Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Związki i seks

7 rad dla mamy singielki

Choć dla dziecka ważni są oboje rodzice, twoja pociecha wcale nie musi czuć się skrzywdzona przez los. Maluch wychowywany bez ojca może być w pełni szczęśliwy i wyrosnąć na wspaniałego człowieka!

Często będzie ci trudniej niż mamom z partnerem u boku, jednak bądź pewna – miłość, jaką darzysz dziecko, doda ci sił, by sprostać wyzwaniu. A poniższe wskazówki psychologów jeszcze ci w tym dopomogą.

Uwierz w siebie

O większości spraw związanych z malcem decydujesz sama – od kupna nowych butów począwszy, na wyborze kółka zainteresowań kończąc. To duża odpowiedzialność, a jednak dajesz sobie z tym radę. Możesz naprawdę być z siebie dumna. Nie pozwól nikomu (sobie też!) kwestionować swojej dzielności.

  • Daj sobie prawo do błędu. Przecież fakt, że ojciec dziecka jest nieobecny nie oznacza, że musisz być mamą ideałem. Pamiętaj, dla malucha najważniejsza jest twoja miłość. Jeżeli dajesz szkrabowi czułość i wsparcie – jesteś mamą najcudowniejszą na świecie!
  • Nie obwiniaj się o to, że syn czy córka wychowuje się bez ojca. Tak po prostu ułożyło ci się życie i nie ma co robić sobie wyrzutów. Poza tym, jeżeli malec miałby dorastać np. w atmosferze nieustających kłótni między rodzicami, to lepiej, że mieszka tylko z tobą.

Szukaj wsparcia

Samotne mamy często chcą sobie udowodnić, że są samowystarczalne. To źle pojęta ambicja, bo okupiona ciągłym brakiem czasu i zmęczeniem.

  • Nie rób wszystkiego sama. Może babcia czasem coś wam upichci lub brat zrobi większe zakupy? Proś też o pomoc przyjaciół, sąsiadów. To żaden wstyd. Zresztą zawsze możesz zaproponować, że się zrewanżujesz i np. odbierzesz dziecko sąsiadki z przedszkola.
  • Czasem odpuść sobie! Podłoga w domu naprawdę nie musi lśnić, a od wypucowanej wanny ważniejszy jest spacer lub zabawa z dzieckiem.

 Ładuj akumulatory

Nie musisz być na okrągło do dyspozycji pociechy. Masz prawo do swoich przyjemności. Dzieci uśmiechniętych matek są szczęśliwsze!

  • Poproś czasem siostrę lub mamę, by zajęła się malcem. A sama wybierz się do znajomych lub do kina. Twoje dziecko tylko na tym zyska.
  • Gdy nie jest to naprawdę konieczne, nie zabiegaj o dodatkowe źródła dochodów. Owszem, wyższe zarobki pozwolą ci zaspokoić dziecięce zachcianki, jednak maluch bardziej potrzebuje ciebie niż kolejnej zabawki.

Nie mów źle o swoim byłym

Ważne, byś pamiętała, że choć twój partner odszedł, to nie przestał być ojcem waszego syna czy córki. Dlatego staraj się nie mieszać dziecka do męsko-damskich porachunków i nie oczerniaj przed nim ojca.

  • Nigdy nie mów: „Tata jest niedobry”. Albo: „Taty z nami nie ma, bo cię nie chciał”. Takie stwierdzenia ranią dziecko, które na ogół ojca kocha, a często nawet go idealizuje.
  • Gdy malec spyta cię, dlaczego tata z wami nie mieszka, udziel mu wyjaśnień. Zrób to jednak bardzo delikatnie. Możesz powiedzieć np.: „Tata zamieszkał osobno, bo tak się stało, że kiedy nosiłam cię pod sercem, on jeszcze nie był gotowy, by mieć dzieci” albo: „Tata się wyprowadził, bo zdecydowaliśmy, że tak będzie lepiej”.

Podsuwaj męskie wzorce

Pociecha regularnie widuje się z tatą? To wspaniale – nie psuj tego. Córka będzie miała potem dobre relacje z mężczyznami, zaś syn nauczy się swojej męskiej roli. A jeśli ojciec zniknął z życia dziecka na dobre?

  • Jak najczęściej zapraszaj do domu dziadka, kuzynów lub wujków. Niech zabierają malca na boisko, do kina czy na wycieczki za miasto. Syn będzie miał wtedy okazję zobaczyć, jak się łowi ryby, gra w nogę, a córka dowie się np. czym jest szarmanckość wobec kobiet.
  • Gdy syn będzie już w wieku szkolnym, staraj się, by w jego otoczeniu pojawiali się wychowawcy kolonijni lub starsi koledzy z harcerstwa. Chłopiec z powodzeniem może się od nich uczyć tego samego, czego zwykle uczy ojciec – np. jak być dzielnym i zaradnym.


ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś dobrą mamą? Quiz z niespodzianką

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Jak być dobrym tatą dla córki
Fotolia
Tata
5 rzeczy, które każdy ojciec powinien zrobić dla swojej córki
Uwielbiasz swoją córkę i chcesz, żeby wyrosła na szczęśliwą kobietę? Przeczytaj, jak możesz jej w tym pomóc.

Dlaczego więź ojca z córką jest tak ważna? Zdaniem psychologów to m.in. od tej właśnie relacji zależy, na jaką kobietę wyrośnie mała dziewczynka – i to zarówno w zakresie samoakceptacji, postrzegania świata, kobiecości i wiary w swoje możliwości, jak i tego, z jakimi mężczyznami będzie się wiązać i jak będą układać się jej relacje z partnerem.  Zdaniem Victorii Secundy, autorki książki o wpływie ojców na emocjonalne i seksualne życie kobiet, jeśli dziewczynka dorasta z chłodnym emocjonalnie ojcem, w dorosłości będzie reagować na swoich partnerów tak jak na ojca: będzie desperacko szukać w nich oparcia i miłości, jednocześnie nie ufając im i nie czując się bezpiecznie.  Co więc może zrobić tata dla swojej córki, by wyrosła na szczęśliwą, silną i pewną siebie kobietę ? Oto 5 ważnych wskazówek: Chwal ją Wiele kobiet przez całe życie zmaga się z niską samooceną . Kwestionują swoje kompetencje, ciągle walczą ze swoimi ciałami, które nigdy nie wydają im się dostatecznie doskonałe, tracą wiele energii na to, by pogrążać się w negatywnych myślach na własny temat. Ty możesz sprawić, że twoja córka nie będzie jedną z tych kobiet. Ojciec, który dostrzega mocne strony swojej córki , pozytywnie wpływa na jej samoocenę. Mów jej, że świetnie sobie poradziła z trudnym zadaniem, podkreślaj, że jest mądra i wyjątkowa. Jeśli będzie dorastać słysząc od najważniejszego mężczyzny w swoim życiu, że jest doceniana i cudowna, będzie pewniejsza siebie najpierw jako nastolatka, a później jako dorosła kobieta. Bądź dobry dla jej mamy To jak traktujesz mamę swojej córki jest dla twojego dziecka jedną z najważniejszych życiowych lekcji. Psychologowie podkreślają, że to dorosła kobieta w waszej rodzinie ma być "królową" , tak by mała "księżniczka" mogła obserwować, jak należy traktować kobietę i by w...

Mama
Sprawdź jaką jesteś mamą - psychotest
Zrób ten krótki test, a przekonasz się jaką jesteś mamą!

Dla swojego smyka jesteś najlepszą mamą pod słońcem . Co nie znaczy, że nie możesz czegoś zmienić... A pomoże ci to odkryć nasz test . Kto wie, może okaże się, że powinnaś... częściej chodzić z koleżankami do kina? Niemal każda z nas raz na jakiś czas dochodzi do wniosku, że mogłaby być lepszą mamą. Taką zawsze uśmiechniętą, cierpliwą, wyrozumiałą, otwartą, zawsze chętną do zabawy... Po prostu mamą idealną . Tylko że ideałów nie ma! A jakie jest prawdziwe życie? Jak najczęściej się zachowujemy jako mamy? Oto kilka typowych sytuacji. Zaznacz, jak najczęściej reagujesz. Nie ma odpowiedzi dobrych i złych. Są tylko prawdziwe. I pamiętaj, że to zabawa! Choć i tu może kryć się ziarenko prawdy :-) 1. W każdym domu jest masa czynności, które trzeba zrobić (np. sprzątanie). Do tego dochodzi jeszcze opieka nad dzieckiem. Ile czasu na nią przeznaczasz? (D) Poświęcasz dziecku cały swój czas, lecz często boisz się, że robisz to w niedostatecznie dobry sposób. Więc wieczorami czytasz książki o zabawach dziecięcych, aby rano być świetnie przygotowana do kolejnego trudnego dnia. (A) Czynności domowe wykonujesz, gdy maluch śpi, a z nim spędzasz pozostały czas. (F) Część czasu poświęcasz malcowi, ale uważasz, że w zasadzie powinien zajmować się sam sobą. (C) Właściwie to wolisz, gdy dzieckiem opiekuje się babcia. Nie masz pomysłów na zabawy, trudno jest ci się przekonać do kolejnej gry z maluchem w zielone. (E) Dzieckiem na ogół zajmuje się niania albo babcia. Twój czas z nim spędzany to zwykle kilkadziesiąt minut dziennie. (B) Część czynności wykonujesz, gdy szkrab śpi, część zaś robisz razem z nim. Nie zapominasz też o chwili dla siebie, i to niekoniecznie w czasie drzemki maleństwa. 2. Twój szkrab na placu zabaw chce się pobawić zabawką innego malucha. (E) Nie masz czasu na zajmowanie się takimi drobiazgami jak ułatwianie...

tata, dziecko, tulić
Tata
Tata supermen: jak być dobrym tatą dla dzieci w różnym wieku
Chcesz, by twój partner bardziej angażował się w wychowanie dziecka? Zamiast robić mu wykład z zakresu rodzicielskich obowiązków, po prostu daj mu do przeczytania ten tekst. Dowie się z niego, jak być świetnym tatą.

Model rodziny, w którym rola ojca ogranicza się do dawania kieszonkowego, czy „szlabanu”, odchodzi do lamusa. Dziś nikogo już nie dziwi widok tatusiów, którzy ze swoimi pociechami szaleją na rolkach, idą na najnowszy film o Bondzie, a nawet (z udręczoną miną) towarzyszą w zakupowych szaleństwach córki. Ojcowie coraz chętniej decydują się też na urlopy tacierzyńskie . I słusznie! Bo wspólna zabawa i codzienne obowiązki pomagają stworzyć niepowtarzalną więź z dzieckiem. To nie tylko inwestycja w przyszłość pociechy, ale także doświadczenie, dzięki któremu mężczyzna ma szansę zarówno odkryć w sobie dziecko, jak i poczuć się prawdziwym facetem. Tata niemowlaka Przewijanie, kąpanie, karmienie… Żadne z tych zajęć nie ujmuje męskości. Przeciwnie. Z obserwacji psychologów wynika, że mężczyzna opiekujący się małym dzieckiem wydaje się kobietom bardziej atrakcyjny niż niezaangażowani w wychowywanie niemowlaka panowie. Właśnie dlatego ojciec pchający wózek wzbudza sympatię płci przeciwnej. Ale oczywiście nie to jest największym atutem zaangażowanego ojcostwa. W pierwszych miesiącach życia buduje się silna więź emocjonalna między rodzicem a dzieckiem. Niemowlak poznaje świat przez dotyk . Doskonałą do niego okazją jest nie tylko zabawa, ale także  kąpanie czy kołysanie do snu. Ciepło ciała ojca, jego zapach i ton głosu dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Tata karmiący kaszką i ocierający łzy, gdy boli brzuszek, staje się dla malucha jedną z najważniejszych osób. To dla dziecka znak, że jest naprawdę kochane. Podpowiedź: Bardzo duży wpływ na relacje ojców z dziećmi mają matki. Mężczyzna chwalony przez żonę za próby (nawet te mniej udane) przewijania czy karmienia niemowlaka będzie częściej i chętniej spędzał czas z dzieckiem. Tata bohaterem dla kilkulatka Tata uchroni przed upadkiem z hulajnogi i najlepiej naprawi...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz