Związki i seks

Nie każdy przechodzi kryzys w związku po urodzeniu dziecka - mówi seksuolog [WIDEO]

Ważne, aby nie skupiać się wyłącznie na dziecku i być otwartym na potrzeby partnera -– radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog tłumaczy, że chociaż narodziny dziecka to rewolucja w związku, to nie zawsze musi ona oznaczać jego kryzys.

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Nasz seks powszedni", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy, z jakimi borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, zapytałyśmy, czy można uniknąć kryzysu w związku po urodzeniu dziecka. Seksuolog uważa, że problem bywa demonizowany i wystarczy stosować kilka zasad, aby nie dotknął on naszego związku.

Nie tylko dziecko

Życie kobiety przez pierwsze miesiące życia dziecka skoncentrowane jest wokół maluszka. Ale seksuolog przestrzega, aby nie skupiać się wyłącznie na dziecku i nie zapomnieć, że w jej życiu jest jeszcze partner. "To ktoś równie ważny" – przypomina. I podkreśla, że w związku musi być miejsce dla drugiej osoby. Dlatego tak ważne jest, aby para potrafiła wygospodarować czas tylko dla siebie. Wyjdź z partnerem, a dziecko zostaw w tym czasie pod opieką - radzi.

Wzajemne wsparcie pomoże uniknąć kryzysu

Dr Jędrzejewska podkreśla, że prowadząc gabinet terapeutyczny, niejednokrotnie spotkała się z parami przechodzącymi kryzys po urodzeniu dziecka. "Doskonale wiem, jak łatwo jest zapętlić się i znaleźć się w sytuacji kryzysu małżeńskiego" – powiedziała.

Zdaniem seksuolog, jest kilka prostych wskazówek i zasad wartych w takiej sytuacji zastosowania. Przede wszystkim trzeba być otwartym na potrzeby partnera - to pomoże we wzajemnym zrozumieniu. "Być otwartym na potrzeby drugiej osoby, pomoże zrozumieć, jak ciężkie obowiązki spoczywają zarówno na jednej jak i na drugiej osobie" – uważa.

Dr Jędrzejewska radzi, aby w sytuacji braku porozumienia z partnerem, nie bać się skorzystać z pomocy psychologa lub seksuologa. "To może pomóc naświetlić sytuację i potrzeby drugiej osoby oraz znaleźć rozwiązania, które będą zbliżać rodziców" – radzi.

Nie demonizujmy!

Seksuolog podkreśla, że kryzys w związku niejednokrotnie jest konsekwencją burzy hormonalnej, jaka zachodzi w organizmie kobiety. "Ale absolutnie nie jest powiedziane, że każda z nas ma doświadczyć tego kryzysu. On jest demonizowany" – mówi.

"Jeżeli mamy wsparcie w partnerze i jeżeli jesteśmy otwarte na wzajemne potrzeby i potrafimy odpowiednio odnaleźć się nie tylko jako matki, ale też jako żony i partnerki, to jest duże prawdopodobieństwo, że tego kryzysu nie będzie" – ocenia seksuolog.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.

Czy wasz związek przeszedł kryzys po urodzeniu dziecka? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:

dziecko, adopcja dziecka
YouTube.com
Starania o dziecko
Kochać i być kochanym – film o potrzebie miłości
Film znaleziony w sieci. Powstał na podstawie prawdziwej historii. Jest o tym, jakim niezwykłym darem jest miłość matki (my dodamy także ojca) i o tym, że dziecko potrzebuje jej jak powietrza.

Niewiele wiadomo o tym filmie. Tylko tyle, że jego twórców zainspirowała prawdziwa historia, która wydarzyła się w czasie wojny w Iraku. Na filmie widzimy chłopczyka, który samotnie przemierza korytarze... szkoły, domu dziecka? Tego nie wiemy. W pewnym momencie wyciąga coś z szuflady. Coś cennego, bo niesie to jak skarb. Dopiero po chwili okazuje się, że to kolorowa kreda do tablicy. Chłopczyk potrzebuje ją, bo chce coś namalować na asfalcie. Rysującemu chłopcu przygląda się zdumiony opiekun. Zdumiony, bo po postawieniu ostatniej kreski malec... położył się na ziemi. Zobacz, co narysował malec:   Miłość rodzicielska to dar Być może ten film to część jakiejś kampanii, sugerują to końcowe napisy. Ale być może powstał z potrzeby serca, by opowiedzieć o dzieciach, które straciły rodziców. Pokazać, jakim darem jest miłość matki czy ojca i jak ci, co jej doświadczają i mają na wyłączność, są uprzywilejowani. Bo tego tak naprawdę potrzebuje dziecko – miłości. Na koniec apel twórców tego krótkiego i niezwykle wzruszającego filmu, by kochać i być kochanym bezwarunkowo – adoptuj dziecko. Choć to niezwykle trudna decyzja, to czasem jedyna, by móc cieszyć się rodzicielstwem, by zostać rodzicem. ZOBACZ TEŻ: film o niesamowitej więzi między nowo narodzonym dzieckiem a matką  

Michał Żebrowski
ONS
Tata
Ojcostwo jest sexy!
Ci faceci są przystojni, popularni, zarabiają miliony. Ale kobiety (i to nie tylko ich partnerki) kochają ich także za to, że są... świetnymi tatusiami. Bo bycie fajnym ojcem jest po prostu bardzo sexy.
udany seks po porodzie
Fotolia
Związki i seks
4 kroki do udanego seksu po porodzie
Seks po porodzie może być udany i dostarczać wiele przyjemności, jeśli będziecie pamiętać o tych 4 rzeczach!

W połogu nawet nie myślisz o seksie, choć może się zdarzyć z niepokojem czekasz na koniec przepisowych 6 tygodni abstynencji, bo boisz się, jak to będzie kochać się po raz pierwszy od porodu. Czy coś się zmieni? Czy będzie bolało? Czy doznania będą inne? Takie obawy są naturalne, przeżywa je każda mama po porodzie.  W końcu nadchodzi ten pierwszy seks po porodzie i wrażenia są różne. Niektóre kobiety od razu wracają do czerpania radości ze zbliżenia, inne odczuwają dyskomfort, jeszcze inne nie odczuwają pożądania. Spadek libido po porodzie nie jest niczym niezwykłym, spowodowany jest przez hormony, zmęczenie, zaabsorbowanie nową życiową rolą – byciem matką i opieką nad niemowlęciem. Nie oznacza to jednak, że kiedy zostajecie rodzicami, musicie przestać cieszyć się seksem! Przeczytaj, co zrobić, żeby mieć udany seks po porodzie:   Udany seks po porodzie: nie zapominajcie o hormonach Hormony po ciąży potrzebują czasu na ustabilizowanie się. W tym okresie twój organizm produkuje dużo oksytocyny, zwanej hormonem szczęścia. Oksytocyna wytwarza się też podczas karmienia piersią. Dzięki temu hormonowi potrzebujesz bliskości, czułości, masz ochotę się przytulać. Jednak oksytocyna nie współpracuje dobrze z innym hormonem: testosteronem . Po porodzie twój organizm wytwarza mniej testosteronu, co sprawia, że masz mniejszą ochotę na seks . Dr Laura Berman, seksuolożka, udzielając rad dotyczących udanego seksu czytelniczkom "Us Magazine", zauważyła jeszcze jedną ważną rzecz: dotyczy to też mężczyzn! Kiedy zostają ojcami, w ich organizmach także zwiększa się produkcja oksytocyny, a zmniejsza poziom testosteronu. I im bardziej zaangażowanym ojcem jest twój mąż, tym mniej testosteronu produkuje. Nie szukaj więc winy w sobie za jego mniejsze pożądanie w okresie po porodzie! Udany seks po porodzie: bądźcie realistami Pierwsze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz