zatrucie,chemikalia, pierwszwa, pomoc
Zdrowie

Uwaga na zatrucia! Leki, alkohol i "chemia" mogą być dla dziecka śmiertelnie groźne

Kostka odświeżająca do toalety, farba do włosów, płynny nawóz do kwiatów doniczkowych… Każdego dnia trafiają do szpitala dzieci, które zjadły coś, od czego powinny trzymać się z daleka. Takim zatruciom można zapobiec!

Małe dzieci postępują w myśl zasady: żeby coś poznać, trzeba to zjeść albo przynajmniej polizać.
Z kolei starsze uwielbiają eksperymentować (Czy pianka do golenia smakuje jak bita śmietana? Czy te małe kuleczki, których tato używa do przetykania zlewu, są słodkie jak cukierki? A co z płynem, który pachnie jak pomarańcza?).
Jedne i drugie nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, dlatego trzeba uważać, by nie wpadły w poważne tarapaty.

Przeczytaj także: Bezpieczny dom dla dziecka

Zatrucie to nie żarty

Połknięcie szkodliwej substancji może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku.
Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować.

Zobacz: Chemikalia są groźne. Pięciolatek poparzony w cukierni już po przeszczepie skóry


Uwaga, trucizna!

W naszych domach jest mnóstwo bardzo niebezpiecznych substancji. Najgroźniejsze to:

Chemikalia

Niektóre (np. żrące środki czyszczące) uszkadzają przewód pokarmowy, doprowadzają do zaburzeń matabolicznych, mogą zniszczyć nerki, a nawet spowodować śmierć.
Aby doszło do uszkodzenia przełyku wystarczy, że dziecko weźmie do ust coś żrącego dosłownie tylko na chwilę i natychmiast to wypluje.
Zdarza się, że przełyk jest tak zniszczony, że lekarze muszą go wyciąć i zastąpić sztucznym.
Na pierwszym miejscu czarnej listy chirurgów dziecięcych jest popularny Kret do udrażniania rur, bo często trzyma się go pod zlewem, w miejscu dostępnym dla dziecka.

Bardzo groźne są także rozpuszczalniki i kleje.  Mogą powodować depresję ośrodkowego układu nerwowego i uszkodzenie pęcherzyków płucnych.

Kolejne trucizny: detergenty anionowe zawarte w płynach do mycia naczyń, szamponach, mleczkach do czyszczenia i środkach do prania (dawka toksyczna to 1 gram na kilogram masy ciała ) i detergenty kationowe ( dawka śmiertelna dla dorosłego - 1 - 3 gramów), które  powodują wymioty, zapaść krążeniową i śpiączkę. Na szczęście  w szamponach itd detergenty są rozcieńczone i rzadko się zdarza, żeby ilość spożyta przez dziecko była dawka śmiertelną. Lepiej jednak uważać: nie wiemy, jak dużo szamponu o kuszącym zapachu jest w stanie wypić maluch.

Uważać trzeba także na wszelkie inne niejadalne substancje: kremy, mydła, pasty do butów  itd.
Zwykła kreda szkolna (biała i kolorowa)  nie jest trująca, ale może wywołać bóle brzucha i nudności. Podobnie kredki przeznaczone dla dzieci. Jednak  już te profesjonalne, dla artystów, mogą zawierać substancje trujące.

Lekarstwa

Niebezpieczne są wszelkie leki, także te z pozoru niegroźne.
Na przykład leki przeciwkaszlowe zawierają zwykle kodeinę, metadon i inne pochodne opium, a niektóre środki odchudzające – substancje działające jak amfetamina. Bardzo groźne są również tabletki uspokajające.
Reakcja zależy od indywidualnej wrażliwości malucha.
Uwaga!
Bardzo niebezpieczne mogą też być leki przeterminowane. Wszystkie bez wyjątku.

Alkohol

Dawka śmiertelna czystego etanolu wynosi 3 gramy na kilogram masy ciała, a że dzieci ważą niewiele, niedużo alkoholu wystarczy, by maluch się nim poważnie zatruł.

Rośliny

Na czarnej liście roślin domowych jest m.in. bluszcz, gwiazda betlejemska oraz piękna difenbachia, która zawiera truciznę powodującą silny obrzęk gardła. Niewinnie wyglądająca konwalia, którą wiosną lubimy trzymać w wazonikach, ma trujące kwiaty i liście.

Zobacz także: Niebezpieczne rośliny domowe a dziecko


Na co jeszcze trzeba uważać?

Tak naprawdę na wszystko. Jak powiedział Paracelsus, lekarz i przyrodnik uważany za ojca toksykologii, „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną – tylko dawka czyni truciznę”. Pamiętaj, że dawka niebezpieczna dla dzieci jest o wiele mniejsza...

Wystarczy chwila nieuwagi

„Nie mam pojęcia, skąd on to wziął” – takie i podobne tłumaczenia słyszą lekarze z oddziałów ostrych zatruć.

 • Pewien dwulatek z Wrocławia wykorzystał moment, gdy dorośli dzielili tort urodzinowy i pospijał z kieliszków nalewkę wiśniową. Zatruł się alkoholem w obecności troskliwej i nienadużywającej trunków rodziny.
 • Niespełna roczna dziewczynka zjadła tabletki antykoncepcyjne zajętej rozmową cioci. Wyjęła je z otwartej torebki.
 • Dwulatek zjadł babci tabletki na nadciśnienie. Były schowane za telewizorem. Skusił go ich kolor – były czerwone.

Wniosek: wypadki tego rodzaju mogą się zdarzyć wszędzie.
 

Jak zapobiegać zatruciom?

Nie licz na to, że twoje dziecko nie będzie próbowało dobrać się do proszku do prania albo maści dziadka. Wcześniej czy później może to zrobić, zwłaszcza, że wiele otaczających nas trucizn wygląda całkiem atrakcyjnie, przynajmniej w oczach najmłodszych. Zresztą paskudny zapach albo odrażający wygląd nie musi być dla malca żadną przeszkodą.

 • Trzymaj poza zasięgiem dziecka (najlepiej pod kluczem)  wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: tabletki, maści, syropy, wszelkie  środki czystości, mleczka do czyszczenia mebli, pasty do butów, proszki do prania, wybielacze, płyny do płukania tkanin,  farby do włosów, nawozy do roślin doniczkowych, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, kuleczki zwalczające mole itd.  
 • Uważaj na kubeł na śmieci. Lądują w nim opakowania z resztkami niebezpiecznych substancji.  
 • Nie przelewaj ani nie przekładaj chemikaliów do opakowań po jedzeniu, piciu lub lekach. Tragiczne w skutkach pomyłki zdarzają się nawet dorosłym.
 • Zrezygnuj z trujących roślin doniczkowych albo trzymaj je poza zasięgiem dziecka.
 • Od najmłodszych lat ucz dziecko, że nie wolno brać do buzi ani lizać czegoś, co się znajdzie np. leżącego na ziemi „cukierka”,  listków, owoców, kwiatków, różowych kuleczek rozłożonych w kącie piwnicy  itd.
 • Nie rób z zażywania leków zabawy. Nie nazywaj tabletek cukierkami, syropów soczkami itd., by dziecko nie zechciało sięgnąć po nie samodzielnie.
 • Nie zostawiaj syropów itd. w zasięgu dziecka, np. przy łóżku, gdy jest chore. Leki dla maluchów  są na ogół słodkie i smaczne, więc malec może mieć na nie ochotę.
 • Nie spuszczaj malucha z oka. Wystarczy chwila, by to, co groźne, znalazło się w jego buzi.
 • Uważaj na niego także poza domem: w garażu, w piwnicy, w ogródku itd. W każdym z  tych miejsc, można znaleźć mnóstwo niebezpiecznych substancji.
 • Uczul na niebezpieczeństwo pozostałych opiekunów. Dziadkowie czy bezdzietne ciocie nie muszą sobie z niego zdawać sprawy.
 • Pamiętaj, że dzieci są bardzo sprytne. Sądzisz, że twój maluch nie znajdzie tego, co schowasz w torebce albo za telewizorem? Błąd. Bezpieczniej założyć, że ma w oczach rentgen.
 • Pamiętaj, że najłatwiej o wypadek wówczas, gdy w domu jest zamieszanie: cała rodzina bierze udział w porządkach, przychodzą niezapowiedziani goście, z pralki wylewa się woda  itd. Dlatego w takich momentach trzeba być szczególnie czujnym.

Jak pomóc, gdy doszło do zatrucia?

Nie zawsze da się uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem. Jeśli doszło do zatrucia:

 • Otwórz dziecku buzię. Wyciągnij palcami to, co w niej zostało.
 • Zadzwoń na pogotowie. Nie czekaj na wystąpienie niepokojących objawów, zrób to natychmiast. Uwaga!  Zadzwoń na pogotowie także wowczas, jeśli dziecko zaczyna się ślinić albo boli je brzuch, wymiotuje itd., nawet jeśli nie zauważyłaś, by coś jadło.
 • Podaj ważne informacje: nazwę trucizny (jeśli jej nie znasz, to jej opis), jaką ilość trucizny dziecko połknęło, wagę i wiek dziecka, a także kiedy nastąpiło zatrucie.
 • Zabierz do szpitala opakowanie. Często jest na nim skład zjedzonego produktu, telefon do producenta, numer infolinii itd. Takie informacje bardzo pomagają lekarzom.

Uwaga!
Jeśli podejrzewasz u dziecka  zatrucie, nie prowokuj u niego wymiotów bez wyraźnego polecenia lekarza. Jesli dziecko połknęło jakąś substancję żrącą, w czasie wymiotów ponownie podrażni ona przełyk.

KONSULTACJA: dr nauk med. Anna Sokół-Ossowicz, pediatra, Centrum Diagnostyczno-rehabilitacyjne "Promyk Slonca" we Wrocławiu.

Przeczytaj także: Kiedy wezwać karetkę do dziecka

Uwaga na zatrucia grzybami! Przez cały rok! [WIDEO]

Produkty Neutral
materiały prasowe
Zakupy
Z myślą o alergikach
Nikt nie rodzi się z alergią, choć u każdego może się ona rozwinąć i każdemu utrudnić życie. Dlatego Neutral oferuje całą gamę produktów stworzonych specjalnie, aby pomóc efektywnie kontrolować codzienne życie z alergią skórną i podrażnieniami.

Alergia występuje w wyniku kontaktu ze specyficznym alergenem. Może się ona rozwinąć u każdego – zarówno u dziecka, jak i dorosłego w każdym wieku – ponieważ stale mamy kontakt z wieloma różnymi substancjami drażniącymi np. kurzem, kompozycjami zapachowymi etc. Dlatego tak istotne jest to, co na co dzień styka się ze skórą. Marka Neutral to najlepszy wybór dla alergików. O jej bezpieczeństwie świadczyć może certyfikat duńskiego Stowarzyszenia Alergii i Astmy, który gwarantuje, że w produkty nie zawierają żadnych kompozycji zapachowych, barwników i parabenów. W ofercie Neutral znajdziemy detergenty do prania i płukania oraz kosmetyki do mycia i pielęgnacji ciała. Wszystkie produkty z linii Neutral  to 0% barwników, 0% parabenów, 0% kompozycji zapachowych. Kosmetyki do mycia i pielęgnacji ciała z linii Neutral Żel pod prysznic – łagodnie myje i pielęgnuję skórę, zapobiegając jej przesuszeniu. Ma neutralny dla skóry poziom pH , dzięki czemu jest odpowiedni do codziennego mycia twarzy i ciała. Antyperspirant w kulce – zapewnia skuteczną 24-godzinną ochronę przed poceniem i świeżość przez cały dzień. Nie zawiera substancji zapachowych i ma neutralny dla skóry poziom pH, dzięki czemu nie zaburza jej naturalnego funkcjonowania. Dzięki zawartości gliceryny dodatkowo nawilża skórę. Balsam do ciała – zawarta w kosmetyku gliceryna nawilża skórę, a olejek jojoba i masło shea gwarantują odżywienie. Efekt – miękka i elastyczna skóra. Przy regularnym stosowaniu balsam przywraca skórze odpowiedni poziom nawilżenia . Nie pozostawia tłustego filmu. Płyn do mycia rąk – pozwala zachować równowagę nawilżenia skóry, przywracając jej miękkość i elastyczność. Posiada neutralny poziom pH. Szampon do włosów normalnych – dla wszystkich rodzajów włosów o neutralnym dla skóry pH. Łagodnie myje włosy...

Dziecko zaraz się poparzy przechylając garnek
fotolia
Zdrowie
5 niebezpieczeństw czyhających na dziecko w domu – twoim też!
Mama odwróciła się tylko na chwilę - właśnie to zdanie najczęściej słyszą lekarze, gdy przyjmują maluszki, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak ich uniknąć i co robić, gdy już się wydarzą.

Bo właśnie tak jest: wystarczy moment, by dziecko wpakowało się w poważne tarapaty. Dlatego nie ma rady: dzieci trzeba pilnować nieustannie. Gdy z jakichś powodów nie możesz tego zrobić (musisz pójść do toalety, jesteś bardzo zajęta), poproś kogoś o pomoc albo zostaw dziecko w kojcu. Byłoby cudownie, gdyby dzieci siedziały cichutko i oglądały obrazki w swoich książeczkach. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i wchodzą dorosłym pod nogi, starszaki jak zawsze eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci rodzice mają mniej czasu , by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. 1. Niebezpieczne dla dziecka - dropsy czy tabletki  Dzieci uwielbiają eksperymenty z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów. Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki czy czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować . Uwaga! Trzymaj poza zasięgiem dziecka wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów , nawozy do roślin doniczkowych, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Schowaj je w zamykanej na klucz szafce, plastikowym „sejfie” albo gdzieś wysoko....

6-letni Tomek, który po zatruciu grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę
SE/East News
Aktualności
– Nie dawajcie dzieciom grzybów! – apeluje mama chłopca, który zatruł się muchomorem sromotnikowym
Rodzice Tomka, który z powodu zatrucia grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę, wiedzą już, jak łatwo o pomyłkę podczas grzybobrania i z jakim ryzykiem to się wiąże. A ty zdajesz sobie sprawę z ryzyka?

– Nie warto podawać dzieciom grzybów !  My raz podaliśmy i mamy nauczkę na całe życie. O pomyłkę podczas grzybobrania nie jest trudno –  mówi mama Tomka, który w latem 2010 roku zatruł się grzybami i wiele miesięcy musiał walczyć o życie. Miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę .  Jego losy śledziła cała Polska. Przeczytaj także: Zatrucie grzybami u dzieci jest śmiertelnie groźne!   Jeden obiad z grzybami... Jakiś czas po zjedzeniu na obiad grzybów chłopiec zaczął chorować. Wymiotował,  miał biegunkę i silne bóle brzucha. 3 dni po zjedzeniu grzybów trafił do szpitala w Przemyślu i jeszcze tego samego dnia przetransportowano go  – już nieprzytomnego – śmigłowcem do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Przeczytaj także: Zrezygnuj z grzybów       dwa przeszczepy wątroby... Niecały tydzień później przeszczepiono mu wątrobę . Na początku września chłopiec zaczął odzyskiwać przytomność. Niestety, przeszczep został odrzucony . W październiku odbył się kolejny. Zobacz film, który powstał podczas pobytu Tomka w szpitalu.        wiele miesięcy w szpitalu... Chłopiec trafił do Centrum Zdrowia Dziecka  w sierpniu,  a wrócił do domu dopiero  tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dwa lata temu znów musiał spędzić wiele tygodni w szpitalu, bo pojawiły się komplikacje.     ... i całe życie na lekach Tomek ma teraz 12 lat. Czuje się dobrze, ale nadal musi jeździć do Centrum Zdrowia Dziecka   do kontroli.  Musi też stale brać leki, m.in. takie, które zapobiegają odrzutowi przeszczepionej wątroby .     Grzyby mogą zabić! Tomek jest wielkim szczęściarzem: mimo różnych problemów, jego historia skończyła się happy endem. Niestety...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj