Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog, seks po porodzie, USG
Małgorzata Mikołajczyk
Związki i seks

Powrót do seksu - wywiad z ginekologiem

Co zrobić, by seks po porodzie znowu był źródłem przyjemności? Trzeba wrócić do niego we właściwym momencie. Łóżkowe problemy rodziców zna dobrze lek. med. Tomasz Leonowicz, ginekolog położnik i seksuolog.
Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog, seks po porodzie, USG
lek. med. Tomasz Leonowicz
Konsultacja merytoryczna

Czy większość par w Polsce ma kłopoty ze współżyciem po porodzie?

Statystyki są raczej optymistyczne – około 80% par wraca do udanego seksu w ciągu trzech miesięcy od porodu. To oznacza jednak, że nie u wszystkich współżycie jest udane i satysfakcjonujące dla obojga już po sześciu tygodniach połogu. Nawet szybko przebiegający poród stosunkowo niedużego dziecka pozostawia po sobie trochę urazów w obrębie kanału rodnego. Nie wszystkie wymagają interwencji chirurga, ale zawsze wymagają czasu, u niektórych kobiet dłuższego niż sześć tygodni. Wiele zależy od tego, jak goją się wszystkie tkanki, a to bardzo indywidualna cecha. 

Po cesarskim cięciu nie ma tylu problemów z seksem?

Też mogą się pojawić. Trzeba pamiętać, że cesarskie cięcie to duża operacja brzuszna, podczas której przecina się aż sześć warstw różnych tkanek (skórę,  tkankę podskórną, powięź mięśniową, mięśnie i otrzewną oraz macicę). Szew na skórze goi się zwykle w ciągu 10 dni, ale głębsze warstwy mogą być obolałe nawet rok! Z tego powodu niektóre pozycje seksualne, np. misjonarska, będą dla kobiety niekomfortowe.

Co może być przyczyną bólu krocza przy współżyciu?

Kobiety często skarżą się na bolesność w miejscu nacięcia lub pęknięcia krocza. Tam, gdzie tworzy się blizna. U większości ból mija po kilku tygodniach, czasem utrzymuje się kilka miesięcy. Przyczyną może być np. uwięźnięcie nerwu w okolicy rany lub jej nieprawidłowe gojenie. Drugi bardzo powszechny problem to suchość pochwy. Wynika ona z tego, że młode mamy mają podwyższony poziom prolaktyny, a to z kolei obniża poziom estrogenów, które zawiadują nawilżeniem śluzówek pochwy oraz elastycznością jej ścianek. Praktycznie przez cały okres karmienia ten problem, z przyczyn hormonalnych, będzie się utrzymywał. Dlatego może się pojawić złudzenie, że pochwa jest zbyt luźna, a jednocześnie współżycie będzie powodowało bolesne otarcia.
Przeczytaj: 12 przyczyn bólu przy współżyciu

Jak można sobie radzić z suchością pochwy?

Na początek można stosować lubrykant. Najlepiej taki z apteki, bez barwników, aromatów i rozgrzewających czy zwiększających doznania chemicznych dodatków, które mogą wywołać podrażnienie lub uczulenie. Jeśli to nie pomoże, polecam podawanie dopochwowo żeli lub globulek zawierających kwas hialuronowy lub niewielkich dawek estrogenów, np. w postaci globulek, tabletek. Taką kurację można stosować w trakcie laktacji, bo składniki leku nie przedostają się w istotnej dla bezpieczeństwa dziecka ilości do pokarmu. Duże znaczenie ma też to, czy kobieta przechodziła w ciąży nawracające zapalenia grzybicze pochwy. Przez nie śluzówka pochwy jest wysuszona, łatwo pęka i produkuje mniej wydzieliny. To też sprawia, że doznania seksualne po porodzie nie są takie jak dawniej.

Czy laktacja obniża libido?

Tak, to wina wspomnianej wcześniej prolaktyny. Odpowiada ona za zmniejszenie libido. To pewnego rodzaju mechanizm ewolucyjny, który zabezpieczał kobietę przed zbyt szybkim zajściem w kolejną ciążę. Trzeba też pamiętać, że wysiłek związany z wielomiesięczną ciążą, porodem i opieką nad dzieckiem sprawia, że organizm jest spragniony odpoczynku, a stara się unikać tego, co wymaga większej dawki energii... czyli m.in. seksu.

Co jeszcze może tłumić popęd seksualny u mamy?

Ponad 80% kobiet w okresie okołoporodowym odczuwa zaburzenia nastroju, depresję połogową ma 10-20% młodych mam. Jednym z pierwszych sygnałów świadczących o tym, że kobieta jest w złej kondycji psychicznej są zaburzenia libido. Oczywiście to nie jest jedyny wyznacznik, bo przecież ochotę na seks zmniejszają też zawirowania hormonalne. Chciałbym jednak bardzo uczulić na to, że unikanie zbliżeń, rozdrażnienie, zaburzenia odżywiania, brak energii, izolacja, zamartwianie się to mogą być objawy depresji.
Przeczytaj: Problemy młodej mamy

Kobieta po porodzie powinna kochać się w bezpiecznych pozycjach - radzi seksuolog [WIDEO]

Gra wstępna, seks, współżycie, pieszczoty, czułość, para w łóżku
Panthermedia
Połóg
Seks po porodzie: karmię piersią, więc nie zajdę w ciążę?
Laktacja, czy raczej okres karmienia piersią, uchodzi za dobre zabezpieczenie przed ciążą. Czy słusznie? Jak bezpiecznie zacząć uprawiać seks po porodzie tłumaczą eksperci programu Zdrowa Ona: Prof. Romuald Dębski, ginekolog, i prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog.

Jak i kiedy uprawiać seks , kiedy pojawiło się dziecko? W jaki sposób odpowiednio się zabezpieczyć przed ciążą tuż po porodzie? Podpowiadamy.   Najpierw połóg, potem seks Po porodzie zalecane jest 6 tygodni wstrzemięźliwości seksualnej. To okres, kiedy mama jest w połogu , czyli dochodzi do siebie po porodzie. Jest to podyktowane koniecznością gojenia się krocza , np. w wyniku pęknięcia podczas porodu czy po założeniu szwów po porodzie metodą cesarskiego cięcia . Zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia zakładającego pełną penetrację partnera może grozić wystąpieniem infekcji i rozognienia ran poporodowych.   Nie ma miesiączki, jest owulacja W trakcie karmienia piersią występuje, tzw. niepłodność laktacyjna – u wielu kobiet poprzez występowanie wysokiego poziomu prolaktyny dochodzi do tymczasowego zaniku krwawienia miesięcznego. Nie oznacza to jednak braku owulacji . Karmienie piersią nie zabezpiecza zatem przed zajęciem w ciążę. Należy zadbać w tym okresie o odpowiednią metodę antykoncepcji.   Metody antykoncepcji w okresie karmienia piersią Podczas połogu i przez cały okres karmienia piersią można stosować różne nowoczesne metody antykoncepcji , nie tylko naturalne. Istnieją metody antykoncepcji hormonalnej przeznaczone specjalnie dla pań karmiących. Są to preparaty jednoskładnikowe, zawierające progesteron lub jego pochodne np.: progestagen lub dezogestrel, które nie przedostają się z mlekiem matki do organizmu dziecka. Należy je przyjmować zawsze po konsultacji z lekarzem. Uwaga: metodę antykoncepcji po porodzie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Nie zawsze powrót do wcześniejszych pigułek i schematu dawkowania jest wskazany. W okresie laktacji zabronione jest przyjmowanie preparatów dwuskładnikowych zawierających estrogen, gdyż może on być szkodliwy dla dziecka i wpływać negatywnie na poziom produkcji...

udany seks po porodzie
Fotolia
Związki i seks
Pytania o seks po porodzie
Poród siłami natury to duże wyzwanie dla kobiecych miejsc intymnych. I nie ma nic dziwnego w tym, że potrzebują trochę czasu, by wrócić do formy. Ile dokładnie? Pytamy dra Tomasza Leonowicza, ginekologa-położnika, seksuologa.

Kiedy na świecie pojawia się w końcu ten długo wyczekiwany mały człowieczek, młoda mama na początku nie myśli o niczym innym, jak tylko o nim. Poza tym okres połogu to czas, kiedy organizm się regeneruje i zachodzi w nim mnóstwo zmian, które mają przywrócić stan sprzed ciąży. Wiele kobiet martwi się jednak, czy w sferze intymnej również będzie tak, jak dawniej. Pierwsze współżycie po porodzie to dla kobiety spory stres - boi się nie tylko bólu, lecz także tego, czy seks po porodzie będzie satysfakcjonujący zarówno dla niej, jak i dla partnera. O te najbardziej nurtujące kwestie zapytałyśmy ginekologa i seksuologa, dra Tomasza Leonowicza .  Jakie wymiary powinna mieć pochwa? Dr Tomasz Leonowicz: Dwa do czterech centymetrów średnicy i sześć do ośmiu długości. Ale trzeba pamiętać, że jest ona zbudowana z tkanki łącznej oraz mięśni, a zatem może się bardzo rozciągać. To, że mieści się w niej pięść, nie jest żadnym odstępstwem od normy. Są nawet osoby, które mają z tego przyjemność. Taka forma współżycia nazywa się fist sex (z ang. fist – pięść). Dzięki niebywałej rozciągliwości podczas porodu przedostaje się przez pochwę kilkukilogramowe dziecko. Tkanka obkurcza się od razu po przejściu bobasa , ale nie do rozmiarów sprzed porodu. Na to potrzeba czasu. Po jakim czasie krocze wróci do dawnych parametrów? T.L.: To zależy od kilku czynników. Ważne jest to, jak duże dziecko przeszło przez kanał rodny i ile czasu to trwało. Przyspieszona akcja porodowa lub wielogodzinny, ciężki poród (np. z użyciem kleszczy) powodują więcej uszkodzeń pochwy, które goją się dłużej. Z reguły po sześciu tygodniach od połogu wszystko wraca do normy. Jednak kobiety mówią, że są „luźniejsze”. To możliwe? T.L.: Obkurczanie się tkanek to jedno, a zmiany hormonalne – to drugie. Dopóki kobieta karmi piersią, jej organizm...

orgazm, seks
Fotolia
Związki i seks
Kiedy mama znów będzie kochanką
Czy to prawda, że większość kobiet po porodzie nie ma ochoty na seks? A czy karmienie piersią działa jak antykoncepcja? Na te i inne pytania odpowiada Robert Gizler, ginekolog położnik.

Pierwsze dni i tygodnie z maleństwem tak bardzo zmieniły wasze życie, że nie mieliście czasu (ani ochoty) na seks. Ale mąż coraz częściej spogląda na ciebie stęsknionym wzrokiem.  A ty? Najchętniej po prostu byś się wyspała. I nic więcej. Dlaczego tak jest? Oto dziewięć najczęstszych prawd i mitów na temat seksu po porodzie. Zmęczenie to wróg przyjemności PRAWDA Po wielu nieprzespanych nocach, kłopotach z nawałem pokarmu i przy mnóstwie nowych obowiązków masz prawo niechętnie myśleć o seksie. Trudno mieć ochotę na igraszki w łóżku, gdy na jego widok zamykają ci się oczy. Seks sprawia radość tylko wtedy, gdy jesteś odprężona i wyluzowana. Spróbuj więc podzielić się z mężem obowiązkami i koniecznie wygospodarujcie chwile tylko dla siebie – nawet jeśli nie będą one od razu powrotem do szalonego seksu, to i tak są wam bardzo potrzebne. Większość kobiet po porodzie nie ma ochoty na współżycie PRAWDA Statystyki mówią, że aż u 80 proc. kobiet po urodzeniu dziecka spada libido. Odpowiadają za to hormony, które nadal szaleją w twoim organizmie. Po porodzie następuje intensywna produkcja prolaktyny – to hormon pomagający w laktacji i obkurczaniu się macicy, ale hamujący popęd seksualny. Niestety, dodatkowo twój organizm wytwarza mniej estrogenów, które korzystnie wypływają na libido . Ale to nie będzie trwało wiecznie! Porozmawiaj o tym z mężem i zacznijcie od delikatnych pieszczot. Karmienie piersią działa jak antykoncepcja FAŁSZ Wiele młodych mam szybko zaszło w kolejną ciążę, wierząc, że karmienie piersią to doskonały środek antykoncepcyjny. Możesz mieć owulację, nawet jeśli miesiączka jeszcze nie wróciła. Seks po porodzie sprawia przykre niespodzianki PRAWDA U wielu kobiet tak, ale na szczęście jest to naprawdę sytuacja przejściowa. Nawet jeśli ginekolog ocenił, że wszystko się zagoiło, możesz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak