Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Antykoncepcja dla mężczyzn
StockAdobe
Związki i seks

Antykoncepcja dla niego. Co wybrać?

Jeśli w waszym związku to partner odpowiada za antykoncepcję, prawdopodobnie stosujecie prezerwatywy. A jakie inne metody męskiej antykoncepcji warto rozważyć? Sprawdź! Wyjaśniamy, czym jest wazektomia i czy istnieją tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn.

Najczęściej to kobieta dba o antykoncepcję w związku, stosując tabletki lub plastry antykoncepcyjne. Mężczyźni z reguły wybierają prezerwatywy. Jednak dostępne są też inne męskie formy antykoncepcji. Jakie i jaka jest ich skuteczność? Podpowiadamy!

Antykoncepcja dla mężczyzn

Antykoncepcja jest na tyle prywatną sprawą, że każda para powinna indywidualnie ustalić, jaka metoda zapobiegania ciąży najbardziej odpowiada obojgu partnerom. Warto jednak poznać cały szereg dostępnych metod, by wybrać tę najlepszą. Wśród męskich sposobów antykoncepcji znajdują się takie, jak:

  • prezerwatywy
  • wazektomia
  • stosunek przerywany

Prezerwatywy - najpopularniejsza metoda męskiej antykoncepcji

Prezerwatywy wybierane są przez znakomitą większość mężczyzn, którzy odpowiadają za antykoncepcję w związku. Dlaczego? Są one:

  • łatwo dostępne;
  • tanie;
  • wygodne;
  • chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Prezerwatywy mają jednak też wady. Po pierwsze trzeba je zakładać w trakcie stosunku, co może być uciążliwe, a po drugie materiał, z którego są wykonane, może powodować dyskomfort zarówno o mężczyzny, jak i u kobiety. Prezerwatywy mogą też osłabiać doznania.

Czym jest wazektomia?

Wazektomia to najskuteczniejsza, ale też najbardziej inwazyjna metoda męskiej antykoncepcji, polegającej na przecięciu nasieniowodów. Mężczyzna musi być poddany zabiegowi chirurgicznemu, który trwa ok. pół godziny. W jego wyniku mężczyzna traci płodność. Jest to więc zabieg polecany tym panom, którzy mają już dzieci i nie chcę mieć już więcej potomstwa. Teoretycznie możliwy jest zabieg odwracający, jednak taka reoperacja nie zawsze się udaje. Istnieje więc ryzyko, że mężczyzna będzie chciał mieć w przyszłości dzieci, ale nie będzie to już możliwe.

Zalety i wady stosunku przerywanego

Stosunek przerywany to najbardziej naturalna metoda męskiej antykoncepcji, ale jednocześnie najbardziej zawodna. Niektórzy wybierają ją ze względu na swoje przekonania lub potrzebę unikania jakichkolwiek mechanicznych lub farmakologicznych środków antykoncepcyjnych. Innym jednak zupełnie ona nie odpowiada, ponieważ może wiązać się z dodatkowym stresem i brakiem komfortu.

Czy istnieją tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn?

Na razie nie są jeszcze dostępne hormonalne tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn, podobne do tych, jakie stosują kobiety, ale trwają prace naukowe nad ich wyprodukowaniem. W składzie tabletek ma być męski hormon – testosteron, który ma powodować, że w nasieniu znikną plemniki. Skuteczność tej metody ma być podobna, jak w przypadku pigułek antykoncepcyjnych dla kobiet i być odwracalna. Po odstawieniu tabletek plemniki znów mają być produkowane w nasieniu.

Zrób test, ile powinnaś mieć dzieci

Skuteczność metod antykoncepcji dla mężczyzn

Wybierając konkretną metodę zapobiegania ciąży, dobrze jest wiedzieć, jak skuteczną ochronę ona zapewnia. Skuteczność poszczególnych metod męskiej antykoncepcji wygląda następująco:

  • stosunek przerywany: trudno stwierdzić, bo zależy to od momentu cyklu kobiety (czy ma akurat dni płodne, czy nie). Przy najdogodniejszych warunkach skuteczność może osiągnąć nawet 96 proc.
  • prezerwatywy: 98 proc.
  • wazektomia: 99,9 proc.

Zobacz też:

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Fotolia.pl
Związki i seks
Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów
Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne , takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny. - Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik. Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?   Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczn y w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat). Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich. - Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki....

antykoncepcja bez recepty
AdobeStock
Związki i seks
Antykoncepcja bez recepty - dostaniesz ją w aptece od ręki
Jest łatwo dostępna i można ją stosować niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową.

Antykoncepcja bez recepty nie wymaga zgody lekarza na jej stosowanie. Zalicza się do niej przede wszystkim prezerwatywy męskie i kobiece, kapturki doszyjkowe oraz środki plemnikobójcze. Oto wykaz środków antykoncepcyjnych bez recepty dostępnych na rynku. Środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty Do środków antykoncepcyjnych, których stosowanie nie wymaga recepty lekarskiej, zalicza się: prezerwatywy męskie; prezerwatywy kobiece zwane też femidomami; błonę dopochwową (diafragma); kapturek naszyjkowy; gąbkę dopochwową; środki plemnikobójcze - żele, pianki, globulki antykoncepcyjne. Część z nich nie jest zbyt popularna w Polsce, stąd można kupić je tylko przez internet lub na zagranicznych stronach aukcyjnych. Antykoncepcja mechaniczna bez recepty Takie metody zapobiegania ciąży polegają na stworzeniu mechanicznej bariery, która uniemożliwia zajście w ciążę. Do tego rodzaju antykoncepcji, nazywanej także barierową zaliczamy: prezerwatywę dla mężczyzn - jedna z najbardziej powszechnych oraz najłatwiej dostępnych metod antykoncepcyjnych;  tworzy nieprzepuszczalną barierę między narządami płciowymi kobiety i mężczyzny; z prezerwatywy trzeba umiejętnie korzystać - nie uszkodzić jej podczas otwierania bądź zakładania; aby mieć pewność, że jej szczelność nie została naruszona, można po stosunku nalać do prezerwatywy wody i sprawdzić, czy nie przecieka; prezerwatywę dla kobiet - to pochewka zakończona dwoma giętkimi pierścieniami: zamkniętym i otwartym; jeden (o mniejszych rozmiarach) jest zamknięty i służy do wprowadzenia prezerwatywy do pochwy i zasłonięcia szyjki macicy , drugi zaś pozostaje na zewnątrz; w ten sposób powstaje bariera między narządami partnerów; błonę dopochwową - ma kształt półkuli, wykonanej z cienkiej gumy lateksowej, której brzeg jest wzmocniony metalowym pierścieniem;...

tabletki antykoncepcyjne
AdobeStock
Związki i seks
Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, stosowanie, przeciwwskazania
Tabletki antykoncepcyjne, zwane też pigułkami, blokują owulację i nie dopuszczają do zapłodnienia. Są jedną z najbardziej skutecznych form zapobiegania ciąży.

Dobre tabletki antykoncepcyjne są skuteczne i niezbyt kłopotliwe. Muszą też być bezpieczne, czyli bez skutków ubocznych. Ponieważ na rynku jest dużo różnych tabletek antykoncepcyjnych, warto zdecydować się na jedną z nich po konsultacji z lekarzem, gdyż nie wszystkie tego typu preparaty nadają się dla każdej kobiety. Oto najważniejsze sprawy związane z antykoncepcją hormonalną. Tabletki antykoncepcyjne: Rodzaje i działanie Przeciwwskazania Skutki uboczne Badania przed zastosowaniem Zdrowotne zalety Rodzaje i działanie tabletek antykoncepcyjnych Tabletki antykoncepcyjne, zwane też pigułkami antykoncepcyjnymi, zapewniają kobiecie niemal 100-procentową gwarancję ochrony przed niechcianą ciążą. Dzielimy je na: jednoskładnikowe - zawierają tylko jeden rodzaj syntetycznego hormonu; dwuskładnikowe - są najczęściej stosowane, posiadają dwa rodzaje hormonów: estrogen i progestagen (syntetyczny progesteron). Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe Zwane też minipigułkami . Zawierają jeden hormon – progestagen. Zalecane kobietom, które źle tolerują wysoki poziom hormonów stosowanych w pigułkach dwuskładnikowych. Mają mniej skutków ubocznych . Bezpieczne także dla kobiet karmiących, gdyż nie zawierają estrogenu hamującego laktację. Są tak samo skuteczne jak tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe.  Działanie: zmieniają właściwości śluzu w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do jajeczka. Niektóre jednoskładnikowe pigułki hamują też owulację . Gdy zapomnisz wziąć pigułkę jednoskładnikową: Jeżeli spóźnienie w zażyciu pigułki wynosi mniej niż 3 godziny, trzeba jak najszybciej połknąć zapomnianą tabletkę. Gdy spóźnienie wynosi ponad 3 godziny, trzeba jak najszybciej zażyć zapomnianą tabletkę i stosować dodatkową antykoncepcję, np. prezerwatywy. Jak brać tabletki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz