
Kiedy na świecie pojawia się w końcu ten długo wyczekiwany mały człowieczek, młoda mama na początku nie myśli o niczym innym, jak tylko o nim. Poza tym okres połogu to czas, kiedy organizm się regeneruje i zachodzi w nim mnóstwo zmian, które mają przywrócić stan sprzed ciąży. Wiele kobiet martwi się jednak, czy w sferze intymnej również będzie tak, jak dawniej. Pierwsze współżycie po porodzie to dla kobiety spory stres - boi się nie tylko bólu, lecz także tego, czy seks po porodzie będzie satysfakcjonujący zarówno dla niej, jak i dla partnera. O te najbardziej nurtujące kwestie zapytałyśmy ginekologa i seksuologa, dra Tomasza Leonowicza.
Jakie wymiary powinna mieć pochwa?
Dr Tomasz Leonowicz: Dwa do czterech centymetrów średnicy i sześć do ośmiu długości. Ale trzeba pamiętać, że jest ona zbudowana z tkanki łącznej oraz mięśni, a zatem może się bardzo rozciągać. To, że mieści się w niej pięść, nie jest żadnym odstępstwem od normy. Są nawet osoby, które mają z tego przyjemność. Taka forma współżycia nazywa się fist sex (z ang. fist – pięść). Dzięki niebywałej rozciągliwości podczas porodu przedostaje się przez pochwę kilkukilogramowe dziecko. Tkanka obkurcza się od razu po przejściu bobasa, ale nie do rozmiarów sprzed porodu. Na to potrzeba czasu.
Po jakim czasie krocze wróci do dawnych parametrów?
T.L.: To zależy od kilku czynników. Ważne jest to, jak duże dziecko przeszło przez kanał rodny i ile czasu to trwało. Przyspieszona akcja porodowa lub wielogodzinny, ciężki poród (np. z użyciem kleszczy) powodują więcej uszkodzeń pochwy, które goją się dłużej. Z reguły po sześciu tygodniach od połogu wszystko wraca do normy.
Jednak kobiety mówią, że są „luźniejsze”. To możliwe?
T.L.: Obkurczanie się tkanek to jedno, a zmiany hormonalne – to drugie. Dopóki kobieta karmi piersią, jej organizm wytwarza mniej estrogenów, a to one w dużej mierze odpowiadają za elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy (dlatego właśnie kobiety po cesarce też mogą czuć luz w pochwie). Kiedy wróci cykl miesiączkowy i poziom estrogenów wzrośnie, tkanki pochwy będą bardziej elastyczne. To jednak też może nie wystarczyć. Trzeba pamiętać, że pochwa zbudowana jest z mięśni, a one lubią ćwiczyć! Chodzi o ćwiczenia Kegla, czyli gimnastykę mięśnia łonowo-guzicznego. Jak go namierzyć? Podczas wizyty w toalecie spróbuj powstrzymać strumień moczu – poczujesz, jak napina się właśnie ten mięsień. Potem ćwicz „na sucho”, napinając go (niepostrzeżenie) w tramwaju albo samochodzie.
Kiedy poczuję efekty ćwiczeń mięśnia Kegla?
T.L.: Nie od razu. Pochwa po dziewięciu miesiącach ciąży i porodzie przypomina takiego słabeusza, który przychodzi na siłownię. Jeśli będzie ćwiczył systematycznie – po dwóch miesiącach zauważy pierwsze efekty. I z ćwiczeniami Kegla jest podobnie. Najlepiej robić po 30 powtórzeń rano i wieczorem. Zacisnąć mięsień, przytrzymać kilka sekund i rozluźnić. Kiedy przestanie się ćwiczyć, mięśnie znowu zaczną wiotczeć i słabnąć.
Czy są inne sposoby na to, by wzmocnić mięsień Kegla?
T.L.: Można wypróbować tzw. kulki gejszy. To kulka wielkości piłeczki pingpongowej, w której umieszczona jest druga – malutka, ale za to dosyć ciężka. Wkłada się je do pochwy. Podczas chodzenia mała piłeczka wibruje i wywołuje tym mimowolne skurcze pochwy (a także mięśnia Kegla).
ZOBACZ TEŻ: Seks po porodzie – 7 problemów, które da się rozwiązać
A jeśli już nie karmię, ćwiczyłam i nadal czuję dyskomfort przy współżyciu, co wtedy?
T.L.: Ginekolog może przepisać miejscowo działające preparaty estrogenowe: tabletki do pochwy, globulki lub żele. Dzięki nim poprawia się jakość tkanek w kroczu. Pochwa jest lepiej nawilżona i mniej wiotka.
Po porodzie niektóre kobiety proszą lekarza, by ciasno je zszył. Czy to pomaga?
T.L.: Jeśli krocze pękło lub było nacinane, to zawsze trzeba ciut głębiej złapać tkanki, by je zszyć. Nikt jednak nie będzie wycinał ich specjalnie, by zwęzić pochwę lub wejście do niej. Zwłaszcza że nawet pozornie ciasno zszyta pochwa może mieć wiotkie ścianki i wtedy też będzie się wydawała luźna. Może też po prostu się rozciągnąć.
Czy są jakieś pozycje seksualne, w których luz w pochwie nie jest tak odczuwalny?
T.L.: Wszystkie, przy których uda kobiety są złączone, czyli np. od tyłu na łyżeczkę albo w pozycji misjonarskiej. W ten sposób do pochwy nie dostanie się też powietrze, które u wielu pań wywołuje „sensacje” dźwiękowe i bywa krępujące w intymnej sytuacji.
Co jeszcze wpływa na pogorszenie się elastyczności ścianek pochwy?
T.L.: Nawracające grzybice w ciąży, które nękają wiele kobiet, mogą powodować, że śluzówka pochwy łatwo pęka, jest wysuszona i produkuje mniej wydzieliny. Przez to doznania nie są takie jak dawniej.
Seks po cesarskim cięciu
Niezależnie od tego, czy kobieta rodziła siłami natury, czy przez cięcie cesarskie, do współżycia może powrócić dopiero wtedy, gdy będzie sama czuła się na to gotowa, a na pewno nie wcześniej, niż po połogu. Aby seks był satysfakcjonujący, warto wcześniej zaopatrzyć się w specjalny żel nawilżający, ponieważ wiele kobiet cierpi na suchość pochwy po porodzie (wynika ona ze zmian hormnonalnych). Najlepsze pozycje seksualne po cesarskim cięciu to oczywiście takie, które nie sprawiają kobiecie bólu i dyskomfortu i są bezpieczne, czyli nie powodują napierania na ranę po cięciu nad spojeniem łonowym. Można wypróbować np.:
- pozycję misjonarską;
- pozycję na jeźdźca;
- pozycję boczną.
Wypadanie pochwy
Stopień obniżenia macicy nasila się u większości kobiet wraz z upływem lat. Macica może się jednak obniżyć także po porodzie na skutek uszkodzenia aparatu więzadłowego, w czasie porodu. Na przykład w sytuacji, kiedy dziecko było wyjątkowo duże albo poród był zbyt długi i ciężki, w stosunku do możliwości fizjologicznych rodzącej. Jak się objawia ten problem?
- specyficzny nacisk ku dołowi,
- bóle okolicy krzyżowej,
- uczucie przepełnienia układu moczowo-płciowego,
- kłopoty z wypróżnianiem,
- niekontrolowanym oddawaniem gazów,
- nietrzymanie moczu,
- wysuwanie się szyjki macicy do przedsionka pochwy,
- wypadanie szyjki macicy poza szparę sromową.
W zależności od stopnia obniżenia się narządu rodnego lekarz zleca indywidualnie leki doustne lub dopochwowe, a także ćwiczenia mięśni Kegla. W niektórych przypadkach ostatecznym rozwiązaniem są zabiegi operacyjnie podnoszące macicę.
Intymne operacje plastyczne
Coraz więcej kobiet zgłasza się na plastykę pochwy (waginoplastykę), by poprawić jakość współżycia. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest:
- ciąża,
- nowotwór,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- ingerencja osób trzecich (np. mąż namawia do wykonania plastyki).
Zabieg trwa 30–45 min i polega na wycięciu i zbliżeniu do siebie mięśni pochwy (koszt 3–4 tys. zł). Można też uelastycznić je specjalnym laserem (koszt 3–4 tys. zł). Po zabiegu przez sześć tygodni trzeba unikać wysiłku fizycznego i współżycia. NFZ nie refunduje tego typu operacji. Jedynie naprawy poporodowych przepuklin pęcherza i odbytnicy (mogą prowadzić do nietrzymania moczu, gazów i stolca) operuje się na koszt NFZ.
Zobacz też: