Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
udany seks po porodzie
Fotolia
Związki i seks

Pytania o seks po porodzie

Poród siłami natury to duże wyzwanie dla kobiecych miejsc intymnych. I nie ma nic dziwnego w tym, że potrzebują trochę czasu, by wrócić do formy. Ile dokładnie? Pytamy dra Tomasza Leonowicza, ginekologa-położnika, seksuologa.

Kiedy na świecie pojawia się w końcu ten długo wyczekiwany mały człowieczek, młoda mama na początku nie myśli o niczym innym, jak tylko o nim. Poza tym okres połogu to czas, kiedy organizm się regeneruje i zachodzi w nim mnóstwo zmian, które mają przywrócić stan sprzed ciąży. Wiele kobiet martwi się jednak, czy w sferze intymnej również będzie tak, jak dawniej. Pierwsze współżycie po porodzie to dla kobiety spory stres - boi się nie tylko bólu, lecz także tego, czy seks po porodzie będzie satysfakcjonujący zarówno dla niej, jak i dla partnera. O te najbardziej nurtujące kwestie zapytałyśmy ginekologa i seksuologa, dra Tomasza Leonowicza

Jakie wymiary powinna mieć pochwa?

Dr Tomasz Leonowicz: Dwa do czterech centymetrów średnicy i sześć do ośmiu długości. Ale trzeba pamiętać, że jest ona zbudowana z tkanki łącznej oraz mięśni, a zatem może się bardzo rozciągać. To, że mieści się w niej pięść, nie jest żadnym odstępstwem od normy. Są nawet osoby, które mają z tego przyjemność. Taka forma współżycia nazywa się fist sex (z ang. fist – pięść). Dzięki niebywałej rozciągliwości podczas porodu przedostaje się przez pochwę kilkukilogramowe dziecko. Tkanka obkurcza się od razu po przejściu bobasa, ale nie do rozmiarów sprzed porodu. Na to potrzeba czasu.

Po jakim czasie krocze wróci do dawnych parametrów?

T.L.: To zależy od kilku czynników. Ważne jest to, jak duże dziecko przeszło przez kanał rodny i ile czasu to trwało. Przyspieszona akcja porodowa lub wielogodzinny, ciężki poród (np. z użyciem kleszczy) powodują więcej uszkodzeń pochwy, które goją się dłużej. Z reguły po sześciu tygodniach od połogu wszystko wraca do normy.

Jednak kobiety mówią, że są „luźniejsze”. To możliwe?

T.L.: Obkurczanie się tkanek to jedno, a zmiany hormonalne – to drugie. Dopóki kobieta karmi piersią, jej organizm wytwarza mniej estrogenów, a to one w dużej mierze odpowiadają za elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy (dlatego właśnie kobiety po cesarce też mogą czuć luz w pochwie). Kiedy wróci cykl miesiączkowy i poziom estrogenów wzrośnie, tkanki pochwy będą bardziej elastyczne. To jednak też może nie wystarczyć. Trzeba pamiętać, że pochwa zbudowana jest z mięśni, a one lubią ćwiczyć! Chodzi o ćwiczenia Kegla, czyli gimnastykę mięśnia łonowo-guzicznego. Jak go namierzyć? Podczas wizyty w toalecie spróbuj powstrzymać strumień moczu – poczujesz, jak napina się właśnie ten mięsień. Potem ćwicz „na sucho”, napinając go (niepostrzeżenie) w tramwaju albo samochodzie.

Kiedy poczuję efekty ćwiczeń mięśnia Kegla?

T.L.: Nie od razu. Pochwa po dziewięciu miesiącach ciąży i porodzie przypomina takiego słabeusza, który przychodzi na siłownię. Jeśli będzie ćwiczył systematycznie – po dwóch miesiącach zauważy pierwsze efekty. I z ćwiczeniami Kegla jest podobnie. Najlepiej robić po 30 powtórzeń rano i wieczorem. Zacisnąć mięsień, przytrzymać kilka sekund i rozluźnić. Kiedy przestanie się ćwiczyć, mięśnie znowu zaczną wiotczeć i słabnąć.

Czy są inne sposoby na to, by wzmocnić mięsień Kegla?

T.L.: Można wypróbować tzw. kulki gejszy. To kulka wielkości piłeczki pingpongowej, w której umieszczona jest druga – malutka, ale za to dosyć ciężka. Wkłada się je do pochwy. Podczas chodzenia mała piłeczka wibruje i wywołuje tym mimowolne skurcze pochwy (a także mięśnia Kegla).

ZOBACZ TEŻ: Seks po porodzie – 7 problemów, które da się rozwiązać

A jeśli już nie karmię, ćwiczyłam i nadal czuję dyskomfort przy współżyciu, co wtedy?

T.L.: Ginekolog może przepisać miejscowo działające preparaty estrogenowe: tabletki do pochwy, globulki lub żele. Dzięki nim poprawia się jakość tkanek w kroczu. Pochwa jest lepiej nawilżona i mniej wiotka.

Po porodzie niektóre kobiety proszą lekarza, by ciasno je zszył. Czy to pomaga?

T.L.: Jeśli krocze pękło lub było nacinane, to zawsze trzeba ciut głębiej złapać tkanki, by je zszyć. Nikt jednak nie będzie wycinał ich specjalnie, by zwęzić pochwę lub wejście do niej. Zwłaszcza że nawet pozornie ciasno zszyta pochwa może mieć wiotkie ścianki i wtedy też będzie się wydawała luźna. Może też po prostu się rozciągnąć.

Czy są jakieś pozycje seksualne, w których luz w pochwie nie jest tak odczuwalny?

T.L.: Wszystkie, przy których uda kobiety są złączone, czyli np. od tyłu na łyżeczkę albo w pozycji misjonarskiej. W ten sposób do pochwy nie dostanie się też powietrze, które u wielu pań wywołuje „sensacje” dźwiękowe i bywa krępujące w intymnej sytuacji.

Co jeszcze wpływa na pogorszenie się elastyczności ścianek pochwy?

T.L.: Nawracające grzybice w ciąży, które nękają wiele kobiet, mogą powodować, że śluzówka pochwy łatwo pęka, jest wysuszona i produkuje mniej wydzieliny. Przez to doznania nie są takie jak dawniej.

Seks po cesarskim cięciu

Niezależnie od tego, czy kobieta rodziła siłami natury, czy przez cięcie cesarskie, do współżycia może powrócić dopiero wtedy, gdy będzie sama czuła się na to gotowa, a na pewno nie wcześniej, niż po połogu. Aby seks był satysfakcjonujący, warto wcześniej zaopatrzyć się w specjalny żel nawilżający, ponieważ wiele kobiet cierpi na suchość pochwy po porodzie (wynika ona ze zmian hormnonalnych). Najlepsze pozycje seksualne po cesarskim cięciu to oczywiście takie, które nie sprawiają kobiecie bólu i dyskomfortu i są bezpieczne, czyli nie powodują napierania na ranę po cięciu nad spojeniem łonowym. Można wypróbować np.:

  • pozycję misjonarską;
  • pozycję na jeźdźca;
  • pozycję boczną.

Wypadanie pochwy

Stopień obniżenia macicy nasila się u większości kobiet wraz z upływem lat. Macica może się jednak obniżyć także po porodzie na skutek uszkodzenia aparatu więzadłowego, w czasie porodu. Na przykład w sytuacji, kiedy dziecko było wyjątkowo duże albo poród był zbyt długi i ciężki, w stosunku do możliwości fizjologicznych rodzącej. Jak się objawia ten problem?

  • specyficzny nacisk ku dołowi,
  • bóle okolicy krzyżowej,
  • uczucie przepełnienia układu moczowo-płciowego,
  • kłopoty z wypróżnianiem,
  • niekontrolowanym oddawaniem gazów,
  • nietrzymanie moczu,
  • wysuwanie się szyjki macicy do przedsionka pochwy,
  • wypadanie szyjki macicy poza szparę sromową.

W zależności od stopnia obniżenia się narządu rodnego lekarz zleca indywidualnie leki doustne lub dopochwowe, a także ćwiczenia mięśni Kegla. W niektórych przypadkach ostatecznym rozwiązaniem są zabiegi operacyjnie podnoszące macicę. 

Intymne operacje plastyczne

Coraz więcej kobiet zgłasza się na plastykę pochwy (waginoplastykę), by poprawić jakość współżycia. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest:

  • ciąża,
  • nowotwór,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • ingerencja osób trzecich (np. mąż namawia do wykonania plastyki).

Zabieg trwa 30–45 min i polega na wycięciu i zbliżeniu do siebie mięśni pochwy (koszt 3–4 tys. zł). Można też uelastycznić je specjalnym laserem (koszt 3–4 tys. zł). Po zabiegu przez sześć tygodni trzeba unikać wysiłku fizycznego i współżycia. NFZ nie refunduje tego typu operacji. Jedynie naprawy poporodowych przepuklin pęcherza i odbytnicy (mogą prowadzić do nietrzymania moczu, gazów i stolca) operuje się na koszt NFZ.

Zobacz też:

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog, seks po porodzie, USG
Małgorzata Mikołajczyk
Związki i seks
Powrót do seksu - wywiad z ginekologiem
Co zrobić, by seks po porodzie znowu był źródłem przyjemności? Trzeba wrócić do niego we właściwym momencie. Łóżkowe problemy rodziców zna dobrze lek. med. Tomasz Leonowicz, ginekolog położnik i seksuolog.

Czy większość par w Polsce ma kłopoty ze współżyciem po porodzie? Statystyki są raczej optymistyczne – około 80% par wraca do udanego seksu w ciągu trzech miesięcy od porodu . To oznacza jednak, że nie u wszystkich współżycie jest udane i satysfakcjonujące dla obojga już po sześciu tygodniach połogu. Nawet szybko przebiegający poród stosunkowo niedużego dziecka pozostawia po sobie trochę urazów w obrębie kanału rodnego. Nie wszystkie wymagają interwencji chirurga, ale zawsze wymagają czasu, u niektórych kobiet dłuższego niż sześć tygodni. Wiele zależy od tego, jak goją się wszystkie tkanki, a to bardzo indywidualna cecha.  Po cesarskim cięciu nie ma tylu problemów z seksem? Też mogą się pojawić. Trzeba pamiętać, że cesarskie cięcie to duża operacja brzuszna, podczas której przecina się aż sześć warstw różnych tkanek (skórę,  tkankę podskórną, powięź mięśniową, mięśnie i otrzewną oraz macicę). Szew na skórze goi się zwykle w ciągu 10 dni, ale głębsze warstwy mogą być obolałe nawet rok! Z tego powodu niektóre pozycje seksualne , np. misjonarska, będą dla kobiety niekomfortowe. Co może być przyczyną bólu krocza przy współżyciu? Kobiety często skarżą się na bolesność w miejscu nacięcia lub pęknięcia krocza. Tam, gdzie tworzy się blizna. U większości ból mija po kilku tygodniach, czasem utrzymuje się kilka miesięcy. Przyczyną może być np. uwięźnięcie nerwu w okolicy rany lub jej nieprawidłowe gojenie. Drugi bardzo powszechny problem to suchość pochwy . Wynika ona z tego, że młode mamy mają podwyższony poziom prolaktyny, a to z kolei obniża poziom estrogenów, które zawiadują nawilżeniem śluzówek pochwy oraz elastycznością jej ścianek. Praktycznie przez cały okres karmienia ten problem, z przyczyn hormonalnych, będzie się utrzymywał. Dlatego może się pojawić złudzenie, że pochwa jest zbyt luźna , a...

nietrzymanie moczu
Panthermedia
Połóg
Nietrzymanie moczu po porodzie: to nie choroba, ale dolegliwość, którą trzeba leczyć
Popuszczasz mocz, gdy kaszlniesz, kichniesz lub się zaśmiejesz? Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości po porodzie. Musisz sobie pomóc, bo problem sam nie zniknie.

Boisz się zaśmiać, kichnąć, a nawet wziąć dziecko na ręce, bo nawet najmniejszy wysiłek wiąże się z wstydliwym uczuciem wilgoci. Problem nietrzymania moczu to jedna z częstszych dolegliwości w połogu . Ma ją wiele kobiet. Nietrzymanie moczu - skąd się bierze Szyjka pęcherza moczowego u kobiet o wiele słabsza niż u mężczyzn, dlatego to właśnie kobiety częściej mają problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Po porodzie często następuje rozluźnienie oraz zwiotczenie mięśni i wiązadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego i rodnego.  Podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego zdarza się niekontrolowany wyciek moczu, czasem minimalny, ale czasem obfity i krępujący. Na dolegliwości z nietrzymaniem moczu narzekają przed wszystkim te kobiety, które urodziły duże dziecko, ważące ponad 4 kg, albo dwoje dzieci. Mogło dojść do naciągnięcia krocza, a nawet do rozerwania mięśni.  Zobacz też: Nietrzymanie moczu w ciąży Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu W zapobieganiu nietrzymaniu moczu pomocne są ćwiczenia mięśni dna miednicy: tzw. ćwiczenia Kegla. Najlepiej rozpocząć je jeszcze w ciąży. Jeśli jednak nie ćwiczyłaś w ciąży, zacznij to robić po porodzie. Taki trening wzmacnia mięśni dna macicy i zwieracza, a także pozwala na dużo lepszą kontrolę pracy pęcherza moczowego. Zazwyczaj już miesiąc od rozpoczęcia ćwiczeń kobieta obserwuje znaczną poprawę. Ćwiczenia Kegla : zapobiegają i leczą nietrzymanie moczu Zacznij od kilkusekundowego wstrzymania strumienia podczas oddawania moczu: zaciśnij mięśnie, wytrzymaj chwilę, a po kilku sekundach powoli je na powrót rozluźnij: mięśnie, które decydują o zatrzymaniu moczu to mięśnie krocza i dna miednicy. Gdy już wiesz, które mięśnie są ważne, nie stosuj ćwiczeń w toalecie, tylko podczas wykonywania codziennych czynności. Ćwiczenia Kegla możesz wykonywać w...

Gra wstępna, seks, współżycie, pieszczoty, czułość, para w łóżku
Panthermedia
Połóg
Seks po porodzie: karmię piersią, więc nie zajdę w ciążę?
Laktacja, czy raczej okres karmienia piersią, uchodzi za dobre zabezpieczenie przed ciążą. Czy słusznie? Jak bezpiecznie zacząć uprawiać seks po porodzie tłumaczą eksperci programu Zdrowa Ona: Prof. Romuald Dębski, ginekolog, i prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog.

Jak i kiedy uprawiać seks , kiedy pojawiło się dziecko? W jaki sposób odpowiednio się zabezpieczyć przed ciążą tuż po porodzie? Podpowiadamy.   Najpierw połóg, potem seks Po porodzie zalecane jest 6 tygodni wstrzemięźliwości seksualnej. To okres, kiedy mama jest w połogu , czyli dochodzi do siebie po porodzie. Jest to podyktowane koniecznością gojenia się krocza , np. w wyniku pęknięcia podczas porodu czy po założeniu szwów po porodzie metodą cesarskiego cięcia . Zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia zakładającego pełną penetrację partnera może grozić wystąpieniem infekcji i rozognienia ran poporodowych.   Nie ma miesiączki, jest owulacja W trakcie karmienia piersią występuje, tzw. niepłodność laktacyjna – u wielu kobiet poprzez występowanie wysokiego poziomu prolaktyny dochodzi do tymczasowego zaniku krwawienia miesięcznego. Nie oznacza to jednak braku owulacji . Karmienie piersią nie zabezpiecza zatem przed zajęciem w ciążę. Należy zadbać w tym okresie o odpowiednią metodę antykoncepcji.   Metody antykoncepcji w okresie karmienia piersią Podczas połogu i przez cały okres karmienia piersią można stosować różne nowoczesne metody antykoncepcji , nie tylko naturalne. Istnieją metody antykoncepcji hormonalnej przeznaczone specjalnie dla pań karmiących. Są to preparaty jednoskładnikowe, zawierające progesteron lub jego pochodne np.: progestagen lub dezogestrel, które nie przedostają się z mlekiem matki do organizmu dziecka. Należy je przyjmować zawsze po konsultacji z lekarzem. Uwaga: metodę antykoncepcji po porodzie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Nie zawsze powrót do wcześniejszych pigułek i schematu dawkowania jest wskazany. W okresie laktacji zabronione jest przyjmowanie preparatów dwuskładnikowych zawierających estrogen, gdyż może on być szkodliwy dla dziecka i wpływać negatywnie na poziom produkcji...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz