu dziecka, jeśli niemowlę ma temperaturę poniżej 38 stopni, ale źle się czuje, pojawiły się inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. U noworodka wszelkie wahania temperatury powinny być konsultowane z lekarzem.  Podwyższona temperatura ciała u niemowląt Jeśli dziecko ma temperaturę od 37,5 do 38 ° C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Do wzrostu temperatury u niemowlaka może dojść pod wpływem wielu czynników. Istotne jest między innymi miejsce, w którym dokonuje się pomiaru temperatury u malucha (część ciała). Temperatura ciała u niemowląt zależy także od pory dnia – zwykle jest ona wyższa w godzinach wieczornych. Wpływ ma także aktywność dziecka oraz temperatura powietrza w miejscu, gdzie znajduje się maluch. Stan podgorączkowy może wystąpić u...

Gorączka u dziecka po szczepieniu
Adobe Stock
Zdrowie
Dziecko ma gorączkę po szczepieniu przeciw COVID-19? Są na to sposoby!
Po szczepieniach, również tych przeciw COVID-19 u dzieci, mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Co warto mieć w apteczce, aby pomóc dziecku w razie ich wystąpienia?

W grudniu 2021 r. rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. Wcześniej na takie szczepienie rodzice mogli zapisać starsze dzieci – w wieku 12-17 lat. Czy wiesz, jakie niepożądane odczyny poszczepienne mogą wystąpić po iniekcji?   Szczepienie przeciw COVID-19 – podstawowe informacje Szczepionki przeciw COVID-19 są bezpiecznym sposobem zapobiegania chorobie, w tym jej ciężkiemu przebiegowi, a także zmniejszają ryzyko hospitalizacji oraz zgonu w wyniku infekcji 1 . Zapisane na szczepienie dzieci otrzymują szczepionkę w dwóch dawkach , w odstępie 3 tygodni – młodsze (w wieku 5-11 lat) w mniejszych dawkach niż dzieci ze starszych grup wiekowych (12-17 lat). NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19 Rodzice, którzy zdecydowali się zaszczepić dzieci przeciw COVID-19, powinni wiedzieć, że po iniekcji mogą wystąpić tzw. NOP-y, czyli niepożądane odczyny poszczepienne . Zwykle odnotowywane są średnio raz na 10 tys. przypadków wśród wszystkich szczepionych 2 . Warto jednak podkreślić, że szczepionki przeciw COVID-19 były sprawdzane pod tym względem już na etapie badań klinicznych. Zgodnie z wynikami tych analiz u dzieci w grupie 5-11 lat najczęstszymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi były: ból w miejscu wkłucia, zmęczenie i ból głowy . Wśród innych reakcji wymienia się m.in. zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wkłucia, ból mięśni, gorączkę i dreszcze. Warto przy tym podkreślić, że bardzo rzadko może dojść do poważniejszych reakcji niepożądanych, takich jak np. anafilaksja (silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) czy zapalenie mięśnia sercowego 3 . Od pierwszego dnia szczepienia przeciw COVID-19 (27.12.2020 r.) do 23.03.2022 r. do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 18 537 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 15 451 miało charakter łagodny ­– zaczerwienienie oraz...

Wysoka gorączka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysoka gorączka u dziecka – przyczyny, co zrobić, jak zbić wysoką gorączkę?
Wysoka gorączka u dziecka może być efektem przegrzania lub silnego zmęczenia, nie należy jej jednak bagatelizować. Dowiedz się, kiedy obniżać temperaturę i jakie leki podawać dziecku, które ma wysoką gorączkę.

O wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39°C, gorączka u dziecka to temperatura ciała powyżej 38,5°C. Temperatura między 37-38°C to stan podgorączkowy, a kiedy wysoka gorączka u dziecka sięga aż 40°C, należy niezwłocznie wezwać pogotowie! Spis treści: Wysoka gorączka bez innych objawów – częste przyczyny Wysoka gorączka i ból brzucha bądź biegunka u dziecka Jak mierzyć temperaturę u dziecka? Kiedy obniżać gorączkę u dziecka? Jaki lek na gorączkę u dziecka? Jak podawać leki przeciw gorączce? Czy można łączyć leki? Inne metody obniżania gorączki u dziecka Wysoka gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? Drgawki gorączkowe u dziecka Wysoka gorączka bez innych objawów – częste przyczyny Gorączka u dziecka nie zawsze świadczy o chorobie, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy.  Przyczyną wysokiej gorączki mogą być: silne zmęczenie (np. po kinderbalu), przegrzanie (często zdarza się to niemowlętom), emocjonujące wydarzenia (np. dziecko zostało pierwszy raz z nianią). Gorączka zdarza się też przy ząbkowaniu , ale nie jest to uważane za objaw wyrzynania się zębów i może świadczyć o rozwijającej się infekcji. Wysoka gorączka i ból brzucha lub biegunka u dziecka Przyczyną wysokiej gorączki u dziecka połączonej z bólem brzuszka mogą być grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe . Podobne objawy występują także przy zaparciach, niestrawności, a także w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego.  Należy więc czujnie monitorować sytuację, kiedy wysokiej gorączce u dziecka towarzyszą bóle brzucha bądź biegunki, tak by w razie konieczności udać się do lekarza. Jak mierzyć temperaturę u dziecka? Odczytując wynik z termometru...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta