
Czy karmienie piersią po porodzie jest dostateczną metodą antykoncepcji? Być może słyszałaś, że w okresie laktacji nie zajdziesz w ciążę. Ale nie zawsze tak musi być. Karmienie piersią może być rzeczywiście sposobem na zabezpieczenie się przed ciążą, ale tylko jeśli spełnisz ściśle określone i bardzo rygorystyczne warunki. Istnieje jednak wiele innych bezpiecznych dla ciebie i dziecka metod antykoncepcyjnych. Dowiedz się więcej!
- Ciąża po ciąży - to możliwe!
- Naturalna antykoncepcja po ciąży
- Pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią
- Jak określić dni płodne po porodzie?
- Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie
- Antykoncepcja w połogu
- Antykoncepcja po drugiej ciąży
- Prezerwatywy po porodzie
- Antykoncepcja po porodzie - to ważne!
Ciąża po ciąży - to możliwe!
Pamiętaj, by o antykoncepcji pomyśleć wcześniej, a nie dzień przed pierwszym zbliżeniem po porodzie. Płodność oczywiście nie powraca wraz z pojawieniem się dziecka. Jajniki zaczynają pracować mniej więcej po 6 tygodniach, ale zdarza się też, że dopiero po 6 miesiącach od narodzin dziecka. Określenie płodności w czasie karmienia piersią wcale nie jest łatwe... Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się przed zbyt szybką ciążą, wybierz najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcyjną.
Naturalna antykoncepcja po ciąży
Z powodu moich przekonań jestem przeciwniczką środków antykoncepcyjnych. Szukam naturalnej metody zabezpieczenia się przed ciążą.
Sposób dla ciebie: Wypróbuj metodę „laktacyjnego braku miesiączek” (w skrócie LAM).
Jak to działa: Stosuj wyłączne karmienie piersią dziecka – nie podawaj mu żadnych innych posiłków i nie dopajaj.
- Przystawiaj dziecko do piersi co najmniej 6 razy na dobę.
- Łącznie dziecko powinno spędzić przy piersi nie mniej niż 100 minut dziennie.
- Przerwy między posiłkami nie mogą być dłuższe niż 6 godzin.
Ważne jest, by dziecko zawsze ssało intensywnie (a nie przysypiało przy piersi). Dzięki tej metodzie możesz odsunąć moment pojawienia się owulacji nawet do 6 miesięcy po porodzie. Wskaźnik zawodności tej metody wynosi 0,7 proc., czyli na 100 kobiet, które stosują ją przez rok, mniej niż jedna zachodzi w ciążę. Jednak by go osiągnąć, musisz rygorystycznie przestrzegać wszystkich warunków. Wystarczy, że przerwy między karmieniami będą dłuższe, malec będzie mniej jadł, a metoda może zawieść.
Pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią
Przed porodem brałam pigułki antykoncepcyjne. To dla mnie najwygodniejsza metoda zabezpieczania się przed ciążą. Chciałabym do niej powrócić.
Sposób dla ciebie: Podczas karmienia piersią możesz brać tzw. minipigułkę – tabletkę jednoskładnikową z progesteronem.
Jak to działa: Minipigułka ma podwójne działanie: hamuje jajeczkowanie oraz zwiększa gęstość śluzu, który osłabia ruchliwość plemników. Musisz jednak przyjmować ją systematycznie, o stałej porze. Każdego dnia jeden proszek, bez żadnych przerw (w przeciwieństwie do zwykłych pigułek, przy których „odpoczywasz” tydzień między kolejnymi opakowaniami). Jeśli połkniesz minipigułkę np. 3 godziny później niż powinnaś, przez następne osiem dni zabezpieczaj się dodatkowo.
Jak określić dni płodne po porodzie?
Boję się, że nie jestem w stanie przestrzegać pór karmienia, by zabezpieczyć się przed ciążą. Nie chcę jednak sięgać po środki hormonalne i nie lubię prezerwatyw.
Sposób dla ciebie: Określ swoje dni płodne i unikaj podczas nich zbliżenia z partnerem.
Jak to działa: Jajeczkowanie następuje około 14 dnia przed miesiączką (może być jednak 2 dni wcześniej lub 2 dni później). Nie zawsze wypada to w połowie cyklu, bo długość jego pierwszej części często się zmienia. Zwiastunem jajeczkowania jest nagły, trwający trzy dni, wzrost temperatury o kilka kresek, np. z 36,6 do 37,2 °C (ale uwaga – to objaw zawodny). Pojawia się też śluz lub uczucie wilgotności w pochwie. Powrót płodności możesz również potwierdzić przy pomocy testu owulacyjnego (Clearplan) lub elektronicznego kalkulatora płodności (Persona). Kupisz je w aptece. Tak jak testy ciążowe, pozwalają one na wykrycie w próbce porannego moczu poziomu hormonów występujących jedynie podczas płodnych dni.
Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie
Mój synek ma pół roku, a następne maleństwo planujemy dopiero za dwa, trzy lata. Jestem mało systematyczna i na pewno będę zapominać o łykaniu pigułek.
Sposób dla Ciebie: Wypróbuj domięśniowy zastrzyk Depo-Provera.
Jak to działa: Dostaniesz zastrzyk z syntetycznym progesteronem. Uwalnia się on powoli, maksymalne stężenie pojawia się po 4-20 dniach. Czas działania jednej dawki trwa około 3 miesięcy. Pierwszy zastrzyk podaje się w ciągu 5 dni po normalnym krwawieniu miesiączkowym lub w 6-8 tygodniu po porodzie. Cena – to około 45 zł za strzykawkę z jedną dawką. Ale uwaga! Jeśli zastrzyk antykoncepcyjny spowoduje skutki uboczne (m.in. wzrost wagi, wzmożoną pobudliwość, bezsenność, depresję), będą one trwały przez cały okres działania hormonu, czyli 12 tygodni.
Antykoncepcja w połogu
Miesiąc temu urodziłam synka i czuję się bardzo dobrze. Potrzebuję skutecznej pigułki antykoncepcyjnej, którą można brać, karmiąc tak małe dziecko.
Sposób dla Ciebie: Nie istnieje! Nie ma antykoncepcji, którą można stosować w okresie połogu.
Jak to działa: Za wcześnie jeszcze, byś powróciła do współżycia. Nawet jeśli brakuje ci fizycznej bliskości z mężem, poczekaj do końca połogu, czyli minimum 6 tygodni. Twój organizm potrzebuje tego czasu na zregenerowanie sił. Poza tym masz wtedy gwarancję, że szwy po porodzie dobrze się zagoiły. Przed pierwszym zbliżeniem koniecznie idź na wizytę do ginekologa i upewnij się, że możesz zacząć współżyć. Dopiero gdy lekarz uzna, że twoje ciało wróciło do normy, pomyśl o najlepszym dla siebie sposobie zapobiegania ciąży.