Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dlaczego warto chodzić na randki z mężem
Fotolia
Związki i seks

Randka z mężem to nie fanaberie, tylko konieczność! Sprawdź, dlaczego

Zastanawiasz się, jak dbać o małżeństwo, żeby za 10 lat nadal być szczęśliwą parą? Jest na to prosty (i bardzo przyjemny) sposób!

Związek po porodzie przechodzi metamorfozę. Niestety jeśli w twojej głowie na widok słowa "metamorfoza" wyświetlają się obrazy wspaniałych przemian brzydkich kaczątek w łabędzie i ruder w pałace, musimy cię rozczarować. Tym razem metamorfoza może oznaczać prawdziwe kłopoty. Jak wynika z potwierdzonych badaniami naukowymi obserwacji psychologów i terapeutów małżeńskich, kryzys w związku po porodzie dotyka większości par. Jak temu zapobiec i co zrobić, żeby za 10 lat nadal być razem? Jest coś, co może bardzo zwiększyć wasze szanse!

Związek po porodzie – to nie czas na romantyzm?

Wiele mówi się o przyczynach tzw. kryzysu pierwszego dziecka, jak i o sposobach na uniknięcie kryzysu w związku po porodzie. Jest jednak jedna rzecz, którą jako para powinniście robić zawsze – bez względu na to, czy od porodu minęły 2 miesiące, 2 lata czy 2 dekady. Tą rzeczą jest chodzenie na randki, a przynajmniej organizowanie romantycznego czasu tylko we dwoje w domu.

Myślisz, że podkreślanie konieczności randkowania z mężem to tylko takie gadanie i że w ogóle to jak się jest z sobą długo, a do tego ma się małe dziecko i tysiąc spraw na głowie, to randki z mężem naprawdę nie są do niczego potrzebne i nie da się ich zorganizować? Pora zmienić myślenie. Okazuje się, że czas spędzony tylko z mężem, to klucz do szczęśliwego związku! I są na to dowody.

Randka z mężem to przepis na udane małżeństwo

Chodząc na randki mniej więcej raz w miesiącu, macie większe szanse, że wasze małżeństwo przetrwa. Naukowcy z Wielkiej Brytanii zapytali prawie 10 tys. zamężnych matek z dziećmi w wieku 9 miesięcy o to, jak często chodzą na randki z mężem. 11 proc. badanych organizowało takie randki raz w tygodniu lub częściej, 30 proc. raz w miesiącu, a 36 proc. bardzo rzadko lub wcale.

Po 10 latach sprawdzono, czy te pary nadal są razem. I co się okazało? Najwięcej par, które po dekadzie nadal były w związku to te, które chodziły na randki raz miesiącu. Odsetek rozstań wśród tych małżonków był o średnio 14 proc, niższy niż u tych par, które w ogóle nie spędzały czasu we dwoje lub robiły to raz w tygodniu. Wygląda więc na to, że nie trzeba szaleć i organizować randek kilka razy w miesiącu. To powinno się udać.

Idź na randkę z mężem, z partnerem nie musisz?

Nie bez powodu piszemy tu o randkach z mężem. Okazuje się bowiem, że comiesięczna randka wpływa na staż związku tylko w przypadku małżeństw. Jak odkryli naukowcy we wspomnianym badaniu , jeśli chodzi o pary, które mieszkają razem bez ślubu, to czy chodzą na randki czy nie, nie ma przełożenia na trwałość ich związków. Jak to możliwe? Zdaniem badaczy można to wytłumaczyć tym, że dla małżeństw taka randka to sposób na wzmocnienie więzi i dowód wysiłku i zaangażowania w związek. W przypadku związków partnerskich, randka po prostu nie ma takiego znaczenia. 

Randka w domu też jest dobra!

Niestety okazuje się także, że najpewniejszym gwarantem przetrwania związku po porodzie jest jednak ślub – pary żyjące ze sobą bez ślubu rozstają się częściej, jak wynika z danych zebranych przez naukowców z University of  Lincoln. My myślimy, że bez względu na to, czy jesteście małżeństwem, czy żyjecie ze sobą bez ślubu, starać się o dobre relacje w związku należy zawsze.

Randka to idealny sposób na to, by poczuć się dobrze w swoim towarzystwie, oderwać od codziennych spraw, porozmawiać i podtrzymywać bliskość. Jeśli nie macie z kim zostawić dziecka, organizujcie randki w domu: raz miesiącu romantyczna kolacja, kąpiel, dobry film – co tylko lubicie. Udanego wieczoru!

Zobacz też:

Miał być rozwód, będzie dziecko. Związek tej pary to prawdziwa sinusoida!

rodzina na spacerze z dzieckiem
Fotolia
Związki i seks
Od porodu ciągle się kłócicie? Pora działać!
Czy wraz z pierwszym dzieckiem w związku pojawiają się kłopoty? Niestety, wyniki badań naukowych są bezlitosne: 2/3 par po narodzinach dziecka odczuwa spadek zadowolenia z bycia w związku. Dlaczego i jak sobie pomóc?

A miało być tak pięknie! Marzyliście o dziecku, oczekiwaliście go z niecierpliwością, razem chodziliście na wizyty do ginekologa, dokumentowaliście każdy dzień ciąży i z wypiekami na twarzach kompletowaliście wyprawkę . Dlaczego więc od porodu ciągle się kłócicie? I jak to zmienić? Główne powody kryzysów w związku po porodzie to: 1. Zmiana ról  Jest to szczególnie trudne dla mężczyzn, którzy często czują się niepotrzebni, kiedy kobieta jest niezbędna dziecku do jego przeżycia, bo karmi i poświęca mu całą swoją energię i uwagę, a wcześniej to oni byli najczęściej w centrum uwagi . Poza tym mężczyźni chcieliby czuć się bardziej potrzebni dziecku, granie drugich skrzypiec jest dla wielu ojców trudne do zaakceptowania. 2. Intensywne konflikty Psychologowie twierdzą, że jeśli kłóciliście się na jakiś temat przed porodem, jest duża szansa, że po narodzinach dziecka będziecie kłócić się z tego powodu jeszcze częściej, bo będziecie zmęczeni, a więc bardziej konfliktowi oraz ogólnie mniej przychylnie do siebie nastawieni. 3. Nudne rozmowy Mnogość przyziemnych spraw, które wymagają omówienia po narodzinach dziecka sprawia, że na rozmowy, które zbliżały was do siebie po prostu brakuje już czasu i energii. Łatwo przegapić moment, w którym przestajecie robić miłe rzeczy dla siebie jako pary, a skupiacie się wyłącznie na swojej roli jako rodziców. 4. Niewyspanie Nocne pobudki niemowlęcia sprawiają, że oboje jesteście niewyspani, a to oczywiście oznacza, że szybciej się denerwujecie i jesteście rozdrażnieni. Wtedy awantura gotowa ! Kobiety po porodzie szybciej odczuwają kryzys w związku To oczywiste, że nieprzespane noce i kłótnie o to, czyja jest teraz kolej na przewinięcie dziecka odbijają się niekorzystnie na związkach. Mniej rozmów, mniej seksu – to wszystko prowadzi do emocjonalnego oddalania się od siebie . Co...

para oczekuje na narodziny pierwszego dziecka
Fotolia
Związki i seks
Kryzys po narodzinach dziecka: czy to nam się przydarzy?
Zastanawiasz się, czy dziecko zbliży was do siebie, czy może stanie się odwrotnie: sprawi, że oddalicie się jako para? Przeczytaj, co dzieje się z miłością w związku po porodzie.

Bardzo chcieliście mieć dziecko, a teraz, kiedy moment porodu jest coraz bliżej, martwicie się, jak jego pojawienie się wpłynie na wasz związek. Czy po porodzie on nadal będzie mnie tak samo mocno kochał? Czy ona przeleje całe uczucie na dziecko? – to tylko niektóre pytania, które zadajemy sobie przed narodzinami pierwszego dziecka . Związek po porodzie musi się zmienić, ale czy będzie to zmiana na lepsze, czy na gorsze? Będziemy mieć dziecko: co dalej z nami? Przejście od życia tylko we dwoje do bycia rodzicami oznacza nowe wyzwania - dla nas jako dorosłych jednostek i dla nas jako pary. Pojawienie się dziecka w naturalny sposób zmienia dynamikę wzajemnych stosunków pomiędzy partnerami i o ile niektóre pary bez problemu odnajdują się w nowej rzeczywistości po porodzie i oceniają zmianę pozytywnie, inne przynajmniej początkowo mogą czuć się zagubione . - Bałam się, że już nie będę dla niego najważniejsza – wspomina Krysia. – Wiedziałam, że to głupie i egoistyczne, ale nie mogłam przestać o tym myśleć. Chciałam mieć dziecko, które mogłabym kochać nad życie, ale chciałam też, żeby między mną a moim mężem wszystko zostało po staremu: żebym to ja nadal była dla niego numerem 1 – przyznaje. To udało się tylko częściowo: nic nie zostało "po staremu", związek Krysi i jej męża zmienił się po porodzie, bo zmieniły się wymagania, które stawia przed nimi życie. Niepotrzebnie martwiła się jednak o to, że przestanie być dla niego najważniejsza – nadal jest numerem 1 dla swojego męża, dokładnie tak, jak chciała. Jest najważniejsza wśród dorosłych – to prawda, którą wielu z nas odkrywa po narodzinach dzieci: nasze serca pomieszczą wiele rodzajów miłości, bez straty dla nikogo. Związek po porodzie: co na to nauka? Wpływ narodzin dziecka na parę od dawna jest przedmiotem badań naukowych, a wyniki prac nie są...

para z długim stażem małżeńskim
Fotolia
Związki i seks
Wiele (dobrych) rzeczy przydarza się parom, które są ze sobą długo
Nie tylko związek zmienia się z upływem czasu, wy też ulegacie przemianie. Przeczytajcie, co zaobserwowali psychologowie w związkach z długim stażem.

Ciągle mówimy o tym, że w związki wdziera się z czasem rutyna, gaśnie żar, spada zainteresowanie seksem, pierwsze dziecko oznacza kryzys w małżeństwie , a zakochanie i tak nie ma prawa trwać dłużej niż 3 lata, bo tako rzecze nauka. A co z pozytywami? Nie ma żadnych? Ależ skąd! "The Independent" wymienia 5 rzeczy, które przydarzają się partnerom, którzy są ze sobą długo. My dorzucamy kolejne 2, w tym jedną z polskiego naukowego ogródka.   Macie własny, prywatny język Kojarzycie te wasze prywatne żarciki, których nikt poza wami nie rozumie? A nazwy na różne przedmioty, powiedzonka rodzinne, których nikt inny nie używa? Taki własny język pogłębia więzy między partnerami. W badaniu przeprowadzonym wśród tysiąca osób w wieku od 12-90 lat prof. Robert Hopper z Uniwersytetu w Teksasie (USA) zbadał sposoby komunikowania się  i odkrył, że im bliżsi są sobie ludzie, tym bardziej skłonni są do używania własnego, prywatnego języka.  Ta bliskość, pogłębiająca się z czasem trwania związku, przekłada się na sposób komunikowania się par: "osobista komunikacja" - jak nazywa to zjawisko Hopper – jest intensywniejsza wraz z pogłębiającą się zażyłością pomiędzy ludźmi. Przejawia się w używaniu wyrażeń zarezerwowanych tylko dla tej pary, a także w mówieniu sobie o rzeczach, o których nie rozmawiamy z nikim innym, jak i w porozumiewaniu się ze sobą na różne, pozawerbalne sposoby. I dobrze, że tak się dzieje! Psycholog z Stanowego Uniwersytetu w Ohio, Carol Bruess, ustaliła, że im częściej pary używają prywatnych sformułowań i słów, tym szczęśliwsze są ze sobą – przynajmniej wg deklaracji badanych.  Przestajesz się ciągle kontrolować Pamiętacie, jak na początku związku człowiek ciągle się pilnuje? Czy dobrze wygląda, czy odpowiednio się zachowuje, nawet czy dobrze formułuje zdania... Nie ma mowy o...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak