Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak wygląda terapia par
Związki i seks

Terapia par po narodzinach dziecka: jak to wygląda i komu się przyda?

Dopadł was kryzys pierwszego dziecka i zastanawiacie się nad terapią małżeńską? Przeczytajcie, czego możecie spodziewać się po takiej terapii.

Rodzina się zmienia. To naturalne, przecież tworzą ją ludzie! Zmieniają się nie tylko oni i ich uczucia, ale także okoliczności, w których funkcjonują. W teorii terapii rodzin mówi się o cyklu rozwoju rodziny: kolejne etapy tego rozwoju rodzą naturalny kryzys. Odgadliście prawidłowo -  jednym z takich etapów jest właśnie pojawienie się pierwszego dziecka. Wiele par może samodzielnie poradzić sobie z tym kryzysem, ale niektórym to się nie udaje - wtedy pomóc może terapia pary. 

Decydując się na terapię, jesteśmy jednak często pełni obaw. Nie wiemy, czego się spodziewać, zastanawiamy się, jak będzie przebiegać pierwsze spotkanie. Czy to na pewno dla nas?

Po porodzie wszystko jest inaczej

Jak to możliwe, że pojawienie się dziecka – bardzo często wyczekiwanego i planowanego – rodzi kryzys w związku? - Po porodzie następuje kolosalna zmiana – oto para, która do tej pory składała się z partnerów (kochanków, przyjaciół, itd.) staje się rodzicami – tłumaczy Karolina Szczęsna-Czernuszczyk, terapeutka par z Pracowni Terapii i Rozwoju. - To wymaga adaptacji do zupełnie nowej sytuacji. Wszystko nagle jest inaczej.

Kryzys pojawia się najczęściej po narodzinach dziecka, ale może pojawić się już w ciąży. - Bywa też tak, że kryzys narasta stopniowo i wybucha ostatecznie po kilku miesiącach lub nawet latach po narodzinach dziecka. Wówczas początkowo nie jest oczywiste, że początkiem kłopotów było pojawienie się potomstwa – mówi terapeutka. Często dopiero terapia może pomóc dotrzeć do źródeł problemu.

Dziecko? Ależ to nie dlatego mamy kłopoty!

Karolina Szczęsna-Czernuszczyk mówi, że sytuacja, w której para nie jest świadoma tego, że kryzys w ich związku jest związany z pojawieniem się dziecka jest bardzo częsta. Pacjenci przychodzą do niej z innych powodów, np. zdrady, zbytniego zaangażowania w pracę, utraty więzi, itd. - Dopiero rozmowa w gabinecie pozwala im zrozumieć, jak wiele między nimi się zmieniło, odkąd zapragnęli mieć dziecko. I to jest punktem wyjścia do konfrontacji z realnym kłopotem i do rozwiązania go – mówi terapeutka.


Jak wygląda spotkanie z terapeutą?

Terapeuta podczas pierwszego spotkania, czyli konsultacji, będzie pytać o różne rzeczy, które pomogą mu zrozumieć sytuację, w której się znajdujecie. Zapyta, dlaczego do niego przyszliście i co chcielibyście osiągnąć lub zmienić. Może pytać o wasze doświadczenia życiowe – szczególne w kontekście relacji z bliskimi oraz o to, czy korzystaliście już z pomocy psychologa lub terapeuty. Pamiętajcie, że psychoterapeutę obowiązuje dyskrecja, nie  musicie bać się opowiadać o swoich intymnych sprawach. 

Podczas konsultacji, para – wspólnie z terapeutą – rozmawia też o tym, co każda z osób chciałaby zmienić, co jest dla niej trudne i z czym sobie nie radzi. Dopiero po konsultacji – jeśli uda się znaleźć wspólny cel (a przynajmniej niewykluczający się!)  - rozpoczyna się właściwa terapia. Jaki to może być cel? - W przypadku kryzysu "okołoporodowego" może to być na przykład próba zrozumienia obecnych trudności w kontekście dotychczasowych doświadczeń w związku i w domu rodzinnym, omówienie wzajemnych oczekiwań i potrzeb, uwspólnienie wizji życia z dzieckiem i opieki nad nim. A także urealnienie sytuacji i swojej w niej roli  - wyjaśnia Szczęsna-Czernuszczyk.


Pomocy! Baby blues i depresja poporodowa

Nie zawsze jest nam trudniej po porodzie z powodu kryzysu w związku. Czasami powodem może być baby blues – okres smutku i przygnębienia, który dotyka podobno aż 80 proc. matek. Zazwyczaj pojawia się krótko po porodzie i samoistnie przemija po kilku dniach lub tygodniach. Często mylony jest z depresją poporodową, jednak ta jest znacznie poważniejsza i bezwzględnie wymaga pomocy specjalisty: psychiatry i/lub psychoterapeuty. To oczywiste, że stany depresyjne mają wpływ na to, jak funkcjonujecie jako para, dlatego dobrze, żebyście mieli wiedzę, jak sobie pomóc, gdy taka sytuacja nastąpi i gdzie szukać pomocy. 

Mężczyznom też jest trudno

Pamiętajmy, że nie tylko kobiecie może być trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości po porodzie, może to być problemem także dla mężczyzny. To też może mieć wpływ na wzajemne relacje i poczucie satysfakcji z bycia razem. - Zgodnie z obiegową opinią, młodzi ojcowie często czują się odsunięci i nieważni – wyjaśnia terapeutka. - Z drugiej strony, wielu współczesnych ojców musi sprostać kulturowym oczekiwaniom, żeby aktywnie, czasem na równi z partnerką, uczestniczyć w opiece nad dzieckiem, a to też rodzi potencjalne trudności. Zwłaszcza, jeżeli muszą to godzić z zarabianiem na dom – mówi. 

Warto więc być wrażliwym na siebie nawzajem, a jeśli czujecie, że nie dajecie sobie rady, pomyślcie o terapii. Lepiej nie przespać momentu, kiedy jeszcze można coś naprawić!

konsultacja: Karolina Szczęsna-Czernuszczyk - certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Pracownia Terapii i Rozwoju w Warszawie.

Zobacz też:

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę pomaga ojcom [WIDEO]

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Stres przeszkadza ci zajść w ciążę? Przyjdź na bezpłatne badania do kliniki Ferti Medica
Jak bardzo stres wpływa na płodność par, które starają się o dziecko? Możesz sprawdzić to bezpłatnie w Centrum Wspierania Płodności Ferti Medica już we wtorek, 14 października 2014 roku.

Stres wrogiem płodności Odczuwasz pustkę i przygnębienie ? Towarzyszy Ci ciągły niepokój i zamartwianie. Straciłaś zdolność koncentracji. Masz problem z oceną sytuacji i czujesz bezsilność? Unikasz kontaktów z ludźmi i masz obniżone poczucie własnej wartości. Czujesz się osłabiona. Masz trudności z zasypianiem lub cierpisz na bezsenność . Być może ma to związek z przewlekłym stresem ?   Jeśli na większość z pytań odpowiedziałaś twierdząco, możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji  z psychologiem i terapeutą w Centrum Wspierania Płodności Ferti Medica.   Różne oblicza stresu Zdaniem ekspertów wysoki poziom stresu zakłóca fizjologiczne działanie naszego organizmu i może powodować problemy z poczęciem dziecka . - Stres towarzyszy na różnych poziomach starania się o dziecko – mówi Paulina Gdańska, psycholog w Ferti Medica w Warszawie. - Jest częścią pierwotnej blokady psychicznej, kiedy to mimo regularnego starania i poprawności badań medycznych ciąża nie pojawia się. Mogą mieć na to wpływ różne sytuacje na przykład z dzieciństwa; takie jak lęki i zaburzenia. Inny rodzaj stresu towarzyszy parze podczas leczenia z powodów niepłodności . - Niemożność zajścia w ciążę powoduje napięcie, które może doprowadzić do poważnego kryzysu w związku – dodaje psycholog. - Zbyt długotrwały prowadzi do rozwoju zaburzeń psychicznych: depresji, zaburzeń lękowych czy też zaburzeń osobowości. Dowiedz się jaki jest Twój poziom stresu i jak go minimalizować. Możesz sobie i partnerowi pomóc. Kontakt:info@fertimedica.pl Polecamy: Czy stres może być przyczyną niepłodności?

Rodzice z noworodkiem
Fotolia
Związki i seks
Czy kryzys w związku po narodzinach dziecka jest nieunikniony?
Na to, jak będzie między nami, gdy pojawi się dziecko, pracujemy oboje już wcześniej – mówi Aldona Czajkowska, psycholog i psychoterapeuta oraz mama trojga dzieci. I radzi, jak się przygotować do tej ważnej zmiany, aby uniknąć kryzysu w związku.

Jak bardzo pojawienie się pierwszego dziecka zmienia dotychczasowe relacje w związku?  Pojawienie się dziecka jest, oczywiście, bardzo dużą zmianą, do której para musi się przystosować. Przede wszystkim przestajemy być dziećmi, a stajemy się rodzicami. A już samo to może wywoływać w nas obawy. Wystarczy, że mamy negatywny obraz dorosłości wyniesiony np. z domu rodzinnego. Sama słyszałam, jak pewna babcia, składając wnuczce życzenia z okazji 18. urodzin, powiedziała: "to, co najlepsze się skończyło, teraz sam trud przed tobą." Poza tym narodziny dziecka powodują, że nie jesteśmy już "w dwójce", a "w trójce". Jak sobie z tym poradzimy, zależy od tego, jakie mamy doświadczenia bycia "w trójce". Znam dziewczynkę, która miała dwoje rodzeństwa. I w tej konfiguracji czuła się najlepiej. Dlatego często zapraszała do siebie dwie koleżanki. Dla niej bycie "w trójce" było czymś naturalnym. Ona będzie musiała w przyszłości nauczyć się być "w dwójce", a nie "w trójce". I odwrotnie – jeśli jedynak był przez lata w koalicji z jednym z rodziców przeciwko drugiemu, to nie umie być "w trójce".  Pojawienie się dziecka powoduje, że uczucia, które temu towarzyszyły, w nas odżywają? Właśnie. Choć, oczywiście, zazwyczaj nie jesteśmy tego świadomi...  Na szczęście, wielu z nas ma dobre doświadczenia z bycia "w trójce". A jeśli nie, czy to musi oznaczać kryzys w związku? Wbrew temu, co często słyszę, pojawienie się dziecka nie musi wcale oznaczać kryzysu. Przecież mnóstwo par na świecie przeżywa taką zmianę i duża część przeżywa ją w dobrostanie. To, czy pojawienie się dziecka będzie kryzysem, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest kontekst społeczny. Doskonałym przykładem na to, jak wpływa on na przeżywanie takiej zmiany, jest późne...

depresja poporodowa
Fotolia
Mama
Psycholog mówi: 2 tyg. smutku to może być depresja
Depresja po porodzie ma swoje logiczne uzasadnienie: – Poród to rodzaj biologicznego sponiewierania kobiety  – mówi psycholog dr Aleksandra Jasielska. – Nic dziwnego, że może skutkować depresją poporodową. Pytamy ją o to, jak można odróżnić depresję od baby blues i kiedy należy pójść do psychologa, a kiedy do psychiatry.

Cudownie by było, gdyby narodziny dziecka wywoływały w nas wyłącznie radość i euforię. Często jednak tuż po porodzie pojawia się rozczarowanie albo smutek, a nawet baby blues i depresja . Czemu tak się dzieje? Co z tym można robić? Pytamy dr Aleksandrę Jasielską, psycholog, zawodowo zajmującą się m.in. psychologią emocji, z Instytutu Psychologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. „Urodziłam zdrowe dziecko, nie mam w życiu żadnych problemów. Powinnam być bardzo szczęśliwa, a jestem smutna. Dlaczego?”. Co odpowiedziałaby Pani młodej mamie na takie pytanie? – Najpierw zapytałabym ją, jak długo utrzymuje się ten smutek. Chciałabym także, aby odpowiedziała mi i sobie, skąd wzięła się u niej myśl, że „powinna być szczęśliwa”. Być może stąd, że tak mówią jej bliscy,albo stąd, że wszystkie znajome mamy są bardzo szczęśliwe. – Czy na pewno są szczęśliwe 24 godziny na dobę? Wątpię w to. Często przyjmujemy za pewnik cudze przekonania albo karmimy się jakimś wyidealizowanym wyobrażeniem macierzyństwa i gdy w praktyce okaże się ono nieprawdą, czujemy zagubienie albo wyrzuty, że to w nas jest problem. Tymczasem smutek po porodzie nie jest jeszcze żadnym niepokojącym objawem ani powodem do przypuszczeń, że jest się złą mamą. Co robić, gdy poczujemy smutek po porodzie? – Mamie, o której mówiłyśmy przed chwilą, zaproponowałabym dwie rzeczy. Pierwszą: abyśmy popracowały nad tym, by nie kierowała się cudzymi przekonaniami. Drugą: by zastanowiła się nad przyczynami swojego smutku czy rozczarowania. Aby nie myślała: „Jestem smutna, bo jestem smutna”, tylko by zagłębiła się w swoje emocje o wiele bardziej. Mogłybyśmy wspólnie najpierw wyobrazić sobie ten smutek jako coś w rodzaju tortu , na który składają się różne warstwy – a potem te warstwy po kolei ponazywać. W...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta