pierwsza miesiączka po porodzie
Iryna/Adobe Stock
Zdrowie

Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy się pojawia, jak wygląda, co z płodnością?

Niedawno urodziłaś i zastanawiasz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki po porodzie? To zależy przede wszystkim od tego, czy karmisz piersią. Sprawdź, kiedy powinna wystąpić i czy jest coś, co powinno cię zaniepokoić.

Najczęściej pierwsza miesiączka po porodzie występuje po zakończeniu połogu. Jednak prawidłowy czas jej wystąpienia mieści się w szerokim przedziale czasowym i jest sprawą indywidualną. Jeżeli pierwsza miesiączka po porodzie wystąpi wcześniej niż 6 tygodni od porodu, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może być to krwawienie niezwiązane z okresem.

Spis treści:

Krwawisz między miesiączkami? Zobacz, co może za to odpowiadać!

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie?

Termin wystąpienia pierwszej miesiączki po urodzeniu dziecka zależy głównie od tego, czy kobieta karmi piersią. W przypadku kobiet, które się na to nie zdecydowały, pierwsza miesiączka pojawia się zwykle 6-8 tygodni po porodzie, czyli po zakończeniu połogu.

U kobiet karmiących piersią podwyższony jest poziom prolaktyny, który hamuje aktywność jajników i ogranicza ilość produkowanych przez nie estrogenów. W takich warunkach śluzówka macicy nie wzrasta, a więc nie dochodzi do jej złuszczenia i nie występuje okres. Dlatego u kobiet karmiących pierwszy okres po porodzie pojawia się najczęściej w przedziale od kilku tygodni po zakończeniu połogu do zakończenia karmienia piersią.

Na czas wystąpienia pierwszej miesiączki po porodzie nie ma wpływu rodzaj porodu – czy był naturalny czy odbył się przez cesarskie cięcie. Najwięcej zależy właśnie od tego, czy kobieta karmi piersią czy nie.

Konsultacji z ginekologiem wymagają następujące zjawiska dotyczące krwawienia po porodzie:

  • krwawienie, które występuje w połogu
  • miesiączka nie pojawia się w ciągu 8 tygodni od porodu u kobiety, która nie karmi piersią
  • miesiączka nie występuje w ciągu 8 tygodni od zakończenia karmienia piersią
  • w trakcie karmienia piersią występują częste i nieregularne plamienia z pochwy
  • okres się nie pojawia i istnieje ryzyko, że doszło do kolejnej ciąży.

Jak wygląda pierwsza miesiączka po porodzie i ile trwa?

U części kobiet objawy pierwszej miesiączki po porodzie są takie same jak objawy zwykłej miesiączki przed ciążą. U niektórych kobiet obfitość i czas trwania pierwszego krwawienia po porodzie mogą różnić się od krwawień miesiączkowych sprzed ciąży. Miesiączka może być bardziej obfita lub bardziej skąpa, może trwać nieco dłużej lub trochę krócej, może być też mniej bolesna.

Jeśli zmiany w przebiegu pierwszej miesiączki pojawiającej się po porodzie budzą twoje zaniepokojenie, na wszelki wypadek możesz skonsultować się z ginekologiem.

Pierwsza miesiączka po porodzie a karmienie piersią

Znakomita większość kobiet, które regularnie karmią piersią, nie dostaje pierwszej miesiączki po porodzie aż do czasu odstawienia dziecka od piersi, a przynajmniej do czasu, gdy zaczyna karmić rzadziej. Najczęściej okres pojawia się 4-6 tygodni od zaprzestania regularnego i częstego karmienia piersią. Warto pamiętać, że podawanie dziecku piersi może sprawiać, że miesiączki będą nieregularne – to wpływ hormonów i hamującego działania na jajniki prolaktyny, o czym pisaliśmy powyżej. Regularność okresu powinna powrócić po definitywnym zakończeniu karmienia piersią.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że karmienie piersią i brak okresu nie oznacza, że nie można zajść w ciążę. Miesiączka nie jest też, oczywiście, przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

Pierwsza miesiączka po porodzie a płodność

Płodność powraca jeszcze przed wystąpieniem pierwszego okresu po porodzie. Wiele kobiet nadal myśli, że dopiero wystąpienie pierwszego okresu oznacza powrót płodności – to błąd. Zanim dojdzie do krwawienia miesiączkowego, jajniki uwalniają komórkę jajową, która może zostać zapłodniona, jeśli kobieta współżyje i nie stosuje wraz z partnerem antykoncepcji. To dlatego niektóre kobiety zachodzą w kolejną ciążę nie doczekawszy się pierwszej miesiączki po porodzie.

Jajeczkowanie występuje ok. 14 dni przed miesiączką, a jego objawy świeżo upieczona mama może przegapić. Dlatego, jeśli nie planujesz zajścia w ciążę wkrótce po urodzeniu dziecka, należy się zabezpieczać – są metody antykoncepcji po porodzie i bezpieczne dla kobiet karmiących piersią i ich dzieci.

Zobacz także:

Miesiączka
Adobe Stock
Mama
Miesiączka – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć
Miesiączka jest naturalnym stanem fizjologicznym. Występuje aż do menopauzy. U każdej kobiety może mieć nieco inny przebieg. Jakie objawy towarzyszą miesiączce, czy zawsze musi towarzyszyć jej ból, co świadczy o zaburzeniach miesiączkowania, w jaki sposób można przetrwać okres bez większych dolegliwości?

Miesiączka towarzyszy kobiecie przez około 40 lat jej życia i jest ściśle związana z płodnością. Dzięki niej kobieta ma możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka.  Miesiączka jest dowodem zdrowia i prawidłowego funkcjonowania systemu hormonalnego kobiety. Sprawdź, jak przebiega prawidłowa menstruacja i jak należy o siebie dbać w trakcie okresu.  Spis treści: Czym jest miesiączka? Jak powstaje okres? Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka? Objawy towarzyszące miesiączce Ból podczas miesiączki Czy miesiączka może się spóźniać? Zaburzenia miesiączki  Ostatnia miesiączka – menopauza Jak przyspieszyć miesiączkę? Jak przetrwać okres? Czym jest miesiączka? Miesiączka nazywana też menstruacją , krwawieniem miesięcznym lub okresem (dawna nazwa: period) to zjawisko zachodzące w organizmie kobiety, które polega na złuszczaniu się nabłonka macicy , czyli endometrium. Jest ono całkiem naturalne. Jego skutkiem jest pojawiające się co mniej więcej miesiąc (stąd nazwa miesiączka) krwawienie z pochwy. Przyjmuje się, że miesiączka powinna wypadać co 28 dni. To tzw. „książkowy” 28-dniowy cykl miesiączkowy. Zgodnie z nim krwawienie miesięczne powinno pojawiać się co 28 dni. Wiele kobiet ma cykle miesięczne o innej długości – krótsze (np. miesiączkują co 21 dni), dłuższe (np. okres pojawia się co 35 dni) lub nieregularne.  Jak powstaje okres? Miesiączka jest efektem zmian zachodzących w błonie śluzowej macicy. Pod wpływem hormonu FSH (folikulotropowego) w jajniku wzrasta i dojrzewa pęcherzyk Graafa i komórka jajowa. W tym czasie błona śluzowa wyściełająca macicę zwiększa swoją grubość, przygotowując się do ewentualnego zagnieżdżenia w niej zapłodnionej komórki jajowej. Gdy pęcherzyk Graafa pęknie, następuje...

plamienie po okresie
Adobe Stock
Mama
Plamienie międzymiesiączkowe –​ co oznacza, przyczyny, leczenie
Plamienie z dróg rodnych występujące poza miesiączką może być spowodowane zarówno zaburzeniami hormonalnymi organizmu kobiety, jak i mieć kilka innych przyczyn - oto najczęstsze jego powody.

Plamienie międzymiesiączkowe to na ogół niewielka brązowa wydzielina z pochwy. Może pojawić się kilka dni po okresie i mogą jej towarzyszyć bóle podbrzusza. Wyjaśniamy, jak jest tego przyczyna.  Spis treści: Plamienie międzymiesiączkowe - charakterystyka Plamienie a hormony Plamienia a ciąża Plamienie a torbiele czynnościowe jajników Plamienie a mięśniaki macicy Plamienie a polipy Plamienie a infekcje pochwy i sromu Plamienie a nieprawidłowości szyjki macicy Plamienie po menopauzie Plamienie po okresie - leczenie Plamienie międzymiesiączkowe - charakterystyka Plamienie to niewielka ilość wydzieliny z pochwy pomieszana z krwią o czerwonym lub brunatnym zabarwieniu. Może trwać jeden lub kilka dni i pojawić się w różnych momentach cyklu miesiączkowego kobiety - zarówno na jego początku (po okresie), w środku, jak i pod koniec cyklu, tuż przed następną miesiączką. Jeżeli wystąpiło jednorazowo lub incydentalnie, nie wymaga natychmiastowej reakcji i pójścia do lekarza. Wystarczy, że przy najbliższej wizycie u ginekologa wspomnimy o nim, z prośbą o wyjaśnienie przyczyny. Jeżeli jednak zdarza się częściej i towarzyszy mu większe krwawienie, podwyższona temperatura ciała i ból podbrzusza wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Trzeba wówczas wykluczyć poważne patologie narządu rodnego kobiety.  Plamienie a hormony Hormony kobiece mogą w dużym stopniu odpowiadać za acykliczne plamienia z dróg rodnych. Wpływ na wystąpienia plamienia międzymiesiączkowego ma: włączenie lub odstawienie tabletek antykoncepcyjnych  lub innej formy antykoncepcji hormonalnej, utrata lub wzrost masy ciała i związane z tym wahania poziomu hormonów, zaburzenia cyklu miesiączkowego skutkujące m.in. zbyt niskim poziomem estrogenów w okresie okołoowulacyjnym, czy zbyt niskim poziomem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz