Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, natura
Związki i seks

Szczęśliwie zakochana

Czasem, chcąc być supermamą, zapominamy jednak o najważniejszym: o radości. A także o tym, że oprócz dziecka jest też mama. Mama, która jest nadal kobietą.

Czy pamiętasz, jak zakochałaś się w swoim mężczyźnie? Jakie emocje, odczucia w tobie zamieszkały? Przyjemne? Teraz zostałaś mamą, rodzi się też nowa miłość. Nigdy i z nikim nie byłaś jeszcze tak związana. To więź magiczna.

A to miłość właśnie
Badania wykazują, że mózg kobiety tak samo reaguje na zdjęcie maleństwa jak ukochanego mężczyzny. Bo każda miłość to owoc dawki hormonów do mózgu. Z tym zastrzykiem osłabieniu ulegają myślenie racjonalne i negatywne emocje. Powinniśmy czuć wypełniające nas radosne uniesienie i poczucie bliskości.
Tak to wymyśliła matka natura. Tylko dlaczego jej nie słyszymy? Dlaczego odczucia związane z macierzyństwem tak rzadko kojarzą się z radosnym zakochaniem? Jak sobie pomóc, by macierzyństwo zgodne było z tą wielką naturą? A także z naszą, czyli kobiecą? Podobno jak usłyszysz jedną, zrozumiesz i drugą. Jestem mamą syna i córki. I wiem, że macierzyństwo to splot uczuć często sprzecznych, ale i najsilniejszych na świecie. Myślę, że w byciu radosną mamą przeszkadza nam stres, stereotypy, oczekiwania innych. A może też nasza „zadaniowość”? Ale zacznijmy od początku. Czyli od... kosmity.

Nowe uczucia
Spójrz na siebie, na swoje życie chociaż przez chwilę zgodnie z tak zwanym nurtem ekologicznym w psychologii (tak, ekologia jest modna i obecna nawet w psychologii). Zatem ekologiczna psychologia mówi, że ważny jest człowiek, jego wnętrze, ale nie mniej istotne jest otoczenie, w którym funkcjonuje (na przykład rodzina, społeczeństwo). Kiedy mężczyzna i kobieta zaczynają żyć razem, tworzą swój świat. Własne rytuały – o tej godzinie wstajemy, pracujemy, kochamy się. W pewnym momencie pojawia się w tym świecie mały kosmita. Dziecko. Otoczenie, które dobrze znasz, zmienia się diametralnie. Jak nie zwariować?

Po prostu patrzeć...
Psycholog Joanna Rutkowska twierdzi, że  pierwsza rzecz, jakiej doświadcza mama, to ogromne skupienie na dziecku. Maksymalna koncentracja. Co zrobić i jak zrobić, żeby maluszkowi było dobrze, żeby nie płakał, rósł, rozwijał się. Tylko obawy. To jest normalne.
No dobrze, ale jak w tej niepewności nie przegapić naturalnych odczuć zakochania w noworodku i pozwolić sobie na uniesienia? – Gdy karmimy piersią, lepiej nie zastanawiać się, ile maluszek ma zjeść, tylko przyglądać się, jak ssie, jaki spokój maluje się na jego buźce – mówi psycholog. – Przytulić, pogłaskać bobaska. Wówczas i mamę ogarnie ta błogość. Sama natura wyzwala w nas miłość do dziecka. Ale wyłącznie od nas zależy, z jaką siłą ją poczujemy.

...i słuchać intuicji
W zabieganiu i stresie rzadko pukamy do naszej intuicji. A przecież ten wewnętrzny głos ma wiele mądrego do powiedzenia, także o macierzyństwie. – Gdy kobieta zostaje matką, ma wiele wątpliwości i pytań o dziecko.
W tym zagubieniu oddaje się w ręce fachowców. Zapomina, że nie ma większego eksperta od dzidziusia niż jego mama. Bo to ona jestz nim przez cały dzień i ona zna go najlepiej! Lekarz może uważnie obserwować malca, przeprowadzić wnikliwy wywiad, ale nigdy nie wie tyle, co matka – mówi Joanna Rutkowska. – Oczywiście warto słuchać tego, co mówią inni, ale potem zastanowić się, co JA myślę. I pamiętać o tym, że: „Jestem naprawdę dobrą mamą, bo daję z siebie to, co najlepsze”.

Czego mi brakuje?
Chęć podporządkowania się Wielmożnemu Noworodkowi jest naturalna, ale równie naturalne są momenty zmęczenia.
– Gdy się pojawiają, nagle taka mama czuje, że nie ma JEJ w tym wszystkim, że coś jest nie tak – mówi psycholog. – Bo jest niewyspana, zestresowana, może znudzona... Dlatego gdy przychodzi ten moment, trzeba się zatrzymać i pomyśleć, czego mi brakuje.
Każda z nas jest inna. Jest innym człowiekiem i inną matką. Ciąża, poród oraz kontakt z dzieckiem „wdrukowuje” w nasz mózg zmiany. Jak zdalnie zaprogramowany GPS śledzimy każdy ruch dziecka i dźwięk przez niego wydawany. Ale przecież zostajemy także sobą. Nadal jesteśmy Anią czy Kasią. Tą samą, jaką byłyśmy, zanim zostałyśmy mamami. To naturalne, że kobieta, która opiekuje się niemowlęciem, czasem tęskni za dawną sobą.
– Wtedy warto wsłuchać się w siebie – podpowiada psycholog. – Może drażni mnie to, że otoczenie zachwyca się dzieckiem, a zapomina o mnie? Może zaczyna się kryzys w małżeństwie, bo domowe rytuały dotyczą tylko dziecka i zaczynamy żyć obok siebie? Lub brakuje mi kontaktów towarzyskich, pracy?

Twoje pragnienia
Kiedy już dowiemy się, jaka nasza potrzeba domaga się zaspokojenia, pochylmy się nad nią. Pomóc może wyjście do kawiarni z przyjaciółką, odwiedzenie znajomych w pracy, samotny spacer, kolacja z mężem. Wydaje się to proste, ale pewnie zaraz spytasz: „A dziecko? A piersi nabrzmiałe mlekiem?”. Wszystko można zorganizować, kiedy naprawdę się tego chce. Niemowlę ma babcie, ojca. Są laktatory. Najważniejsze jest jednak to, by niczego nie robić na siłę. Czasem kobiety zostawiają na dwie godziny niemowlę i mają z tego powodu poczucie winy. Nie jest im dobrze. To biochemia – gdy oddalamy się od dziecka, w naszym organizmie spada poziom oksytocyny, która ma działanie uspokajające. Stąd nasz niepokój czy panika. Gdy zatem czujesz, że nie jesteś w stanie wyrwać się z domu, zaproś koleżanki do siebie albo idź do miejsca przyjaznego dzieciom (są restauracje z łazienkami przystosowanymi do przewijania maluchów).

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

wychowanie seksualne, wychowanie dziecka, zły dotyk, skąd się biorą dzieci, trudne pytania dzieci
Fotolia
Wychowanie
Od kiedy wychowanie seksualne?
Seksualność to temat, o którym jedni mogą rozmawiać bez oporów, inni krępują się go poruszać nawet jako dorośli. Co jednak robić, gdy o seks zaczyna pytać własne dziecko. W jaki sposób uczulać je np. na zły dotyk? Oto co w tej ważnej kwestii radzą rodzicom eksperci.

Nasz synek ledwo zaczął mówić, a już zaczął zadawać różne trudne pytania, np.: "Kupicie mi braciszka? Dlaczego się całujecie?". Wskazuje intymne części ciała i pyta: "A co to jest?". Próbujemy jakoś odpowiadać, ale właściwie nie wiemy, ile możemy mu powiedzieć i czy już właściwe można rozmawiać z dzieckiem o seksie ? -  Klaudia z Poznania   Odpowiadają:  Prof. Anna Brzezińska, psycholog dziecięcy, kieruje Zakładem Psychologii Socjalizacji i Wspomagania Rozwoju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracuje w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie. Dr Joanna Urbańska, psycholog społeczny, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.     Prof. Anna Brzezińska: Powiem coś, co rodzicom może wydać się dziwne lub kontrowersyjne – wychowanie seksualne zaczyna się od narodzin dziecka. W każdej rodzinie temat seksualności jest obecny w naturalny sposób. Słowa dużo znaczą, więc lepiej mówić po prostu o wychowaniu dziecka także ku szeroko pojętej zdrowej seksualności, w której ważne miejsce zajmują świadomość siebie i ciała, intymność i odpowiedzialność.    Dr Joanna Urbańska: Tematem najczęściej i najszybciej poruszanym z małym dzieckiem jest ciało – nazywanie jego części i określanie ich funkcji. Początkowo mówimy, że penis jest do siusiania (dostosowując język do maluszka), z czasem – że także do tego, by w dorosłości mieć dzieci , którym okażemy czułość i bliskość (np. podczas karmienia). Każda rodzina nadaje różne nazwy częściom ciała w zależności od swojego "kodu językowego" – bardziej naukowe lub codzienne. Najważniejsze, żeby móc się porozumieć w ramach tego kodu, by był on zrozumiały dla dziecka, by mogło ono wyjaśnić, co je boli, a rodzic mógł...

depresja poporodowa
Fotolia
Mama
Psycholog mówi: 2 tyg. smutku to może być depresja
Depresja po porodzie ma swoje logiczne uzasadnienie: – Poród to rodzaj biologicznego sponiewierania kobiety  – mówi psycholog dr Aleksandra Jasielska. – Nic dziwnego, że może skutkować depresją poporodową. Pytamy ją o to, jak można odróżnić depresję od baby blues i kiedy należy pójść do psychologa, a kiedy do psychiatry.

Cudownie by było, gdyby narodziny dziecka wywoływały w nas wyłącznie radość i euforię. Często jednak tuż po porodzie pojawia się rozczarowanie albo smutek, a nawet baby blues i depresja . Czemu tak się dzieje? Co z tym można robić? Pytamy dr Aleksandrę Jasielską, psycholog, zawodowo zajmującą się m.in. psychologią emocji, z Instytutu Psychologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. „Urodziłam zdrowe dziecko, nie mam w życiu żadnych problemów. Powinnam być bardzo szczęśliwa, a jestem smutna. Dlaczego?”. Co odpowiedziałaby Pani młodej mamie na takie pytanie? – Najpierw zapytałabym ją, jak długo utrzymuje się ten smutek. Chciałabym także, aby odpowiedziała mi i sobie, skąd wzięła się u niej myśl, że „powinna być szczęśliwa”. Być może stąd, że tak mówią jej bliscy,albo stąd, że wszystkie znajome mamy są bardzo szczęśliwe. – Czy na pewno są szczęśliwe 24 godziny na dobę? Wątpię w to. Często przyjmujemy za pewnik cudze przekonania albo karmimy się jakimś wyidealizowanym wyobrażeniem macierzyństwa i gdy w praktyce okaże się ono nieprawdą, czujemy zagubienie albo wyrzuty, że to w nas jest problem. Tymczasem smutek po porodzie nie jest jeszcze żadnym niepokojącym objawem ani powodem do przypuszczeń, że jest się złą mamą. Co robić, gdy poczujemy smutek po porodzie? – Mamie, o której mówiłyśmy przed chwilą, zaproponowałabym dwie rzeczy. Pierwszą: abyśmy popracowały nad tym, by nie kierowała się cudzymi przekonaniami. Drugą: by zastanowiła się nad przyczynami swojego smutku czy rozczarowania. Aby nie myślała: „Jestem smutna, bo jestem smutna”, tylko by zagłębiła się w swoje emocje o wiele bardziej. Mogłybyśmy wspólnie najpierw wyobrazić sobie ten smutek jako coś w rodzaju tortu , na który składają się różne warstwy – a potem te warstwy po kolei ponazywać. W...

dziecko, mina, nadpobudliwość
Panthermedia
Wychowanie
Sposób na nadpobudliwość u dziecka? Zmiany w życiu rodziny!
Rodzice wszędobylskiego malucha często martwią się jego szczególną żywiołowością – jak będzie się dalej rozwijał, czy nauczy się koncentrować uwagę na zadaniach? Przeczytaj, co na temat sądzą psycholodzy.

Moja półtoraroczna córeczka ani chwili nie usiedzi spokojnie. Przez cały dzień raczkuje, chodzi, biega, kręci się w kółko, podskakuje, wspina się na meble, ciągle jest w ruchu. Do tego piszczy, krzyczy lub wydaje inne dźwięki. Trudno ją uspokoić. Boję się, czy nie jest nadpobudliwym dzieckiem . Oliwia z Poznania   Dr Joanna Urbańska: Niejeden rodzic, którego dziecko to żywe srebro, chciałby mieć w domu, choć przez dzień, małego flegmatyka. Z kolei niejeden rodzic flegmatyka z nutką zazdrości patrzy na ruchliwe dziecko znajomych – tak szybko się rozwija, tak ciekawi je otoczenie... Rodzice wszędobylskiego malucha często martwią się jego szczególną żywiołowością – jak będzie się dalej rozwijał, czy nauczy się koncentrować uwagę na zadaniach? Czy usiądzie spokojnie w przedszkolu? Jak wytrzyma w szkolnej ławce? Prof. Anna Brzezińska: Obserwując pełne energii dziecko, rzeczywiście trudno oprzeć się wrażeniu, że jest nadpobudliwe . Szczególnie, jeśli nie ma możliwości porównania go z rówieśnikami. Większość mam może jednak spać spokojnie. Maluch, który wreszcie nauczył się chodzić, może, a nawet chce, wszędzie dotrzeć i niemal w każde miejsce zajrzeć. Dr Joanna Urbańska: Raczkuje, wspina się, biega jak szalony. Kiedy na nas spojrzy, zaraz jego wzrok ucieka w inną stronę... Wyniki badań przesiewowych pokazują, że nadpobudliwość jest częstsza u chłopców niż u dziewczynek. Jak ją odróżnić od intensywnego dziecięcego odkrywania świata? Prof. Anna Brzezińska: Jeśli ruchliwość dziecka, jego energia w działaniu niepokoi rodzica, należy porozmawiać o tym z pediatrą, który ewentualnie da skierowanie do neurologa lub psychologa ( Jak wygląda wizyta u psychologa? ). Nie warto diagnozować u dziecka zaburzeń na własną rękę i doszukiwać się patologii tylko dlatego, że dziecko wydaje się inne niż np. my w jego wieku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz