Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
huśtawki nastroju u mężczyzn
Fotolia
Związki i seks

Huśtawki nastrojów? To dobre dla kobiet, mężczyznom ich oszczędzimy!

Naukowcy przerwali pracę nad zastrzykiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Powód? Kilku panów skarżyło się na huśtawki nastroju po hormonach. A my nie możemy się skarżyć?

Nie wiem jak wy, ale ja czekam na antykoncepcję dla mężczyzn, inną niż prezerwatywy czy wazektomia. Hormonalną najlepiej. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że uważam, że równouprawnienie powinno obejmować również metody zapobiegania ciąży i przeszkadza mi to, że cały wachlarz środków antykoncepcyjnych przeznaczony jest dla kobiet, przerzucając na nie całą odpowiedzialność, żeby nie było dziecka (a jeśli stosowana metoda zawiedzie, zawsze można powiedzieć, że kobieta zrobiła to specjalnie, żeby "złapać go na dziecko"!), po drugie jestem po prostu ciekawa, ilu mężczyzn zdecydowałoby się łykać pigułki. Tyle mówią o partnerstwie, że chętnie poddałabym ich takiemu testowi. Mam pewne podejrzenia, co do jego wyników, a wy?

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn istnieje, ale...

Ostatnie wydarzenia dotyczące badań nad antykoncepcją hormonalną dla mężczyzn, tylko potwierdzają te przypuszczenia. Ze świata nauki dotarła do nas (nareszcie!) optymistyczna wiadomość: naukowcom udało się stworzyć hormonalny zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn, który daje 96% skuteczność. To nie żart! Tylko że nie ma się z czego cieszyć, drogie Panie (i Panowie?), bo okazuje się, że prace na tą przełomową formą antykoncepcji zostały przerwane. Dlaczego? – zapytacie. Z powodu huśtawek nastrojów i innych skutków ubocznych, na które skarżyli się mężczyźni z grupy badawczej. A dokładniej: 20 mężczyzn. Z 320 testujących zastrzyk antykoncepcyjny. Tadam! 

Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej - tylko dla kobiet!

Huśtawki nastroju to zło, to dobre dla kobiet, mężczyznom tego nie zrobimy! – pomyśleli naukowcy i zwinęli badanie. A kobiety? No cóż, pozostaje nam zaśmiać się gorzko. Od lat łykamy, wstrzykujemy i przyklejamy sobie hormony, zmagając się z huśtawkami nastrojów, spadkiem libido, przybieraniem na wadze, plamieniem międzymiesiączkowym, trądzikiem, spadkiem libido, a nawet depresją. Nowe duże badanie dowiodło, że ryzyko wystąpienia depresji u kobiet  zażywających dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne jest o 23 proc. większe niż u tych, które zażywają tzw. minipigułki, zawierające tylko progestagen (znane jako antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią).  Taka wisienka na torcie innych skutków ubocznych łykania hormonów.

Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn - obiecujące wyniki, lecz...

Wróćmy jednak do badania nad antykoncepcją hormonalną dla mężczyzn. 96 proc. skuteczności to całkiem niezły wynik. 320 ochotników zgodziło się przetestować zastrzyki, ale pojawiły się trudności, w obliczu których prowadzenie dalszych prac, tudzież wprowadzenie tabletek do obrotu, straciło sens. Jak wspominałam, 20 mężczyzn zrezygnowało z udziału w badaniu ze względu na skutki uboczne zażywania pigułek: 6 skarżyło się na huśtawki nastrojów, kolejnych 6 poddało się dlatego, że zaobserwowali u siebie jeden z niepożądanych objawów: trądzik, ból lub strach przed zastrzykiem (!), palpitacje serca, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia erekcji. 8 mężczyzn podało więcej niż jeden powód, z czego wiele dotyczyło zmian nastroju. Cale badanie trzeba było przerwać z powodu tych 20 mężczyzn.

Zastrzyki antykoncepcyjne dla panów - trzeba wyeliminować skutki uboczne!

Komunikat prasowy brzmiał następująco: "Z nowego badania wynika, że mężczyźni mogą brać zastrzyki antykoncepcyjne, żeby zapobiegać ciąży u partnerek. Naukowcy wciąż pracują nad tym, żeby udoskonalić kombinację hormonów tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia łagodnych i średnich objawów ubocznych, takich jak depresja i inne zaburzenia nastroju". Pytanie brzmi: czy kobiety też mogą prosić o pigułkę bez żadnych efektów ubocznych? Bo antykoncepcja dla mężczyzn najwyraźniej nie może ich mieć w ogóle. Zero. Tak jak zero obecnie dostępnych hormonalnych metod zapobiegania ciąży dla mężczyzn. Czy to znaczy, że kobiety to jednak ta silniejsza płeć? A może po prostu gorsza?

Zobacz też:

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Fotolia.pl
Związki i seks
Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów
Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne , takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny. - Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik. Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?   Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczn y w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat). Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich. - Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki....

jaką metodę antykoncepcji wybrać?
Fotolia
Związki i seks
Kobieta u ginekologa: jak zapobiegać ciąży?
Każda z nas szuka idealnej metody zapobiegania ciąży. Idealnej, czyli przede wszystkim skutecznej i dającej pewność, że nie zawiedzie. Zobacz, jakie metody antykoncepcyjne poleca lekarz ginekolog.

Antykoncepcja nie tylko nie może szkodzić zdrowiu, ale także powinna dawać kobiecie dodatkowe korzyści. Idealna antykoncepcja powinna nie dawać skutków ubocznych, być skuteczna i niekłopotliwa w stosowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie. Są przecież metody zapobiegania ciąży , które dodatkowo sprawiają, że młoda dziewczyna może na przykład pozbyć się szpecącego trądziku, a czterdziestolatka wyleczyć z anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami. Naprawdę teraz każda z nas może znaleźć sposób, który właśnie dla niej spełni wszelkie wymagane kryteria. Oto jeden dzień pracy prof. Violetty Skrzypulec, ginekologa z ogromnym doświadczeniem. Przedstawiamy kobiety, które zgłosiły się do jej gabinetu z prośbą o wybranie najlepszej dla nich metody antykoncepcji. O tym, który sposób każdej z nich zaproponowała i dlaczego właśnie ten, przeczytaj sama. Ważne, że skuteczność tych metod jest w zasadzie taka sama i wynosi blisko 100 proc. Dla kogo pigułka antykoncepcyjna? Ewa, 30 lat: Ma jedno dziecko, nie wie jeszcze, czy chciałaby kiedyś urodzić następne. Teraz chce mieć pewne zabezpieczenie przed ciążą, bo niedawno wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wybór lekarza : Najkorzystniejszą metodą zapobiegania ciąży w takich przypadkach jest doustna antykoncepcja hormonalna . Zabezpiecza skutecznie przed zajściem w ciążę, a jednocześnie daje możliwość szybkiego powrotu do płodności po odstawieniu tabletek (najczęściej już w następnym cyklu, choć niektórzy lekarze doradzają odczekanie kilku miesięcy). Pigułki tego typu zawierają dwa rodzaje hormonów: gestagen i estrogen, a ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. Przyjmuje się je przez 21 dni, w czasie tygodniowej przerwy w ich stosowaniu pojawia się krwawienie (około 2–3 dni po przyjęciu ostatniej pigułki). Jest ono jednak najczęściej mniej obfite i krótsze, niż zwykła miesiączka. Wady tej...

Antykoncepcja po porodzie
AdobeStock
Związki i seks
Ciąża po ciąży: jak jej zapobiec? Przeczytaj o antykoncepcji po porodzie
Kolejna ciąża wkrótce po porodzie? Jeśli jesteś młodą mamą i chcesz zabezpieczyć się przed ciążą, wybierz najlepszą dla siebie metodę antykoncepcyjną.

Czy karmienie piersią po porodzie jest dostateczną metodą antykoncepcji? Być może słyszałaś, że w okresie laktacji nie zajdziesz w ciążę. Ale nie zawsze tak musi być. Karmienie piersią może być rzeczywiście sposobem na zabezpieczenie się przed ciążą , ale tylko jeśli spełnisz ściśle określone i bardzo rygorystyczne warunki. Istnieje jednak wiele innych bezpiecznych dla ciebie i dziecka metod antykoncepcyjnych. Dowiedz się więcej! Ciąża po ciąży - to możliwe! Naturalna antykoncepcja po ciąży Pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią Jak określić dni płodne po porodzie? Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie Antykoncepcja w połogu Antykoncepcja po drugiej ciąży Prezerwatywy po porodzie Antykoncepcja po porodzie - to ważne! Ciąża po ciąży - to możliwe! Pamiętaj, by o antykoncepcji pomyśleć wcześniej, a nie dzień przed pierwszym zbliżeniem po porodzie . Płodność oczywiście nie powraca wraz z pojawieniem się dziecka. Jajniki zaczynają pracować mniej więcej po 6 tygodniach, ale zdarza się też, że dopiero po 6 miesiącach od narodzin dziecka. Określenie płodności w czasie karmienia piersią wcale nie jest łatwe... Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się przed zbyt szybką ciążą, wybierz najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcyjną. Naturalna antykoncepcja po ciąży Z powodu moich przekonań jestem przeciwniczką środków antykoncepcyjnych. Szukam naturalnej metody zabezpieczenia się przed ciążą. Sposób dla ciebie: Wypróbuj metodę „laktacyjnego braku miesiączek” (w skrócie LAM). Jak to działa: Stosuj wyłączne karmienie piersią dziecka – nie podawaj mu żadnych innych posiłków i nie dopajaj. Przystawiaj dziecko do piersi co najmniej 6 razy na dobę . Łącznie dziecko powinno spędzić przy piersi nie mniej niż 100 minut dziennie . Przerwy między...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta