
Karmieni w szkole rodzenia informacjami o ogromnym dziecku, które musi wydostać się na świat z ciała kobiety, zaczynamy panikować. Na dodatek słyszymy sprzeczne opinie seksuologów mówiące o niejasnym wpływie na życie intymne obecności mężczyzny podczas porodu i rozmaite opowieści zasłyszane od kolegów, którzy już "są po". Oto odpowiedzi na pytania o seks po porodzie.
Po jakim czasie można się kochać?
Nie ma sztywnych reguł określających termin drugiego pierwszego razu. Lekarze zalecają najczęściej sześć tygodni wstrzemięźliwości (tyle trwa połóg), ale przyznają, że jest wiele kobiet, dla których i trzy miesiące regeneracji to zbyt mało. Ostateczna decyzja należy do kobiety oraz jej lekarza. A zależy od tego, czy zagoiła się rana, które powstała podczas porodu (nacięcie krocza), od zmęczenia (ech, te nocne karmienia) i wielu innych, czysto fizycznych czynników. Pierwsze tygodnie po porodzie to sprawdzian seksualnej dojrzałości młodych ojców. Im aktywniej będziemy uczestniczyć w opiece nad malcem, tym szybciej żona wróci do pełni sił.
W jakich pozycjach najlepiej się kochać?
Ciąża i poród są dla kobiety oraz jej organizmu wielkim wysiłkiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Musicie to uszanować i... pozwolić partnerce decydować. Na początku to ona powinna wybrać pozycje, dzięki którym będzie czuła się bezpiecznie (czyli kontrolować tempo stosunku oraz głębokość i intensywność ruchów frykcyjnych). Nie oddawajcie jednak pola i nie rezygnujcie z udowodnienia swoim kobietom, że wiecie, jak się z nimi kochać, także tuż po porodzie. Zachęcajcie do pozycji misjonarskiej w jej rozmaitych wariantach, na jeźdźca i bocznej, kiedy wy znajdujecie się z tyłu. I bądźcie niezwykle delikatni oraz czujni na wszelkie oznaki bólu lub dyskomfortu ze strony partnerki.
Jak można to robić po cesarskim cięciu?
Wszystko zależy od tego, jak goi się rana. Kobiety po cesarskim cięciu często reagują większymi zmianami hormonalnymi od tych, które urodziły naturalnie (ze wszystkimi tego konsekwencjami opisanymi w innych punktach), ale nie jest to regułą. Najlepsze i najbezpieczniejsze pozycje to misjonarska w jej wariancie, w którym mężczyzna podpiera się na rękach, pozycja boczna, misjonarska odwrotna (z kobietą u góry) i na jeźdźca.
Dlaczego pochwa bywa tak sucha?
Suchość pochwy pojawia się u niektórych kobiet po porodzie i jest jednym z powodów, dla których młode mamy odkładają powrót do seksu na długie miesiące. Pochwa nie dostarcza wystarczającej ilości substancji nawilżającej, przez co kochanie się jest utrudnione, bolesne. Suchość pochwy bierze się przede wszystkim z niedoboru hormonu. Można jej jednak łatwo zapobiegać, stosując nawilżające żele intymne. Przy okazji: te preparaty warto wykorzystać jako doskonały początek gry wstępnej. Kto powiedział, że mężczyzna nie może posmarować swojej partnerki żelem intymnym?
ZOBACZ TEŻ: Erotyczny trening – ćwicz i ciesz się lepszym seksem

Czy większość par w Polsce ma kłopoty ze współżyciem po porodzie? Statystyki są raczej optymistyczne – około 80% par wraca do udanego seksu w ciągu trzech miesięcy od porodu . To oznacza jednak, że nie u wszystkich współżycie jest udane i satysfakcjonujące dla obojga już po sześciu tygodniach połogu. Nawet szybko przebiegający poród stosunkowo niedużego dziecka pozostawia po sobie trochę urazów w obrębie kanału rodnego. Nie wszystkie wymagają interwencji chirurga, ale zawsze wymagają czasu, u niektórych kobiet dłuższego niż sześć tygodni. Wiele zależy od tego, jak goją się wszystkie tkanki, a to bardzo indywidualna cecha. Po cesarskim cięciu nie ma tylu problemów z seksem? Też mogą się pojawić. Trzeba pamiętać, że cesarskie cięcie to duża operacja brzuszna, podczas której przecina się aż sześć warstw różnych tkanek (skórę, tkankę podskórną, powięź mięśniową, mięśnie i otrzewną oraz macicę). Szew na skórze goi się zwykle w ciągu 10 dni, ale głębsze warstwy mogą być obolałe nawet rok! Z tego powodu niektóre pozycje seksualne , np. misjonarska, będą dla kobiety niekomfortowe. Co może być przyczyną bólu krocza przy współżyciu? Kobiety często skarżą się na bolesność w miejscu nacięcia lub pęknięcia krocza. Tam, gdzie tworzy się blizna. U większości ból mija po kilku tygodniach, czasem utrzymuje się kilka miesięcy. Przyczyną może być np. uwięźnięcie nerwu w okolicy rany lub jej nieprawidłowe gojenie. Drugi bardzo powszechny problem to suchość pochwy . Wynika ona z tego, że młode mamy mają podwyższony poziom prolaktyny, a to z kolei obniża poziom estrogenów, które zawiadują nawilżeniem śluzówek pochwy oraz elastycznością jej ścianek. Praktycznie przez cały okres karmienia ten problem, z przyczyn hormonalnych, będzie się utrzymywał. Dlatego może się pojawić złudzenie, że pochwa jest zbyt luźna , a...

Seks w ciąży może sprawić nam wiele przyjemności. Jeśli więc ciąża przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby z niego rezygnować. Część kobiet nie ma jednak ochoty na seks w pierwszym trymestrze ciąży . Z kolei seks w drugim trymestrze ciąży , gdy mijają nudności i inne dolegliwości, bywa wyjątkowo przyjemny. Seks w trzecim trymestrze również może być bardzo satysfakcjonujący, jednak u ciężarnych pojawiają się często obawy i pytanie: do kiedy można się kochać z partnerem, by nie zaszkodzić dziecku? Do kiedy można w ciąży uprawiać seks? Nawet do ostatniego trymestru! Do kiedy można współżyć w ciąży? Wiele par obawia się, że seks w ostatnim trymestrze ciąży może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, ale tylko wtedy, gdy dochodzi do ciążowych powikłań, np. odkleja się łożysko lub wtedy, kiedy spodziewacie się bliźniąt. W zdrowej pojedynczej ciąży nie ma mowy o przedwczesnym porodzie wywołanym stosunkiem seksualnym. Lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu przez całą ciążę, a nawet w ostatnich dniach przed terminem porodu. Obawa przed wywołaniem porodu seksem lub krzywdą dziecka, nawet nie do końca uświadomiona, może być powodem do zaprzestania stosunków i unikania seksu w 3 trymestrze. Warto jednak pamiętać, że im bardziej udane życie seksualne w ciąży, tym bogatszy będzie związek, zarówno przed jak i po narodzinach dziecka. Dzięki udanemu pożyciu intymnemu może zostać zaspokojone pragnienie akceptacji i bezpieczeństwa, jakie odczuwa kobieta w ostatnich miesiącach przed porodem. Seks w ciąży może być źródłem przyjemności i rozluźnienia. Jaka pozycja jest najlepsza w 3. trymestrze ciąży? W 3. trymestrze ciąży duży brzuch może utrudniać kochanie się w wielu pozycjach, a zbliżenia w ciąży stają się dużym technicznym wyzwaniem. Na tym etapie warto zrezygnować z...

Drugi trymestr ciąży to świetny czas na uprawianie miłości! W pierwszym trymestrze seks zdecydowanie przegrywał z sennością albo mdłościami, ale mniej więcej od 14. tygodnia ciąży to zacznie się zmieniać. Ochota na zbliżenia powróci i to być może ze zdwojoną siłą. Do tego seks stanie się na nowo przyjemny – a może nawet przyjemniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Warto z tego korzystać, bo w trzecim trymestrze ciąży możemy nie mieć już ochoty na miłosne uniesienia. Spis treści : Seks w drugim trymestrze ciąży – czy jest bezpieczny? Seks w drugim trymestrze ciąży: zalety Najwygodniejsze pozycje seksualne w drugim trymestrze ciąży Seks w drugim trymestrze ciąży – czy jest bezpieczny? W drugim trymestrze ciąży nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności seksualnej u większości kobiet. Musi zostać spełniony tylko jeden warunek: ciąża powinna przebiegać bez powikłań. Podczas zdrowej ciąży nie musicie się martwić także o to, że w jakikolwiek sposób zaszkodzicie dziecku. Również orgazm w drugim trymestrze ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia. Przeciwwskazaniem do uprawiania seksu w drugim trymestrze ciąży są jedynie stany, które zagrażają rozwojowi ciąży. Należą do nich: krwawienie czynność skurczowa mięśnia macicy, niewydolność cieśniowo-szyjkowa, zagrożenie porodem przedwczesnym odejście wód płodowych. Współżycia seksualnego nie powinny podejmować także kobiety, u których stwierdzono częściowo lub całkowicie przodujące łożysko . Seks w drugim trymestrze ciąży: zalety Drugi trymestr to idealny moment na seks w czasie ciąży . Dlaczego? Wzrasta ukrwienie narządów płciowych. A co za tym idzie – zwiększa się twoja wrażliwość na pieszczoty. Odkryjesz też nowe strefy erogenne na swoim ciele, np. w zagłębieniu kolan...