Syndrom zapomnianego dziecka
Travel_Master/Adobe Stock
Zdrowie

Syndrom zapomnianego dziecka (forgotten baby syndrom): komu zagraża, jak się przed nim chronić?

Mianem syndromu zapomnianego dziecka, czyli forgotten baby syndrom (FBS), nazywa się sytuację, gdy rodzic nieświadomie zostawia dziecko w zaparkowanym aucie. Wiele dzieci z tego powodu umiera. Na całym świecie liczba takich przypadków rośnie, a każdy z nich odbija się szerokim echem w społeczeństwie.

Doniesienia o pozostawionym przez rodziców dziecku w samochodzie zawsze budzą żywą reakcję. Mnóstwo osób nie wyobraża sobie, jak można zapomnieć, że wiezie się dziecko i zostawić je w aucie na kilka godzin. Okazuje się jednak, że syndrom zapomnianego dziecka wcale nie przydarza się tylko rodzicom zapominalskim czy z jakimikolwiek deficytami intelektualnymi. Forgotten baby syndrom (jak go nazwano w USA) może dotknąć każdego rodzica!

Spis treści:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Syndrom zapomnianego dziecka – co go wywołuje?

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeanalizowali 171 przypadków pozostawienia dziecka w samochodzie. Ponad 70 procent tego typu zdarzeń dotyczyło zostawienia dziecka w aucie przez osobę dorosłą. Połowa dorosłych opiekunów była całkowicie nieświadoma, że zostawia dziecko w samochodzie lub po prostu o nim zapomniała... Z badań wynika, że większość przypadków dotyczyła osób bez jakichkolwiek zaburzeń w sferze psychicznej czy poznawczej. Z tego względu postanowiono przeanalizować, co sprawia, że można kompletnie zapomnieć o własnym dziecku.

Jak ustalają naukowcy – przypadki śmierci nieletnich wskutek pozostawienia ich w pojazdach mogą być związane z normalnym funkcjonowaniem tzw. pamięci roboczej, tzw. krótkotrwałej. Informacje są w niej przechowywane tylko przez ograniczony czas. Inna hipoteza mówi o tym, że syndrom zapomnianego dziecka występuje, gdy pojawiają się zewnętrzne okoliczności, które wytrącają ludzi z rutynowego działania.

To ważne ustalenia, bo śmierć dziecka pozostawionego w aucie może wiązać się z postawieniem zarzutów karnych dorosłemu, który o dziecku zapomniał. Naukowcy sugerują, że w procesie takiej osoby powinni uczestniczyć psychologowie lub psychiatrzy.

Kto jest narażony na forgotten baby syndrom?

FBS może przytrafić się każdemu rodzicowi. Wystarczy, że po wsadzeniu malucha do fotelika w aucie zacznie myśleć o tym, co ma do zrobienia, gdy już dostarczy dziecko np. do żłobka czy przedszkola. Zamiast  koncentrować się na chwili obecnej, przeskoczy myślami w przyszłość.

Jak sprawdzili naukowcy, nie można powiązać występowania syndromu zapomnianego dziecka z płcią opiekuna, jego pochodzeniem etnicznym, wykształceniem, poziomem dochodów czy typem osobowości.

Zespół zapomnianego dziecka może dotknąć każdego rodzica czy opiekuna, który przewozi dziecko w samochodzie, a który z jakiegoś powodu musi zmienić rutynę towarzyszącą odwożeniu dziecka do placówki opiekuńczej lub zmusi umysł do wielozadaniowości. Przykłady? Rzadko odwożący dziecko do przedszkola tata wsadza malucha do samochodu, wsiada i rusza do pracy, jak w większość swoich dni, zamiast do przedszkola. Matka ze śpiącym w aucie dzieckiem rusza spod domu i po chwili skupia myśli na tym, co ma do zrobienia w pracy, zamiast na jeździe samochodem do przedszkola. Nie ma rodzica, któremu takie sytuacje się nie zdarzają!

Syndrom zapominanego dziecka – skutki

Najgroźniejsze jest wystąpienie syndromu zapomnianego dziecka w cieplejszej połowie roku – między kwietniem a wrześniem, kiedy w słoneczny dzień wnętrze samochodu szybko się nagrzewa, co grozi udarem cieplnym u dziecka, a nawet jego śmiercią.

Szacuje się, że aż 56 proc. śmierci dzieci pozostawionych w nagrzewającym się aucie, to skutek działania kochającego rodzica lub opiekuna, który zapomniał o dziecku. Są to więc ofiary syndromu zapomnianego dziecka.

Jak nie dopuścić do syndromu zapomnianego dziecka?

Specjaliści radzą, aby wypracować sobie przyzwyczajenia, które zmniejszą ryzyko, że osoba dorosła zostawi dziecko w samochodzie. Co więc można zrobić?

Syndrom zapominanego dziecka – zapobieganie:

  • zawsze gdy wkładasz dziecko do auta, połóż na przednim siedzeniu pluszaka, albo torbę na pieluchy, jeśli wieziesz niemowlę,
  • po zaparkowaniu i wyjściu z auta, zanim je zamkniesz, obejrzyj jego wnętrze,
  • zachowuj czujność, gdy poranna rutyna ulega z jakiegokolwiek powodu zmianie,
  • umów się, że przedszkole/żłobek, opiekunka zadzwonią do ciebie, gdy dziecko do nich nie dotrze,
  • przyjmij zasadę, że nie rozmawiasz przez telefon, jadąc autem.

Obecnie trwają prace nad tym, aby nowoczesne samochody były wyposażane w systemy ostrzegające przed pozostawieniem dziecka w samochodzie. Wykrywałyby one obecność dziecka na tylnym siedzeniu. Innym pomysłem jest system informujący kierowcę o tym, że pasy na tylnym siedzeniu są zapięte w momencie, gdy on wysiada z auta. Być może powstanie też system pozwiązany ze smartfonami, który poinformuje kierowcę o konieczności sprawdzenia tylnego siedzenia. Producenci samochodów obiecują, że od 2025 roku każde nowe auto będzie już wyposażone w system zapobiegający syndromowi zapomnianego dziecka.

Źródło: carlsonattorneys.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Przeczytaj też:

Nie żyje dziecko pozostawione w aucie w upał
AdobeStock
Aktualności
Szczecin: nie żyje dziecko pozostawione w aucie podczas upału
W Szczecinie doszło do tragicznego zdarzenia. Nie żyje 18-miesięczny chłopczyk, którego mama zostawiła w aucie w upalny dzień. Uważajcie na swoje dzieci, chwila nieuwagi naprawdę może skończyć się tragedią!

Każdego roku w lecie dochodzi do wypadków – rodzice zostawiają swoje malutkie dzieci na chwilę w samochodzie, nie mając świadomości, jak wielkim nieszczęściem może się to skończyć. W upalne dni temperatura w aucie może wzrosnąć tak bardzo, że stanie się zabójcza dla dziecka przebywającego w środku. Przykładem nieuwagi rodzica, która doprowadziła dziecko do śmierci, jest historia maluszka ze Szczecina. Matka zapomniała o dziecku w samochodzie Jak podaje radio RMF FM, 38-letnia kobieta odwiozła starsze dziecko do przedszkola, a później pojechała do pracy. Kobieta wyszła z samochodu, zapominając o tym, że na tylnym siedzeniu zostało jej drugie, młodsze dziecko – 18-miesięczny synek. 38-latka przed godziną 17-stą poszła do żłobka, by odebrać maluszka. Tam jednak dowiedziała się, że jej synek nie był tego dnia w placówce. Gdy 38-latka wróciła do samochodu, okazało się, że na tylnym siedzeniu znajduje się jej synek, który spędził w aucie cały upalny dzień. Dziecko nie dawało oznak życia. Zawiadomione służby przeprowadziły reanimację chłopca, jednak nie udało się go uratować. Portal Onet poinformował, że prokurator na razie wstrzymał się od udzielenia komentarza w tej sprawie. Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! Nigdy nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w nagrzanym aucie! Zaledwie w ciągu godziny temperatura w samochodzie może wzrosnąć do 47 stopni Celsjusza! Wnętrze samochodu błyskawicznie się nagrzewa. Nie zostawiaj dziecka w samochodzie nawet na chwilę! Źródło: Onet, RMF FM Piszemy też o :  Magdalena Lamparska z filmu „365 dni” jest w ciąży! 5-latek umierał godzinami w nagrzanym aucie. Matka nie zauważyła, że nie ma go w domu Chora na nowotwór Sandra zmarła 10 minut po tym, jak spełniła swoje marzenie o powrocie do Polski

przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
Adobe Stock
Pielęgnacja
Dziecko na przednim siedzeniu: od kiedy i w czym? [KODEKS DROGOWY]
Dziecko na przednim siedzeniu samochodu – to wydaje się bardzo atrakcyjne dla rodziców i dla dzieci. Ale może zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Przepisy kodeksu drogowego jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta. Dziecko w foteliku (a tym bardziej na podkładce!) na przednim siedzeniu to spore ryzyko.

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest bardzo popularne – kierujący autem rodzice nie mają problemu, by widzieć, co dzieje się u dziecka, a maluchy lubią siedzieć blisko mamy lub taty. Eksperci jednak są zdania, że dziecko na przednim siedzeniu samochodu nie jest bezpieczne. Według raportu Britax State of Safety* aż 45 proc. rodziców przyznaje, że nie nadąża za aktualnymi przepisami dotyczącymi wożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Warto zatem przypomnieć, co mówi kodeks drogowy mówi o przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu . Od kiedy (i czy w ogóle) można tak wozić dziecko? Dziecko na przednim siedzeniu: co mówi kodeks drogowy? Polski kodeks drogowy pozwala przewozić dzieci w certyfikowanych fotelikach na przednim siedzeniu – zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest jednak jeden warunek: jeśli dziecko siedzi w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy , zgodnie z obowiązującymi przepisami o przewożeniu dzieci, w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna. Przepisy regulują też, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku . Dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie można przewozić na przednim siedzeniu auta bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego dla dzieci. Dziecko na przednim siedzeniu a poduszka powietrzna Jeśli wozisz dziecko z przodu samochodu, ryzyko wiąże się nie z samą jazdą, ale z koniecznością wyłączania poduszek powietrznych. Pamiętanie o tym to dla rodziców dodatkowy kłopot. Gdy wkładamy fotelik do auta, łatwo można zapomnieć o wyłączeniu poduszki (podróżom z dzieckiem zwykle towarzyszy spore zamieszanie). Równie łatwo może wylecieć nam z głowy jej włączenie, kiedy jedziemy bez dziecka. Z tego względu w USA zabroniono wyposażania samochodów w manualne przełączniki poduszki powietrznej i...

fotelik samochodowy
Adobe Stock
Prawo i finanse
Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? [AKTUALNE PRZEPISY]
Nie wiesz, do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku? Aktualne przepisy mówią, że korzystanie z fotelika jest obowiązkowe, a wiek dziecka nie ma w tej kwestii znaczenia. Ważny jest natomiast wzrost dziecka. Wyjaśniamy, do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym i w jakich okolicznościach można je przewozić bez fotelika.

To, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, precyzyjnie regulują przepisy: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2020 poz. 110).  W 2017 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Nowelizacja rozporządzenia ministra transportu dotyczyła jednak głównie zmian w wysokościach kar mandatowych.   Spa - Akademia Młodych Rodziców   Sprawdź, do kiedy należy wozić dziecko w foteliku i od jakiego wzrostu przewożenie dziecka w foteliku nie jest obowiązkowe. Pamiętaj: wożenie dziecka w foteliku nie jest bezsensownym obowiązkiem. Fotelik znacząco zwiększa szanse dziecka w razie groźnego wypadku, ale musi być dopasowany do dziecka. Spis treści: Do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym? Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Przewożenie dziecka w foteliku: wyjątki Czy można wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu? Kary i mandaty za brak fotelika Dziecko w foteliku czy na podstawce? Do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym? Kiedyś dzieci, które ukończyły 12 lat, nie musiały już jeździć w fotelikach samochodowych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami znacznie ma nie wiek, ale wzrost dziecka .  W przepisach zapisano co prawda, że bezwzględny obowiązek wożenia dziecka w foteliku dotyczy dzieci do 3 lat, ale starsze dziecko również musi podróżować w foteliku, jeśli nie osiągnie odpowiedniego wzrostu – wiek nie ma w tej kwestii znaczenia.  Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Dziecko musi podróżować w foteliku, jeżeli ma mniej niż  150 cm wzrostu. Fotelik dla niemowlaka, ale także fotelik dla 3-latka , 6-latka i starszego dziecka to obowiązkowy sprzęt w samochodzie rodziców. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj