Chore dziecko z gorączką
Adobe Stock
Zdrowie

Gorączka u malucha lub starszaka – co robić, gdy pojawi się podczas ząbkowania lub zapalenia ucha? 5 kwestii, o których trzeba pamiętać

Gorączka u dziecka budzi niepokój rodziców, bo może być objawem zarówno zwykłej infekcji górnych dróg oddechowych, jak i innych, poważniejszych chorób. W jaki sposób pomóc gorączkującemu dziecku? Podpowiadamy, o czym pamiętać!

Jak rozpoznać gorączkę u dziecka? – metody pomiaru temperatury

Gorączka to jedna z głównych przyczyn wizyt dziecka u specjalisty, jak i przyjęć na szpitalnych oddziałach dziecięcych. Aby skutecznie pomóc dziecku, warto wiedzieć, jak poprawnie mierzyć temperaturę i kiedy faktycznie stwierdza się gorączkę.

Gorączka u noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia to temperatura ciała równa i powyżej 38⁰C (pomiar w odbycie). U dzieci do 3. roku życia gorączkę stwierdza się, gdy temperatura pomiaru w odbycie mieści się w zakresie 38-39⁰C oraz powyżej, a pomiaru w ustach u dzieci powyżej 3. roku życia przekracza temperaturę 38⁰C. Ponadto temperatura powyżej 37⁰C określana jest jako stan podgorączkowy.

Aby prawidłowo ocenić stan dziecka, warto wiedzieć, że pomiaru temperatury ciała można dokonać: w odbycie, pod pachą, w ustach i w uchu. Przy czym zgodnie z rekomendacjami u noworodków do 4. tygodnia życia mierzymy ją elektronicznym termometrem umieszczonym pod pachą. Później aż do 5. roku życia zaleca się pomiar pod pachą lub w uchu (różne rodzaje termometrów – elektroniczny, na podczerwień, ciekłokrystaliczny). Z kolei pomiar w odbycie, chociaż jest bardzo dokładny, powinien być wykonywany wtedy, gdy pomiary w innych miejscach są wątpliwe. Trzeba pamiętać, że pomiar temperatury w odbycie nie jest przyjazny dla noworodków, niemowląt i małych dzieci, gdyż m.in. może być bolesny, istnieje ryzyko urazu, nie jest higieniczny i stwarza ryzyko infekcji.

Powyżej 5. roku życia pomiar temperatury ciała powinien być wykonywany w uchu lub w ustach.

Kiedy pojawia się gorączka u malucha lub starszaka?

Najczęściej jest ona symptomem infekcji, w tym np. zapalenia ucha, migdałków, krtani czy przeziębienia. Występuje także w przebiegu poważnych chorób np. zapalenia płuc, ospy wietrznej i chorób reumatycznych. Może występować także podczas ząbkowania, w przebiegu alergii czy jako reakcja poszczepienna.

Gorączce często towarzyszą inne objawy, w tym m.in. uczucie zimna, bóle mięśni i głowy, brak apetytu, senność, drażliwość i dreszcze.

Dziecko gorączkuje? 5 kwestii, o których musisz pamiętać!

1. Zastosuj lek przeciwgorączkowy

Aby szybko pomóc dziecku, wybierz lek dostępny bez recepty. Możesz zastosować ibuprofen, który jest uznany za najbezpieczniejszy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Może to być np. Ibuprom® dla dzieci Forte, który obniża gorączkę, działa przeciwzapalnie i łagodzi ból, dlatego sprawdzi się m.in. podczas zapalenia ucha lub bolesnego ząbkowania.

Co ważne, preparat można stosować u dzieci powyżej 3. miesiąca życia (poniżej 6. miesiąca życia tylko po konsultacji z lekarzem), ma truskawkowy smak, który smakuje dzieciom*, nie zawiera glutenu, cukru i barwników. Ponadto ma na opakowaniu miejsce do zanotowania daty pierwszego otwarcia butelki (co jest ważne, ponieważ z zawiesiny można korzystać przez 6 miesięcy od pierwszego otwarcia).

* Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie matek, N=185, 92% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się że stwierdzenie „Ibuprom dla dzieci Forte smakuje dziecku” pasuje do marki Q2 2022, IQS

2. Skrupulatnie dawkuj lek i właściwie go podawaj

Stosując preparat przeciwgorączkowy, koniecznie zwróć uwagę na jego dawkowanie. Aby określić dawkę Ibuprom dla dzieci Forte, należy skorzystać z ulotki dla pacjenta dołączonej do opakowania, pomocniczo można też skorzystać z kalkulatora dawkowania leku. Warto podkreślić, że ilość leku do podania  określana jest na podstawie masy ciała dziecka, a nie wieku.

Odmierzoną dokładnie dawkę leku, należy podać dziecku, korzystając z dołączonej do opakowania strzykawki. Zawiesinę należy podać w stronę jednego z policzków, a nie na wprost, aby uniknąć zakrztuszenia.

Ibuprom dla dzieci Forte
USP Zdrowie

Stosując preparat Ibuprom dla dzieci Forte należy zachować przerwę między dawkami od 6 do 8 godzin.

3. Wybierz lek przeciwgorączkowy przyjazny dziecku

Najlepiej, by odpowiednia dawka leku była zawarta w małej ilości zawiesiny do podania. Ponadto, warto wybrać taki, który można stosować na czczo** np. Ibuprom dla dzieci Forte – to duża wygoda, gdy gorączka pojawia się w nocy lub nad ranem, nie trzeba się zastanawiać, kiedy dziecko ostatnio jadło lub czy powinno coś zjeść przed podaniem leku.

** U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.

4. Nawadniaj dziecko i dobrze je ubierz

Należy pamiętać, że odpowiednie nawodnienie sprzyja leczeniu. Właśnie dlatego ważne jest, by zadbać o to, by dziecko dużo piło, najlepiej wodę. Przy tym należy podkreślić, że u dziecka gorączkującego zapotrzebowanie na płyny wzrasta.

Istotne, aby podczas gorączki zadbać o komfort cieplny dziecka i dopasować jego ubranie do otoczenia.

5. Ostrożnie z okładami

Zgodnie z rekomendacjami ochładzanie dziecka poprzez obniżanie temperatury otoczenia, wietrzenie lub okłady z chłodną wodą nie są zalecane w stosowaniu samodzielnym, gdyż w efekcie może to wywołać płacz i dyskomfort u dziecka, a także wzrost temperatury i dreszcze. Tego typu oziębianie organizmu zaleca się stosować w połączeniu z lekiem przeciwgorączkowym, a konkretnie w momencie ustępowania gorączki po zastosowaniu leku, co ułatwia odbiór nadmiaru nagromadzonego ciepła.

Ibuprom dla Dzieci Forte: ibuprofen 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania: gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca (klasa IV wg NYHA); przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); w III trymestrze ciąży; ze skazą krwotoczną. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.

Bibliografia:

Doniec Z., Jackowska T., Sybilski A., Woroń J., Mastalerz-Migas A., Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA, Family Medicine & Primary Care Review 2021; 23(1), doi: https://doi.org/10.5114/fmpcr.2021.102648.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał sponsorowany USP Zdrowie

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA