kłótnia w związku
Fotolia
Związki i seks

Czego kobiety nie akceptują w związkach? 10 spornych kwestii

Wiemy, jakich zachowań partnerów Polki nie akceptują w związkach i jakie rzeczy są dla nich nie do przeskoczenia. Czy coś z tej listy was dziwi?


Bycie w związku wymaga pracy. Nawet w tych najbardziej udanych relacjach pojawiają się konflikty i momenty, w których nasz ukochany wzbudza w nas złość. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji" dowiadujemy się, czego Polki nie akceptują w związkach i u swoich partnerów:

Czego Polki nie akceptują w związku
McConsultants

Nieuczciwość, obłuda, nieuprzejmość

Najwięcej kobiet w badaniu TNS Polska wskazało właśnie na te trzy cechy. Chcemy mieć życzliwych i uczciwych partnerów, a obłuda nas odrzuca. To właśnie cechy charakteru mężczyzny odgrywają główną rolę przy wyborze towarzysza życia. Wg badań te najbardziej pożądane u mężczyzny to życzliwość, inteligencja, empatia i dobry stan zdrowia. A o tym, że zdaniem kobiet niełatwo o takich mężczyzn świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez SGH – połowa Polek w wieku prokreacyjnym twierdzi, że nie ma dzieci, bo nie spotkała nikogo, z kim mogłaby stworzyć poważny związek i mieć dzieci.

Brak skłonności do kompromisu

Mężczyzna, który nie chce ustąpić lub znaleźć rozwiązania, które mogłoby zadowolić obie strony także wzbudza naszą niechęć. Czasy, kiedy to kobiety zawsze ustępowały, a mężczyzna miał ostatnie słowo w każdej sprawie przeszły już do historii. Umiejętność wypracowywania uczciwych kompromisów to bardzo ważna rzecz dla pokonania różnic i problemów w związkach. Naturalne jest to, że będą się pojawiać sytuacje, które będziemy oceniać inaczej, ponieważ jednak tworzymy związek musimy znaleźć takie rozwiązanie problemu, które nie skrzywdzi jednego z nas.

Brak wsparcia i zaangażowania ze strony partnera

- Wiadomo, że nie możemy robić wszystkiego razem, bo to absurdalne. Ważne jest to, żeby wprowadzać rozmowę we wspólną przestrzeń bycia razem. I uczyć się tego, jak rozmawiać – mówiła psycholożka Maria Rotkiel na spotkaniu otwierającym kampanię "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji". Najgorsze, co może się zdarzyć, to pozostawienie nas w ważnych dla nas kwestiach samym sobie: ty decyduj, to twoja sprawa. Nawet, jeśli ostateczne słowo powinno należeć do nas – jak np. w przypadku wyboru antykoncepcji, skoro to my będziemy ją stosować i będzie mieć wpływ na nasz organizm – niezwykle istotne dla nas jest to, żebyśmy mogły odbyć rozmowę na ten temat z naszym partnerem. 

Zainteresowanie i zaangażowanie w sprawy naszego związku, ale i nasze prywatne, daje nam sygnał, że jesteśmy drużyną, działamy razem. Wsparcie i zaangażowanie mężczyzny przekłada się też na decyzję o posiadaniu dzieci: w raporcie CBOS "Postawy prokreacyjne kobiet" czytamy, że na powiększenie rodziny trzykrotnie częściej decydują się te z nas, które mogą liczyć na pomoc i zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem.

Nierówny podział obowiązków domowych

Polki są zdania, że mężczyźni nie są wystarczająco zaangażowani w życie domowe i rodzinne. Polacy z kolei uważają, że obowiązujący w ich domach podział obowiązków jest satysfakcjonujący – dowiadujemy się z badania "Podział obowiązków w polskiej rodzinie 2013" przeprowadzonego przez CPC-Join the Dots. Z raportu  Instytutu Spraw Publicznych wynika, że kobiety poświęcają średnio 45 godzin (!) tygodniowo więcej na wykonywanie różnych prac w domu. Nic więc dziwnego, że nierówny podział obowiązków wywołuje nasz sprzeciw.

- Nawet jeśli współudział w obowiązkach domowych nie leży w naturze mojego mężczyzny, to i tak mówię mu, że to jest dla mnie ważne i że chcę, żeby w tym uczestniczył. Że się na coś umówiliśmy – mówiła na spotkaniu Maria Rotkiel. - To chyba jest najtrudniejsza przestrzeń w relacji - godząc naszą indywidualność, którą wnosimy w związek, umieć też powiedzieć: "Słuchaj, porozmawiajmy o tym, wiem, że jest ci trudno pamietać o tych przysłowiowych śmieciach, natomiast gdybyś się postarał, to dla mnie byłoby to ważne, bo to byłby dla mnie dowód, że jesteś włączony w naszą codzienność". Optuję za tym, żeby się z tym zmierzyć, choć wiem, że to jest trudne – przyznała psycholożka.

Zdrada

Zdecydowanie nie akceptujemy zdrady. Aż 71 proc. pań, które wzięły udział w badaniu TNS Polska stwierdziło, że nie wybaczyłoby partnerowi zdrady. A jednak psycholog dr Ofer Zug z Zur Institute uważa na podstawie swoich obserwacji i wieloletniej praktyki terapeutycznej, że większość par wcale nie rozstaje się z powodu niewierności partnera lub partnerki. Wielu osobom udaje się przetrwać taki kryzys, a po jego rozwiązaniu bardziej zaangażować się w budowanie wzajemnych relacji. W tym przypadku jednak pomocna okazuje się terapia małżeńska. Dr Zug przestrzega jednak przed opowiadaniem partnerowi o szczegółach zdrady – to tylko bardziej zrani i bardziej podważy poczucie bezpieczeństwa zdradzonej osoby.

Agresja i przemoc

Dobrym znakiem jest to, że nie zgadzamy się na agresję i przemoc – w tym także przemoc psychiczną i ekonomiczną (wydzielanie pieniędzy, kontrolowanie wydatków, karanie partnerki zabraniem pieniędzy itd.). Kobiety coraz częściej decydują się mówić o tym, że doświadczają przemocy i przestają się na nią godzić. Czasy, kiedy złe rzeczy, które wydarzały się w czterech ścianach domów nie mogły wyjść poza nie, to przeszłość. Dzięki wzmocnionemu przekazowi płynącemu m.in. z mediów, nie ma już społecznego przyzwolenia na agresję i przemoc wobec bliskich.

Brak współdecydowania o istotnych sprawach i jednostronne podejmowanie decyzji

Podobnie jak brak skłonności do kompromisów, razi nas jednostronne podejmowanie decyzji: - Mężczyźni nadal często mają taki roszczeniowy stosunek: ja podejmuję decyzję – zauważa Rotkiel. Nie zgadzamy się na brak współdecydowania o rzeczach istotnych dla związku: - My, kobiety, chcemy rozmawiać ze swoimi partnerami o tym, co dla nas ważne – wyjaśnia psycholożka. - Chcemy, żeby nasi partnerzy współuczestniczyli w naszym życiu. W obszarze relacji musimy zajmować się wieloma rzeczami, w które chciałybyśmy, żeby nasi partnerzy się włączyli. Trochę ich wyręczamy, bo kobiety lubią i potrzebują mieć poczucie, że kontrolują rzeczywistość. To daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Bałaganiarstwo

Pora na osławione skarpety na podłodze i podniesioną deskę w ubikacji. Nie lubi bałaganu, chcemy, żeby nasi partnerze dbali o porządek w naszej wspólnej przestrzeni mieszkalnej. Kiedy on nie dba o  porządek w domu, czujemy się lekceważone. Kiedy na dodatek mamy małe dzieci i walczymy z żywiołem zalewających nasze mieszkania zabawek – trudno się nie frustrować. Dla nas, kobiet, podniesienie brudnych skarpetek z podłogi i wrzucenie ich do kosza na brudną bieliznę jest wyrazem szacunku dla nas i naszego domu. To proste!

Brak szacunku

Nie można zbudować dobrego związku, jeśli brakuje w nim szacunku. Nic więc dziwnego, że kobiety wymieniały brak szacunku jako jedną z rzeczy, których nie akceptują w związkach. - Kładę duży nacisk na poczucie bezpieczeństwa i szacunku do decyzji, w których podejmowanie włączony jest też partner – tak o dobrej relacji mówi Maria Rotkiel. To brzmi jak dobry przepis na udany związek, prawda?

A czego wy nie jesteście skłonne zaakceptować w związku? Napiszcie w komentarzu!

Zobacz też:

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

wybór antykoncepcji i spadek libido
Związki i seks
Czy o metodzie antykoncepcji decydujecie wspólnie? I co z tym libido?
Czy decyzja o rodzaju antykoncepcji powinna należeć do kobiety, czy para powinna podejmować ją wspólnie? I czy antykoncepcja hormonalna rzeczywiście obniża libido? Sprawdzamy, co na ten temat mówią eksperci.

Jedno jest pewne: jeśli nie chcecie mieć kolejnego dziecka, jakiś rodzaj antykoncepcji wypadałoby wybrać. Powiedzmy też sobie jasno: poza prezerwatywą, cała reszta dostępnych środków przeznaczona jest dla kobiet, dlatego naturalnym wydawałoby się, że to ty powinnaś podjąć decyzję o rodzaju zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. A jednak seks dotyczy was obojga, może więc lepiej przedyskutować ten temat z partnerem? Kiedy mężczyzna uważa, że antykoncepcja to nie jego sprawa To prawda, że ostatnie słowo w tym temacie powinno należeć do kobiety, skoro to ona – jeśli para nie decyduje się na prezerwatywy – będzie stosować antykoncepcję. Dr Michał Lew-Starowicz, seksuolog, na spotkaniu otwierającym kampanię "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji", mówił: - Niewątpliwie w antykoncepcji jest nierówność, więc ten temat jeszcze długo będzie dotyczyć głównie kobiet i to do kobiety będzie należeć kluczowa decyzja, bo to ona będzie brać antykoncepcję i to będzie współgrało z jej zdrowiem.   A jednak ważne jest, żeby tę decyzję poprzedziła rozmowa, żeby kobieta nie czuła się pozostawiona sama sobie. Kobiety skarżą się często, że ich mężowie lub partnerzy nie wykazują w ogóle zainteresowania antykoncepcją. Jakby temat nie istniał: ty masz się zabezpieczyć, żeby nie było dziecka, a on nie musi się o to martwić . - U nas cała rozmowa sprowadziła się do tego, że on nie chce używać prezerwatyw – mówi Iwona. - Powiedział, że mam coś wymyślić. I dodał, że oczywiście sam by łykał pigułki, gdyby były takie dla mężczyzn. To taka bezpieczna deklaracja, przecież nie sprawdzimy tego, prawda? W zdrowym związku o antykoncepcji się rozmawia Dr Michał Lew-Starowicz jest zdania, że rozmowy na temat seksu i antykoncepcji świadczą o tym, że w związku dzieje się dobrze. - Warto, żeby on mówił:...

Jak przestać się kłocić o sprawy związane z dzieckiem?
Związki i seks
Kryzysy małżeńskie: co cię czeka na różnych etapach związku
Przekonaj się, jakie problemy czekają cię na każdym z etapów małżeńskiego życia, a łatwiej zapobiegniesz możliwym konfliktom.

Małżeństwo jest jak bieg z przeszkodami. Zaczynamy go pełni wiary i energii, gdy nagle pojawiają się przeszkody, które trzeba pokonać. Za każdym razem, gdy wydaje się, że już wychodzimy na prostą, pod nogami wyrasta nowa kłoda. Na szczęście, niektóre problemy można przewidzieć . Wiedząc, jaka przeszkoda pojawi się za zakrętem, łatwiej ją ominąć. Problemy zaraz po ślubie Co was czeka po ślubie? Na początku wspólna przyszłość wydaje się świetlana. Młodzi małżonkowie, idealizując siebie nawzajem, nie zdają sobie sprawy z czekających ich problemów. A tych już wkrótce pojawi się bardzo dużo, ponieważ oboje partnerzy wnoszą do nowej rodziny często zupełnie odmienne wartości, oczekiwania i przyzwyczajenia, które wynieśli ze swoich rodzinnych domów. Często już w pierwszych miesiącach po ślubie musicie rozwiązać ogromną liczbę kwestii, z których wielu nie można było wcześniej przewidzieć. Trzeba więc ustalić choćby to, kto porządkuje czyje ubrania, w jakich porach będziecie jadali posiłki, kto jest odpowiedzialny za zaopatrzenie lodówki, czy ubrania mogą leżeć na krześle itp. Ale przed Wami również dużo trudniejsza sztuka – musicie dojść do porozumienia w tak fundamentalnych sprawach jak rola kobiety i mężczyzny w waszym małżeństwie, zakres prywatności każdego z was, stosunki z przyjaciółmi i rodzinami. Zwłaszcza ta ostatnia sprawa bywa przyczyną wielu kłopotów – jeśli młoda para nie wypracuje sobie pewnej niezależności od wpływu rodziny, może to być przyczyną rozłamu w małżeństwie.  Jak zapobiec konfliktom po ślubie? Im więcej będziecie za sobą rozmawiać, tym lepiej. Nie bójcie się otwartych sporów i poruszania trudnych tematów , w nadziei, że „jakoś się ułoży”. W miarę upływu czasu przemilczane dotąd rozbieżności będą ujawniać się z coraz większą siłą, a wcześniej nie omówione...

„Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji”
Babyonline.pl
Aktualności
Babyonline.pl na spotkaniu dotyczącym nowoczesnej antykoncepcji
Czy antykoncepcja to tylko przykry dodatek do seksu i smutna konieczność, jak depilowanie nóg i mycie okien? Podobno – jak obiecywało zaproszenie na spotkanie prasowe – o zapobieganiu ciąży można myśleć inaczej. Poszłam więc posłuchać.

Na spotkaniu prasowym inaugurującym program "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji" przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Polska, dotyczącego postawy kobiet i ich wiedzy z zakresu stosowania metod zapobiegania ciąży. Dzisiejsze spotkanie to początek kampanii, której celem jest budowanie świadomości kobiet na temat antykoncepcji, zwłaszcza tej transdermalnej. Nie martwcie się - pod tą groźnie brzmiącą nazwą kryje się swojski plasterek . Hormonalny. Jak się okazuje, najpopularniejszą metodą antykoncepcji wśród Polek jest nadal prezerwatywa (43 proc.), a zaraz za nią plasuje się pigułka antykoncepcyjna (41 proc.). Plastrów używa zaledwie 3 proc. Polek. Z badań wynika, że nasza wiedza o antykoncepcji jest dość powierzchowna. Badanie TNS Polska pokazało też, czego nie akceptujemy w związkach - najtrudniej nam "przełknąć" brak uprzejmości i obłudę partnerów. Wśród  zaproszonych na spotkanie ekspertów była prof. Violetta Skrzypulec-Plinta , ginekolożka, która opowiadała o historii i przyszłości antykoncepcji , psycholożka Maria Rotkiel , która podkreślała, jak ważne dla związku są rozmowy z partnerem o metodach zapobiegania ciąży. Dr hab. n. med Michał Lew-Starowicz , seksuolog, zdradził m.in., że jedna z rzeczy, której większość kobiet nie akceptuje u swoich partnerów, jest u zdrowych mężczyzn czymś całkowicie naturalnym. Co to takiego? ... oglądanie się za innymi kobietami ! Spokojnie, Maria Rotkiel od razu pospieszyła kobietom ze wsparciem, mówiąc, że mamy prawo tym naszym zdrowym partnerom mówić, że dla nas jest ważne, aby tego jednak nie robili.  Na zdjęciu współtworzące Babyonline.pl: Aleksandra Sokalska - redaktorka prowadząca "Twojego Maluszka", Aleksandra Sobieraj - redaktorka prowadząca "Twoje Dziecko" oraz Katarzyna Imiołek - redaktorka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj