Drugi „pierwszy raz”
Poranione brodawki, obolałe krocze, senność i zmęczenie. Nic dziwnego, że po porodzie nie masz ochoty na seks.
- Edipresse
Poranione brodawki, obolałe krocze, senność i zmęczenie. Nic dziwnego, że po porodzie nie masz ochoty na seks.
Być może należysz do kobiet, które tuż po porodzie odczuwają wzmożone pożądanie – dzieje się tak na skutek nabrzmienia i lepszego ukrwienia narządów płciowych. Częściej jednak jest tak, że seks to ostatnia rzecz, na jaką kobieta ma ochotę w okresie połogu. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: "Kiedy można zacząć na nowo?" Sami musicie odnaleźć odpowiedni moment.
Czas na czułości
Nie śpieszcie się jednak z powrotem do aktywnego życia seksualnego. Poczekajcie, aż naprawdę tego zechcecie oboje. Poród to zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn jest ciężkim przeżyciem, dlatego to normalne, że Wasze libido śpi, choć połóg skończył się już kilka tygodni temu. Hormony, które dawały Ci we znaki przez ostatnie dziewięć miesięcy, teraz powoli się stabilizują, ale nadal może się zdarzyć, że nagle bez widocznego powodu spojrzysz z odrazą na partnera. Winę za to ponosi poporodowy spadek estrogenu, hormonu bezpośrednio odpowiedzialnego za pożądanie seksualne. Również oksytocyna, hormon wyzwalający produkcję mleka, sprawia, że młoda mama od seksu z partnerem woli przytulić się do swojego nowonarodzonego maleństwa.
Możesz nie odczuwać ochoty na seks nawet przez kilka miesięcy po porodzie. Nie przejmuj się tym, maluszek przecież w końcu nauczy się przesypiać całe noce, a wtedy – wypoczęta i stęskniona – z pewnością odzyskasz wigor. Tymczasem teraz umacniajcie swoją miłość w inny sposób. Nie zapominajcie o codziennych czułościach i pocałunkach. Rozmawiajcie o tym, co czujecie i opowiadajcie, jak wyobrażacie swój drugi "pierwszy raz". [CMS_PAGE_BREAK]
Problemy "techniczne"
Po porodzie wiele kobiet ma problemy z odpowiednim nawilżeniem pochwy podczas stosunku. Z tego powodu seks może być nieprzyjemny, a nawet bolesny. Jeśli i Ty skarżysz się na tę dolegliwość, stosuj specjalne, nawilżające kremy (do nabycia w aptekach) lub poprzedź klasyczny stosunek seksem oralnym. Jeśli Twoje krocze nie zagoiło się jeszcze po ciężkim porodzie i nadal odczuwasz nieprzyjemne kłucie, zrezygnujcie na pewien czas z seksu. Poród siłami natury łączy się również z nadmiernym rozciągnięciem mięśni pochwy, co może zmniejszyć seksualną przyjemność mężczyzny. Systematyczne ćwiczenia mięśni Kegla powinno w stosunkowo krótkim czasie zaradzić tej uciążliwości. Dla wielu par wyciek mleka z piersi podczas stosunku jest wyjątkowo krępujący – jeśli Wam również się to przytrafiło, potraktujcie to z humorem.
Odpocznij przed seksem
Zmęczenie to największy wróg młodych rodziców. Starajcie się odpoczywać kiedy tylko będziecie mieli okazję. W okresie połogu mama powinna ucinać sobie drzemki w tym samym czasie, kiedy noworodek. Dzięki temu ma szansę, że wieczorem nie będzie myślała wyłącznie o poduszce. Młody tata dla dobra związku powinien jak najbardziej zaangażować się w opiekę nad noworodkiem, do jego obowiązków może należeć kąpiel maluszka i wieczorna zabawa (wtedy dzieci są najbardziej rozbudzone i absorbujące uwagę). Jeśli sypialnia teraz kojarzy Wam się tylko ze spaniem i usypianiem dziecka, poszukajcie w mieszkaniu innego miejsca na pieszczoty. Może sprawdzi się łazienka lub salon, zaopatrzony w świeczki zapachowe i muzykę? Spróbujcie kochać się rano, kiedy jesteście wyspani. Możecie też przez pewien czas pozostawać wyłącznie przy pieszczotach przy pomocy dłoni lub ust.
Karmienie nie zabezpiecza przed ciążą
Jeśli w najbliższym czasie nie macie ochoty na kolejne dziewięć miesięcy walki z mdłościami, zgagą i rosnącym brzuszkiem, starannie zabezpieczajcie się podczas seksu. Zapytaj swojego lekarza o pigułki antykoncepcyjne, które można stosować w czasie karmienia piersią (w Polsce najbardziej popularne tego typu są Cerazette) lub po prostu stosujcie prezerwatywy. Pamiętajcie, że w ciążę możesz zajść nawet jeśli do tej pory nie pojawiła się miesiączka – krwawienie następuje po owulacji, a nie przed nią.
Sylwia Niemczyk