Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dlaczego rodzice się rozstają
Fotolia
Związki i seks

Dlaczego rodzice małych dzieci się rozstają? 7 częstych powodów

Wiemy już, dlaczego związki się rozpadają, gdy zostajemy rodzicami. Oto 7 głównych powodów i sposoby na to, by uniknąć rozstania.

O kryzysie w związkach po narodzinach dziecka nie mówi się zbyt dużo, nadal pokutuje przekonanie, że dziecko scala związek, jest lekarstwem na problemy. Tymczasem taki kryzys pojawia się w wielu związkach i są ku temu realne powody. Ma on nawet swoją nazwę - kryzys pierwszego dziecka. Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu postanowili przyjrzeć się bliżej przyczynom rozstań wśród par z dziećmi. Dzięki ich badaniu udało się określić 7 najczęstszych powodów rozstań rodziców dzieci w wieku do 8 lat - jak widać, uzyskane odpowiedzi mogą dotyczyć małżeństw na całym świecie, także w Polsce.

1. Trudy rodzicielstwa

Malin Hansson, doktorantka kierująca badaniem, wyjaśniła w rozmowie z Yahoo Parenting, co można zrobić, żeby złagodzić problemy w związku po narodzinach dzieci: "Badania wykazały, że związek może przetrwać dłużej, jeśli partnerzy dzielą się obowiązkami". To ważne przy dziecku, bo liczba obowiązków może być przytłaczająca. Wszystko jest nowe, a wymagania i stawka są ogromne. Poczucie, że nie jesteśmy z tym sami jest nie do przecenienia.

2. Stres

Malutkie dziecko oznacza wiele stresu w życiu jego rodziców. Od decyzji dotyczących jego zdrowia, poprzez wydatki, po kwestie związane z opieką, powrotem do pracy – to wszystko może powodować spore napięcie między wami. Ważne, żebyście okazywali sobie uczucia i doceniali wzajemne wysiłki.

3. Brak intymności

Wśród par, które wzięły udział w badaniu, na brak seksu głównie narzekali rodzice dzieci mniej więcej 4-letnich (a nie niemowląt, jak moglibyśmy podejrzewać). Średnia wieku dziecka w momencie rozwodu rodziców wynosiła 4 lata i 8 miesięcy. Aby dbać o tę sferę związku, zdaniem dr Hansson, powinniście okazywać sobie czułość codziennie poprzez drobne gesty: uściski, całusy, kontakt fizyczny.

4. Zła komunikacja

Eksperci podkreślają, że unikanie rozmów o problemach to prosta droga do kłopotów w związku. Zbyt zmęczona na seks? Nie udawaj, że nic się nie dzieje, porozmawiaj o tym z partnerem. Uważasz, że on za mało pomaga? Nie wypominaj mu tego w złości, tylko powiedz mu spokojnie o swoich oczekiwaniach.

5. Różnice charakterów i brak wspólnych zainteresowań

Zanim urodziło się wam dziecko, mieliście czas tylko dla siebie. Teraz wszystko jest inaczej. Koniec spontanicznych wyjść do kina, weekendowych szaleństw i sypiania do południa. Lekarstwem na tę zmianę jest zorganizowanie życia w taki sposób, żeby mieć czas zarówno na wspólne rodzinne chwile, jak i chwile tylko dla siebie. Nawet pół godziny z książką czy serialem mogą uczynić cuda dla naszej psychiki i dobrego samopoczucia. Nie zapominajcie też o znalezieniu czasu na chwile we dwoje. To możliwe, nawet przy małym dziecku, ważne są chęci.

6. Brak zaangażowania

Jeśli macie problemy, ale nie rozmawiacie o nich, żeby uniknąć kłótni, oddalacie się od siebie. W pewnym momencie może okazać się, że między wami jest już tyle niechęci i obojętności, że niczego nie da się już naprawić. Dlatego, kiedy pojawią się kłopoty – rozmawiajcie o nich, a kiedy rozmowy nic nie dają, poszukajcie pomocy na terapii małżeńskiej.

7. Nałogi

Jeśli problemem jest nałóg, pomoc z zewnątrz najczęściej jest niezbędna. Jeśli uzależniony partner nie chce się leczyć, rozstanie może być jedynym dobrym wyjściem dla ciebie i dziecka. Nigdy nie zgadzaj się na przemoc – fizyczną, psychiczną czy ekonomiczną. Jeśli on nie chce pomocy, poszukaj jej dla siebie i dla dziecka. 

Zobacz też:

Dziecko po rozwodzie: raz u mamy, raz u taty, czy to dobre? [WIDEO]

rodzina na spacerze z dzieckiem
Fotolia
Związki i seks
Od porodu ciągle się kłócicie? Pora działać!
Czy wraz z pierwszym dzieckiem w związku pojawiają się kłopoty? Niestety, wyniki badań naukowych są bezlitosne: 2/3 par po narodzinach dziecka odczuwa spadek zadowolenia z bycia w związku. Dlaczego i jak sobie pomóc?

A miało być tak pięknie! Marzyliście o dziecku, oczekiwaliście go z niecierpliwością, razem chodziliście na wizyty do ginekologa, dokumentowaliście każdy dzień ciąży i z wypiekami na twarzach kompletowaliście wyprawkę . Dlaczego więc od porodu ciągle się kłócicie? I jak to zmienić? Główne powody kryzysów w związku po porodzie to: 1. Zmiana ról  Jest to szczególnie trudne dla mężczyzn, którzy często czują się niepotrzebni, kiedy kobieta jest niezbędna dziecku do jego przeżycia, bo karmi i poświęca mu całą swoją energię i uwagę, a wcześniej to oni byli najczęściej w centrum uwagi . Poza tym mężczyźni chcieliby czuć się bardziej potrzebni dziecku, granie drugich skrzypiec jest dla wielu ojców trudne do zaakceptowania. 2. Intensywne konflikty Psychologowie twierdzą, że jeśli kłóciliście się na jakiś temat przed porodem, jest duża szansa, że po narodzinach dziecka będziecie kłócić się z tego powodu jeszcze częściej, bo będziecie zmęczeni, a więc bardziej konfliktowi oraz ogólnie mniej przychylnie do siebie nastawieni. 3. Nudne rozmowy Mnogość przyziemnych spraw, które wymagają omówienia po narodzinach dziecka sprawia, że na rozmowy, które zbliżały was do siebie po prostu brakuje już czasu i energii. Łatwo przegapić moment, w którym przestajecie robić miłe rzeczy dla siebie jako pary, a skupiacie się wyłącznie na swojej roli jako rodziców. 4. Niewyspanie Nocne pobudki niemowlęcia sprawiają, że oboje jesteście niewyspani, a to oczywiście oznacza, że szybciej się denerwujecie i jesteście rozdrażnieni. Wtedy awantura gotowa ! Kobiety po porodzie szybciej odczuwają kryzys w związku To oczywiste, że nieprzespane noce i kłótnie o to, czyja jest teraz kolej na przewinięcie dziecka odbijają się niekorzystnie na związkach. Mniej rozmów, mniej seksu – to wszystko prowadzi do emocjonalnego oddalania się od siebie . Co...

para oczekuje na narodziny pierwszego dziecka
Fotolia
Związki i seks
Kryzys po narodzinach dziecka: czy to nam się przydarzy?
Zastanawiasz się, czy dziecko zbliży was do siebie, czy może stanie się odwrotnie: sprawi, że oddalicie się jako para? Przeczytaj, co dzieje się z miłością w związku po porodzie.

Bardzo chcieliście mieć dziecko, a teraz, kiedy moment porodu jest coraz bliżej, martwicie się, jak jego pojawienie się wpłynie na wasz związek. Czy po porodzie on nadal będzie mnie tak samo mocno kochał? Czy ona przeleje całe uczucie na dziecko? – to tylko niektóre pytania, które zadajemy sobie przed narodzinami pierwszego dziecka . Związek po porodzie musi się zmienić, ale czy będzie to zmiana na lepsze, czy na gorsze? Będziemy mieć dziecko: co dalej z nami? Przejście od życia tylko we dwoje do bycia rodzicami oznacza nowe wyzwania - dla nas jako dorosłych jednostek i dla nas jako pary. Pojawienie się dziecka w naturalny sposób zmienia dynamikę wzajemnych stosunków pomiędzy partnerami i o ile niektóre pary bez problemu odnajdują się w nowej rzeczywistości po porodzie i oceniają zmianę pozytywnie, inne przynajmniej początkowo mogą czuć się zagubione . - Bałam się, że już nie będę dla niego najważniejsza – wspomina Krysia. – Wiedziałam, że to głupie i egoistyczne, ale nie mogłam przestać o tym myśleć. Chciałam mieć dziecko, które mogłabym kochać nad życie, ale chciałam też, żeby między mną a moim mężem wszystko zostało po staremu: żebym to ja nadal była dla niego numerem 1 – przyznaje. To udało się tylko częściowo: nic nie zostało "po staremu", związek Krysi i jej męża zmienił się po porodzie, bo zmieniły się wymagania, które stawia przed nimi życie. Niepotrzebnie martwiła się jednak o to, że przestanie być dla niego najważniejsza – nadal jest numerem 1 dla swojego męża, dokładnie tak, jak chciała. Jest najważniejsza wśród dorosłych – to prawda, którą wielu z nas odkrywa po narodzinach dzieci: nasze serca pomieszczą wiele rodzajów miłości, bez straty dla nikogo. Związek po porodzie: co na to nauka? Wpływ narodzin dziecka na parę od dawna jest przedmiotem badań naukowych, a wyniki prac nie są...

kłótnia w związku
Fotolia
Związki i seks
Czego kobiety nie akceptują w związkach? 10 spornych kwestii
Wiemy, jakich zachowań partnerów Polki nie akceptują w związkach i jakie rzeczy są dla nich nie do przeskoczenia. Czy coś z tej listy was dziwi?

Bycie w związku wymaga pracy. Nawet w tych najbardziej udanych relacjach pojawiają się konflikty i momenty, w których nasz ukochany wzbudza w nas złość. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji" dowiadujemy się, czego Polki nie akceptują w związkach i u swoich partnerów: Nieuczciwość, obłuda, nieuprzejmość Najwięcej kobiet w badaniu TNS Polska wskazało właśnie na te trzy cechy. Chcemy mieć życzliwych i uczciwych partnerów, a obłuda nas odrzuca. To właśnie cechy charakteru mężczyzny odgrywają główną rolę przy wyborze towarzysza życia. Wg badań te najbardziej pożądane u mężczyzny to życzliwość, inteligencja, empatia i dobry stan zdrowia . A o tym, że zdaniem kobiet niełatwo o takich mężczyzn świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez SGH – połowa Polek w wieku prokreacyjnym twierdzi, że nie ma dzieci, bo nie spotkała nikogo, z kim mogłaby stworzyć poważny związek i mieć dzieci. Brak skłonności do kompromisu Mężczyzna, który nie chce ustąpić lub znaleźć rozwiązania, które mogłoby zadowolić obie strony także wzbudza naszą niechęć. Czasy, kiedy to kobiety zawsze ustępowały, a mężczyzna miał ostatnie słowo w każdej sprawie przeszły już do historii. Umiejętność wypracowywania uczciwych kompromisów to bardzo ważna rzecz dla pokonania różnic i problemów w związkach . Naturalne jest to, że będą się pojawiać sytuacje, które będziemy oceniać inaczej, ponieważ jednak tworzymy związek musimy znaleźć takie rozwiązanie problemu, które nie skrzywdzi jednego z nas. Brak wsparcia i zaangażowania ze strony partnera - Wiadomo, że nie możemy robić wszystkiego razem, bo to absurdalne. Ważne jest to, żeby wprowadzać rozmowę we wspólną przestrzeń bycia razem. I uczyć się tego, jak rozmawiać –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj