Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Antykoncepcja po porodzie
AdobeStock
Związki i seks

Ciąża po ciąży: jak jej zapobiec? Przeczytaj o antykoncepcji po porodzie

Kolejna ciąża wkrótce po porodzie? Jeśli jesteś młodą mamą i chcesz zabezpieczyć się przed ciążą, wybierz najlepszą dla siebie metodę antykoncepcyjną.

Czy karmienie piersią po porodzie jest dostateczną metodą antykoncepcji? Być może słyszałaś, że w okresie laktacji nie zajdziesz w ciążę. Ale nie zawsze tak musi być. Karmienie piersią może być rzeczywiście sposobem na zabezpieczenie się przed ciążą, ale tylko jeśli spełnisz ściśle określone i bardzo rygorystyczne warunki. Istnieje jednak wiele innych bezpiecznych dla ciebie i dziecka metod antykoncepcyjnych. Dowiedz się więcej!

Ciąża po ciąży - to możliwe!

Pamiętaj, by o antykoncepcji pomyśleć wcześniej, a nie dzień przed pierwszym zbliżeniem po porodzie. Płodność oczywiście nie powraca wraz z pojawieniem się dziecka. Jajniki zaczynają pracować mniej więcej po 6 tygodniach, ale zdarza się też, że dopiero po 6 miesiącach od narodzin dziecka. Określenie płodności w czasie karmienia piersią wcale nie jest łatwe... Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się przed zbyt szybką ciążą, wybierz najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcyjną.

Naturalna antykoncepcja po ciąży

Z powodu moich przekonań jestem przeciwniczką środków antykoncepcyjnych. Szukam naturalnej metody zabezpieczenia się przed ciążą.

Sposób dla ciebie: Wypróbuj metodę „laktacyjnego braku miesiączek” (w skrócie LAM).
Jak to działa: Stosuj wyłączne karmienie piersią dziecka – nie podawaj mu żadnych innych posiłków i nie dopajaj.

  • Przystawiaj dziecko do piersi co najmniej 6 razy na dobę.
  • Łącznie dziecko powinno spędzić przy piersi nie mniej niż 100 minut dziennie.
  • Przerwy między posiłkami nie mogą być dłuższe niż 6 godzin.

Ważne jest, by dziecko zawsze ssało intensywnie (a nie przysypiało przy piersi). Dzięki tej metodzie możesz odsunąć moment pojawienia się owulacji nawet do 6 miesięcy po porodzie. Wskaźnik zawodności tej metody wynosi 0,7 proc., czyli na 100 kobiet, które stosują ją przez rok, mniej niż jedna zachodzi w ciążę. Jednak by go osiągnąć, musisz rygorystycznie przestrzegać wszystkich warunków. Wystarczy, że przerwy między karmieniami będą dłuższe, malec będzie mniej jadł, a metoda może zawieść.
 

Zobacz także
Zakończenie laktacji

Jakie masz szanse na zajście w ciążę, gdy karmisz piersią? – test

Antykoncepcja dla mężczyzn

Antykoncepcja dla niego. Co wybrać?

antykoncepcja a karmienie piersią

Antykoncepcja a karmienie piersią. Czy da się jedno z drugim bezpiecznie połączyć?

Karmienie w tandemie

Czy ciąża oznacza odstawienie starszaka od piersi? One twierdzą, że nie!

Pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią

Przed porodem brałam pigułki antykoncepcyjne. To dla mnie najwygodniejsza metoda zabezpieczania się przed ciążą. Chciałabym do niej powrócić.

Sposób dla ciebie: Podczas karmienia piersią możesz brać tzw. minipigułkę – tabletkę jednoskładnikową z progesteronem.
Jak to działa: Minipigułka ma podwójne działanie: hamuje jajeczkowanie oraz zwiększa gęstość śluzu, który osłabia ruchliwość plemników. Musisz jednak przyjmować ją systematycznie, o stałej porze. Każdego dnia jeden proszek, bez żadnych przerw (w przeciwieństwie do zwykłych pigułek, przy których „odpoczywasz” tydzień między kolejnymi opakowaniami). Jeśli połkniesz minipigułkę np. 3 godziny później niż powinnaś, przez następne osiem dni zabezpieczaj się dodatkowo.

Jak określić dni płodne po porodzie?

Boję się, że nie jestem w stanie przestrzegać pór karmienia, by zabezpieczyć się przed ciążą. Nie chcę jednak sięgać po środki hormonalne i nie lubię prezerwatyw.
 

Kalendarz dni płodnych
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Sposób dla ciebie: Określ swoje dni płodne i unikaj podczas nich zbliżenia z partnerem.
Jak to działa: Jajeczkowanie następuje około 14 dnia przed miesiączką (może być jednak 2 dni wcześniej lub 2 dni później). Nie zawsze wypada to w połowie cyklu, bo długość jego pierwszej części często się zmienia. Zwiastunem jajeczkowania jest nagły, trwający trzy dni, wzrost temperatury o kilka kresek, np. z 36,6 do 37,2 °C (ale uwaga – to objaw zawodny). Pojawia się też śluz lub uczucie wilgotności w pochwie. Powrót płodności możesz również potwierdzić przy pomocy testu owulacyjnego (Clearplan) lub elektronicznego kalkulatora płodności (Persona). Kupisz je w aptece. Tak jak testy ciążowe, pozwalają one na wykrycie w próbce porannego moczu poziomu hormonów występujących jedynie podczas płodnych dni.

Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie

Mój synek ma pół roku, a następne maleństwo planujemy dopiero za dwa, trzy lata. Jestem mało systematyczna i na pewno będę zapominać o łykaniu pigułek.

Sposób dla Ciebie: Wypróbuj domięśniowy zastrzyk Depo-Provera.
Jak to działa: Dostaniesz zastrzyk z syntetycznym progesteronem. Uwalnia się on powoli, maksymalne stężenie pojawia się po 4-20 dniach. Czas działania jednej dawki trwa około 3 miesięcy. Pierwszy zastrzyk podaje się w ciągu 5 dni po normalnym krwawieniu miesiączkowym lub w 6-8 tygodniu po porodzie. Cena – to około 45 zł za strzykawkę z jedną dawką. Ale uwaga! Jeśli zastrzyk antykoncepcyjny spowoduje skutki uboczne (m.in. wzrost wagi, wzmożoną pobudliwość, bezsenność, depresję), będą one trwały przez cały okres działania hormonu, czyli 12 tygodni.

Antykoncepcja w połogu

Miesiąc temu urodziłam synka i czuję się bardzo dobrze. Potrzebuję skutecznej pigułki antykoncepcyjnej, którą można brać, karmiąc tak małe dziecko.

Sposób dla Ciebie: Nie istnieje! Nie ma antykoncepcji, którą można stosować w okresie połogu.
Jak to działa: Za wcześnie jeszcze, byś powróciła do współżycia. Nawet jeśli brakuje ci fizycznej bliskości z mężem, poczekaj do końca połogu, czyli minimum 6 tygodni. Twój organizm potrzebuje tego czasu na zregenerowanie sił. Poza tym masz wtedy gwarancję, że szwy po porodzie dobrze się zagoiły. Przed pierwszym zbliżeniem koniecznie idź na wizytę do ginekologa i upewnij się, że możesz zacząć współżyć. Dopiero gdy lekarz uzna, że twoje ciało wróciło do normy, pomyśl o najlepszym dla siebie sposobie zapobiegania ciąży.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

jaką metodę antykoncepcji wybrać?
Fotolia
Związki i seks
Kobieta u ginekologa: jak zapobiegać ciąży?
Każda z nas szuka idealnej metody zapobiegania ciąży. Idealnej, czyli przede wszystkim skutecznej i dającej pewność, że nie zawiedzie. Zobacz, jakie metody antykoncepcyjne poleca lekarz ginekolog.

Antykoncepcja nie tylko nie może szkodzić zdrowiu, ale także powinna dawać kobiecie dodatkowe korzyści. Idealna antykoncepcja powinna nie dawać skutków ubocznych, być skuteczna i niekłopotliwa w stosowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie. Są przecież metody zapobiegania ciąży , które dodatkowo sprawiają, że młoda dziewczyna może na przykład pozbyć się szpecącego trądziku, a czterdziestolatka wyleczyć z anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami. Naprawdę teraz każda z nas może znaleźć sposób, który właśnie dla niej spełni wszelkie wymagane kryteria. Oto jeden dzień pracy prof. Violetty Skrzypulec, ginekologa z ogromnym doświadczeniem. Przedstawiamy kobiety, które zgłosiły się do jej gabinetu z prośbą o wybranie najlepszej dla nich metody antykoncepcji. O tym, który sposób każdej z nich zaproponowała i dlaczego właśnie ten, przeczytaj sama. Ważne, że skuteczność tych metod jest w zasadzie taka sama i wynosi blisko 100 proc. Dla kogo pigułka antykoncepcyjna? Ewa, 30 lat: Ma jedno dziecko, nie wie jeszcze, czy chciałaby kiedyś urodzić następne. Teraz chce mieć pewne zabezpieczenie przed ciążą, bo niedawno wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wybór lekarza : Najkorzystniejszą metodą zapobiegania ciąży w takich przypadkach jest doustna antykoncepcja hormonalna . Zabezpiecza skutecznie przed zajściem w ciążę, a jednocześnie daje możliwość szybkiego powrotu do płodności po odstawieniu tabletek (najczęściej już w następnym cyklu, choć niektórzy lekarze doradzają odczekanie kilku miesięcy). Pigułki tego typu zawierają dwa rodzaje hormonów: gestagen i estrogen, a ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. Przyjmuje się je przez 21 dni, w czasie tygodniowej przerwy w ich stosowaniu pojawia się krwawienie (około 2–3 dni po przyjęciu ostatniej pigułki). Jest ono jednak najczęściej mniej obfite i krótsze, niż zwykła miesiączka. Wady tej...

kobieta, mężczyzna, sex, łóżko
Związki i seks
10 pytań o antykoncepcję: rozwiewamy wątpliwości
Bez względu na to, jaką metodę zapobiegania ciąży stosujemy, warto pytać w razie najmniejszych wątpliwości. W końcu chodzi o nasze zdrowie.

Coraz chętniej w Polsce stosujemy pigułki antykoncepcyjne . I słusznie, bo ich skuteczność oceniana jest najwyżej, a dobrze dobrane nie szkodzą w żaden sposób naszym organizmom. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej i innych metod antykoncepcji. Skuteczne metody naturalne? Chciałabym zapobiegać ciąży bez żadnej ingerencji w mój organizm. Czy można jakoś poprawić skuteczność „kalendarzyka małżeńskiego”? Jeśli kobieta ma regularne cykle, może stosować metody naturalne z dobrym skutkiem. Trzeba tylko nauczyć się dokładnie obserwować swój organizm, np. mierzyć codziennie rano temperaturę i umieć rozpoznać rodzaj śluzu szyjkowego (w okresie płodnym jest on przezroczysty, rozciągliwy i śliski). Nasza rada: Możesz dokładniej określić swoje dni płodne, używając np. testera Persona . To urządzenie, które na podstawie codziennej analizy próbki moczu (pobranej rano) ocenia, w jakim momencie cyklu się znajdujesz: dni płodne oznaczone są na czerwono, pozostałe na zielono. Samo urządzenie jest jednak dość drogie (kosztuje ok. 350 zł), trzeba też kupować paski testowe (ok. 100 zł na 2 miesiące). Przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych Jak często trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych, żeby oczyścić organizm? Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania. Nie ma konieczności robienia przerw. Nasza rada: Biorąc pigułkę, pilnuj terminów badań kontrolnych u ginekologa. Regularnie, co rok powinnaś robić USG piersi i jajników, cytologię, tzw. próby wątrobowe, morfologię i ocenę układu krzepnięcia krwi. Nadwaga a plastry antykoncepcyjne Czy to prawda, że kobiety z nadwagą nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych? Plastry antykoncepcyjne nie są skuteczne, tylko jeśli nadwaga jest duża. Producent nie gwarantuje pełnej skuteczności plastrów...

kobieta, tabletki
Panthermedia
Związki i seks
Nowoczesna antykoncepcja – poznaj metody dostępne w Polsce.
Udany seks jest możliwy tylko wtedy, gdy nie musisz obawiać się niechcianej ciąży. Sprawdź, jakimi metodami możesz zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę.

Metody antykoncepcji bardzo zmieniły się na przestrzeni wieków. Były tampony z liści akacji lub krokodylich kup, kapturki z połówek cytryny, prezerwatywy ze zwierzęcych jelit... Kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście my nie musimy uciekać się do takich sposobów, dziś mamy do dyspozycji nowoczesne i skuteczne metody antykoncepcji . Nie jesteś jeszcze gotowa na kolejną ciążę albo po prostu nie chcesz mieć już więcej dzieci? Oto nowoczesne i przede wszystkim bardzo skuteczne metody antykoncepcji, które masz do dyspozycji. Wskaźnik Pearla mówi, ile ze stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez rok zaszło w ciążę. Im wskaźnik jest niższy, tym skuteczniejsza jest metoda antykoncepcji. Oto lista dostępnych w Polsce metod antykoncepcji, które obejmuje wskaźnik Pearla : 1. Antykoncepcyjna pigułka hormonalna Zawiera dwa hormony - estrogen i gestagen (przy czym tak zwane pigułki jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów, natomiast dwu-, i trójfazowe dwie lub trzy różne dawki, w zależności od fazy cyklu). Tabletki łyka się codziennie z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Blokuje owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. Jest bardzo skuteczna, bezpieczna (od lat 60. dawka etynyloestradiolu zmniejszyła się ze 150 do 20 mikrogramów na tabletkę), wygodna w użyciu i niedroga. Antykoncepcyjna pigułka hormonalna reguluje cykl, skraca czas i obfitość krwawienia miesięcznego, zapobiega zapaleniom jajników, zmniejsza ryzyko osteoporozy, endometriozy , ciąży pozamacicznej, raka jajnika i trzonu macicy oraz łagodnych chorób sutka. Trzeba codziennie pamiętać o jej wzięciu. Przeciwwskazania do stosowania pigułek to m.in. niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, choroba zakrzepowo-zatorowa i palenie papierosów po 35. roku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak