Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
orgazm, seks
Fotolia
Związki i seks

Kiedy mama znów będzie kochanką

Czy to prawda, że większość kobiet po porodzie nie ma ochoty na seks? A czy karmienie piersią działa jak antykoncepcja? Na te i inne pytania odpowiada Robert Gizler, ginekolog położnik.

Pierwsze dni i tygodnie z maleństwem tak bardzo zmieniły wasze życie, że nie mieliście czasu (ani ochoty) na seks. Ale mąż coraz częściej spogląda na ciebie stęsknionym wzrokiem.  A ty? Najchętniej po prostu byś się wyspała. I nic więcej. Dlaczego tak jest? Oto dziewięć najczęstszych prawd i mitów na temat seksu po porodzie.

Zmęczenie to wróg przyjemności

PRAWDA Po wielu nieprzespanych nocach, kłopotach z nawałem pokarmu i przy mnóstwie nowych obowiązków masz prawo niechętnie myśleć o seksie. Trudno mieć ochotę na igraszki w łóżku, gdy na jego widok zamykają ci się oczy. Seks sprawia radość tylko wtedy, gdy jesteś odprężona i wyluzowana. Spróbuj więc podzielić się z mężem obowiązkami i koniecznie wygospodarujcie chwile tylko dla siebie – nawet jeśli nie będą one od razu powrotem do szalonego seksu, to i tak są wam bardzo potrzebne.

Większość kobiet po porodzie nie ma ochoty na współżycie

PRAWDA Statystyki mówią, że aż u 80 proc. kobiet po urodzeniu dziecka spada libido. Odpowiadają za to hormony, które nadal szaleją w twoim organizmie. Po porodzie następuje intensywna produkcja prolaktyny – to hormon pomagający w laktacji i obkurczaniu się macicy, ale hamujący popęd seksualny. Niestety, dodatkowo twój organizm wytwarza mniej estrogenów, które korzystnie wypływają na libido. Ale to nie będzie trwało wiecznie! Porozmawiaj o tym z mężem i zacznijcie od delikatnych pieszczot.

Karmienie piersią działa jak antykoncepcja

  • FAŁSZ Wiele młodych mam szybko zaszło w kolejną ciążę, wierząc, że karmienie piersią to doskonały środek antykoncepcyjny. Możesz mieć owulację, nawet jeśli miesiączka jeszcze nie wróciła.

Seks po porodzie sprawia przykre niespodzianki

PRAWDA U wielu kobiet tak, ale na szczęście jest to naprawdę sytuacja przejściowa. Nawet jeśli ginekolog ocenił, że wszystko się zagoiło, możesz odczuwać pewien dyskomfort. Mięśnie dna miednicy i ścianki pochwy są mocno rozciągnięte i w czasie seksu nie odczuwasz takiej przyjemności, jak kiedyś. Jest na to prosty sposób – ćwicz mięśnie Kegla. Zaciskaj i rozluźniaj mięśnie pochwy (tak, jakbyś próbowała powstrzymać robienie siusiu), a już po jakimś czasie poczujesz różnicę. W czasie stosunku pochwa jest zupełnie sucha? To też się często zdarza (i jest przejściowe), ale można sobie pomóc. Po prostu kup w aptece żel nawilżający dla kobiet i spróbuj namówić męża na dłuższą grę wstępną. Może się również zdarzyć, że już na początku pieszczot wielką rzeką z twoich piersi popłynie mleko. Możecie to obrócić w żart, ale jeśli jest to dla ciebie trochę krępujące, nakarm maluszka krótko przed stosunkiem.

Na powrót do zbliżeń trzeba czekać sześć tygodni

FAŁSZ Rzeczywiście lekarze zalecają powstrzymanie się od stosunku przez sześć tygodni po porodzie, ale... Jeśli wcześniej masz ochotę znów być nie tylko mamą, konieczna będzie wizyta u ginekologa – jeśli stwierdzi, że krocze się zagoiło i nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu, możesz zakończyć post. Pomyślcie też o innych możliwościach – pettingu czy seksie oralnym.

Dla młodych rodziców niektóre pozycje są zakazane

FAŁSZ Jeśli krocze zupełnie się zagoiło, a ty sama czujesz się dobrze, nie ma żadnych przeszkód, byście powrócili do swoich upodobań seksualnych. Najlepsze są te, które wam obojgu sprawiają radość i przyjemność.

Po cesarce zdecydowanie szybciej wraca libido

FAŁSZ W tym wypadku hormony działają dokładnie tak samo jak po porodzie naturalnym. Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania na 500 mamach i udowodnili, że sposób rozwiązania ciąży nie ma żadnego wpływu na poziom libido po porodzie. Warto dodać, że porody przy użyciu narzędzi (np. kleszczy) mogą powodować bolesne współżycie przez około sześć miesięcy.

Lęk przed ciążą zniechęca do seksu

PRAWDA Nawet jeśli nie mówisz tego głośno, możesz tak myśleć. Wiele kobiet, zwłaszcza dość krótko po porodzie, woli z tego powodu w ogóle unikać seksu. Pamiętaj jednak, że twój strach może fatalnie wpłynąć na wasz związek. Pomyśl więc o sensownej antykoncepcji i postaraj się, stopniowo, znów stać się fantastyczną kochanką.

Młode mamy są mniej atrakcyjne

FAŁSZ Kiedy stajesz przed lustrem i widzisz swoje zmienione ciało, uważasz, że już nigdy nie wyjdziesz w stroju kąpielowym na plażę, że twoje wielkie piersi i brzuch skutecznie zniechęcają męża do miłosnych harców? Nic podobnego! Prawdopodobnie jesteś dla niego tak ponętna, jak nigdy dotąd. Pomyśl, że większość facetów uwielbia oglądać się za kobietami z dużym biustem. Jeśli zawsze miałaś miseczkę B, wreszcie z dumą możesz pokazać mu swoje C (D?). Z pewnością właśnie teraz jesteś dla niego kwintesencją kobiecości, a rozstępy, na widok których rozpaczasz w łazience, są dla niego po prostu niewidzialne. Naprawdę! Przekonasz się.

Najlepsza ochrona

Nie planujesz na razie kolejnej ciąży? Wybierz metodę.

  • Jeśli karmisz piersią, nie wolno ci teraz stosować dwuskładnikowych pigułek, ale możesz przyjmować tzw. minipigułki. Bezpieczne są też prezerwatywy. A jeśli przed ciążą stosowaliście naturalne metody, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tej formie zabezpieczenia. Wielu specjalistów sądzi jednak, że nie sprawdza się ona w tym czasie. Pełnej gwarancji nie daje też stosunek przerywany.
  • Jeśli już nie karmisz, możesz używać plastrów antykoncepcyjnych. Są bezpieczne, bo nie obciążają układu pokarmowego (hormony uwalniają się przez skórę). Wiele kobiet decyduje się na wkładkę domaciczną.

 
ZOBACZ TEŻ:  10 powodów, dla których powinnaś częściej uprawiać seks
 

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

seks, kobieta, mężczyzna
fotolia
Starania o dziecko
5 zalet długiej gry wstępnej
Zdaniem wielu osób to najprzyjemniejszy etap gry miłosnej. Jest tu miejsce i na pieszczoty, i na miłosne wyznania, i na pocałunki. Podsumowując: idealny wstęp do udanego seksu.

Gra wstępna może trwać 5 albo 50 minut. Nie ma żadnych norm, które określałyby optymalny czas pieszczot (lub innych zachowań seksualnych zwiększających podniecenie) poprzedzających stosunek płciowy. W ankietach Polacy deklarują, że na grę wstępną poświęcają około 20 minut. Zwykle kobiety potrzebują nieco dłuższej gry wstępnej niż mężczyźni, by nabrać ochoty na seks . Złośliwi twierdzą wręcz, że to kobiety ją wymyśliły. Jednak zdaniem seksuologów gra wstępna ma swoje plusy i dlatego lepiej nie omijać tego etapu zbliżenia. Oto niektóre zalety gry wstępnej: 1. Gra wstępna poprawia samoocenę Długie pieszczoty to idealny czas na to, by powiedzieć ukochanej osobie, że jest wyjątkowa, piękna (przystojny), najważniejsza na świecie. Czasem właśnie takie czułe słowa są lepszą zachętą niż seksowna bielizna czy nastrojowa muzyka. Dzięki komplementom czujemy się dowartościowani i kochani. Żyjemy w coraz większym pośpiechu i często skracamy wszelkie procedury. Jeśli chodzi o seks, lepiej nie wybierać drogi na skróty, bo prowadzi ona do rutyny i wzajemnego znudzenia.  2. Gra wstępna może trwać bardzo długo Brytyjski pisarz Terry Pratchett stwierdził kiedyś, że „najdziwniejsze w ludzkim seksie jest to, jak trwa, choćby ludzie byli całkowicie ubrani”. Co miał na myli? Otóż cała gra seksualna między dwojgiem ludzi zaczyna się w głowie. Wystarczy, że zaczniemy myśleć o seksie, a już organizm zaczyna się do niego przygotowywać. Grę wstępną można prowadzić online (wymieniając z partnerem maile o erotycznej treści), wysyłając sms lub dzwoniąc i mówiąc, że po dotarciu do domu czeka was upojny wieczór np. z erotycznym masażem. Taka gra wstępna może sprawić, że gdy już znajdziecie się w łóżku, to od razu przejdziecie do etapu drugiego, bez rozgrzewki (czyli gry wstępnej). 3. Dzięki grze wstępnej wygracie z rutyną Osoby,...

kobieta, mama, tata, łóżko, sex, ciąża
Seks w ciąży
Seks w ciąży: pytania przyszłych ojców
Przyczajony tygrys, ukryty smok – tak o swoim zagubieniu, pożądaniu i seksualności mówił mój kolega, kiedy jego żona była w ciąży. Bał się pytać, bał się kochać. Przyszli ojcowie mają wiele pytań o seks w ciąży. Odpowiadamy na najczęstsze z nich.

Seks w ciąży to niby naturalna sprawa, a jednak coraz więcej par przychodzi na kontrolne wizyty do ginekologa razem i pyta, jak się kochać, gdy dziecko w drodze . Bo co o seksie z kobietą w ciąży myślą faceci ? Nigdy wcześniej nie bali się, że ich seks mógłby zaszkodzić czyjemuś zdrowiu, a nawet życiu! Teraz, gdy partnerka jest w ciąży, u przyszłych tatusiów pojawiają się właśnie takie myśli. Łatwiej się nimi dzielić, gdy otwarcie rozmawia się z lekarzem. Wtedy nie ma głupich ani niewłaściwych pytań. Im więcej mężczyzna się dowie, tym lepiej będzie wiedział, jak postępować z ciężarną kobietą i jak sprawić jej (i sobie) przyjemność. Zebraliśmy kilka pytań od zafrasowanych przyszłych tatusiów.   Czy seks z ciężarną nie zaszkodzi dziecku? Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to seks nie jest żadnym zagrożeniem dla maluszka. Chroni go mięsień macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Podczas uprawiania seksu czuje jedynie lekkie kołysanie ( Co lubi dziecko w brzuchu? Sprawdź, a się zdziwisz! ). Maluch może mieć podwyższone tętno lub ciśnienie, ale to jest wynik tego, co robi jego mama (jeśli jej wzrasta tętno, to szkrabowi również). Dziecko czuje, że jego mama ma dobry nastrój.   Od czego zależy, czy można współżyć, gdy spodziewamy się dziecka? Głównie od przebiegu ciąży. Jeśli dzieje się coś nieprawidłowego, np. pojawiają się krwawienia, bóle brzucha, wtedy lekarz zaleca wstrzemięźliwość. Bardzo istotna jest lokalizacja łożyska. Znaczenie ma też to, czy ciąża jest mnoga, czy kobieta w przeszłości roniła. Często lekarz zakazuje współżycia tylko na pewien czas i przy kolejnej wizycie kontrolnej (jeśli wszystko wróciło do normy) znów pozwala się kochać. Choć nie wszystkie pary chcą z tego korzystać. Jeśli przed ciążą robili to bardzo rzadko, to często odmienny stan staje się wymówką i nie kochają się w...

wybór antykoncepcji i spadek libido
Związki i seks
Czy o metodzie antykoncepcji decydujecie wspólnie? I co z tym libido?
Czy decyzja o rodzaju antykoncepcji powinna należeć do kobiety, czy para powinna podejmować ją wspólnie? I czy antykoncepcja hormonalna rzeczywiście obniża libido? Sprawdzamy, co na ten temat mówią eksperci.

Jedno jest pewne: jeśli nie chcecie mieć kolejnego dziecka, jakiś rodzaj antykoncepcji wypadałoby wybrać. Powiedzmy też sobie jasno: poza prezerwatywą, cała reszta dostępnych środków przeznaczona jest dla kobiet, dlatego naturalnym wydawałoby się, że to ty powinnaś podjąć decyzję o rodzaju zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. A jednak seks dotyczy was obojga, może więc lepiej przedyskutować ten temat z partnerem? Kiedy mężczyzna uważa, że antykoncepcja to nie jego sprawa To prawda, że ostatnie słowo w tym temacie powinno należeć do kobiety, skoro to ona – jeśli para nie decyduje się na prezerwatywy – będzie stosować antykoncepcję. Dr Michał Lew-Starowicz, seksuolog, na spotkaniu otwierającym kampanię "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji", mówił: - Niewątpliwie w antykoncepcji jest nierówność, więc ten temat jeszcze długo będzie dotyczyć głównie kobiet i to do kobiety będzie należeć kluczowa decyzja, bo to ona będzie brać antykoncepcję i to będzie współgrało z jej zdrowiem.   A jednak ważne jest, żeby tę decyzję poprzedziła rozmowa, żeby kobieta nie czuła się pozostawiona sama sobie. Kobiety skarżą się często, że ich mężowie lub partnerzy nie wykazują w ogóle zainteresowania antykoncepcją. Jakby temat nie istniał: ty masz się zabezpieczyć, żeby nie było dziecka, a on nie musi się o to martwić . - U nas cała rozmowa sprowadziła się do tego, że on nie chce używać prezerwatyw – mówi Iwona. - Powiedział, że mam coś wymyślić. I dodał, że oczywiście sam by łykał pigułki, gdyby były takie dla mężczyzn. To taka bezpieczna deklaracja, przecież nie sprawdzimy tego, prawda? W zdrowym związku o antykoncepcji się rozmawia Dr Michał Lew-Starowicz jest zdania, że rozmowy na temat seksu i antykoncepcji świadczą o tym, że w związku dzieje się dobrze. - Warto, żeby on mówił:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz