Pierwsza pomoc
Fotolia/ archirum prywatne
Zdrowie

Dziecko nie oddycha! Przyślijcie pogotowie!

"Michałek nie oddycha. Przyślijcie karetkę!" - krzyk w telefonie. Ale nikt w domu nie prowadzi resuscytacji, bo nie umie. Ratownik: "Proszę ułożyć dziecko na plecach, odgiąć głowę, wdmuchnąć powietrze". Tylko że to wszystko można było rozpocząć wcześniej! Czym grozi taka zwłoka - ostrzega dr Narcyz Sadłoń.

Dr Narcyz Sadłoń specjalizuje się w medycynie ratunkowej i rehabilitacji medycznej. Pracuje w firmie NASAMED, świadczącej usługi medyczne w Polsce i za granicą, organizuje szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dla dorosłych i dzieci.

Gdy urodzi się dziecko, trzeba nauczyć się udzielania pierwszej pomocy?

Zawsze trzeba je znać. Działania z zakresu pierwszej pomocy zawsze wykonuje osoba będąca najbliżej. W przypadku zagrożenia życia osoba, która udziela pomocy, decyduje o uratowaniu życia. Rodzic jest najbliżej dziecka, najszybciej dostrzeże zagrożenie i będzie miał najmniejsze opory, by skutecznie zadziałać. Dlatego wiedza na temat udzielania pomocy jest po prostu niezbędna.

Jednak jest małe prawdopodobieństwo, że rodzic znajdzie się w sytuacji, gdy będzie musiał stosować u dziecka masaż serca.

Zawsze mamy nadzieję, że nigdy tej wiedzy nie użyjemy, szczególnie w stosunku do naszego dziecka. Jednak szczęście sprzyja tylko dobrze przygotowanym. Sam byłem zszokowany, gdy przeczytałem statystyki: w 2010 roku w szkołach doszło do kilkudziesięciu tysięcy nagłych wypadków, z czego ok. 40 było związanych z zatrzymaniem krążenia i miało skutki śmiertelne. Owszem, możemy żyć nadzieją, że to nie będzie dotyczyło naszego dziecka. Ale co wtedy, jeśli się tak stanie?
Zobacz film: Co robić, gdy niemowlę się zakrztusiło

Zwykle potem rodzic zadaje sobie pytanie: czy zrobiłem wszystko? A może mogłem coś zrobić lepiej?

Na każdym kursie, który prowadzę dla rodziców z zasad udzielania pierwszej pomocy, dostaję takie pytania. Dotyczy to nawet najprostszych spraw, typu otarcie, skręcenie, zranienie, po którym pozostała blizna: "Panie doktorze, a może można było wykonać to lepiej?" Rodzice mają wielką satysfakcję, jeśli mówię, że wszystko zostało zrobione dobrze.

Na kursy przychodzą rodzice, którzy mieli okazję udzielać swoim dzieciom pierwszej pomocy? To dla nich motywacja, by iść na kurs?

Na prawie każdym kursie pojawiała się taka osoba i pada pytanie: "Czy dobrze zrobiłam". Często chodzi o zatrzymanie krążenia z przyczyn oddechowych – zadławienia, zakrztuszenia: klockiem, cukierkiem. Mama pyta: "Panie doktorze, złapałam dziecko za nogi, potrząsnęłam, cukierek wypadł. Czy dobrze zrobiłam?". Pytam wtedy: "Czy udało się udrożnić drogi oddechowe?" "Tak." "Czy ciało obce wypadło?" "Tak." "Czy dziecko zaczęło oddychać?" "Tak." "Czy jest zdrowym, dobrze funkcjonującym dzieckiem?" "Tak". "Dziękuję, być może uratowała mu pani życie".
To nie znaczy, że uczę, żeby w takiej sytuacji chwytać dziecko za nogi.
Prawidłowe postępowanie przy zakrztuszeniu jest inne: głowa niżej, nogi wyżej, uderzenie w okolicę międzyłopatkową. Ale jeśli mama złapała dziecko za nogi i doszło do udrożnienia dróg oddechowych, to znaczy, że interwencja też była udana i mama uratowała dziecku życie.
Inna sytuacja: dwóch braci bawiło się klockami. Jeden wziął klocek do buzi, śmiał się. Nagle zsiniał, nie mógł złapać oddechu. Mama podbiegła, złapała dziecko na ręce, uderzyła między łopatki, klocek nie wypadł.  Położyła dziecko na plecy, zobaczyła, że klocek utkwił głęboko, włożyła palec wyciągnęła klocek, dziecko zaczęło oddychać. "Czy dobrze zrobiłam?" Tak!
Zasada postępowania jest taka: uderzasz dziecko w plecy między łopatkami, jeśli widzisz ciało obce, wyciągasz pod kontrolą wzroku. Najgorzej jest nic nie robić i wpaść w panikę.
Zobacz film: Jak robić u niemowlęcia sztuczne oddychanie i masaż serca

Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?

Magazyn "Kurs pierwszej pomocy"
Aktualności
Kurs pierwszej pomocy – czy umiesz ratować dziecko?
Wiesz, ile uciśnień klatki piersiowej powinnaś wykonać, gdy dziecko nie oddycha? Czy klepać niemowlę po plecach, gdy się zadławi? Jak często możesz zmieniać lekarza dziecka? Których leków absolutnie nie wolno podawać maluchowi? Odpowiedzi na te wszystkie pytania (i wiele innych) znajdziesz w specjalnym wydaniu „Kurs Pierwszej Pomocy".

Kiedy na świecie pojawiły się moje dzieci, pojawił się też strach o nie. Pewnie go znacie. Czy będzie zdrowe? Czy ta kupka nie wróży przypadkiem biegunki? O, kicha – znów będzie chorować? I to przerażenie, że gdyby mojemu dziecku coś się stało...  Dobra wiedza – mniejszy strach Można się przerażać i nie robić nic. Albo przygotować się na  wypadek . Wszelki. Bo dzieci broją, psocą i mają tysiąc pomysłów na minutę. Najczęściej kończą się one jedynie siniakiem czy guzem, ale bywają też poważniejsze obrażenia. Warto wiedzieć, jak wówczas reagować. Nie chcę, żeby zabrzmiało to pompatycznie, ale można dzięki takiej wiedzy  uratować dziecku życie .  Pierwsza pomoc w małym palcu Od 29 kwietnia w kioskach można kupić wydanie specjalne „Kurs Pierwszej Pomocy". Jest przeznaczone dla rodziców. Bo musisz wiedzieć, że  sposób udzielania pierwszej pomocy czasami uzależniony jest od wieku, np. inaczej ratuje się niemowlę, które nie oddycha, a inaczej nieoddychające dziecko powyżej 1. roku życia. Podobnie jest z zadławieniem.   W wydaniu znajdziesz mnóstwo informacji na temat zdrowia i bezpieczeństwa dziecka: instruktaże krok po kroku (resuscytacja, zadławienie, oparzenie, złamanie, krwotok, zatrucie) podpowiedzi, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu, na podwórku, podczas zabawy i w czasie podróży prawa małego pacjenta wywiady z ratownikami, lekarzami, policjantami, dzięki którym przekonasz się, jak czasem niewiele trzeba, by wydarzył się wypadek, i niewiele trzeba, by fachowo pomóc dziecku Zobacz też:  Foteliki samochodowe - bezpieczna podróż Najlepsi eksperci Patronem wydania została  Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy , która jest autorem programu edukacyjnego  „Ratujemy i Uczymy Ratować" . Co to oznacza? To, że w gazecie znajdziesz rzetelne i...

pierwsza pomoc, sztuczne oddychanie, manekin, masaż serca
wellphoto - Fotolia
Zdrowie
Pierwsza pomoc - co musi umieć twoje dziecko
Już przedszkolaka warto uczyć, jak wezwać pomoc, robić masaż serca i sztuczne oddychanie. Sprawdź, czego i w jaki sposób możesz nauczyć dziecko.

Boisz się, że wpadłabyś w panikę, gdyby ktoś na ulicy zasłabł? Nie wiesz, ile razy uciskać serce, a ile razy robić sztuczny oddech? Ale to wcale nie znaczy, że twoje dziecko też nie będzie wiedziało, co robić. Przeciwnie, może świetnie dać sobie radę – przekonuje dr Narcyz Sadłoń, który prowadzi w przedszkolach zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolak ma udzielać pierwszej pomocy? To nie jest za wcześnie na taką naukę? Nie. Mam cztery córki (Kasia 1,5 roku, Helenka 4,5 roku, Wanda 5,5 roku, Hania 15 lat) i Dorotkę – lalkę fantom do resuscytacji. Dziewczynki uciskają jej klatkę piersiową, robią sztuczne oddychanie. Gdy niedawno usypiałem Kasię, poprosiła o Dorotkę. Myślałem, że chce z nią zasnąć, a ona zaczęła jej uciskać klatkę piersiową! Pewnie do końca nie rozumie po co, ale jednak to robi... Helenka i Wanda są moimi asystentkami w przedszkolach, gdzie prowadzimy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy już dla trzylatków. To gry i zabawy, które mają uwrażliwić i wykształcić u maluchów pewne odruchy i nawyki. Im młodsze dzieci, tym bardziej są chętne do tego typu zajęć. Przybiegają, wołają: „Panie doktorze, jeszcze my!”. Dorosły często boi się, że uciśnie coś nie tak. A dziecko się nie boi? Dorośli mają więcej lęków. Wychowaliśmy się na starych schematach, jak ratować życie, i one w nas pokutują. Zaczynamy się zastanawiać, ile razy powinniśmy ucisnąć, a ile razy zastosować sztuczny oddech. Ten cały proces myślowy wytrąca z podejmowania działania. Boimy się, że zaszkodzimy. Poza tym, jeśli nigdy nie przećwiczyliśmy na fantomie, obawiamy się, że pomoc będzie nieskuteczna. Uciśniemy za mocno i jeszcze komuś uszkodzimy żebra? Właśnie! A dzieci nie mają takich lęków. Dlatego warto od najmłodszych lat uczyć je prostego schematu ratowania życia. Z naszych szkoleń wynoszą jedno: jedyny błąd, który...

Katarzyna Klepacz,autorka bloga Dzieciaki ratują
mat. prasowe
Czas wolny
Katarzyna Klepacz, autorka bloga Dzieciaki ratują – wywiad
Co zrobisz, kiedy twoje dziecko się zakrztusi i nie będzie w stanie złapać oddechu? Wiesz, jak postępować, gdy noworodek zemdleje i stanie mu serce? Blog „Dzieciaki ratują” pokazuje, że pierwsza pomoc jest... dziecinnie prosta - i że trzeba ją znać. Z autorką bloga, Kasią Klepacz, z zawodu ratowniczką medyczną, rozmawiamy o blogowaniu i ratowaniu.

Co zrobisz, kiedy twoje dziecko się zakrztusi tak bardzo, że nie będzie w stanie złapać oddechu? Wiesz, jak postępować, gdy n oworodek zemdleje i stanie mu serce? Jak ratować dziecko, kiedy ściągnie na siebie szklankę z gorącą herbatą? Nie wiesz? Pierwszej pomocy nie uczą na porodówkach – a szkoda, bo wiedza, jak robić masaż serca i sztuczne oddychanie może któregoś dnia uratować naszemu dziecku życie. Blog Dzieciakiratuja.blogspot.com jest właśnie o tym. Katarzyna Klepacz, autorka "Dzieciaków..." przedstawia się na swoim blogu jako Matka Ratownik i dodaje: żona ratownika, matka dwójki dzieci. Pracuje w straży pożarnej, prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy: nie tylko dla ratowników, ale też dla dzieci w przedszkolach i szkołach. Pisze rzadko, nawet nie zawsze raz na tydzień. Ale i tak zaglądam na jej bloga regularnie i uważam, że jej notki nadają się nie tylko do czytania, ale do wykucia na blachę. Nawet jeśli nigdy (i oby tak było!) nie miałyby mi się przydać. W pojemnym worku blogów parentingowych, Twój blog zajmuje zupełnie oddzielne miejsce. Tak, wśród blogów pisanych przez rodziców mój blog jest zupełnie inny głównie dlatego, że zupełnie nie dotyczy mojej sfery domowej. Trochę chyba jednak dotyczy, bo bohaterkami bloga  – a nawet można powiedzieć: współtwórczyniami – są Twoje córeczki. Rzeczywiście, gdyby nie one, bloga by pewnie nie było. Wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia, kiedy Zuzia miała 4 lata a Amelka 2, zabrałam je ze sobą na szkolenie z pierwszej pomocy, które miałam prowadzić dla Grupy Ratownictwa PCK Ostrowiec Świętokrzyski. One w domu nieraz widziały sprzęt do nauki ratowania, często dopytywały: "Mamo, a co to?", "Mamo, a po co", "Mamo, a pokaż" i rzeczywiście ja i mój mąż, który też jest ratownikiem medycznym, pokazywaliśmy im nieraz, jak się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz