
Od pewnego czasu wazektomię można przeprowadzić za pomocą specjalnych narzędzi - bez skalpela (wazektomia WBS), całkowicie bezboleśnie i unikając nacinania nerwów. Ta metoda antykoncepcji zyskała dzięki temu więcej zwolenników, ponieważ jest szybka i prosta. Po podcięciu nasieniowodów rana jest niewielka, wystarczy na nią nakleić zwykły plaster. Za wazektomią przemawia także fakt, że całość trwa około 20 minut. Dodatkowo, zaraz po zabiegu, mężczyzna może normalnie funkcjonować, nie ma potrzeby korzystania z narkozy, przebywania w szpitalu i rekonwalescencji, jak to było w przypadku tradycyjnej wazektomii.
Wazektomia:
Przebieg wazektomii
Wazektomia jest antykoncepcją przeznaczoną dla mężczyzn, która blokuje plemnikom drogę do nasienia. Metoda nie ma skutków ubocznych np. takich jak zanik hormonów i seksualności. Wazektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Polega na zastosowaniu przez lekarza techniki "bez skalpela", co oznacza, że skóra moszny nie jest przecinana, lecz rozwarstwiana ostrym narzędziem. To umożliwia odsłonięcie nasieniowodów i przeprowadzenie zabiegu. Następnie nasieniowody są przecinane i ich odcinki o długości ok. 2 cm zostają usunięte. Skuteczność zabiegu ocenia się na blisko 100 procent.
Organizm po zabiegu szybko się regeneruje i ponadto zachowuje się tak samo jak przed zabiegiem. Jedynym wyjątkiem jest to, że w męskim nasieniu nie pojawiają się pleminiki – droga do niej zostaje odcięta. Wazektomia nie zaburza odczuwania przyjemności z seksu ani orgazmu. Jej zaletą jest też to, że nie trzeba pamiętać o łykaniu tabletek, czy kupowaniu innych środków antykoncepcyjnych. Zabieg robi się raz na zawsze.
To bardzo popularna metoda antykoncepcji, która w państwach zachodniej Europy, Afryce czy obu Amerykach dostępna jest już od dawna. W Chinach jest finansowana ze środków państwowych.
Wady podwiązania nasieniowodów
Minusem wazektomii jest to, że zazwyczaj to rozwiązanie ostateczne, tzn. wazektomia polega na podcięciu nasieniowodów, więc po zabiegu nie można odzyskać płodności.
W Polsce spotyka się głosy, że zabieg jest nielegalny, co oczywiście nie jest prawdą, ale przez to metoda nadal jest dosyć kontrowersyjna. W ciągu ostatnich lat wazektomii poddało się kilkukrotnie więcej mężczyzn niż wcześniej. Wazektomię zazwyczaj można wykonać w prywatnych klinikach i przychodniach. W państwowych szpitalach zabieg najczęściej jest nieosiągalny, bo, choć to nie prawda, lekarze (szczególnie urolodzy) odmawiają zabiegu, tłumacząc się tym, że jest on nielegalny. Podpierają się przy tym zapisem w kodeksie karnym, który dotyczy trwałego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi do 10 lat więzienia.
Nie jest to do końca prawdą, ponieważ podwiązanie nasieniowodów nie sprawia, że organizm przestaje produkować plemniki oraz istnieje rewazektomia – zabieg, który daje potencjalną możliwość odwrócenia jego skutków przez ponowne zespolenie nasieniowodów. Jednak przywrócenie płodności może być niemożliwe.
Lekarze nie są jednak przekonani do tej metody powołując się na przysięgę Hipokratesa, która mówi, że lekarz nie może zaszkodzić pacjentowi. Ministerstwo Zdrowia natomiast nie podaje ostatecznej i jednoznacznej decyzji co do tej metody antykoncepcji. W przypadku polskich pacjentów to sąd rozwiązuje spór (jeśli sprawa z jakiegoś powodu trafi do sądu) pochylając się nad każdym indywidualnym przypadkiem z osobna.
Wazektomia nie chroni przed chorobami
Podcięcie nasieniowodów nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Takich właściwości nie ma także antykoncepcja hormonalna stosowana przez kobiety. Jedynie używanie prezerwatyw zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi podczas stosunku płciowego.
Ryzyko powikłań po wazektomii
Tak jak po każdej interwencji chirurgicznej, tak i po wazektomii, istnieje ryzyko infekcji, która będzie leczona antybiotykami. Po zabiegu może też pojawić się ból, krwawienie, zasinienie lub obrzęk.
Kto może poddać się wazektomii
Wazektomia nie jest jednak dla każdego – zabiegowi mogą poddać się tylko ci mężczyźni, który już nigdy więcej w życiu nie chcą mieć dzieci, ponieważ, jak już zostało wspomniane, skutki wazektomii mogą być nieodwracalne (mimo istniejącej rewazektomii, ale nie zawsze jest skuteczna). To rozwiązanie dla par, które nie chcą już mieć dzieci, ale równocześnie nie są zwolennikami chemicznych środków, które regulują hormony kobiece (m.in. tabletki antykoncepcyjne).
Wazektomia to zabieg dla tych mężczyzn, którzy chcieliby wziąć antykoncepcję w związku na siebie. By zabieg mógł zostać przeprowadzony, należy najpierw przejść wstępną kwalifikację do niego. Ponadto, często mówi się, że młodzi mężczyźni, którzy chcą poddać się tej metodzie przed 35-40 rokiem życia, powinni najpierw skorzystać z porady psychologa.
Zdolność płodzenia jest dobrem indywidualnym każdego człowieka i nie należy do społeczeństwa czy prawa, tylko do konkretnego człowieka. Każdy, kto myśli o wazektomii, musi rozpatrzyć wszystkie opcje, ryzyko i korzyści i dopiero po tym poddać się zabiegowi.
Cena wazektomii
W prywatnej klinice zabieg kosztuje ok. 2000 zł, natomiast cena rewazektomii to 12-20 tysięcy zł. Jednak w sieci można znaleźć kliniki, w których co jakiś czas są promocje, dzięki którym zabieg można wykonać taniej albo rozłożyć go na wygodne raty. Często też kliniki zapewniają, że w cenę wliczona jest gwarancja skuteczności zabiegu.
Więcej o antykoncepcji: