Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
antykoncepcja
Związki i seks

Antykoncepcja: rodzaje, wady i zalety

Antykoncepcja to przeciwdziałanie ciąży. Może być przeznaczona dla kobiet lub mężczyzn. W zależności od rodzaju ma różną skuteczność, różne wady i zalety.

Metody antykoncepcji są różne i każda kobieta, która nie planuje dziecka, może wybrać odpowiedni dla niej sposób zapobiegania ciąży. Tampony z liści akacji, prezerwatywy ze zwierzęcych jelit… – kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście my nie musimy uciekać się do takich sposobów. Zobacz, jakie formy antykoncepcji są dostępne w Polsce i wybierz najlepszą dla siebie. Pamiętaj, żeby skonsultować swój wybór z lekarzem.

Antykoncepcja dla kobiet:


Antykoncepcja męska:

Pigułki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Powodują zagęszczenie śluzu w śluzówce macicy i (najczęściej) hamują jajeczkowanie. Jakie tabletki antykoncepcyjne są dostępne w Polsce?

PIGUŁKA DWUSKŁADNIKOWA (np. Harmonet, Novynette, Yasminelle)
Zawiera dwa hormony: estrogen i gestagen (pigułki jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów, dwu- i trójfazowe – dwie lub trzy różne, w zależności od fazy cyklu). Łyka się ją codziennie, z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami.
Jak działa? Blokuje owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej.
Wybierz ją, jeśli... Już nie karmisz, planujesz mieć kolejne dziecko jeszcze w tym roku, nie palisz i w twojej najbliższej rodzinie nie było poważnych chorób zakrzepowo-zatorowych.
Plusy: Jest bardzo skuteczna, bezpieczna i wygodna w użyciu. Reguluje cykl, sprawia, że krwawienia są mniej obfite.
Minusy: Trzeba o niej codziennie pamiętać. Nie każda kobieta może ją zażywać (przeciwwskazania to m.in. niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, choroba zakrzepowo-zatorowa i palenie papierosów po 35. roku życia i rak sutka). Nie można jej zażywać, jeśli się karmi piersią. U niektórych kobiet może powodować obniżenie nastroju i brak apetytu na seks.
Wskaźnik Pearla: 0,1–3*

UWAGA! Są też pigułki, które łyka się bez żadnej przerwy, codziennie (to niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne Yaz). Jest ich 28, z tym że 24 z nich zawierają hormony, a cztery to placebo. Łykając te pigułki, masz szansę na mniejszą huśtawkę hormonalną niż przy tabletkach, które bierze się tylko przez 21 dni. No i – co najważniejsze – nie musisz liczyć dni i pilnować kalendarza. Kiedy skończy się jedno opakowanie, zaczynasz drugie. Dobry patent dla zapominalskich.

MINIPIGUŁKA (np. Azalia, Cerazette)
Zawiera tylko jeden hormon – gestagen. Łyka się ją codziennie, bez przerw między kolejnymi opakowaniami.
Jak działa? Powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego i blokuje owulację.
Wybierz ją, jeśli... Nadal karmisz piersią lub palisz papierosy albo nie wolno ci przyjmować estrogenów.
Plusy: Szybciej powraca płodność w porównaniu do zwykłej pigułki antykoncepcyjnej (dwuskładnikowej).
Minusy: Trzeba ją przyjmować bardzo regularnie, bo nawet trzygodzinny poślizg może sprawić, że będzie nieskuteczna. Może powodować zaburzenia miesiączkowania: nieregularne cykle, plamienia między miesiączkami.
Wskaźnik Pearla: 0,7–1,1*

Wkładki domaciczne

Wkładka domaciczna, czyli spirala, przypomina kotwicę lub dużą literę T. To tzw. antykoncepcja długoterminowa. W Polsce dostępne są hormonalne i niehormonalne (zawierające miedź) wkładki domaciczne.

WKŁADKA DOMACICZNA (np. hormonalna Mirena, niehormonalne – typu T)
Są dwa rodzaje wkładek: hormonalne (uwalniające gestagen) i zawierające miedź. Zakłada się je raz na kilka lat (w zależności od rodzaju od trzech do siedmiu lat).
Jak działa? Wywołuje w błonie śluzowej macicy tzw. sterylną reakcję zapalną, co sprawia, że komórka jajowa nie może się w niej zagnieździć.
Wybierz ją, jeśli... Nadal karmisz piersią. Możesz ją także stosować, jeśli palisz papierosy.
Plusy: Jest bardzo skuteczna (zwłaszcza hormonalna) i wygodna. Trzeba o niej pamiętać raz na kilka lat. Nie ma wpływu na karmienie piersią. W każdej chwili można ją wyjąć. Nie ma wpływu na libido. Wkładka uwalniająca gestagen zmniejsza lub likwiduje miesiączkę.
Minusy: Może powodować obfite miesiączki oraz plamienia międzymiesiączkowe, ale tylko wkładka zawierająca miedź.
Wskaźnik Pearla: hormonalna 0–0,6; niehormonalna 0,2–1,5*

Antykoncepcja długoterminowa

Antykoncepcja długoterminowa to rozwiązanie dla kobiet, które nie chcą codziennie pamiętać o antykoncepcji. jakie formy długoterminowej antykoncepcji dostępne są w Polsce?

PLASTER ANTYKONCEPCYJNY (np. Evra)
Zawiera dwa hormony, estrogen i gestagen, które stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Przykleja się go co siedem dni.
Jak działa? Hormony przenikają przez skórę i blokują owulację.
Wybierz go, jeśli... Ważysz mniej niż 80 kg, nie palisz lub masz zaburzenia żołądkowe.
Plusy: Jest bardzo wygodny, trzeba o nim pamiętać tylko raz w tygodniu. Hormony przenikają bezpośrednio do krwi (nie obciążają wątroby). Rzadziej niż tabletka powoduje zaburzenia w układzie krzepnięcia krwi.
Minusy: Może wywołać reakcję alergiczną. Nie powinny go stosować kobiety ważące powyżej 80 kg. Może się odkleić.
Wskaźnik Pearla: 0,6–0,9*
Przeczytaj:
Antykoncepcja długoterminowa - miniprzewodnik z komentarzem ekspertów

ZASTRZYK ANTYKONCEPCYJNY (np. Depo-Provera)
Zawiera gestagen. Bierze się go raz na trzy miesiące.
Jak działa? Hamuje owulację, zagęszcza śluz i zmienia śluzówkę jamy macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej.
Wybierz go, jeśli... Karmisz piersią i nie planujesz zajść w najbliższym czasie w ciążę.
Plusy: Jest bardzo skuteczny i wygodny. Trzeba o nim pamiętać tylko raz na kwartał. Zmniejsza krwawienia.
Minusy: Jeśli okaże się, że zastrzyk ci nie służy, będziesz musiała poczekać trzy miesiące, aż minie jego działanie. Może powodować zaburzenia miesiączkowania i tycie, a stosowany długo także osteoporozę. Na powrót płodności trzeba czekać nawet pół roku.
Wskaźnik Pearla: 0–1*

Zobacz:
Czy pigułki antykoncepcyjne powodują spadek libido?

Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

Niedawno urodziłaś dziecko i nie spieszysz się z kolejną ciążą? Zabezpiecz się! Jeśli karmisz dziecko piersią, nie będziesz mieć miesiączki przez sześć–osiem miesięcy po porodzie. Pamiętaj jednak, że płodność może powrócić w każdej chwili (u niektórych kobiet jajniki wznawiają pracę już sześć tygodni po porodzie!) i że owulacja poprzedza pojawienie się miesiączki (a więc możesz zajść w ciążę, nie wiedząc, że twój organizm jest już na to gotowy). Karmienie piersią wyklucza stosowanie pigułek dwuskładnikowych, ale możesz korzystać z innych metod antykoncepcji: (np. minipigułka, wkładka domaciczna).

Inne metody antykoncepcji dla kobiet

Poza wyżej wymienionymi metodami, kobiety mogą sięgać jeszcze po inne sposoby zapobiegania ciąży. Należą do nich:

Środki plemnikobójcze. Występują w postaci żeli, pianek, globulek, nasączonych gąbek. Zawarte w nich środki chemiczne unieruchamiają plemniki. Wskaźnik Perla wynosi dla nich 8-36.

Diafragma i kapturki naszyjkowe. Są mechanicznymi sposobami antykoncepcji. Wykonane są z gumy lub silikonu. Wkłada się je do pochwy tak, aby uniemożliwić plemnikom dostanie się do szyjki macicy. Są wielorazowego użytku i zakłada się je przed stosunkiem, a wyjmuje nie wcześniej niż 6 godzin po nim. Ich skuteczność zależy od dopasowania. Przy idealnym dopasowaniu wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,65.

Antykoncepcja awaryjna

Są to farmaceutyki przyjmowane jednorazowo po stosunku – do 72 godzin po nim. Najwyższą skuteczność (blisko 100 proc.) mają po przyjęciu do 12 godzin od zbliżenia. Zawierają dużą dawkę hormonów, które hamują owulację, utrudniają wędrówkę plemników do jajeczka oraz implantację jajeczka w macicy. Antykoncepcja awaryjna używana w sytuacjach, gdy zawiodły inne metody antykoncepcji (np. pęknięta prezerwatywa), gdy doszło do pominięcia przyjęcia dawki antykoncepcji hormonalnej, po stosunku bez zabezpieczenia i po gwałcie.

Antykoncepcja awaryjna dostępna jest po konsultacji z lekarzem i na receptę. Jej koszt to 50-150 zł.

Antykoncepcja męska – wazektomia

To chirurgiczny zabieg, który sprawia, że w nasieniu mężczyzny nie ma plemników. Wazektomia nie upośledza libido ani przeżywania orgazmu. Zabieg nie jest refundowany.

Antykoncepcja męska – prezerwatywy

Poza tym, że uniemożliwiają nasieniu dostać się do pochwy kobiety, chronią też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Aby prezerwatywy działały skutecznie, muszą być dobrze dopasowane rozmiarem do penisa – za małe mogą pękać, za duże ześlizgiwać się, co sprawia, że ryzyko ciąży wzrasta. Warto też pamiętać, że stosując tę metodę antykoncepcji, nie można używać lubrykantów zawierających oleje. Niszczą one materiał, z którego zrobione są prezerwatywy, przez co mogą pękać. Takich problemów nie przysparzają lubrykanty na bazie wody.

Przed użyciem koniecznie trzeba sprawdzić termin przydatności do użycia prezerwatywy – przeterminowane mogą pękać.

Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi 2-7, czasami podawane dane to 2-17. Łączenie tej metody antykoncepcji z preparatami plemnikobójczymi zwiększa skuteczność zapobiegania ciąży.

* Im wskaźnik Pearla jest niższy, tym skuteczniejsza jest dana metoda (wskaźnik podajemy za książką Johna Guillebauda „Antykoncepcja. Pytania i odpowiedzi”).

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.

Zobacz też:

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

02B57530.jpg
Związki i seks
Dobrze zabezpieczona
Udany seks jest możliwy tylko wtedy, gdy nie musisz obawiać się niechcianej ciąży.Jaką metodę antykoncpecji wybrać?

Tampony z liści akacji lub krokodylich kup, kapturki z połówek cytryny, prezerwatywy ze zwierzęcych jelit... Kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście my nie musimy uciekać się do takich sposobów. Nie jesteś jeszcze gotowa na kolejną ciążę albo po prostu nie chcesz mieć już więcej dzieci? Oto nowoczesne i przede wszystkim bardzo skuteczne metody, które masz do dyspozycji. Wskaźnik Pearla mówi, ile ze stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez rok zaszło w ciążę. Im wskaźnik jest niższy, tym skuteczniejsza jest metoda. Pigułka hormonalna Zawiera dwa hormony - estrogen i gestagen (przy czym tak zwane pigułki jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów, natomiast dwu-, i trójfazowe dwie lub trzy różne dawki, w zależności od fazy cyklu). Tabletki łyka się codziennie z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Blokuje owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. Jest bardzo skuteczna, bezpieczna (od lat 60. dawka etynyloestradiolu zmniejszyła się ze 150 do 20 mikrogramów na tabletkę), wygodna w użyciu i niedroga (najtańsze pigułki kosztują około 5 zł). Reguluje cykl, skraca czas i obfitość krwawienia miesięcznego, zapobiega zapaleniom jajników, zmniejsza ryzyko osteoporozy, endometriozy, ciąży pozamacicznej, raka jajnika i trzonu macicy oraz łagodnych chorób sutka. Trzeba codziennie pamiętać o jej wzięciu. Przeciwwskazania do stosowania pigułek to m.in. niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, choroba zakrzepowo-zatorowa i palenie papierosów po 35. roku życia). Może powodować spadek libido, tycie oraz sprzyjać stanom zapalnym pochwy. Wskaźnik Pearla: 0,1–3. Minipigułka Zawiera tylko gestagen. Tabletki łyka się codziennie, bez przerw między opakowaniami. Zagęszcza śluz szyjkowy. Minipigułkę mogą stosować kobiety...

Antykoncepcja, prezerwatywy, kobieta i mężczyzna w łóżku, współżycie, seks
Fotolia
Związki i seks
Antykoncepcja – wybierz coś dla siebie
Która metoda zapobiegania ciąży jest najlepsza? Na pewno ta bezpieczna, skuteczna i dopasowana do stylu życia danej kobiety.

Nie wiesz, jaka antykoncepcja jest najlepsza dla ciebie? W podjęciu decyzji pomoże ci ginekolog. Co może ci zaproponować? Najpewniej nie będzie to żadna z metod naturalnych. Należałoby je raczej traktować jako sposoby pomagające wybrać najlepszy moment na poczęcie dziecka niż jako ochronę przed ciążą. Poza tym za antykoncepcję (zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia) uznaje się metody niewykluczające współżycia. A metody naturalne opierają się na czasowej abstynencji. Lekarz nie poleci ci także stosunku przerywanego, choć blisko 20 proc. Polaków nadal w ten sposób próbuje uniknąć ciąży! Z badań wynika, że wśród kobiet stosujących tę metodę 19 na sto zachodzi w ciążę. Wśród przyjmujących pigułkę tzw. wskaźnik Pearla wynosi 0,1 (jej skuteczność ocenia się na 99,9 proc.), zaś u kobiet, które wybrały wkładkę, 0,6 (99,4 proc.). Jeśli nie chcesz mieć więcej dzieci albo planujesz je w późniejszym czasie – zdecyduj się na taką metodę, która ci to umożliwi. Oto, co masz do wyboru: Pigułka dwuskładnikowa (np. Cilest, Yasmin, Novynette) JAK DZIAŁA: Blokuje owulację i zagęszcza śluz w szyjce macicy, który staje się nieprzenikliwy dla plemników. Pigułkę łyka się codziennie przez 21 dni. WYBIERZ JĄ, JEŚLI: Już nie karmisz, planujesz mieć kolejne dziecko jeszcze w tym roku (po odstawieniu tabletki możesz zajść w ciążę od razu w kolejnym cyklu), nie palisz i w twojej najbliższej rodzinie nie było poważnych chorób zakrzepowo-zatorowych. ZALETY: Pomaga uregulować cykl miesięczny, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. WADY: Niekiedy u niektórych kobiet biorących pigułki pojawia się obniżenie libido albo spadek nastroju. Zastrzyk (Depo-provera) JAK DZIAŁA: Zawiera dużą dawkę progestagenu, który blokuje owulację i zagęszcza śluz. Ginekolog wstrzykuje go domięśniowo co trzy miesiące. WYBIERZ...

Antykoncepcja po ciąży powinna być bezpieczna dla dziecka
Fotolia
Związki i seks
Antykoncepcja dla mam
Jak zabezpieczyć się przed kolejną ciążą – radzi lek. med. Robert Gizler, ginekolog położnik. Oto przegląd metod antykoncepcji dla kobiet, które już urodziły.

Antykoncepcja po ciąży? Jest potrzebna, jeśli chcesz wrócić do udanego życia seksualnego, a boisz się kolejnej ciąży. Oto metody antykoncepcji, które są dozwolone nawet dla mam karmiących piersią (mniej lub bardziej skuteczne – wybór należy do ciebie). Metody naturalne Mierzenie temperatury, obserwacja śluzu. Jeśli choć przez moment pomyślałaś o naturalnych metodach, daj sobie z nimi spokój. Po porodzie masz kompletnie rozregulowaną gospodarkę organizmu i mierzenie temperatury czy obserwację śluzu możesz potraktować wyłącznie hobbystycznie.   Karmienie piersią. Opowieści o tym, że to dobra metoda antykoncepcyjna, włóż między bajki. Teoretycznie, jeśli przystawiasz malca do piersi regularnie, np. co trzy godziny, i nie podajesz mu smoczka, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi tylko jeden procent. Wystarczy jednak, że dzidziuś (a ty z nim) prześpicie jedno karmienie, by zmienił się poziom hormonów, a więc szansa na zapłodnienie bardzo wzrasta. Uwaga! Brak miesiączki również nie oznacza, że jesteś "bezpieczna". Spadek hormonów może odblokować owulację w najmniej spodziewanym momencie.   Prezerwatywy Dość dużym ryzykiem obarczone jest też stosowanie prezerwatyw (w ciążę zachodzi od dwóch do piętnastu kobiet na sto). Możesz oczywiście dodatkowo zabezpieczać się środkami chemicznymi (sprawdź: globulki, czyli preparaty chemiczne ), ale ich skuteczność także jest niska.   Tabletka jednoskładnikowa Tabletka jednoskładnikowa (zawiera wyłącznie progestagen) jest dobrym rozwiązaniem dla mam karmiących piersią. W Polsce jest sprzedawana pod nazwą Cerazette. Taka pigułka powoduje zgęstnienie śluzu szyjkowego, zmniejsza ilość i rozmiar naczyń krwionośnych w śluzówce macicy, przez co zapobiega zapłodnieniu. Zalety tabletki jednoskładnikowej: niski wskaźnik Pearla (stosuje się go do oceny...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj