Związki i seks

Plaster antykoncepcyjny zamiast tabletki? Co jeszcze mogą plastry?

Wyglądają jak zwykłe plasterki, które przykleja się na ranę, ale nie pomagają w gojeniu. Plastry mogą leczyć, zapobiegać ciąży, wyszczuplać...

Plastry hormonalne to dobra alternatywa dla pigułek antykoncepcyjnych, ale to nie wszystko: oprócz plastrów antykoncepcyjnych, na rynku są dostępne inne plastry do zadań specjalnych. Plastry bywają równie skuteczne jak tradycyjne leki w tabletkach. A przy tym są bezpieczniejsze, bo nie obciążają wątroby! Coraz częściej stosuje się plastry zamiast innych metod leczenia. Zobacz, co może kryć się w plastrze!

Plastry antykoncepcyjne

Jedną z najczęściej polecanych metod zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Możesz stosować pigułki hormonalne, ale na rynku dostępne są również plastry antykoncepcyjne (Evra). W preparacie Evra znajdują się dwie substancje: norelgestromin oraz etynyloestradiol. Dostają się one bezpośrednio do krwi, omijając przewód pokarmowy. Działają tak samo jak tabletki antykoncepcyjne: zapobiegają owulacji. Komórka jajowa nie jest bowiem uwalniana z jajnika. Czyli nie może dojść do ciąży.

Czy plastry antykoncepcyjne są lepsze i skuteczniejsze od hormonalnych tabletek? Dla niektórych osób – tak. Ale dlaczego, skoro pigułki antykoncepcyjne mają skuteczność prawie stuprocentową? Przecież ich wskaźnik Pearla (czyli liczba niepożądanych ciąż wśród stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez rok) wynosi jedynie 0,3.

Plusy plastrów antykoncepcyjnych

Jakie zalety mają plastry hormonalne? Jak wynika z badań, w ciągu jednego cyklu około 70% kobiet zdarza się co najmniej raz zapomnieć o wzięciu tabletki! Można więc zajść w ciążę, gdyż stężenie hormonów szybko spada i owulacja nie jest zahamowana. Przy hormonach w plastrze takie ryzyko jest znacznie mniejsze – twierdzą specjaliści. Jeśli bowiem nawet zapomnisz i spóźnisz się jeden dzień z wymianą plasterka, stężenie hormonów i tak będzie jeszcze na tyle wysokie, że nie zajdziesz w ciążę.

– Czasem jednak kobieta martwi się, co ma zrobić, jeśli plaster się odklei (zwłaszcza jeśli wyjechała, np. na wakacje). Nie wie, czy jest jeszcze chroniona przed ciążą, czy już nie, i czy powinna przykleić nowy – opowiada dr Jacek Lisawa, ginekolog położnik, który wśród swoich pacjentek ma wiele takich, które stosują właśnie plastry Evra. Producent twierdzi, że jeśli plaster się odklei (choć raczej nie powinno się to zdarzyć), stężenie hormonów spada bardzo powoli. Jeszcze przez 2–3 dni powinno utrzymywać się na takim poziomie, aby chronić kobietę przed ciążą.

Na co jeszcze plaster?

Plastry mają wiele zastosowań. Do plastrów są dokładane przeróżne substancje, np. hormony, które mogą zapobiec ciąży lub pomóc kobietom w czasie menopauzy. Stosując inne, można wyleczyć się z nałogu palenia papierosów. Są również specjalne plastry likwidujące ból i zapobiegające chorobie lokomocyjnej. A także takie, które pomagają w odchudzaniu się, walczą z cellulitem i rozstępami. Są plastry wspomagające leczenie blizn i plastry odstraszające komary. Na Zachodzie są nawet dostępne plastry dla dzieci z ADHD.

Czy jednak środki w plastrach są tak samo skuteczne jak te w tabletkach? I na pewno bezpieczne? A jeśli masz wybór, to jakiego specyfiku lepiej użyć?

Różnica między tabletką a plastrem

Podstawowa różnica jest taka: lek, który łykasz, zanim zacznie działać, musi przejść przez przewód pokarmowy. A lekarstwo w plastrze – nie. Od razu dostaje się prosto do krwi. Dzięki temu oszczędza przewód pokarmowy, wątrobę i samo nie jest niszczone przez różne enzymy trawienne – podkreśla dr n. farm. Krzysztof Cal z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej AM w Gdańsku. – Czyli jest po prostu bezpieczniejsze.

Ale czy jest ono też równie skuteczne jak w tabletce? – To zależy, co znajduje się w plastrze. Jeśli lek, to jest on na pewno skuteczny, ponieważ musi mieć badania potwierdzające jego działanie – dodaje dr Cal.

Plusy plastrów

Leki w plastrze mają wiele plusów. Pierwszy: wchłaniają się do organizmu przez cały czas. Dzięki temu przyjmowane dawki substancji leczniczej mogą być niewielkie, a i tak we krwi ich stężenie jest duże. Inaczej dzieje się, gdy połykasz tabletkę. Najczęściej stężenie leczniczej substancji we krwi najpierw gwałtownie rośnie, potem zaś spada. Gdy przyjmujesz kolejną dawkę – znów szybko wzrasta. Te skoki powodują, że trzeba aplikować sobie większe porcje leku, by naprawdę działał.
Drugi plus plastra: przyklejasz go rzadko – raz na dzień lub nawet raz na tydzień. Tabletkę zaś musisz brać nawet kilka razy dziennie. A każdemu zdarza się czasem o tym zapomnieć!

Minusy plastrów

Czy leki w plastrach mają w takim razie jakieś minusy? – W pewnym sensie tak, bo, niestety, nie każdą substancję leczniczą da się włożyć do środka – mówi dr Cal. – Warto korzystać z tych plastrów, których bezpieczeństwo i skuteczność działania zostały potwierdzone naukowymi badaniami. To nowatorska metoda leczenia.

Jakie plastry możesz kupić? W czym pomagają? Przygotowaliśmy krótki przegląd tego, co jest dostępne na rynku.

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

jaką metodę antykoncepcji wybrać?
Fotolia
Związki i seks
Kobieta u ginekologa: jak zapobiegać ciąży?
Każda z nas szuka idealnej metody zapobiegania ciąży. Idealnej, czyli przede wszystkim skutecznej i dającej pewność, że nie zawiedzie. Zobacz, jakie metody antykoncepcyjne poleca lekarz ginekolog.

Antykoncepcja nie tylko nie może szkodzić zdrowiu, ale także powinna dawać kobiecie dodatkowe korzyści. Idealna antykoncepcja powinna nie dawać skutków ubocznych, być skuteczna i niekłopotliwa w stosowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie. Są przecież metody zapobiegania ciąży , które dodatkowo sprawiają, że młoda dziewczyna może na przykład pozbyć się szpecącego trądziku, a czterdziestolatka wyleczyć z anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami. Naprawdę teraz każda z nas może znaleźć sposób, który właśnie dla niej spełni wszelkie wymagane kryteria. Oto jeden dzień pracy prof. Violetty Skrzypulec, ginekologa z ogromnym doświadczeniem. Przedstawiamy kobiety, które zgłosiły się do jej gabinetu z prośbą o wybranie najlepszej dla nich metody antykoncepcji. O tym, który sposób każdej z nich zaproponowała i dlaczego właśnie ten, przeczytaj sama. Ważne, że skuteczność tych metod jest w zasadzie taka sama i wynosi blisko 100 proc. Dla kogo pigułka antykoncepcyjna? Ewa, 30 lat: Ma jedno dziecko, nie wie jeszcze, czy chciałaby kiedyś urodzić następne. Teraz chce mieć pewne zabezpieczenie przed ciążą, bo niedawno wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wybór lekarza : Najkorzystniejszą metodą zapobiegania ciąży w takich przypadkach jest doustna antykoncepcja hormonalna . Zabezpiecza skutecznie przed zajściem w ciążę, a jednocześnie daje możliwość szybkiego powrotu do płodności po odstawieniu tabletek (najczęściej już w następnym cyklu, choć niektórzy lekarze doradzają odczekanie kilku miesięcy). Pigułki tego typu zawierają dwa rodzaje hormonów: gestagen i estrogen, a ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. Przyjmuje się je przez 21 dni, w czasie tygodniowej przerwy w ich stosowaniu pojawia się krwawienie (około 2–3 dni po przyjęciu ostatniej pigułki). Jest ono jednak najczęściej mniej obfite i krótsze, niż zwykła miesiączka. Wady tej...

Yasmin, mirena, evra, jeanine to środki nowoczesnej antykoncepcji.
Panthermedia
Związki i seks
Antykoncepcja dla zapracowanych
Yasmin, mirena, jeanine, evra... Za tymi nazwami kryją się środki antykoncepcyjne, które ze starymi metodami zapobiegania ciąży niewiele mają wspólnego. Oto nowoczesna antykoncepcja.

Nowoczesna antykoncepcja, czyli taka, która nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych i która jest przyjazna dla kobiety. Obawiasz się hormonów? Niesłusznie! Lekarze zapewniają, że ich zawartość w nowych preparatach jest tak niska, iż mogą je stosować nawet kobiety karmiące piersią czy palące papierosy. A co najważniejsze, dają one niemal stuprocentową ochronę przed ciążą.     Yasmin – preparat hormonalny Tak jak inne dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne, zawiera estradiol i gestagen – syntetyczne odmiany żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. Hamują one jajeczkowanie i zagęszczają śluz w szyjce macicy. Śluz staje się wtedy nieprzepuszczalny dla plemników, dzięki czemu nie mogą się one przedostać do jajowodu i połączyć z komórką jajową, gdyby ta jakimś cudem została jednak wytworzona. Zalety Yasmin A na czym polega wyjątkowość tabletki? Przebojem jest całkowicie nowy gestagen. Składnik ten, stworzony z hormonów nadnerczy, działa na organizm kobiety niemal identycznie jak progesteron naturalny. Dzięki temu Yasmin:     nie zatrzymuje wody w organizmie nie wpływa na wagę – wahania wagi często zdarzają się w przypadku środków hormonalnych. Nowa, przyjazna kobietom pigułka ma także inne plusy: skutecznie walczy z przetłuszczaniem się włosów i trądzikiem; jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm – nie dokuczają np. nudności czy bóle głowy; niewielka dawka hormonów nie zaburza przemiany materii, co dodatkowo chroni cię przed przyrostem wagi.   Czy pigułki obniżają libido? Czytaj: seks i pigułki. Mirena – wkładka z hormonem To udoskonalona spirala wewnątrzmaciczna. Zaopatrzono ją w pojemniczek z lewonorgestrolem (rodzaj gestagenu). Hormon stopniowo się uwalnia, co wzmacnia działanie antykoncepcyjne spirali. Zalety...

kobieta, mężczyzna, sex, łóżko
Związki i seks
10 pytań o antykoncepcję: rozwiewamy wątpliwości
Bez względu na to, jaką metodę zapobiegania ciąży stosujemy, warto pytać w razie najmniejszych wątpliwości. W końcu chodzi o nasze zdrowie.

Coraz chętniej w Polsce stosujemy pigułki antykoncepcyjne . I słusznie, bo ich skuteczność oceniana jest najwyżej, a dobrze dobrane nie szkodzą w żaden sposób naszym organizmom. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej i innych metod antykoncepcji. Skuteczne metody naturalne? Chciałabym zapobiegać ciąży bez żadnej ingerencji w mój organizm. Czy można jakoś poprawić skuteczność „kalendarzyka małżeńskiego”? Jeśli kobieta ma regularne cykle, może stosować metody naturalne z dobrym skutkiem. Trzeba tylko nauczyć się dokładnie obserwować swój organizm, np. mierzyć codziennie rano temperaturę i umieć rozpoznać rodzaj śluzu szyjkowego (w okresie płodnym jest on przezroczysty, rozciągliwy i śliski). Nasza rada: Możesz dokładniej określić swoje dni płodne, używając np. testera Persona . To urządzenie, które na podstawie codziennej analizy próbki moczu (pobranej rano) ocenia, w jakim momencie cyklu się znajdujesz: dni płodne oznaczone są na czerwono, pozostałe na zielono. Samo urządzenie jest jednak dość drogie (kosztuje ok. 350 zł), trzeba też kupować paski testowe (ok. 100 zł na 2 miesiące). Przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych Jak często trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych, żeby oczyścić organizm? Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania. Nie ma konieczności robienia przerw. Nasza rada: Biorąc pigułkę, pilnuj terminów badań kontrolnych u ginekologa. Regularnie, co rok powinnaś robić USG piersi i jajników, cytologię, tzw. próby wątrobowe, morfologię i ocenę układu krzepnięcia krwi. Nadwaga a plastry antykoncepcyjne Czy to prawda, że kobiety z nadwagą nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych? Plastry antykoncepcyjne nie są skuteczne, tylko jeśli nadwaga jest duża. Producent nie gwarantuje pełnej skuteczności plastrów...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj