Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mężczyzna u lekarza
Fotolia
Związki i seks

Wazektomia - męska antykoncepcja, zalety, wady, koszt

Wazektomia – odkąd zmieniły się metody jej przeprowadzania, jest to szybki i prosty zabieg. Po jej wykonaniu mężczyzna nie musi przechodzić rekonwalescencji.

Od pewnego czasu wazektomię można przeprowadzić za pomocą specjalnych narzędzi - bez skalpela (wazektomia WBS), całkowicie bezboleśnie i unikając nacinania nerwów. Ta metoda antykoncepcji zyskała dzięki temu więcej zwolenników, ponieważ jest szybka i prosta. Po podcięciu nasieniowodów rana jest niewielka, wystarczy na nią nakleić zwykły plaster. Za wazektomią przemawia także fakt, że całość trwa około 20 minut. Dodatkowo, zaraz po zabiegu, mężczyzna może normalnie funkcjonować, nie ma potrzeby korzystania z narkozy, przebywania w szpitalu i rekonwalescencji, jak to było w przypadku tradycyjnej wazektomii.

Wazektomia:

Przebieg wazektomii

Wazektomia jest antykoncepcją przeznaczoną dla mężczyzn, która blokuje plemnikom drogę do nasienia. Metoda nie ma skutków ubocznych np. takich jak zanik hormonów i seksualności. Wazektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Polega na zastosowaniu przez lekarza techniki "bez skalpela", co oznacza, że skóra moszny nie jest przecinana, lecz rozwarstwiana ostrym narzędziem. To umożliwia odsłonięcie nasieniowodów i przeprowadzenie zabiegu. Następnie nasieniowody są przecinane i ich odcinki o długości ok. 2 cm zostają usunięte. Skuteczność zabiegu ocenia się na blisko 100 procent.

Organizm po zabiegu szybko się regeneruje i ponadto zachowuje się tak samo jak przed zabiegiem. Jedynym wyjątkiem jest to, że w męskim nasieniu nie pojawiają się pleminiki – droga do niej zostaje odcięta. Wazektomia nie zaburza odczuwania przyjemności z seksu ani orgazmu. Jej zaletą jest też to, że nie trzeba pamiętać o łykaniu tabletek, czy kupowaniu innych środków antykoncepcyjnych. Zabieg robi się raz na zawsze.

To bardzo popularna metoda antykoncepcji, która w państwach zachodniej Europy, Afryce czy obu Amerykach dostępna jest już od dawna. W Chinach jest finansowana ze środków państwowych.

Wady podwiązania nasieniowodów

Minusem wazektomii jest to, że zazwyczaj to rozwiązanie ostateczne, tzn. wazektomia polega na podcięciu nasieniowodów, więc po zabiegu nie można odzyskać płodności.

W Polsce spotyka się głosy, że zabieg jest nielegalny, co oczywiście nie jest prawdą, ale przez to metoda nadal jest dosyć kontrowersyjna. W ciągu ostatnich lat wazektomii poddało się kilkukrotnie więcej mężczyzn niż wcześniej. Wazektomię zazwyczaj można wykonać w prywatnych klinikach i przychodniach. W państwowych szpitalach zabieg najczęściej jest nieosiągalny, bo, choć to nie prawda, lekarze (szczególnie urolodzy) odmawiają zabiegu, tłumacząc się tym, że jest on nielegalny. Podpierają się przy tym zapisem w kodeksie karnym, który dotyczy trwałego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi do 10 lat więzienia.

Nie jest to do końca prawdą, ponieważ podwiązanie nasieniowodów nie sprawia, że organizm przestaje produkować plemniki oraz istnieje rewazektomia – zabieg, który daje potencjalną możliwość odwrócenia jego skutków przez ponowne zespolenie nasieniowodów. Jednak przywrócenie płodności może być niemożliwe.

Lekarze nie są jednak przekonani do tej metody powołując się na przysięgę Hipokratesa, która mówi, że lekarz nie może zaszkodzić pacjentowi. Ministerstwo Zdrowia natomiast nie podaje ostatecznej i jednoznacznej decyzji co do tej metody antykoncepcji. W przypadku polskich pacjentów to sąd rozwiązuje spór (jeśli sprawa z jakiegoś powodu trafi do sądu) pochylając się nad każdym indywidualnym przypadkiem z osobna.

Wazektomia nie chroni przed chorobami

Podcięcie nasieniowodów nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Takich właściwości nie ma także antykoncepcja hormonalna stosowana przez kobiety. Jedynie używanie prezerwatyw zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi podczas stosunku płciowego.

Ryzyko powikłań po wazektomii

Tak jak po każdej interwencji chirurgicznej, tak i po wazektomii, istnieje ryzyko infekcji, która będzie leczona antybiotykami. Po zabiegu może też pojawić się ból, krwawienie, zasinienie lub obrzęk.

Kto może poddać się wazektomii

Wazektomia nie jest jednak dla każdego – zabiegowi mogą poddać się tylko ci mężczyźni, który już nigdy więcej w życiu nie chcą mieć dzieci, ponieważ, jak już zostało wspomniane, skutki wazektomii mogą być nieodwracalne (mimo istniejącej rewazektomii, ale nie zawsze jest skuteczna). To rozwiązanie dla par, które nie chcą już mieć dzieci, ale równocześnie nie są zwolennikami chemicznych środków, które regulują hormony kobiece (m.in. tabletki antykoncepcyjne).

Wazektomia to zabieg dla tych mężczyzn, którzy chcieliby wziąć antykoncepcję w związku na siebie. By zabieg mógł zostać przeprowadzony, należy najpierw przejść wstępną kwalifikację do niego. Ponadto, często mówi się, że młodzi mężczyźni, którzy chcą poddać się tej metodzie przed 35-40 rokiem życia, powinni najpierw skorzystać z porady psychologa.

Zdolność płodzenia jest dobrem indywidualnym każdego człowieka i nie należy do społeczeństwa czy prawa, tylko do konkretnego człowieka. Każdy, kto myśli o wazektomii, musi rozpatrzyć wszystkie opcje, ryzyko i korzyści i dopiero po tym poddać się zabiegowi.

Cena wazektomii

W prywatnej klinice zabieg kosztuje ok. 2000 zł, natomiast cena rewazektomii to 12-20 tysięcy zł. Jednak w sieci można znaleźć kliniki, w których co jakiś czas są promocje, dzięki którym zabieg można wykonać taniej albo rozłożyć go na wygodne raty. Często też kliniki zapewniają, że w cenę wliczona jest gwarancja skuteczności zabiegu.

Więcej o antykoncepcji:

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po antykoncepcję
AdobeStock
Związki i seks
Antykoncepcja wciąż na barkach kobiet. Tylko 8 proc. mężczyzn używa prezerwatyw
Mężczyźni nie są specjalnie zainteresowani stosowaniem środków zapobiegających ciąży. Czy dostępność męskiej tabletki hormonalnej zmieniłaby ten trend?

Kobiety znacznie częściej sięgają po środki antykoncepcyjne niż mężczyźni. Jedynie 8 proc. panów korzysta z prezerwatyw, a na zabieg wazektomii decyduje się tylko 2 proc. z nich. Dlaczego to od kobiet wciąż się oczekuje, że będą odpowiedzialne za tę sferę? Czy gdyby istniała tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn, chętnie by po nią sięgali? Mężczyźni niechętnie stosują antykoncepcję Jak wynika z raportu „Trends in Contraceptive Use Worldwide” przeprowadzonego przez ONZ,  mężczyźni nadal nie są specjalnie zainteresowani stosowaniem środków antykoncepcyjnych. Co prawda jak dotąd nie wynaleziono skutecznej tabletki, którą mogliby zażywać, choć badania nad nią trwają od 50 lat, ale nawet gdyby się pojawiła, nie wiadomo, czy wzbudziłaby zainteresowanie. Prof. Lisa Campo-Engelstein twierdzi, że dotychczasowy brak męskiej pigułki antykoncepcyjnej to wynik dwóch rzeczy. „Brakuje funduszy na badania, ale też zainteresowanie mężczyzn taką tabletką jest niewielkie. Efekt jest taki, że to od kobiet oczekuje się, żeby wzięły na siebie odpowiedzialność za antykoncepcję” – przyznaje profesor. Antykoncepcja wciąż jest domeną kobiet Aż 19 proc. kobiet na świecie wybiera sterylizację jako metodę zapobiegania ciąży. 14 proc. pań używa wkładki wewnątrzmacicznej , a po tabletkę hormonalną sięga 9 proc. Ta trzecia metoda cieszy się największą popularnością w Australii, Nowej Zelandii oraz w Europie (co trzecia Brytyjka w wieku rozrodczym stosuje tabletki antykoncepcyjne). Mężczyźni o wiele rzadziej decydują się na jakąkolwiek formę zabezpieczenia. Prezerwatywy wybiera 8 proc. z nich, a sterylizację jedynie 2 proc. Co ciekawe, 4 proc. par wybiera stosunek przerywany jako metodę zapobiegania ciąży. Czy mężczyźni sięgnęliby po tabletkę antykoncepcyjną? Zdaniem prof. Lisy Campo-Engelstein zainteresowanie męską pigułką...

Antykoncepcja dla mężczyzn
StockAdobe
Związki i seks
Antykoncepcja dla niego. Co wybrać?
Jeśli w waszym związku to partner odpowiada za antykoncepcję, prawdopodobnie stosujecie prezerwatywy. A jakie inne metody męskiej antykoncepcji warto rozważyć? Sprawdź! Wyjaśniamy, czym jest wazektomia i czy istnieją tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn.

Najczęściej to kobieta dba o antykoncepcję w związku , stosując tabletki lub plastry antykoncepcyjne. Mężczyźni z reguły wybierają prezerwatywy. Jednak dostępne są też inne męskie formy antykoncepcji . Jakie i jaka jest ich skuteczność? Podpowiadamy! Antykoncepcja dla mężczyzn Antykoncepcja jest na tyle prywatną sprawą, że każda para powinna indywidualnie ustalić, jaka metoda zapobiegania ciąży najbardziej odpowiada obojgu partnerom. Warto jednak poznać cały szereg dostępnych metod, by wybrać tę najlepszą. Wśród męskich sposobów antykoncepcji znajdują się takie, jak: prezerwatywy wazektomia stosunek przerywany Prezerwatywy - najpopularniejsza metoda męskiej antykoncepcji Prezerwatywy wybierane są przez znakomitą większość mężczyzn , którzy odpowiadają za antykoncepcję w związku. Dlaczego? Są one: łatwo dostępne; tanie; wygodne; chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy mają jednak też wady. Po pierwsze trzeba je zakładać w trakcie stosunku, co może być uciążliwe, a po drugie materiał, z którego są wykonane, może powodować dyskomfort zarówno o mężczyzny, jak i u kobiety. Prezerwatywy mogą też osłabiać doznania. Czym jest wazektomia? Wazektomia to najskuteczniejsza, ale też najbardziej inwazyjna metoda męskiej antykoncepcji, polegającej na przecięciu nasieniowodów. Mężczyzna musi być poddany zabiegowi chirurgicznemu, który trwa ok. pół godziny. W jego wyniku mężczyzna traci płodność . Jest to więc zabieg polecany tym panom, którzy mają już dzieci i nie chcę mieć już więcej potomstwa. Teoretycznie możliwy jest zabieg odwracający , jednak taka reoperacja nie zawsze się udaje. Istnieje więc ryzyko, że mężczyzna będzie chciał mieć w przyszłości dzieci, ale nie będzie to już możliwe. Zalety i wady stosunku przerywanego Stosunek przerywany to najbardziej...

huśtawki nastroju u mężczyzn
Fotolia
Związki i seks
Huśtawki nastrojów? To dobre dla kobiet, mężczyznom ich oszczędzimy!
Naukowcy przerwali pracę nad zastrzykiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Powód? Kilku panów skarżyło się na huśtawki nastroju po hormonach. A my nie możemy się skarżyć?

Nie wiem jak wy, ale ja czekam na antykoncepcję dla mężczyzn, inną niż prezerwatywy czy wazektomia . Hormonalną najlepiej. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że uważam, że równouprawnienie powinno obejmować również metody zapobiegania ciąży i przeszkadza mi to, że cały wachlarz środków antykoncepcyjnych przeznaczony jest dla kobiet, przerzucając na nie całą odpowiedzialność, żeby nie było dziecka (a jeśli stosowana metoda zawiedzie, zawsze można powiedzieć, że kobieta zrobiła to specjalnie, żeby "złapać go na dziecko"!), po drugie jestem po prostu ciekawa, ilu mężczyzn zdecydowałoby się łykać pigułki. Tyle mówią o partnerstwie, że chętnie poddałabym ich takiemu testowi. Mam pewne podejrzenia, co do jego wyników, a wy? Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn istnieje, ale... Ostatnie wydarzenia dotyczące badań nad antykoncepcją hormonalną dla mężczyzn, tylko potwierdzają te przypuszczenia. Ze świata nauki dotarła do nas (nareszcie!) optymistyczna wiadomość: naukowcom udało się stworzyć hormonalny zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn, który daje 96% skuteczność . To nie żart! Tylko że nie ma się z czego cieszyć, drogie Panie (i Panowie?), bo okazuje się, że prace na tą przełomową formą antykoncepcji zostały przerwane. Dlaczego? – zapytacie. Z powodu huśtawek nastrojów i innych skutków ubocznych, na które skarżyli się mężczyźni z grupy badawczej. A dokładniej: 20 mężczyzn. Z 320 testujących zastrzyk antykoncepcyjny . Tadam!  Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej - tylko dla kobiet! Huśtawki nastroju to zło, to dobre dla kobiet, mężczyznom tego nie zrobimy! – pomyśleli naukowcy i zwinęli badanie. A kobiety? No cóż, pozostaje nam zaśmiać się gorzko. Od lat łykamy, wstrzykujemy i przyklejamy sobie hormony, zmagając się z huśtawkami nastrojów, spadkiem libido, przybieraniem na wadze, plamieniem...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak