Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jaką metodę antykoncepcji wybrać?
Fotolia
Związki i seks

Kobieta u ginekologa: jak zapobiegać ciąży?

Każda z nas szuka idealnej metody zapobiegania ciąży. Idealnej, czyli przede wszystkim skutecznej i dającej pewność, że nie zawiedzie. Zobacz, jakie metody antykoncepcyjne poleca lekarz ginekolog.

Antykoncepcja nie tylko nie może szkodzić zdrowiu, ale także powinna dawać kobiecie dodatkowe korzyści. Idealna antykoncepcja powinna nie dawać skutków ubocznych, być skuteczna i niekłopotliwa w stosowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie. Są przecież metody zapobiegania ciąży, które dodatkowo sprawiają, że młoda dziewczyna może na przykład pozbyć się szpecącego trądziku, a czterdziestolatka wyleczyć z anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami. Naprawdę teraz każda z nas może znaleźć sposób, który właśnie dla niej spełni wszelkie wymagane kryteria.

Oto jeden dzień pracy prof. Violetty Skrzypulec, ginekologa z ogromnym doświadczeniem. Przedstawiamy kobiety, które zgłosiły się do jej gabinetu z prośbą o wybranie najlepszej dla nich metody antykoncepcji. O tym, który sposób każdej z nich zaproponowała i dlaczego właśnie ten, przeczytaj sama. Ważne, że skuteczność tych metod jest w zasadzie taka sama i wynosi blisko 100 proc.

Dla kogo pigułka antykoncepcyjna?

Ewa, 30 lat: Ma jedno dziecko, nie wie jeszcze, czy chciałaby kiedyś urodzić następne. Teraz chce mieć pewne zabezpieczenie przed ciążą, bo niedawno wróciła do pracy po urlopie wychowawczym.

Wybór lekarza: Najkorzystniejszą metodą zapobiegania ciąży w takich przypadkach jest doustna antykoncepcja hormonalna. Zabezpiecza skutecznie przed zajściem w ciążę, a jednocześnie daje możliwość szybkiego powrotu do płodności po odstawieniu tabletek (najczęściej już w następnym cyklu, choć niektórzy lekarze doradzają odczekanie kilku miesięcy). Pigułki tego typu zawierają dwa rodzaje hormonów: gestagen i estrogen, a ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. Przyjmuje się je przez 21 dni, w czasie tygodniowej przerwy w ich stosowaniu pojawia się krwawienie (około 2–3 dni po przyjęciu ostatniej pigułki). Jest ono jednak najczęściej mniej obfite i krótsze, niż zwykła miesiączka.

Wady tej metody: konieczność regularnego przyjmowania pigułek. Kobiety, które zaszły w ciążę mimo stosowania antykoncepcji, przyznają, że po prostu czasem zapominały wziąć pigułkę. Innym często wymienianym skutkiem ubocznym tabletek hormonalnych jest utrata ochoty na seks. Jednak w takiej sytuacji często wystarczy zmienić preparat na taki, który zawiera więcej estrogenu lub mniej progesteronu. Podobnie w przypadku przybierania na wadze, co także czasem się zdarza.

Co zrobić, jeśli zapomnisz połknąć pigułkę?

Jeśli od pominięcia pigułki antykoncepcyjnej minęło mniej niż 12 godzin, trzeba przyjąć zapomnianą pigułkę jak najszybciej, a następną o zwykłej porze. Ale jeżeli upłynęło już więcej niż 12 godzin lub pominięto więcej pigułek, przez kolejne 7 dni trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenia antykoncepcyjne (np. prezerwatywę). Szczegółowe instrukcje postępowania są zamieszczone zawsze na ulotce każdego preparatu.

Po jakim czasie regularnego stosowania pigułek trzeba zrobić przerwę?

Kiedyś zalecano miesięczne lub dwumiesięczne przerwy w braniu pigułek antykoncepcyjnych mniej więcej co 2–3 lata. Obecnie stosowane preparaty zawierają znacznie mniej hormonów i można je przyjmować przez wiele lat bez przerwy. Trzeba tylko pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa i wykonywaniu wszystkich zleconych przez niego badań.

Dla kogo plastry hormonalne?

Agata, 38 lat: Ma już dwoje dzieci, ale nie wyklucza urodzenia jeszcze jednego. Niezwykle zajęta, stale w delegacjach. Często bywa na służbowych kolacjach, które przeciągają się do późna w nocy.

Wybór lekarza: Ze względu na dość nieunormowany tryb życia ta pacjentka mogłaby mieć problemy z regularnym przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Posiłki w różnych restauracjach, czasem alkohol sprzyjają wystąpieniu kłopotów żołądkowych (np. wymiotów, biegunek), a to może znacznie obniżyć skuteczność antykoncepcji doustnej. Dlatego w takich sytuacjach szczególnie polecam stosowanie plastrów hormonalnych. Są one naklejane raz w tygodniu, najlepiej na pośladku, ramieniu, łopatce lub podbrzuszu. Plastry zawierają takie same substancje jak dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna. Substancje czynne przenikają jednak do krwi bezpośrednio przez skórę, omijając przewód pokarmowy, co zapewnia dostarczanie stale tej samej ilości hormonów. Działanie antykoncepcyjne polega na zablokowaniu owulacji. Plaster przykleja się zawsze w pierwszym dniu cyklu (czyli gdy tylko zaczyna się miesiączka), następne dwa w odstępach tygodniowych. Po trzech tygodniach naklejania plastra robi się siedmiodniową przerwę, w czasie której występuje krwawienie.

Wady tej metody: jeśli plaster przyklejony jest niestarannie, na przykład na wilgotną, źle osuszoną skórę, może się odkleić, nawet tylko częściowo. To sprawia, że dawka hormonów dostarczanych do organizmu jest mniejsza, niż powinna być. Nie można także stosować tej metody u kobiet, które ważą powyżej 90 kg, bo wtedy bywa po prostu nieskuteczna.

Czy plaster antykoncepcyjny można moczyć?

Plastry hormonalne można moczyć w wodzie. Można więc z przyklejonym plastrem antykoncepcyjnym kąpać się w wannie i pływać na basenie. Plaster trzyma się mocno i zwykła kąpiel nie powoduje jego odklejenia się. Warto jednak co jakiś czas (np. podczas wieczornej kąpieli) sprawdzać, czy dobrze przylega.

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna, spirala, wkładka domaciczna, plastry antykoncepcyjne
materiały prasowe
Związki i seks
Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji
Czyli cała prawda o niecodziennych metodach antykoncepcji hormonalnej. Dowiedz się, jak działa plaster, wkładka czy zastrzyk antykoncepcyjny. Poznaj wady i zalety różnych metod zapobiegania ciąży.

Antykoncepcja na dłużej, to doskonałe rozwiązanie dla współczesnych kobiet. Obowiązki zawodowe, domowe, edukacja i coraz więcej informacji do zapamiętania, które pojawiają się każdego dnia, mogą negatywnie wpływać na pamiętanie o codziennym przyjmowaniu tabletki antykoncepcyjnej . Większość kobiet posiada informacje z mediów lub od koleżanek na temat nowoczesnych, niecodziennych metod antykoncepcji hormonalnej . Kobiety są świadome, 
że wszystkie aktualnie zalecane formy antykoncepcji hormonalnej nie wymagającej codziennego pamiętania, są relatywnie bezpieczne i mają bardzo wysoką skuteczność . Jednak użytkowniczki oprócz bezpieczeństwa i skuteczności oczekują od antykoncepcji także wygody. Antykoncepcja na dłużej W odpowiedzi na potrzeby kobiet – które chcą, aby rekomendowana przez ginekologów metoda planowania ciąży była spójna z ich aktywnym stylem życia 
– rozwiązaniem okazały się niecodzienne preparaty hormonalne . Podawane są one w inny sposób niż doustnie i mają dłuższy okres działania, co czyni je wygodniejszymi
z punktu widzenia użytkowniczki. Komfort oraz skuteczność  zastosowania antykoncepcji hormonalnej mają niebagatelny wpływ na decyzję kobiety, o tym, która forma zabezpieczenia będzie dla niej najlepsza. W ostatniej dekadzie pojawiły się w Polsce metody antykoncepcji hormonalnej podawane w inny sposób niż doustnie. Polecane są przede wszystkim kobietom, które nie są zdyscyplinowane i zdarzało im się zapominać o regularnym zażywaniu tabletek hormonalnych lub właśnie rozpoczynają życie seksualne i poszukują oprócz skutecznej 
– wygodnej antykoncepcji na dłużej. Ile razy zapomniałaś wziąć pigułkę? W niecodziennej antykoncepcji (na dłużej) łatwiej o zapewnienie większej skuteczności poprzez trudniejsze popełnienie błędu. Najczęstsze przyczyny błędów popełnianych przez kobiety stosujące doustną...

kobieta, mężczyzna, sex, łóżko
Związki i seks
10 pytań o antykoncepcję: rozwiewamy wątpliwości
Bez względu na to, jaką metodę zapobiegania ciąży stosujemy, warto pytać w razie najmniejszych wątpliwości. W końcu chodzi o nasze zdrowie.

Coraz chętniej w Polsce stosujemy pigułki antykoncepcyjne . I słusznie, bo ich skuteczność oceniana jest najwyżej, a dobrze dobrane nie szkodzą w żaden sposób naszym organizmom. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej i innych metod antykoncepcji. Skuteczne metody naturalne? Chciałabym zapobiegać ciąży bez żadnej ingerencji w mój organizm. Czy można jakoś poprawić skuteczność „kalendarzyka małżeńskiego”? Jeśli kobieta ma regularne cykle, może stosować metody naturalne z dobrym skutkiem. Trzeba tylko nauczyć się dokładnie obserwować swój organizm, np. mierzyć codziennie rano temperaturę i umieć rozpoznać rodzaj śluzu szyjkowego (w okresie płodnym jest on przezroczysty, rozciągliwy i śliski). Nasza rada: Możesz dokładniej określić swoje dni płodne, używając np. testera Persona . To urządzenie, które na podstawie codziennej analizy próbki moczu (pobranej rano) ocenia, w jakim momencie cyklu się znajdujesz: dni płodne oznaczone są na czerwono, pozostałe na zielono. Samo urządzenie jest jednak dość drogie (kosztuje ok. 350 zł), trzeba też kupować paski testowe (ok. 100 zł na 2 miesiące). Przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych Jak często trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych, żeby oczyścić organizm? Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania. Nie ma konieczności robienia przerw. Nasza rada: Biorąc pigułkę, pilnuj terminów badań kontrolnych u ginekologa. Regularnie, co rok powinnaś robić USG piersi i jajników, cytologię, tzw. próby wątrobowe, morfologię i ocenę układu krzepnięcia krwi. Nadwaga a plastry antykoncepcyjne Czy to prawda, że kobiety z nadwagą nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych? Plastry antykoncepcyjne nie są skuteczne, tylko jeśli nadwaga jest duża. Producent nie gwarantuje pełnej skuteczności plastrów...

tabletki antykoncepcyjne
AdobeStock
Związki i seks
Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, stosowanie, przeciwwskazania
Tabletki antykoncepcyjne, zwane też pigułkami, blokują owulację i nie dopuszczają do zapłodnienia. Są jedną z najbardziej skutecznych form zapobiegania ciąży.

Dobre tabletki antykoncepcyjne są skuteczne i niezbyt kłopotliwe. Muszą też być bezpieczne, czyli bez skutków ubocznych. Ponieważ na rynku jest dużo różnych tabletek antykoncepcyjnych, warto zdecydować się na jedną z nich po konsultacji z lekarzem, gdyż nie wszystkie tego typu preparaty nadają się dla każdej kobiety. Oto najważniejsze sprawy związane z antykoncepcją hormonalną. Tabletki antykoncepcyjne: Rodzaje i działanie Przeciwwskazania Skutki uboczne Badania przed zastosowaniem Zdrowotne zalety Rodzaje i działanie tabletek antykoncepcyjnych Tabletki antykoncepcyjne, zwane też pigułkami antykoncepcyjnymi, zapewniają kobiecie niemal 100-procentową gwarancję ochrony przed niechcianą ciążą. Dzielimy je na: jednoskładnikowe - zawierają tylko jeden rodzaj syntetycznego hormonu; dwuskładnikowe - są najczęściej stosowane, posiadają dwa rodzaje hormonów: estrogen i progestagen (syntetyczny progesteron). Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe Zwane też minipigułkami . Zawierają jeden hormon – progestagen. Zalecane kobietom, które źle tolerują wysoki poziom hormonów stosowanych w pigułkach dwuskładnikowych. Mają mniej skutków ubocznych . Bezpieczne także dla kobiet karmiących, gdyż nie zawierają estrogenu hamującego laktację. Są tak samo skuteczne jak tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe.  Działanie: zmieniają właściwości śluzu w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do jajeczka. Niektóre jednoskładnikowe pigułki hamują też owulację . Gdy zapomnisz wziąć pigułkę jednoskładnikową: Jeżeli spóźnienie w zażyciu pigułki wynosi mniej niż 3 godziny, trzeba jak najszybciej połknąć zapomnianą tabletkę. Gdy spóźnienie wynosi ponad 3 godziny, trzeba jak najszybciej zażyć zapomnianą tabletkę i stosować dodatkową antykoncepcję, np. prezerwatywy. Jak brać tabletki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz