Jagody są bogate w cenne mikroskładniki (witamina C oraz A, B, E, K i PP, selen, cynk, potas, żelazo i mangan). Jest w nich także błonnik pokarmowy oraz przeciwutleniacze i garbniki. Jak mrozić jagody, żeby były zdrowe i smaczne? Czy można mrożenie jagód sprawia, że nie musimy obawiać się o to, że nasz organizm zaatakuje bąblowiec?

Reklama

Wiele osób zastanawia się też, czy przed wykorzystaniem mrożonych jagód do jagodzianek należy rozmrażać owoce.

Spis treści:

Jak mrozić jagody?

Jagody (borówki) przed zamrożeniem trzeba dokładnie umyć. Następnie należy przełożyć je na ręcznik papierowy i pozostawić do wyschnięcia. Mrożone jagody do jagodzianek, pierogów lub pysznych deserów możesz mrozić na kilka sposobów.

Sposób 1

Zobacz także

Osuszone jagody przesypuje się do słoików, woreczków foliowych lub plastikowych pojemników i wstawia do zamrażalnika. Tak zamrożone jagody mają uniwersalne zastosowanie. Jednak po rozmrożeniu owoce stracą kształt i nieco aromatu. Im mniej dokładnie je osuszysz przed zamrożeniem, tym straty będą większe.

Sposób 2

Jagody można też mrozić, przesypując je cukrem, jednak dodatek cukru sprawia, że owoce będą nadawały się jedynie do słodkich potraw. Przesypanie cukrem jagód przeznaczonych do zamrożenia sprawi, że owoce po rozmrożeniu lepiej zachowają swój kształt, kolor i aromat. Będą też bogatsze w witaminę C.

Sposób 3

Trzecim sposobem mrożenia jagód jest ugniecenie ich widelcem z dodatkiem cukru. Tak przygotowane jagody zajmują mniej miejsca w słoiku czy plastikowym pudełeczku (ale trudniej je potem z nich wydobyć w postaci zamrożonej). Idealnie nadają się do ugotowania zupy jagodowej, czy jako dodatek do owsianki lub deserów.
Zamrożone jagody można przechowywać w zamrażarce do 6 miesięcy.

Jak mrozić jagody, żeby się nie sklejały?

Mrożenie jagód w sposób pozwalający zachować je w postaci niesklejonej jest nieco czasochłonne, zwłaszcza jeśli jagód jest dużo. Po umyciu i wysuszeniu owoców trzeba je układać dość luźno i tylko w jednej warstwie na tacce, po czym mrozić je partiami.

Zamrożone jagody przesypuje się do pudełka lub słoika, a czynność zamrażania i przesypywania powtarza się, stopniowo wypełniając zamrożonymi owocami pojemniki, w których będą przechowywane w zamrażalniku. Tak przygotowane jagody z pewnością nie posklejają się i znakomicie sprawdzą się jako nadzienie do jagodzianek oraz deserów.

W ten sam sposób można mrozić inne owoce jagodowe — zawsze, gdy chcesz mieć pewność, że zachowają swój apetyczny, naturalny kształt.

Mrożenie jagód a bąblowiec

Jaja tasiemca bąblowca są bardzo odporne. Potrafią przetrwać w przedziale temperatur od minus 30 do plus 60 stopni. Dlatego nie zabija ich mrożenie. Jeśli chcemy być pewni, że mrozimy jagody bez jaj bąblowca, powinniśmy dobrze je umyć. Jak myć jagody, żeby usunąć z nich jaja bąblowca? Należy je przepłukać w gorącej wodzie (najlepiej powyżej 60 stopni).

Zamrożone jagody, które wcześniej były jedynie płukane w zimnej wodzie, po rozmrożeniu najlepiej poddać obróbce cieplnej, np. zagotować lub upiec w cieście. To sprawi, że jaja bąblowca, które mogły znajdować się na owocach, nie będą zagrażać naszemu zdrowiu.
Bąblowica to bardzo groźna choroba, dlatego warto zrobić wszystko, aby uchronić się przez zarażeniem. Brak ostrożności może sprawić, że jagody, które należą do najzdrowszych owoców, mogą przyczynić się do poważnych kłopotów zdrowotnych, a nawet śmierci.

Mrożone jagody na jagodzianki i nie tylko

Mrożone jagody sprawdzają się jako dodatek do ciast, babeczek, rogalików czy innych słodkich wypieków. Chcąc wykorzystać mrożone jagody do jagodzianek, rozłóż je na placuszku z drożdżowego ciasta i zamknij brzegi. Jeśli mrożone jagody nie były wcześniej słodzone-możesz posypać je cukrem, tak by uzyskać smak, który lubisz najbardziej.

Jagody dodawać można także do deserów, także lodowych, kisielu oraz do koktajli. Można nimi nadziewać pierogi lub posypywać (rozmrożonymi) pierogi z serem.

Warto wypróbować przepis na zupę z mrożonych jagód: w garnku trzeba zagotować wodę (ok. 2 litrów) dodać szczyptę cynamonu i goździków, a także łyżeczkę cukru (chyba że jagody były mrożone z cukrem, wtedy dodatek cukru jest zbędny). Mrożone jagody wsypuje się gotującej wody i gotuje przez 15 minut. Zupę zagęszcza się śmietaną wymieszaną z łyżeczką mąki. Zupę podaje się na ciepło z makaronem lub ryżem.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama