
Najczęściej to kobieta dba o antykoncepcję w związku, stosując tabletki lub plastry antykoncepcyjne. Mężczyźni z reguły wybierają prezerwatywy. Jednak dostępne są też inne męskie formy antykoncepcji. Jakie i jaka jest ich skuteczność? Podpowiadamy!
Antykoncepcja dla mężczyzn
Antykoncepcja jest na tyle prywatną sprawą, że każda para powinna indywidualnie ustalić, jaka metoda zapobiegania ciąży najbardziej odpowiada obojgu partnerom. Warto jednak poznać cały szereg dostępnych metod, by wybrać tę najlepszą. Wśród męskich sposobów antykoncepcji znajdują się takie, jak:
- prezerwatywy
- wazektomia
- stosunek przerywany
Prezerwatywy - najpopularniejsza metoda męskiej antykoncepcji
Prezerwatywy wybierane są przez znakomitą większość mężczyzn, którzy odpowiadają za antykoncepcję w związku. Dlaczego? Są one:
- łatwo dostępne;
- tanie;
- wygodne;
- chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Prezerwatywy mają jednak też wady. Po pierwsze trzeba je zakładać w trakcie stosunku, co może być uciążliwe, a po drugie materiał, z którego są wykonane, może powodować dyskomfort zarówno o mężczyzny, jak i u kobiety. Prezerwatywy mogą też osłabiać doznania.
Czym jest wazektomia?
Wazektomia to najskuteczniejsza, ale też najbardziej inwazyjna metoda męskiej antykoncepcji, polegającej na przecięciu nasieniowodów. Mężczyzna musi być poddany zabiegowi chirurgicznemu, który trwa ok. pół godziny. W jego wyniku mężczyzna traci płodność. Jest to więc zabieg polecany tym panom, którzy mają już dzieci i nie chcę mieć już więcej potomstwa. Teoretycznie możliwy jest zabieg odwracający, jednak taka reoperacja nie zawsze się udaje. Istnieje więc ryzyko, że mężczyzna będzie chciał mieć w przyszłości dzieci, ale nie będzie to już możliwe.
Zalety i wady stosunku przerywanego
Stosunek przerywany to najbardziej naturalna metoda męskiej antykoncepcji, ale jednocześnie najbardziej zawodna. Niektórzy wybierają ją ze względu na swoje przekonania lub potrzebę unikania jakichkolwiek mechanicznych lub farmakologicznych środków antykoncepcyjnych. Innym jednak zupełnie ona nie odpowiada, ponieważ może wiązać się z dodatkowym stresem i brakiem komfortu.
Czy istnieją tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn?
Na razie nie są jeszcze dostępne hormonalne tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn, podobne do tych, jakie stosują kobiety, ale trwają prace naukowe nad ich wyprodukowaniem. W składzie tabletek ma być męski hormon – testosteron, który ma powodować, że w nasieniu znikną plemniki. Skuteczność tej metody ma być podobna, jak w przypadku pigułek antykoncepcyjnych dla kobiet i być odwracalna. Po odstawieniu tabletek plemniki znów mają być produkowane w nasieniu.
Zrób test, ile powinnaś mieć dzieci
Skuteczność metod antykoncepcji dla mężczyzn
Wybierając konkretną metodę zapobiegania ciąży, dobrze jest wiedzieć, jak skuteczną ochronę ona zapewnia. Skuteczność poszczególnych metod męskiej antykoncepcji wygląda następująco:
- stosunek przerywany: trudno stwierdzić, bo zależy to od momentu cyklu kobiety (czy ma akurat dni płodne, czy nie). Przy najdogodniejszych warunkach skuteczność może osiągnąć nawet 96 proc.
- prezerwatywy: 98 proc.
- wazektomia: 99,9 proc.
Zobacz też: